Kameliowy ogród

W 1940 roku młodziutka Flora wyrusza do Anglii w poszukiwaniu rzadkiej odmiany kamelii. Dziewczyna chce wykraść drogocenny okaz, aby wspomóc głodującą rodzinę. Zatrudnia się w posiadłości brytyjskich arystokratów, gdzie niespodziewanie znajduje miłość. Wkrótce jednak znajdzie się w niebezpieczeństwie... Ponad pół wieku później projektantka ogrodów Addison rusza śladami Flory. Kolejne tropy prowadzą ją do odkrycia mrocznej tajemnicy ogrodu. Losy obu kobiet splatają się w zagadkowy sposób. Czy Addison uda się rozwiązać zagadkę tajemniczego kwiatu?

Informacje dodatkowe o Kameliowy ogród:

Wydawnictwo: Między słowami
Data wydania: 2013-09-23
ISBN: 978-83-240-2451-3
Tytuł oryginału: The Last Camellia
Tłumaczenie: Marcin Sieduszewski
Ilustracje:mammuth/iStockphoto

Kup książkę Kameliowy ogród

Kameliowy ogród - opinie o książce

Avatar użytkownika - Poczytajka
Poczytajka
Przeczytane:2014-02-03, Ocena: 6, Przeczytałam, ***Wojenne czasy,

Wyczekiwałam tej książki od dawna i nie zawiodłam się. W powieści „Kameliowy ogród” Sarah Jio dostarczyła swoim czytelnikom wielu emocji i po raz kolejny udowodniła, że opowiadanie historii obyczajowych zaczerpniętych z życia to jej prawdziwy atut.

Akcja powieści biegnie dwoma torami. Przenosimy się do Anglii do posiadłości rodziny Livingstonów otoczonej pięknym sadem i ogrodami. Z niezaprzeczalnym urokiem otoczenia kontrastuje sama rezydencja nosząca w sobie cechy tajemniczości i niesamowitości. To tutaj w latach 40-tych XX w. znajduje pracę opiekunki dzieci młoda amerykanka – Flora Lewis i tutaj w 2000 roku przyjeżdżają na wakacje do rodziców Addison i Rex Sinclairowie – młode małżeństwo ze Stanów. Obie bohaterki – Florę i Addison, obce sobie kobiety, łączy miłość do kwiatów. Potrafią one dojrzeć prawdziwe piękno  ogrodów.

Flora spędza w rezydencji kilka miesięcy swojego życia opiekując się czwórką trochę niesfornych dzieci i próbując wypełnić misję, z jaką tu naprawdę przyjechała. Kobieta pragnie odnaleźć jedyny zachowany okaz rzadkiej odmiany kamelii znajdujący się w ogrodach jej pracodawców. Z dnia na dzień coraz dokładniej poznaje członków rodziny, ich tajemnice i zagadkową przeszłość oraz zbliża się do poznania prawdy o wydarzeniach jakie miały miejsce przed rokiem.

Czy Florze uda się odnaleźć poszukiwaną odmianę kamelii? Czy wypełni swoją misję, aby pomóc rodzicom?

Addison Sinclair próbuje uciec przed własną przeszłością i ma nadzieję skryć się w Anglii przed mężczyzną, który przed laty przysporzył jej mnóstwa cierpień. Swoją przeszłość, jak i prawdziwą tożsamość skrywa przed mężem pisarzem, który w Anglii ma nadzieję znaleźć temat do swojej nowej powieści. Addison próbuje dowiedzieć się czegoś o poprzednich właścicielach posiadłości – Livingstonach i stopniowo odkrywa prawdę o wydarzeniach z lat 40-tych XX w.

Czy kobiecie uda się uciec od własnej przeszłości? Jakie niespodzianki czekają na nią w Anglii?

Bardzo dobrze skonstruowana fabuła i wprowadzenie elementu zaskoczenia powodują, że książkę czyta się jednym tchem. Stopniowe odkrywanie elementów całej układanki podtrzymuje zainteresowanie i wyzwala napięcie, które utrzymuje się do ostatniej strony. Kwiatowe tło historii dodaje jej pewnej delikatności, lekkości i baśniowego charakteru. Tak jak piękny kwietny ogród nie jest wolny od kolców i chwastów, które systematycznie trzeba wyrywać, tak życie, choćby najpiękniejsze, nie jest wolne od zmartwień, trosk i problemów, z którymi trzeba się mierzyć.

Prosty, ale niezwykle sugestywny język wprowadza aurę tajemniczości. Każde słowo jest starannie dobrane, tak aby zasiać wątpliwość i podbudować napięcie. Jednym słowem po powieści Sarah Jio można sięgać naprawdę bez zastanowienia.

Serdecznie polecam.

Avatar użytkownika - mircia
mircia
Przeczytane:2014-08-18, Ocena: 4, Przeczytałam, Mam, przeczytane,
Lekka i przyjemna książka, szybko się czyta. Połączenie romansu i kryminału, ale żaden z tych gatunków właściwie nie zdominował książki, więc ani to zgodny z konwencją kryminał, ani romans. Akcja toczy się dwuwątkowo, a kolejne fragmenty są umiejętnie połączone - nie za długie, nie za krótkie. Czytelnik nie czeka zniecierpliwiony na wątek, który polubił bardziej. Trochę mi brakowało rozwinięcia niektórych elementów, które zostały niedopowiedziane. Ta książeczka to jednym słowem przyjemny relaks.
Jest w tej książce wszystko co lubię - stary dom pełen tajemnic sprzed lat, miłość, zdrada, morderstwo, mnóstwo uczuć i emocji. Akcja dzieje się współcześnie i w czasach II wojny. Polecam lubiącym opowieści o uczuciach, o niewyjaśnionych tajemnicach, klimat trochę podobny do książek Kate Morton.
"Kameliowy ogród" to wciągająca lektura, idealna by całkowicie zatopić się w mrocznej tajemnicy, którą serwuje nam Sarah Jio. Sięgając po nią, i w pamięci mając "Marcowe fiołki", miałam nadzieję na historię, która nie pozwoli oderwać mi się od stron powieści, i absolutnie się nie zawiodłam! Miłość, kłamstwo, zbrodnia, smutek, tęsknota oraz Tajemnica, która stanowi sedno całej historii sprawiają, iż z zainteresowaniem śledzimy losy bohaterów powieści. Gorąco polecam!
Avatar użytkownika - slena1098
slena1098
Przeczytane:2020-05-17, Ocena: 5, Przeczytałam, 26 książek 2020,

W latach czterdziestych XX wieku Flora przybyła do rezydencji Livingstonów, by odnaleźć Middlebury Pink – ostatni krzew niezwyklej kamelii. Odnalazła rodzinę pogrążoną w żałobie, tajemnicę i miłość swojego życia. Lecz szybko znalazła się w niebezpieczeństwie i to nie tylko ze względu na pracę dla handlarza kradzionymi roślinami. Rezydencja kryje w sonie naprawdę krwawą tajemnicę.

Sześćdziesiąt lat później Addison przyjeżdża wraz z mężem do rezydencji Livingstonów, która teraz należy do jej teściów. Chce w  ten sposób uciec od przeszłości, gdy była jeszcze Amandą. Jednak w rezydencji odnajduje ją inna przeszłość. Odkrywając powoli tajemnicę rezydencji i historii sprzed lat zacznie domyślać się, co naprawdę się wydarzyło. Ale przeszłość lubi doganiać uciekających przed nią. Kobieta szybko znajdzie się w śmiertelnym niebezpieczeństwie.

Niezwykła opowieść o sile miłości i niszczycielskich zdolnościach tajemnic. O tym jak to, co minione ma wpływ na to, co teraz, a dawne wydarzenia uzupełniają się z obecnymi. A wszystko obsypane jest niezwykle pięknymi płatkami kamelii.

Avatar użytkownika - codzienna
codzienna
Przeczytane:2019-12-19, Ocena: 6, Przeczytałem, Wypożyczone, 52 książki 2019,

Piękna i wspaniała historia,która wciągnęła mnie na kilka godzin i oderwała od rzeczywistości.Sarah Jio ma niezwykle lekkie pióro,którego bardzo dobrze używa.,bo książkę czyta się genialnie.Po okładce myślałam,ze to będzie obyczajówka ,może romans a tu proszę, dostałam klimatyczna opowieść gdzie przeszłość przeplata się z teraźniejszością.Gdzie tajemnice sprzed kilkunastu lat mają swój finał w teraźniejszości a ogród kameliowy odgrywa tu ważną rolę.Autorka stworzyła niesamowitą fabułę,gdzie akcja wciąga niesamowicie,kusiło mnie czasami żeby odłożyć na chwilę książkę ale mówiłam sobie "jeszcze tylko jeden rozdział" ..no i tak doszłam do zakończenia,które jest na prawdę ciekawe.Polecam

Avatar użytkownika - Anawinkar
Przeczytane:2015-09-03, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki - 2015,
Marcowe fiołki
Sarah Jio0
Okładka ksiązki - Marcowe fiołki

Najlepsza książka roku według Library’s Journal Dziesięć lat temu Emily miała wszystko. Dziś jej kariera leży w gruzach, a ukochany mąż zabiera...

Dom na jeziorze
Sarah Jio0
Okładka ksiązki - Dom na jeziorze

Czy Ada będzie miała odwagę pokochać na nowo? Ada jest zastępcą redaktora naczelnego w popularnym nowojorskim magazynie. Sukcesy w pracy przyćmiewa...