Kampanie galijskie Juliana Apostaty

W rozdziale pierwszym omówiona została sytuacja od abdykacji Dioklecjana aż do momentu mianowania Juliana cezarem. Dużo miejsca poświęcono rewolcie Magnencjusza - niezwykle ważnej według mnie dla dalszych losów Imperium.Rozdział drugi zgodnie ze wskazówkami czytelników poświęciłem szkicowemu zarysowaniu problematyki administracyjno-ekonomicznej późnego cesarstwa rzymskiego. Jest to jedynie szkic, gdyż nie chciałem w książce o tematyce historyczno-militarnej przedstawiać zbyt obszernego wykładu na temat historii społecznej czy gospodarczej Imperium Rzymskiego.Rozdział trzeci opisuje zmagania Juliana w Galii do momentu poprzedzającego bitwę pod Argentoratum.Rozdział czwarty początkowo planowałem zmniejszyć, aby nie powielać w nim kwestii poruszanych w Bitwie pod Adrianopolem. 9 sierpnia 378 r. Takie jednak podejście byłoby według mnie nieuczciwe wobec czytelnika - narzucałoby mu bowiem obowiązek zapoznania się z poprzednia pracą jeżeli chciałby poznać całość zagadnień prezentowanych przeze mnie w rozdziałach poświęconych historii i organizacji armii rzymskiej. Dodatkowo takie "spłycenie" omawianych zagadnień bardzo negatywnie odbiłoby się na zawartości merytorycznej tej części opracowania. Rozdział ten nie jest jednak jedynie wierną kopią materiału prezentowanego w Bitwie pod Adrianopolem. 9 sierpnia 378 r.. Zostały w nim poprawione wcześniejsze drobne błędy oraz aktualnie jest on znacznie bardziej rozbudowany choćby o elementy zagadnień dotyczących karnego prawa wojskowego. W rozdziale tym omówiono także historię szczepów germańskich, kontakty zbrojne Alamanów z Imperium ich uzbrojenie i taktykę.Rozdział piąty to opis przebiegu samej bitwy pod Argentoratum, jej konsekwencji oraz zaskakującego (zarówno dla żołnierzy Juliana jak i jego wrogów) dalszego ciągu kampanii jeszcze w roku 357.Rozdział szósty koncentruje się na latach 358?359, w których wojska Juliana kontynuowały zmagania z plemionami germańskimi oraz kiedy to doszło do wybuchu wojny z Persją i sławnego oblężenia twierdzy Amidy.Rozdział siódmy prezentuje następne wydarzenia aż do objęcie przez Juliana samodzielnej władzy.Tomasz Szeląg (ur. 1980) absolwent Wydziału Prawa i Administracji UJ, aktualnie pracuje nad doktoratem w Katedrze Prawa Rzymskiego UJ. Interesuje się okresem późnego cesarstwa rzymskiego oraz statusem prawnym żołnierzy rzymskich. Współautor podręczników z prawa rzymskiego Prawo rzymskie. Repetytorium oraz Prawo rzymskie. Zestaw ćwiczeń dla studentów prawa. Swoje artykuły z zakresu historii Rzymu (Bitwa pod Mursą 351 r., Kampania perska cesarza Juliana) publikował na łamach kwartalnika Taktyka i Strategia. W Zeszytach Prawniczych UKSW nr 6.2 (2006) opublikował artykuł pt. Kary i odznaczenia w rzymskim prawie wojskowym. Autor monografii Bitwa pod Adrianopolem. 9 sierpnia 378 r. wydanej przez Inforteditions w serii Bitwy/Taktyka, Zabrze 2006.

Informacje dodatkowe o Kampanie galijskie Juliana Apostaty:

Wydawnictwo: Inforteditions