Opis ksiązki
Kup Teraz

Kapitan Corelli

Ocena ( 3 osoby )
5.0
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2001-01-01
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 8372559511
Liczba stron: 492
Dodał/a książkę:dona
"Kapitan Corelli" to tragikomiczna opowieść o losach mieszkańców małej greckiej wysepki, głównie w latach II wojny światowej, a więc w okresie włoskiej i niemieckiej okupacji. Wątek romansu pięknej Greczynki z ekscentrycznym oficerem wojsk okupacyjnych jest osią, wokół której Bernières zbudował tyleż realistyczny, co baśniowy świat swoich bohaterów. Okrucieństwa wojny, przedstawione zresztą niezwykle dosadnie, skontrastowane są na kartach powieści z jasnymi stronami życia, takimi jak miłość, przyjaźń, zabawa, piękno natury i muzyki. Nieskrępowany humor skutecznie broni tę przejmującą opowieść przed ckliwym sentymentalizmem. [Prószyński i S-ka, 2001]
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Eliszeba plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-03-21, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,Wymarzona...,
Nie spodziewałam się, że "Mandolina Kapitana Corellego" okaże się lekturą do tego stopnia zachwycającą i urzekającą, że stanie się również lektura niezapomnianą.
Dość długo, sięgając po kolejne pozycje z Listy książek BBC, omijałam powieść Louisa de Berni?resa, bojąc się, że pod słodką okładką kryje się przydługa opowieść melodramatyczna, okraszona jedynie zmarginalizowanym wątkiem historycznym. Powieść jednak wodziła za mną tęsknym wzrokiem, ilekroć postawiłam swoją czytelniczą nogę w bibliotece. Teraz już wiem, co podświadomie przyciąga do tej książki i jakie skarby kryją się na jej stronicach.
Już od pierwszej strony autor przykuwa uwagę błyskotliwymi opisami ludzi, zdarzeń i samego miasteczka, będącego sceną fabuły. Zachwyca również swoim humorem i ironią, co nie jest przecież takie łatwe, kiedy bierze się na warsztat wojnę i okupację. Wydaje mi się, że to ten humor właśnie, zderzony z brutalnością i okrucieństwem wojny, sprawia, że tekst nas porusza, a ponadto stwarza wrażenie groteskowości, bezsensu wszelkich działań wojennych.
Ogromnym atutem powieści jest jej wielopłaszczyznowość. Mamy tutaj wstawki polityczne, opisy walk partyzanckich, odrobinę historii Grecji, a przede wszystkim historię ludzi. Autor obiera sobie za bohaterów ludzi z przeciwnych stron barykady. Wśród narratorów znajdzie się Włoch i Niemiec, premier i pasterz, doktor i pastor, mężczyzna i kobieta. Spoglądamy na wydarzenia z wielu stron, doznając ogromnego wachlarzu emocji i doznań. Poznajemy historię dorastania, przyjaźni, waśni i miłości.
Książka porywa nas w świat greckich obyczajów, tamtejszego krajobrazu i mentalności. Kiedy się kończy, naprawdę ciężko jest powrócić do własnej rzeczywistości i otrząsnąć się z uroku tamtego kolorytu. Mnie wciąż w sercu gra mandolina...
Vanillivi plusminus Linia koment
Przeczytane:2012-12-11, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Ciekawa książka, polecam
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
jolantasatko Linia koment
Przeczytane:2014-02-11, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,2002,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów