OPIS KSIĄŻKI:
Kup Teraz

Kapitan Czart, przygody Cyrana de Bergerac

Ocena ( 1 osoba )
5.0
Wydawnictwo: MG
Data wydania: 2017-05-10
Kategoria: Przygodowe
ISBN: 978-83-7779-406-7
Liczba stron: 368
Tytuł oryginału: Le Capitaine Satan
Język oryginału: francuski
Tłumaczenie: Wiktor Gomulicki
Dodał/a książkę:czytam
Genialna powieść z gatunku płaszcza i szpady!

Wspaniała wartka akacja, wciągająca fabuła, miłość i śmierć, intrygi i porwania, więzienia i ucieczki, Cyganie i szlachta, stary Paryż i dawna Francja, tajemnicze zaułki, skomplikowane intrygi, wszystko to sprawia, że od powieści po prostu trudno się oderwać. No i oczywiście tytułowa, nieomal mityczna, a jednak autentyczna postać znakomitego francuskiego filozofa, pisarza, ale też awanturnika i szermierza Cyrana de Bergerac, żyjącego w latach 1619-1655.
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Dizzy plusminus Linia koment
Przeczytane:2017-06-22, Na półkach: Przeczytałem,80 książek 2017,


Dzięki twórczości Aleksandra Dumasa (ojca), a konkretnie powieści jego autorstwa Trzej muszkieterowie, straciłam głowę dla historii z gatunku płaszcza i szpady. Całkowicie uległam urokowi dawnych pojedynków, wartkiej akcji i licznych intryg, podsycanych przez ludzkie słabości i emocje. Nie mogłam doczekać się kolejnego spotkania z tym gatunkiem i - tylko zobaczywszy jego nazwę w opisie powieści Kapitan Czart: Przygody Cyrana de Bergerac - nie potrafiłam oprzeć się pokusie! Po prostu musiałam, musiałam przeczytać tę książkę! 

Akcja powieści rozgrywa się we Francji w XVII wieku, co również nasunęło mi na myśl wcześniej wspomnianych muszkieterów. Głównym motywem fabularnym Kapitana Czartazdaje się być obietnica oraz miłość, nie tak oczywista i słodka jak mogłoby się zdawać. Wśród chciwości i zazdrości kwitnie uczucie czyste, ale czy jest w stanie ono wygrać z ludzką pychą? Czy można zachować całkowicie honor wśród mężów, gdy nie każdy z nich pojmuje jego istotę właściwie? I - co najważniejsze - jak długo można zachować swoje życie, gdy walczy się o swoją godność oraz tytuł?


Poeta jest zawsze zwierzęciem niezwykłym i godnym uwagi.  Kapitan Czart wciągnął mnie od pierwszych stron. Pióro Louis Galleta jest zachwycające, piękne i lekkie, odrywanie się od tej lektury było dla mnie męką. Zakochałam się w nim równie mocno, jak w Aleksandrze Dumasie, a to nie lada wyczyn! Powieść urzekła mnie nie tylko wątkiem miłosnym i licznymi walkami, ale i... poczuciem humoru. Książka nie tylko wspaniale oddała tło historyczne Francji, ale i pozwoliła mi niezwykle rozrywkowo spędzić czas - śmiałam się przy niej, wzruszałam, ale i obgryzłam paznokcie, gdy szło o pojedynek na śmierć i życie... Nie chciałam się żegnać z żadnym z bohaterów, bowiem każdy był na swój sposób niezastąpiony i wnosił coś do całości - raz był to uśmiech, raz wzbudzenie we mnie odrazy, ale i tych negatywnych żegnać jakoś łatwo nie było. Ciężko mi to wyjaśnić...Długa krwawa kresa wystąpił na policzku Cyrano.

Śmierć zajrzała mu w same oczy.Sam tytułowy bohater jest wyjątkowo osobliwy - awanturnik i szermierz, poeta i filozof. Czasami zmienny w nastrojach, ale zawsze honorowy. Co ciekawe, autor zainspirował się prawdziwą postacią żyjącą w XVII wieku -  Savinienem Cyrano de Bergerac, pisarzem i zawadiaką. Jako ciekawostkę dodam, że podobno z dzieła prawdziwego de Bergeraca czerpał sam Moiler (a przynajmniej tak twierdzi Wikipedia, LubimyCzytać i kilka innych portali)!(...) - Słońce znajduje się w samym sercu świata, aby karmić go i ożywiać, tak właśnie jak pestka w śliwie, jak jądro w orzechu, jak ząbek w czosnku. Wszechświat jest tą śliwką, tym orzechem i tym czosnkiem, a Słońce nasieniem, dookoła którego wszystko się skupia. (...)

- Naprawdę są pan - nacierał Cyrano - że to wielkie ognisko obraca się dookoła naszej Ziemi, aby oświetlać ją i ogrzewać?

- Bez wątpienia.

- Doskonale. W takim razie musi pan też wyobrażać sobie, że komin z ogniem obraca się dookoła pieczeni, aby ją upiec.

I zadowolony z żartu szlachcic wykręcił się na pięcie, nie kłopocząc się już ani trochę o swojego przeciwnika. Kapitan Czart: Przygody Cyrana de Bergeraca słusznie została opisana jako genialna powieść z gatunku płaszcza i szpady. Jest to powieść barwna, pełna żywiołowej akcji, która nie odpuszcza aż do finału, który jest dość łatwy do przewidzenia: zwyciężają honorowi. Różnorodność bohaterów - od bezlitosnych bandytów po dumną arystokrację - urzeka czytelnika równie mocno, jak sama ich rozmaita osobowość. Jeśli macie ochotę na wciągającą i wypełnioną pełną gamą emocji oraz ludzkich oblicz lekturę - Kapitan Czart jest stworzony dla Was! Polecam z całego serca!

Bialy_Notes plusminus Linia koment
Przeczytane:2017-06-06, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Lubicie powieści historyczne? Takie, które traktują o arystokracji, krwawych pojedynkach, walce o serca młodych dam? Jeśli tak, to koniecznie sięgnijcie po książkę „Kapitan Czart. Przygody Cyrana de Bergerac”, autorstwa Louisa Galleta.  Zainspirowana autentyczną postacią historyczną opowieść o Sawiniuszu de Cyrano przenosi czytelnika do XVII-wiecznej Francji, gdzie za największą wartość uważano honor, a wszelkie spory rozwiązywało się za pomocą szpady. Mistrzem w sztuce szermierki był zaś tytułowy szlachcic Cyrano de Bergerac, odważny żołnierz i utalentowany poeta, wierny swoim zasadom i oddany kompanom.

Paryż. Młody hrabia Roland de Lembrat przygotowuje się do ślubu z piękną Gilbertą. Dziewczyna nie odwzajemnia uczuć narzeczonego – swoje serce oddała wędrownemu cyganowi, lecz związek z nim jest dla niej niemożliwy. Przyjaciel rodziny Gilberty, Cyrano de Bergerac, uważa jednak inaczej. W ulicznym włóczędze rozpoznaje zaginionego przed laty brata hrabiego de Lembrat, Ludwika. Sawiniusz stara się przywrócić Ludwikowi jego majątek i rodowe nazwisko, ale spotyka się ze zdecydowanym oporem hrabiego Rolanda. Chciwy mężczyzna jest skłonny uczynić wszystko, aby pozbyć się niespodziewanego konkurenta. Czy mu się to uda?

W książkach przygodowych największe znaczenie ma wartka akcja i tej w „Kapitanie Czarcie” nie brakuje. Louise Gallet nie daje czytelnikowi czasu na odpoczynek, co chwila wrzucając go wir nowej przygody. Z zapartym tchem śledzimy intrygi hrabiego de Lembrat, zakazaną miłość Gilberty i Ludwika oraz bohaterskie kroki Cyrana. Powieść przepełniona jest opisami pościgów, walk czy sprytnych sposobów na wydostanie się z niewoli. Warto wspomnieć, że w opisywanych wydarzeniach ogromną rolę odgrywają kobiety – chociaż w tamtych czasach płeć piękną uznawano za mniej wartościową od mężczyzn, to właśnie panie stały za wieloma dobrymi i niecnymi uczynkami.

Louisowi Galletowi udało się również w bardzo wiarygodny sposób oddać obraz XVII-wiecznej Francji i jej mieszkańców. Ojczyznę de Bergeraca poznajemy w pełnej krasie – razem z bohaterami odwiedzamy leśne szlaki, zajazdy, oberże oraz dwory magnackie. Spotykamy tam dumną arystokrację, łasych na zarobek karczmarzy, zabobonnych chłopów, a także bezlitosnych zbójów, którzy gotowi są zabić nawet za liche wynagrodzenie. Barwny przekrój francuskiej ludności jest interesujący na równi z dynamiczną fabułą, a wszystko razem sprawia, że kolejne rozdziały książki pokonuje się w mgnieniu oka.

„Przygody Cyrana de Bergerac” to doskonały reprezentant powieści z gatunku płaszcza i szpady. Przy tej książce nie sposób się nudzić – żywa akcja i ciekawe tło historyczne są w stanie przyciągnąć każdego czytelnika. „Kapitan Czart” to lektura na dzień, na wieczór, na lato czy zimę – idealna w każdej sytuacji. Polecam!
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Książka, dzięki której pokochasz książki. Nawet, jeśli nie lubisz czytać
Pax
Nieja i ja
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów