Kapitularz Diuną

Tom 6 cyklu Kroniki Diuny

Szósty i zarazem ostatni tom oryginalnych „Kronik Diuny"

Kapitularz przechodzi z wolna transformację, w której wyniku Bene Gesserit mają nadzieję wznowić zbiory melanżu i zdobyć dominującą pozycję we wszechświecie. Toczy się jednak walka z czasem – Dostojne Matrony zaciskają nieustępliwie pętlę wokół głównej siedziby zgromadzenia. Dręczona wizjami własnej śmierci, Matka Przełożona Darwi Odrade robi wszystko, by ocalić siostry. Mimo sprzeciwu części z nich postanawia zagrać va banque i rzuca na szalę swe ostatnie atuty: gholę baszara Tega, byłą Dostojną Matronę Murbellę i obdarzonego niezwykłymi zdolnościami Duncana Idaho.

Tymczasem gdzieś w oddali czai się wróg stokroć potężniejszy od Dostojnych Matron i zarzuca swą sieć...

„Frapująca... istotne uzupełnienie tego cieszącego się zasłużoną popularnością cyklu”.

„New York Times”

FRANK HERBERT (1920-1986) to jeden z najwybitniejszych twórców literatury SF, zdobywca prestiżowych nagród Hugo, Nebula i Prix Apollo, autor kilkunastu doskonałych powieści i zbiorów opowiadań, prekursor nurtu ekologicznego w fantastyce. Polski czytelnik zna m.in. jego Oczy Heisenberga, Gwiazdę chłosty, Władcę niebios i Twórców bogów. Sławę przyniósł mu jednak przede wszystkim epokowy cykl „Kroniki Diuny” – barwna epopeja przedstawiająca dzieje pustynnej planety Arrakis, źródła najcenniejszej substancji we wszechświecie: melanżu.

Od marca 2007 roku ukazało się już 10 tytułów w ekskluzywnej edycji „Diuny” w szacie graficznej opracowanej przez Wojciecha Siudmaka. Łączny nakład 129 tysięcy egzemplarzy!!!

Informacje dodatkowe o Kapitularz Diuną:

Avatar użytkownika - wkp
wkp
Przeczytane:2022-06-30, Ocena: 4, Przeczytałem,

NOWA DIUNA

,,Kapitularz Diuną" to ostatni tom klasycznej ,,Diuny", dla wielu tej jednej, jedynej słusznej. Wielki finał (choć nie tak do końca) dzieła życia Franka Herberta, kontynuowanego potem przez jego syna, który na spółkę z innym autorem, podjął się rozwijania spuścizny ojca. I to finał równie udany, co poprzednie tomy i wart polecenia, jak cała seria, każdemu miłośnikowi dobrej, świetnie napisanej fantastyki.

Nadchodzi ciężki czas dla planety Bene Gesserit, Kapitularza. To ona stać ma się nową Diuną, przekształconą w pustynię i rodzącą przyprawę. A tymczasem zgromadzenie żeńskie chce zaatakować świat Dostojnych Matron, a ich działania pogrążają kosmos w chaosie. Czym skończy się całe to szaleństwo?

Avatar użytkownika - Vejne
Vejne
Przeczytane:2022-01-19, Ocena: 2, Przeczytałam,

Coś się kończy, coś się zaczyna. I w tym wypadku dzieło wieńczące sagę Franka Herberta, przewrotnie otwiera przed czytelnikiem szereg nowych bram, prowadzących na zupełnie nieznane piaski Kapitularza.
Śmierć, która przynosi odrodzenie, nieuchronność zmian, a wreszcie motywy decydowania o własnym losie i przywiązaniu stanowią główny trzon powieści. Zerwawszy więzy przeszłości, bohaterowie decydują się podporządkować sobie nową planetę i nowe okoliczności pod budowanie przyszłości dla ocalałych. Czy im się to uda? Tego nie zdradzę, musicie przeczytać sami.
Szkoda nieco, że za pięknym przesłaniem nie stało równie wspaniałe wykonanie. W tej części nie czuć już zupełnie ducha ,,pierwszej Diuny", a niektóre wątki zostały wymęczone na potęge i zmarnowane w zupełności poprzez chaotyczne i moim zdaniem momentami zupełnie nieprzemyślane prowadzenie akcji.
Seria szczęśliwie zamknęła się pozwając bohaterom na rozpoczęcie nowej przygody w odmienionym anturażu. Zainteresowanym kolejnymi powieściami ze świata Diuny pozostaje przenieść się w świat wykreowany przez Briana Herberta.
Gotowi na nowy początek? Ja chyba jeszcze nie teraz, ale kto wie, dokąd zaprowadzą mnie czytelnicze kroki w przyszłości.

Avatar użytkownika - edytka222
edytka222
Przeczytane:2021-12-18, Ocena: 4, Przeczytałam,

Zakończenie nie jasne. Ale poza tym wciągająca i zaskakująca.

Wielowarstwowa i głęboka opowieść o Diunie zabrała czytelnika na wyprawę w odległą przyszłość pełną rozważań o filozofii, moralnych dylematach i zawiłościach ludzkich charakterów. W finale dramatyczna, pełna zwrotów akcja jest zrównoważona fragmentami rozmyślań o istocie polityki, historii i władzy, o wzajemnych powiązaniach między siłami działającymi w świecie, których równowaga bądź nierównowaga decyduje o losie miliardów ludzi.

Avatar użytkownika - Geronimo26
Geronimo26
Przeczytane:2010-12-20, Ocena: 5, Przeczytałem,
Heretycy Diuny
Frank Herbert0
Okładka ksiązki - Heretycy Diuny

Piąty tom sześciotomowego cyklu "Kroniki Diuny" FRANK HERBERT (1920-1986) to jeden z najwybitniejszych twórców literatury SF, zdobywca prestiżowych...

Kroniki Diuny (#4). Bóg Imperator Diuny
Frank Herbert0
Okładka ksiązki - Kroniki Diuny (#4). Bóg Imperator Diuny

IV tom cyklu ,,Kroniki Diuny" Doskonały towar... Wręcz uderzający do głowy. - ,,Los Angeles Times" Pokonawszy Alię i podporządkowawszy sobie ród...