Opis ksiązki
Kup Teraz

Katastrofa i ametysty

Ocena ( 0 )
Wydawnictwo: Warszawska Firma Wydawnicza
Data wydania: 2015-03-16
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 9788380117372
Liczba stron: 400
Dodał/a książkę:edytka222
W odległych Indiach w niewyjaśnionych okolicznościach rozbija się polski samolot, na którym szkoleni są indyjscy piloci. W tym samym czasie uszkodzony zostaje samolot mający przewieźć polskiego prezydenta z Delhi do Hajdarabadu. Na miejsce katastrofy wyrusza z Warszawy komisja do spraw badania wypadków lotniczych. Krzysztof, jeden z ekspertów, odkrywa przypadkowo, że prawda jest o wiele bardziej skomplikowana niż urzędowe ustalenia, zamykające oficjalnie sprawę. Dokąd doprowadzi go prowadzone prywatne dochodzenie? Katastrofa i ametysty to wielowątkowa powieść o lotnictwie, w której opisy międzynarodowego terroryzmu przeplatają się z wnikliwą analizą ministerialnych rozgrywek na wysokim szczeblu i politycznych walk. A to wszystko na tle wojennych dziejów Polaków na obczyźnie i egzotycznego świata Indii.
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Uleczkaa38 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-06-08, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,Mam,

Katastrofa Smoleńska,  oprócz ogromnej tragedii, dramatu i straty dla całego narodu, przyczyniła się także do zwrócenia uwagi na kwestię przebiegu dochodzenia przyczyn katastrof lotniczych. Nie ma chyba bowiem Polaka, który nie słyszał by w przeciągu ostatnich 5 lat o metodach, środkach i wynikach tego typu dochodzeń, z których jednak tak naprawdę wciąż nie wiele wiemy i rozumiemy, ogłupiani i zwodzeni raz po raz kolejnymi teoriami pseudonaukowych specjalistów.  Myślę, że doskonałą okazją ku poszerzeniu Naszej wiedzy na ten temat i szansą na zrozumienie całej złożoności tego procesu,  jest lektura książki Andrzeja Wąsowicza pt. "Katastrofa i Ametysty". Książki, która w przystępnej, fabularnej formie ukazuje krok po kroku wszystkie etapy śledztwa lotniczej katastrofy.


 


 "Katastrofa i Ametysty" przenosi Nas do odległych Indii, na obszarze których to dochodzi do tajemniczej katastrofy lotniczej polskiego samolotu wojskowego. W tym samym czasie uszkodzeniu ulega inna maszyna znajdująca się na terenie Indii, którą to miał podróżować prezydent RP. Do zbadania przyczyn katastrofy i uszkodzenia drugiego samolotu zostaje oddelegowania kilkuosobowa komisja ds. badania wypadków lotniczych, która po przylocie do Indii staje przed niezwykle trudnym zadaniem. Zdaniem tyleż trudnym co i tajemniczym, gdyż ciała obu pilotów rozbitego samolotu zniknęły bez śladu.. Jeden z członków komisji - Krzysztof, podejmuje własne, prywatne śledztwo, którego to wyniki zawiodą go na najwyższe szczeble państwowych władz oraz na ślad międzynarodowego terroryzmu..


 


 Książka Andrzeja Wąsowicza to interesujące połączenie  sensacji, przygody i fachowej literatury lotniczej, którego to finalnym efektem jest zaskakująca i trzymająca w napięciu opowieść o międzynarodowej polityce, zbrodni i katastrofie. Opowieść umiejscowiona w niezwykle pięknym, intrygującym i niezwykłym klimacie Indii, którego to obrazy tyleż fascynują, co i przerażają swoją surowością. Wreszcie jest to książka wymykająca się sztywnym zasadom i regułom stylistycznym, które w tym przypadku zostają zepchnięte na drugi plan, ustępując tym samym pola głównym punktom fabularnej opowieści. Myślę, że to jedna z pierwszych, jeśli nie pierwsza, próba połączenia fachowej literatury lotniczej z powieścią sensacyjną, co już samo w sobie zasługuje na uwagę i zainteresowanie ze strony czytelników.


 


  Na słowa uznania zasługuje z pewnością sam pomysł na tę historię, który łączy w sobie wszystko to, co dobra powieść sensacyjna zawierać powinna. Przede wszystkim mam tu na myśli osadzenie akcji w dalekim kraju, który już samą swoją odmiennością i kulturą zachwyca i porywa czytelnika. Do tego główni bohaterowie tej historii uczestniczą w trudnej, niebezpiecznej intrydze sensacyjnej, której kolejne elementy są odkrywane wraz z postępem lektury, zaś sam finał jest wielce zaskakujący. I wreszcie temat.. Sięgnięcie po katastrofę lotniczą i związaną z nią międzynarodową aferą, to absolutny strzał w dziesiątkę:)! Myślę, że na taką książkę czekali nie tylko miłośnicy lotnictwa, ale także wszyscy fani dobrej, mocnej męskiej literatury..


 


 Tyle o pomyśle.. Jeśli zaś chodzi o wprowadzenie go w życie, to tutaj mam bardzo mieszane uczucia, począwszy od zachwytu, a na zwątpieniu skończywszy. Otóż fabuła tej opowieści została przedstawiona w bardzo zaskakujący sposób, począwszy chociażby od faktu, że nie ma tu jednego, głównego i dominującego  sposobu prowadzenia narracji. Momentami jesteśmy bowiem świadkami opowieści pobocznego, wszystkowiedzącego obserwatora, za chwilę zaś  pałeczkę przejmuje jeden z głównych bohaterów snując swoją opowieść w pierwszej osobie, by po kilkunastu stronach ponownie powrócić do pobocznego obserwatora lub wręcz do relacji jeszcze innego z bohaterów.. Podobnie ma się sytuacja z emocjami, które w przypadku tej książki ustępują miejsca suchej narracji, wręcz reportażowej opowieści.. Początkowo te obie kwestie - narracja i bez emocjonalny styl, trochę mnie irytowały, wręcz męczyły. Jednak mniej więcej w połowie lektury zdałam sobie sprawę, że właśnie dzięki temu książka ta jest taka inna, wyjątkowa i chyba ciekawa. Tło tej historii, okoliczności wypadku, trudność lotniczego śledztwa - wszystko to wymagała właśnie takiego podejścia autora, który w ten sposób uczynił z tej powieści książkę łączącą w sobie reporterską surowość, dokładność i fachowość, z pasjonującą literaturą sensacyjną..


 


 Na wielkie słowa uznania zasługuje tutaj bez wątpienia wiedza autora na temat lotnictwa i wszelkich  zagadnień z nim związanych. Z lektury tej książki dowiemy się nie tylko wszystkiego na temat śledztwa komisji ds. wypadków lotniczych, ale także wielu cennych informacji o pilotowaniu samolotów, ich konstrukcji, zaletach i wadach konkretnych zastosowań technicznych, zagrożeń jakie niosą sobą m.in. warunki atmosferyczne, zmęczenie materiału, błędy obsługi naziemnej czy też samych pilotów.. Czytając tę powieść czuję się z pełnym przekonaniem, że autor doskonale wie o czym pisze. Myślę, że książka ta będzie świetną przygodą dla wszystkich miłośników lotnictwa, zarówno tych którzy wciąż jeszcze marzą o karierze pilota, jak i tych którzy już urzeczywistnili swoje marzenia:)


 


 "Katastrofa i Ametysty" to także wyjątkowa literacka  podróż do Indii, której chyba żaden czytelnik nie byłby w stanie sobie odmówić. Wraz z głównymi bohaterami tej historii wkraczamy do świata orientu, jakże pięknego, niepowtarzalnego, magicznego. Poznajemy codzienne życie na ulicach Bombaju i pomniejszych miast, obyczaje i zwyczaje tamtejszych mieszkańców, sztukę, kuchnię, zagrożenia jakie czyhają na zagranicznych turystów.. Myślę, że ten wątek jest ukłonem autora w stosunku do żeńskiej części czytelników, niejako rekompensującym im, jakże męską, opowieść sensacyjno - lotniczą;)


 


 Powieść Andrzeja Wąsowicza to ciekawa, zaskakująca i intrygująca propozycja dla polskiego czytelnika, po którą z pewnością warto sięgnąć. Książka wymykająca się sztywnym zasadom i regułom, przez co staje się nieprzewidywalną i pasjonującą lekturą na długi czas:) Polecam i życzę udanej wyprawy tropem przyczyn pewnej zagadkowej katastrofy lotniczej...

andr Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Katastrofa i ametysty Lucyfer
Adam Luck
Okładka - Katastrofa i ametysty Przygody Szarobrzuszka. Na łące
Barbara Sadowska
Okładka - Katastrofa i ametysty Co można znaleźć?
Beata Galuba-Filipp
Okładka - Katastrofa i ametysty Przeznaczenie
Fice Łucja
Okładka - Katastrofa i ametysty Paniusia
Lucy Lech
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów