Kazimierz Przerwa-Tetmajer. Biografia

Biografia Kazimierza Przerwy-Tetmajera (1865–1940), to próba przybliżenia dzisiejszemu czytelnikowi wybitnego poety Młodej Polski, którego twórczość literacką przerwała postępująca choroba psychiczna. Cieszył się ogromną popularnością i stał się w opinii współczesnych mu literatów ucieleśnieniem poety modernistycznego, czego wyrazem było umieszczenie go przez Stanisława Wyspiańskiego pod postacią Poety w Weselu. Był prezesem Towarzystwa Literatów i Dziennikarzy Polskich (1921). W 1928 r. przyznano mu Nagrodę Literacką miasta Warszawy, a w 1934 r. został członkiem honorowym Polskiej Akademii Literatury. Odbywał liczne wycieczki po górach i zafascynowany pięknem i folklorem Tatr, napisał szereg lirycznych wierszy i opowieści o górskiej przyrodzie, gwarze i bohaterach zbójnickich. Kazimierz Przerwa-Tetmajer zerwał w swoich erotykach z pruderią, opisując śmiałe sceny miłosne i kobiece ciało, co wywołało niemały skandal.

Informacje dodatkowe o Kazimierz Przerwa-Tetmajer. Biografia:

Kazimierz Przerwa-Tetmajer. Biografia - opinie o książce

Avatar użytkownika - dobrerecenzjepl
dobrerecenzjepl
Przeczytane:2016-03-16, Ocena: 6, Przeczytałem,
Tadeusz Januszewski jest autorem książki o Kazimierzu Przerwa – Tetmajerze. To pięknie i z wielką precyzją opisana biografia wielkiego autora i miłośnika Tatr. Tetmajer urodził się 12 lutego 1865 roku jako panicz Ludźmierski, w majątku, który jego ojciec kupił kilka lat przed narodzinami syna, aby to miejsce utracić gdy Kazimierz miał lat 18. Właściwym miejscem zamieszkania były Tarnów i ziemia tarnowska. Kazimierz debiutował w 1886 roku w połowie studiów, nowelą góralską „Rekrut”. Tetmajer wraz z kolegami zdecydowali, że będą wydawać miesięcznik „Myśl”, w którym pojawił się pierwszy egzemplarz „Poezji”, gdzie Kazimierz przesłał Hoesickowi „swemu drogiemu, jedynemu przyjacielowi, jako pamiątkę wczesnej młodości”. Szybko doceniono i dostrzeżono wielki talent i warsztat Tetmajera, zwłaszcza niezwykłą plastyczność wierszy. Wyróżniano w jego twórczości świetną szkołę u największych poetów romantycznych. Nazwano go nawet następcą Słowackiego. Tetmajer przede wszystkim uwielbiał zwiedzać, np. podczas jednego miesiąca zobaczył Wiedeń, Strasburg, Monachium i Frankfurt nad Menem. Poznawał galerie i muzea i oczywiście rozglądał się za dziewczynami. Jak to autor ujął „polował na dziewczyny”. W 1901 roku Tetmajer pisał sporo, ale z wielkim trudem, bo nerwica serca wciąż mu dokuczała, zaś w drugiej połowie czerwca przeniósł się do Zakopanego, które szczerze ukochał „Przychodzą do mnie górale, grają, śpiewają, tylko że oni mają po 70 lat a ja 36”. Kazimierz Przerwa – Tetmajer zmarł 1940 roku na skutek niewydolności krążenia. W szpitalu po jego śmierci wykonano badania, serce i mózg zabrano do balsamowania, lecz wszystko to uległo zniszczeniu w Powstaniu Warszawskim. Kazimierz Przerwa – Tetmajer to pierwszy poeta polskiego modernizmu, jego największą namiętnością były kobiety. Pisał o nich „Zginę przez Ciebie – nim zginę, krzyknę, że ginę przypadkiem…” Jednak największą miłością ukochał Tatry, żywioły górskie i swobodę „Dumny nieuskromiony witaj mi żywiole! Zawsze ciebie kochałem ze wszystkich najwięcej!” Książka wydana przez Wydawnictwo Iskry w pięknej twardej oprawie. Rozdziały zawarte w niej są opisane chronologicznie latami w których żył i tworzył Tetmajer. Książka zawiera 276 stron, czyta się ją z wielkim zapałem, więc drogi czytelniku poznaj losy tego wielkiego polskiego poety i jego sukcesy literackie, a także gwałtowne namiętności do kobiet. Zachęcam gorąco do lektury. Moja ocena: 10/10 Polecamy, zespół dobrerecenzje.pl