Opis ksiązki
Kup Teraz

Kiedy Bóg odwrócił wzrok

Ocena ( 2 osoby )
6.0
Wydawnictwo: Rebis
Data wydania: 2011-02-22
Kategoria: Historyczne
ISBN: 9788375104028
Liczba stron: 352
Dodał/a książkę:czytam
Autor był małym chłopcem, gdy w maju 1940 roku wraz z matką i rodzeństwem deportowano go na sowiecką Syberię. Jego ojciec, oficer Wojska Polskiego, wzięty do niewoli przez Armię Czerwoną, zginął jako jedna z tysięcy ofiar zbrodni katyńskiej. Rozdzielenie rodziny i wysiedlenie zapoczątkowało dziesięcioletnią tułaczkę. Skrajnie trudne warunki życia w Kazachstanie, głód, karkołomna ucieczka z ZSRR, śmierć matki, obozy dla uchodźców, rodziny zastępcze - tę drogę, tak jak Autor, przeszło tysiące Polaków. W pasjonujących wspomnieniach Wiesław Adamczyk oddaje głos ofiarom sowieckiego barbarzyństwa. Bezkompromisowa, przejmująca opowieść jest zapisem utraty dziecięcej niewinności i zmagań z rozpaczą, przez które przechodził mały chłopiec. W opracowaniach dotyczących II wojny światowej często przemilcza się tę mroczną kartę europejskiej historii, pozostającą w cieniu Holokaustu. Wydarzenia na niej zapisane wciąż jeszcze czekają, by w pełni oddać im historyczną sprawiedliwość. "Znam wiele opisów syberyjskiej odysei oraz innych zapomnianych wojennych dziejów. Żaden jednak nie jest bardziej pouczający, wzruszający i piękniej napisany niż Kiedy Bóg odwrócił wzrok". z Przedmowy Normana Daviesa Wiesław Adamczyk mieszka w Stanach Zjednoczonych. Jest emerytowanym chemikiem oraz doradcą podatkowym. A także uznanym sportowym brydżystą.
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
lustitia plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-10-12, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Historia pana Wiesława rozpoczyna się od idyllicznych opisów domu rodzinnego i atmosfery dzieciństwa. Z szacunkiem i wielką czułością wspomina autor swego ojca - oficera Wojska Polskiego, pierwsze wspólne polowanie, opowieści o bitwach i królach, wieczorne rozmowy. Z szczerą miłością wyczuwaną w każdym słowie pisze o swojej kochającej matce i dwójce starszego rodzeństwa.
Szczęśliwe dzieciństwo kończy się, kiedy do ich wiejskiej posiadłości wkraczają żołnierze Armii Czerwonej. Ojciec bierze udział w kampanii wrześniowej i wszelki słuch o nim ginie. Mama pana Wiesława przewidziała los, który czeka rodziny polskich oficerów i od dawna przygotowywała suchary, a w stare ubrania wszywała drobne kosztowności. Na spakowanie najpotrzebniejszych rzeczy mieli tylko kilka chwil. W tym opisie najbardziej zapada w pamięć fragment, w którym mały Wiesiu chce zabrać ze sobą ukochane książki i zapałki. Z wiadomych względów nie może wwieźć swoich książek do Związku Radzieckiego, dziwi go jednak, dlaczego nie wolno mu zabrać zapałek. Funkcjonariusz wykrzykuje, że w pięknej, ogromnej Rosji jest WSZYSTKO! Nawet zapałki są. Jak się później okazuje, nie ujrzy on tak prostych i ułatwiających życie przedmiotów jak najzwyklejsze zapałki, przez kolejne 10 lat.
To wtedy mały Wiesław i jego rodzina widzą swój dom po raz ostatni. Rozpoczyna się dziesięcioletnia tułaczka, którą autor nazwał w swych wspomnieniach odyseją dzieciństwa.Wspomnienia spisane przez Wiesława Adamczyka rozciągają się na okres pobytu w ZSRR, częstych przenosin z jednego miejsca na drugie, trudów życia codziennego, troski o życie własne i rodziny, ucieczkę do Persji, a potem do Libanu, rozdzielenie z najbliższymi, służbę brata w armii generała Andersa, ale tym co wysuwa się na pierwszy plan jest ogromna miłość matki do dzieci, rodzeństwa do siebie nawzajem, tęsknota za domem i na prawdę ciężkie warunki, z jakimi musiał zmagać się pan Wiesław od 6 do 16 roku życia.
"Kiedy Bóg odwrócił wzrok", to niezwykle pouczający podręcznik historii naszych rodaków, którzy z dnia na dzień stracili wszystko i zmierzyć musieli się sytuacjami, które dziś trudno nam sobie nawet wyobrazić.
Książka uczy pokory, uczy jak docenić to, co mamy, pokazuje jak wiele znaczy wolność i jak ważne jest poczucie przynależności do swej - dziś już niepodległej i często niedocenianej - ojczyzny.
Bardzo dziękuję autorowi, za to, że znalazł w sobie tyle siły. by przeżyć to wszystko raz jeszcze i nam o tym opowiedzieć.
Nie chcę mówić, że każdy powinien mieć ją na półce, bo to nie jest ot taka zwyczajna książka. To przecież spisane na kartkach życie pana Wiesława Adamczyka i jego rodziny.
barbara211 plusminus Linia koment
Przeczytane:2011-10-10, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Wyśmienita historyczna opowieść o losach Polaków wywiezionych na wschód. Tym bardziej cenna, bowiem autentyczna historia przez wiele lat skrzętnie skrywna przed Polakami. Przejmujące, tragiczne i niewyobrażalne przejścia małego chłopca, który wrz z matką i rodzeństwem trafia po strasznej tułaczce na miejsce wywózki, żyjąc w nieludzkich warunkach.Piękna, wzruszająca powieść, którą powinien przeczytać każdy Polak.
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów