Kieszeń pełna żyta

Kiedy właściciel dużej londyńskiej firmy umiera nieoczekiwanie, otruty we własnym biurze, policja odkrywa aż nadmiar podejrzanych. Młoda, atrakcyjna żona z kochankiem; syn żywiący urazę do ojca o sposób prowadzenia interesów; sfrustrowana córka, której ojciec nie dopuścił do ślubu z ukochanym. Wydawać by się mogło, że śledztwo doprowadziło do odkrycia winnego, kiedy nowa zbrodnia obala dotychczasowe koncepcje. Na szczęście panna Marple ma pomysł, który pozwoli naprowadzić policję na właściwy trop.

Informacje dodatkowe o Kieszeń pełna żyta:

Wydawnictwo: Dolnośląskie
Data wydania: b.d
Tytuł oryginału: A Pocket Full of Rye
Tłumaczenie: Tadeusz Jan Dehnel

Kup książkę Kieszeń pełna żyta

Kieszeń pełna żyta - opinie o książce

Avatar użytkownika - figlarna24
figlarna24
Przeczytane:2013-11-24, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2013,
Panna Marple ponownie w akcji. Tym razem przybywa do Domku pod Cisami. Domostwo dotknęła tragiczna śmieć gospodarza - Rex Fortescue, który zostaje otruty w zakładzie pracy (wypija herbatę z trucizną), a  kieszeń ma wypchaną żytem. Czyżby to jakaś wskazówka, kto i dlaczego zabił mężczyznę? Śledztwo prowadzi komisarz Neel, człowiek dociekliwy i sprytny.
Gdy komisarz Neel przybywa do Domku pod Cisami pierwszą osobą jaka mu się rzuca w oczy jest Mary Dove, rezolutna, młoda "gosposia" , która kieruje pracą całego personelu. Ale Mary Dove nie jest jedyną mieszkanką domu, na która zwraca uwagę komisarz. Motywy , by zabić Rexa Fortescue miała np. młoda żona denata, która zdradzała go. Córka Rexa także miała motyw. Miała do niego żal, że zabronił jej wyjść za mąż za człowieka ubogiego. Synowie też nie są tak kryształowi, jakby się wydawało... Sprawa się komplikuje, gdy ktoś zabija sekretarkę Rexa i truje jego żonę.   Komisarz Neel przesłuchuje wszystkich domowników skrupulatnie  Na światło dzienne wychodzą ciemne sprawki z przeszłości denata. Domownicy ujawniają nowe fakty, dziwne zdarzenia, charakteryzują Rexa, a komisarz Neel kombinuje i wyklucza kolejnych podejrzantyh.  I tu do akcji wkracza panna Marple, która pojawia się nagle i zna odpowiedź na pytanie "kto"?
Jest to pierwsza powieść autorki, w której wiedziałam niemal od początku, kto zabił i jaki mógł mieć motyw. Książka jest interesująca, choć lekko przewidywalna. Uważam , że wplecenie postaci panny Marple było zabiegiem niepotrzebnym, gdyż komisarz jest na tyle bystrym, profesjonalnym policjantem, że sam by sobie doskonale poradził.    Za brakło mi trochę dynamizmu akcji, ale pisarka każdą powieść pisała według  innego schematu, więc czepiać nie można się za bardzo. Całość czyta się płynnie i z zaciekawieniem. Nie ma chyba czytelnika, który by narzekał na wyobraźnie Agathy Christie, co dowodzi jej geniuszu.
Czwóreczkę daję właśnie z powodu przewidywalności i braku szerszej charakterystyki bohaterów, by wprowadzić lekki zamęt w głowie czytelnika, by ten zmuszony był do własnych przemyśleń i główkowania nad zagadką morderstwa.
Avatar użytkownika -

Przeczytane:2017-03-05,
Rex Fortescue był zamożnym dyrektorem hali maszyn. Pewnego dnia po wypiciu popołudniowej herbaty dostał drgawek. Panna Grosvenor, jego sekretarka wybiegła do pokoju maszynistek i zaczęła krzyczeć, że pan Rex dostał ataku i potrzebuje pomocy. Panna Bell, jedna z maszynistek stwierdziła, że jeśli to epilepsja, to trzeba mu włożyć korek w usta. Lecz tak się zdarzyło, że nikt nie miał korka. Druga z maszynistek, najmniej zaradna - panna Somers, stwierdziła, że w jego wieku to na pewno musi być apopleksja. Jedna z kobiet złapała za książkę telefoniczną i zaczęła szukać lekarza pod literą "L", ale nie znalazła żadnego. Po chwili zaczęłą szukać Stacji Pogotowia Ratunkowego pod literą "P". Po chwili stwierdziły jednak, że pan Rex musi mieć swojego lekarza, więc ktoś udał się po jego osobisty skorowidz. Panna Griffith, kierowniczka hali maszyn, poleciła gońcowi, ab natychmiast sprowadził lekarza. Nstępnie w skorowidzu znalazła nazwisko sir Edwina Sandemana, który jest ordynatorem przy Harley Street. Panna Grosvenor siedziała w fotelu i marudziła, że zaparzyła herbatę jak zawsze i na pewno nie było w niej nic szkodliwego. Niebawem z dwóch przeciwnych stron nadjechały dwa samochody do przewozu chorych. Doktor Isaacs z Bethnal Green oraz sir Edwin Sanderman spotkali się w windzie. Nie zawiódł ani goniec, ani telefon. Dyrektor hali jednak zmarł. Sprawą jego śmierci zajmował się inspektor Neele z podwładnym. Uważano, że śmierć dyrektora nie była wynikiem choroby. Prawdopodobnie został otruty. Późniejsze śledztwo prowadzi do domku pana Fortescue, "Domku pod Cisami", gdzie mordercą mógł być każdy, gdyż wszyscy mieli motyw, nawet jego syn. Jest to bez wątpienia jeden z najlepszych kryminałów Agathy Christie. Desperacja podejrzanych, zagadki, tajemnicze śmierci... po prostu książka bardzo dobra i godna polecenia fanom kryminału.
Avatar użytkownika - kalcia1998
kalcia1998
Przeczytane:2014-12-27, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki-2014, Mam,
Cudowna :) nie spodziewałam się takiego zakończenia
Avatar użytkownika - Ewfor
Ewfor
Przeczytane:2014-09-21, Ocena: 5, Przeczytałam, Wyzwanie czytelnicze 2014,
Uwielbiam Jane Marple bardziej od Herkulesa, a w tej książce po raz kolejny panna Marple pomogła rozwiązać zagadkę śmierci trzech osób, posługując się jedynie swoją kobiecą intuicją. W bardzo ciekawy sposób wydedukowała, kto i dlaczego zamordował.
Kolejna powieść kryminalna wspaniałej Christie. Bardzo szybko ją przeczytałam, gdyż koniecznie musiałam poznać zagadkę śmierci bogatego właściciela Domku Pod Cisami. Jak zawsze nie zawiodłam się na powieści tej autorki. Jest napisana w dobrym stylu, fabuła jest ciekawa i nie ciągnie się, nie ma zbędnych przerywników. W tej powieści występuje panna Marple, która pomaga detektywom ze Scotland Yardu ujawnić mordercę. I oczywiście dzięki swojemu urokowi i kobiecemu sprytowi dochodzi jako pierwsza kto stoi za zbrodnią. Ja osobiście na pewno nie wpadłabym kim jest morderca i jaki związek z tym wszystkim mają kosy i żyto. Historia, którą przedstawiła Christie po raz kolejny mnie urzekła, mogę polecić ją oczywiście każdemu kto lubi kryminały, gdyż się nie zawiedzie.
Avatar użytkownika - EmnildaAmelberga
EmnildaAmelberga
Przeczytane:2008-11-05, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,
Ciekawa książka , którą miło się czyta .
Avatar użytkownika - bibliotekarkaB
bibliotekarkaB
Przeczytane:2013-10-30, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2013,
Kiedy sama nie wiem co by tu przeczytać, zawsze sięgam po Agatkę. Niektóre książki czytam kilkakrotnie i niezmiennie zostaję pod urokiem jej pisarstwa. Królowa jest tylko jedna.
Avatar użytkownika - Valakiria
Valakiria
Przeczytane:2010-12-14,
Zapowiada się ciekawie i pachnie mi trochę Detektywem Colombo :) Nie czytałam jeszcze nic Agaty Christie (wiem, zbrodnia to niesłychana) choć zabieram się do tego już od dłuższego czasu... Ale chyba już wkrótce nastanie ten dzień, gdy wezmę do ręki klasykę kryminału.
Avatar użytkownika - alkatraz
alkatraz
Przeczytane:2020-11-11, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2020,

Książkę szybko się czyta. Na myśl, kto jest mordercą nasuwa się wiele bohaterów, ale zakończenie było zaskakujące. Dobra lektura do pogłówkowania,

Avatar użytkownika - ramcia2
ramcia2
Przeczytane:2018-08-12, Przeczytałam,

Bardzo wciągająca historia, czytałam jednym tchem, z niecierpliwością próbując odgadnąć kto zabił, a i tak zakończenie było dla mnie zaskakujące! Serdecznie polecam!

Watek ksiazki krazy wokol dziecinnego wierszyka w ktorym kryje sie odpowiedz wskazujaca morderce. Glowny bohater Rex Fortescue  umiera po spożyciu posiłku a po nim jeszcze dwie osoby i tu zaczyna sie cala zabawa w tropienie mordercy.Ksiazka zawila ,mroczna i zagadkowa.Do konca nie wiadomo kto jest morderca a przyznam,ze zaskoczenie kto nim jest, jest naprawde duze gdy sie o tym dowiadujemy.Swietna ksiazka przy ktorej wyobraznia zostaje pobudzona do granic.

Tajemnica Bladego Konia
Agatha Christie0
Okładka ksiązki - Tajemnica Bladego Konia

Mark Easterbrook, młody człowiek o naukowych ciągotach, przez splot wypadków wpada na trop świadczący o tym, że trzy znane z upodobania do magii mieszkanki...

Tajemniczy pan Quin
Agatha Christie0
Okładka ksiązki - Tajemniczy pan Quin

„Tajemniczy pan Quin” - zbiór dwunastu opowiadań Agathy Christie, opublikowany w 1930 r. Bohaterem wszystkich jest zagadkowy Harley Quin („opiekun...