Opis ksiązki
Okładka - KirazePatronujemy
Kup Teraz

Kiraze

Ocena ( 1 osoba )
5.0
Wydawnictwo: Dialog
Data wydania: 2009
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 978-83-61203-31-5
Liczba stron: 348
Dodał/a książkę:Sławomir Krempa
Recenzja - Kiraze
Powieść współczesnej pisarki tureckiej, Solmaz Kamuran, uznana za najlepiej sprzedającą się książkę w 2000 roku. Przetłumaczona na wiele języków. S.Kamuran przedstawia historię Racheli de Toledo, pochodzącej z sefardyjskiej rodziny żydowskiej. Rodzina, po wygnaniu z Hiszpanii, utracie najbliższych i wielu tragicznych przeżyciach, trafia do Stambułu, gdzie odnajduje spokój i postanawia pozostać. W Stambule rodzi się córka Racheli, tytułowa bohaterka, Ester Kiri (Kiraze). Dziewczyna, niezwykle piękna i sprytna, pracuje jako szafarka w haremie sułtańskim, gdzie zaprzyjaźnia się z żoną Sulejmana Wspaniałego, pochodzącą z kresów dawnej Rzeczypolspolitej Hürrem Sultan (Roksolaną), a następnie staje się powierniczką i doradczynią Safiye Sultan, matki sułtana Mehmeta IV. Bohaterka przeżywa gorącą, tragiczną miłość do Buraka Reisa, jednego z wysokich rangą marynarzy floty osmańskiej. Oparta na faktach historycznych akcja toczy się na przełomie wieku XV i XVI w Imperium Osmańskim, Italii, Hiszpanii, Portugalii, Maroku oraz wyspie Santorini. Obok wątku Kiraze, powieść przedstawia problemy społeczno-polityczne tamtego okresu - mechanizmy działania władzy, poczynania Wielkiej Inkwizycji, intrygi na dworach europejskich i w pałacu sułtanów osmańskich Beyazita II, Selima I, Sulejmana Wspaniałego, Selima II, Murata III i Mehmeta III, a także rolę społeczności żydowskiej, haremu sułtańskiego i jego mieszkanek.
Recenzja
MichalWieniec Linia koment
Na półkach:

To cudowna, barwna, zapierająca dech w piersiach podróż w czasie i przestrzeni. Solmaz Kâmuran roztacza przed nami wręcz bajkowy obraz nie tylko Stambułu (Konstantynopola) oraz imperium osmańskiego z przełomu XV i XIV stulecia, ale również całej Europy, nie wyłączając Polski. W „Kirâze”, podobnie jak ma się rzecz ze ścieraniem dwóch odmiennych kultur: europejskiej i muzułmańskiej, nachodzą na siebie także dwa światy: fikcyjny i historyczny. Ale zacznijmy od samego początku

mrowka Linia koment
Na półkach:

„Kiraze” to książka łącząca w sobie elementy sagi, powieści historycznej, romansu i obyczajówki, przefiltrowanych przez tureckie realia. Odległość czasowa i terytorialna stanowić tu będzie czynnik spowalniający lekturę, ale też nadający jej egzotycznego, kuszącego posmaku.

 

Zaczyna się od miłości pięknej Racheli de Toledo i Mosze Nahmiyasa. Nasilające się antyżydowskie nastroje sprawiają, że młodzi muszą się rozłączyć – odnajdą się dopiero po latach, kiedy oboje będą mieli za sobą życiowe tragedie

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 5, Na półkach:
Piękna szata graficzna. Pokrótce zarysowana fabuła powieści przemawia za tym, że bez wątpienia jest książką interesującą. Taką, jaką lubię, historyczną o walorach poznawczych.... Dodatkowe atuty: niedroga i dobrze się sprzedająca:)
Odnotowałam jako kolejną pozycję, z którą należy się zapoznać!
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów