Opis ksiązki
Okładka - Klasa pani Czajki
Kup Teraz

Klasa pani Czajki

Ocena ( 3 osoby )
5.0
Wydawnictwo: Nowy Świat
Data wydania: 2008-04-15
Kategoria: Dla młodzieży
ISBN: 978-83-7386-284-5
Liczba stron: 312
Dodał/a książkę:Wojciech Polak
Recenzja - Klasa pani Czajki

"Klasa Pani Czajki" to osadzona we współczesnych realiach opowieść o paczce gimnazjalistów zmagających się ze szkolną codziennością i problemami okresu dorastania. Trzy lata z życia młodzieży to historie młodzieńczych przyjaźni, rodzących się pasji i szkolnych miłości. Pisana współczesnym stylem, ale z tradycyjnym przesłaniem, przypomina najlepsze książki dla młodzieży starej pisarskiej szkoły Niziurskiego czy Bahdaja, w nienachalny sposób i z dużą dawką humoru przekazującej nieprzemijające wartości, takie jak przyjaźń czy honor. 

 

Bohaterów "Klasy Pani Czajki" poznajemy na początku pierwszej klasy i śledzimy ich losy przez trzy burzliwe gimnazjalne lata. Różni ich wiele - zainteresowania, stan majątkowy, uroda i temperament. Łączy jedno - wszyscy są uczniami klasy, której wychowawczynią jest polonistka Barbara Czajka - osoba surowa, ale bardzo sprawiedliwa. 

 

Mocną stroną książki jest autentyczność poruszanych problemów młodzieży, wiarogodna typologia postaci i młodzieżowych zachowań, dająca młodym czytelnikom możliwość pełnej identyfikacji. Pokazany w książce punkt widzenia młodych ludzi na szereg problemów, również społecznych, czyni z niej forum wymiany poglądów nastolatków i antidotum na życiowe bolączki. Istotną rolę pełni też umiejscowienie fabuły na Saskiej Kępie w Warszawie, z precyzyjnym określeniem miejsc, w których rozgrywa się akcja, co nadaje wartko toczącej się historii swojskości i lokalnego kolorytu. Humor i typowy młodzieżowy folklor dodatkowo uatrakcyjniają książkę, czyniąc z niej lekturę "do czytania". 

 

Pierwsze wydanie powieści rozeszło się w nakładzie ponad 30 tysięcy egzemplarzy i znalazło się na liście bestsellerów "Wprost" jako jedyna pozycją dla młodzieży polskiego autora. Książka w wielu szkołach omawiana jest jako lektura uzupełniająca. Wokół strony internetowej autorki www.piekarska.net zawiązał się jej fanklub, z ponad 200 tys. odwiedzin miesięcznie. W wielu bibliotekach dla młodzieży książka jest najchętniej wypożyczaną powieścią. Przez nauczycieli oceniania jest jako pozycja, która ma szansę wzbudzić miłość do książek nawet u największych książkowych malkontentów. 

Recenzja
mrowka Linia koment
Na półkach:

„Zmieniają się czasy, ale i dzieci, i rodzice, mają ciągle te same problemy” – to zdanie z książki „Klasa pani Czajki” Małgorzaty Karoliny Piekarskiej może być też najkrótszą recenzją z tej powieści dla nastolatków. Nowy Świat przygotował już drugie wydanie przygód Małgosi, Maćka, Kamili i ich przyjaciół – tak wielką popularnością cieszy się ów tom.

 

Książkę Piekarskiej traktuje się nawet jak lekturę pomocniczą w gimnazjach – bo autorka, jak niewielu dorosłych, rozumie problemy młodzieży

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
AMAF12 plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-04-16, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,wyzwanie książki dla młodzieży 2016,
Książka opowiada o problemach współczesnych problemach nastolatków w szkole i poza szkołą.Bohaterami są Małgosia,Kamila,Maciek,klasowa gwiazda Kaśka,Michał oraz Kinga.Są oni wychowankami pani Barbary Czajki surowej ale rozsądnej polonistki.Przeżywają oni radości,smutki oraz rozczarowania.mają mnóstwo przygód które czasami nie kończą się najlepiej.Myślę,że tą książkę należy przeczytać.Książka bardzo mi się podobała.
takahe plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-09-30, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki w 2014 roku,
Jak to miło powrócić do czasów gimnazjum które mam już dość dawno za sobą.
Od dawna planowałam przeczytanie tej książki i wreszcie się doczekała swojej kolei.
Niektóre fragmenty były mi już znajome a to za sprawą publikacji ich w gazecie dla gimnazjalistów.
Bohaterowie książki właśnie wchodzą w okres młodzieńczych miłości, buntów i przyjaźni. Każda z opisanych tu osób jest inna. Dwa Michały jeden czarny drugi biały są tak różni od siebie. Czarny Michał to taki cwaniaczek natomiast biały Michał można powiedzieć że jest taki przeciętny jednak ma w sobie to coś co zjednuje mu ludzi. Mateusz natomiast z racji swojego apetytu nazwany został odkurzaczem.
Najwięcej jednak uwagi autorka poświęciła Małgosi, Kamili, Kindze, Kaśce, Maćkowi.
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Inka Linia koment
Przeczytane:2014-08-08, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Ulubione,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
white_swan Linia koment
Na półkach: Przeczytałem,
break
Okładka - Klasa pani Czajki Każdy by się chciał powiesić!
Anna Staszewska
Okładka - Klasa pani Czajki Obnażone
Janusz Garbaliński
Okładka - Klasa pani Czajki Fantasmagorie
Julia Miłosz
Okładka - Klasa pani Czajki Paranoia
Piotr Adach
Okładka - Klasa pani Czajki Źródło Mamerkusa
Leszek Biały
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów