Klejnot Medyny

Zaręczyła się, gdy miała sześć lat. Kiedy miała dziewięć lat, wyszła za mąż. Gdy skończyła dziewiętnaście, została wdową... Aisza - ukochana żona proroka Mahometa. W świecie, w którym kobiety uważano za własność mężczyzn, stała się wpływowym doradcą politycznym, wojowniczką i autorytetem religijnym. Do historii przeszła jako Matka Wiernych. Klejnot Medyny to wzruszająca opowieść o niezwykłej miłości Proroka i jego najmłodszej żony. Historia o kobiecie, która pokonała kulturowe przeszkody, stając się wielką postacią świata islamu

Informacje dodatkowe o Klejnot Medyny:

Wydawnictwo: Otwarte
Data wydania: 2010 (data przybliżona)
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
Tytuł oryginału: The Jewel of Medina
Tłumaczenie: Maria Smulewska
Ilustracje:Adam Stach/Douglas Kirkland

Kup książkę Klejnot Medyny

Klejnot Medyny - opinie o książce

Avatar użytkownika - Poczytajka
Poczytajka
Przeczytane:2013-04-02, Ocena: 6, Przeczytałam, ...Arabski Świat, ***Wiara i religia,

„Posłuchaj opowieści o dawnych czasach i odległych krainach, o świecie przepełnionym zapachem szafranu i róż. Posłuchaj opowieści o koczownikach wędrujących po piaskach pustyni, mieszkających w namiotach utkanych z wielbłądziej wełny, o karawanach załadowanych perskimi dywanami i wonnym kadzidłem. Posłuchaj opowieści o kobietach, które noszą zwiewne szaty, czernią koholem oczy i malują hennę na dłoniach misterne wzory, oraz o mężczyznach ceniących honor bardziej niż życie…”

„Klejnot Medyny” to fantastyczna książka, nieco magiczna, trochę baśniowa, ale niezwykle interesująca.

Sherry Jones przenosi czytelnika do Al-Hidżaz w Arabii. To właśnie na tej ziemi w odległych czasach – VII wieku żył i głosił swoje objawienia prorok islamu – Muhammad. Tam też w 613 roku przyszła na świat Aisza – przyszła żona proroka, młodsza od swego męża o ponad czterdzieści lat. Dziewczynka już przy narodzinach została przyrzeczona Muhammadowi przez jej rodziców, w wieku sześciu lat została jego oficjalną narzeczoną, a trzy lata później – żoną. Przez wiele lat była traktowana przez męża raczej jak córka i taką też miłością początkowo darzyła Muhammada. Z czasem gdy dorastała jej uczucie do męża ewoluowało do prawdziwej małżeńskiej miłości, którą bezwarunkowo obdarzyła męża rozumiejąc jednocześnie jego posłannictwo i wiarę. Sama również starała się wspomagać Muhammada w jego misji, doradzać mu i wspierać go, choć nie zawsze jej działania były dobrze rozumiane. Zawsze otwarcie wyrażała swoje zdanie, kierowała się sercem, miłością do Allaha i odwagą, na którą trudno byłoby się zdobyć niejednemu mężczyźnie. Aisza była jedną z kilkunastu żon w haremie proroka i nie było jej łatwo przystosować się do nakazów i zakazów panujących w domu oraz do wspólnego życia z tyloma innymi kobietami. Niemniej miała świadomość swojej pozycji, ważnego miejsca jakie zajmowała w sercu męża i słabości jaką miał do niej prorok, choć przez impulsywność charakteru czasem wiele traciła. Przez lata musiała walczyć o swoją pozycję w haremie, aby zyskać w końcu zaszczytne miano hatun czyli pierwszej żony.

Autorka w bardzo ciekawy sposób połączyła fakty historyczne  z fikcją literacką, która nadała opowieści odpowiedni koloryt i uczyniła ją niezwykle ciekawą i wciągającą. Losy Aiszy i jej rola w życiu Muhammada i historii islamu zostały oparte na przekazach sunnitów, a fakty z życia małżonków zostały spisane wiele lat po ich śmierci. Niemniej Aisza zapisała się jako ważna postać w dziejach islamu, która potrafiła wpłynąć na losy świata. Ta dzielna i odważna kobieta w wieku dziewiętnastu lat została wdową po proroku i nadal prowadziła walkę o interesy swojej społeczności.

Polecam tę interesującą lekturę osobom gustującym w arabskiej kulturze, historii islamu. Nie jest to wymagająca powieść, napisana barwnym językiem daje niezwykle ciekawy obraz tamtych niespokojnych czasów. W tło walk i układów politycznych wplecione zostało codzienne życie w haremie obfitujące w wiele przedziwnych sytuacji. Po tę książkę naprawdę warto sięgnąć.

Dalsze losy Aiszy autorka opisała w powieści „The Sword of Medina” wydanej w języku angielskim.

Avatar użytkownika - danutka
danutka
Przeczytane:2015-05-27, Ocena: 4, Przeczytałam, z_52 książki - 2015,
Życie Aiszy, ukochanej żony Mahometa. Od chwili zaręczenia z prorokiem do dziewiętnastego roku życia, gdy została wdową, musiała Aisza walczyć o pozycję wśród haremu jurnego mężczyzny, stosując wszelkie dostępne kobiecie islamu środki. Lawirowanie między zazdrością, chęcią pomagania sobie i innym żonom oraz wpływania na proroka, urealniania jego pomysłów, zrodzonych w ,,objawieniach" chorego, jak się zdaje, umysłu, a branych za znaki od boga. I marzenia o wolności, gdzieś z ukochanym z lat dziecinnych, na pustyni, z wiatrem we włosach, w poczuciu spełnienia i trwania na właściwym miejscu. Ciekawa powieść oparta na historycznych wydarzeniach. Aisza wprawdzie zbyt często sprawiała wrażenie rozkapryszonej dziewczynki, niedojrzałej i zbyt wcześnie wpuszczonej na poletko dorosłości, ale dorastającej w ciekawych czasach, nabywającej mądrości i utwierdzającej swoją pozycję w domu proroka. Cenna jest także możliwość poznania realiów ówczesnego życia, dnia powszedniego wspólnoty muzułmańskiej, praw, tradycji i zwyczajów, zmienianych słowem Mahometa, tworzenia się islamu w formie dzisiaj popularnej, początków tego, co ma niestety wpływ na naszą codzienność.
Avatar użytkownika - papetka
papetka
Przeczytane:2015-07-04, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2015,
Imię Muhammad znaczy dosłownie "wychwalony, sławiony". Tak właśnie nazywał się prorok islamu, założyciel pierwszej wspólnoty muzułmańskiej. Najprawdopodobniej zawarł 13 związków małżeńskich z czego dwa nie zostały skonsumowane. "Klejnot Medyny" to fikcja literacka, która oparta została na autentycznych zdarzeniach i postaciach historycznych. Narratorką jest najmłodsza, ukochana żona proroka -- Aisza. Jej życie nie było usłane różami. Od najmłodszych lat marzyła o ucieczce z Safuanem, który miał zostać jej mężem na pustynię do Beduinów. Śniła jej się wolność -- wiatr we włosach i możliwość swobodnego przemieszczania się z miejsca na miejsce. Te marzenia zostały brutalnie przerwane przez rodziców. Gdy miała 6 lat została przeznaczona na żonę dla proroka, który wtedy miał już ponad 50 lat i do dnia ślubu została poddana pardzie. Mówiąc po naszemu została zamknięta w domu, z którego mogła wyjść dopiero jako mężatka. Jestem mamą dwójki dzieci i nie wyobrażam sobie, aby przez kilka lat pozbawione były wyjścia na dwór, biegania, bawienia się i kontaktów z rówieśnikami. Po ślubie Aisza musiała walczyć o zaszczytne miano hatun, co oznacza pierwszą najważniejszą żonę w haremie. Przyznać trzeba, że nie miała łatwego zadania, bo jak to zwykle bywa są równi i równiejsi i dla różnych ludzi, to samo prawo jest inne. Muzułmanie mogli mieć cztery żony, jednak gdy Muhammad chciał ożenić się po raz piąty doznał "objawienia", w którym Allah pozwolił prorokowi na kolejne małżeństwa. Sam prorok często korzystał z tego przyzwolenia. Drugą przeszkodą do osiągnięcia tego tytułu był impulsywny charakter Aiszy. Początkowo zachowywała się jak dziecko: wymyślała intrygi, była zazdrosna, działała według zasady "co w sercu, to na języku". "Klejnot Medyny" to powieść o dojrzewaniu Aiszy, a co za tym idzie o przemianie wewnętrznej, która się w niej dokonuje. Z krnąbrnego, egoistycznego dziecka wyrasta na dzielną, mądrą kobietę, która dzięki swoim zaletom zyskuje zaszczytny tytuł hatun i często podpowiada mężowi, w jaki sposób rozwiązać problemy, co jest niespotykane w patriarchalnym świecie muzułmańskim. Książka ta, to również historia powstania islamu, więc nie zabrakło w niej opisu działań wojennych, traktatów pokojowych i kolejnych małżeństw proroka, które były kontraktami politycznymi pozwalającymi na ekspansję nowej religii. Wreszcie jest to opowieść o tradycjach, prawach, obyczajach i codziennym życiu ummy, czyli wspólnoty muzułmańskiej. Dla mnie osobiście w najmniejszym stopniu, to tak szeroko reklamowana, niezwykła historia miłości Muhammada i Aiszy. Nie zgadzam się również ze stwierdzeniem, że Aisza stała się wpływowym doradcą politycznym i autorytetem religijnym. W tej powieści niczego takiego nie ma. Autorka ma lekkie pióro. Powieść czyta się szybko i aż żal, że historia proroka i jego ukochanej żony, tak szybo się kończy.
Avatar użytkownika - Medea
Medea
Przeczytane:2010-12-12, Ocena: 6, Przeczytałam,
Od początku do końca bardzo dobrze się ją czyta, dla mnie była tym bardziej wartościowa, ponieważ jest to powieść historyczna. Momentami dość dosadny język w estetycznym całokształcie, ale to działa na zmysły. Poza tym ta książka stanowi argument na to jak powinno się traktować kobiety w Islamie, bowiem tematem przewodnim jest miłość proroka Mahometa i jego najmłodszej żony.

Aisza - kobieta walcząca. Kobieta wychowywana w kraju, gdzie los kobiet jest przesądzony od najmłodszych lat. W kraju, w którym rodzi się islam. Aisza kocha mężczyznę. Swojego męża, który pojął ją za żonę, kiedy miała 9 lat. Zauroczona jest także przyjacielem z dzieciństwa - Safuanem, co nieraz będzie stwarzało problem.
"Klejnot Medyny" to opowieść o sile kobiety, która musiała walczyć o pozycję w haremie, o uznanie męża i odnaleźć się w czasach rodzącego się islamu.
Książka dobra, ale ma swoje ciekawsze i nudniejsze strony. Do tych nudniejszych zaliczyłabym opisy rozgrywek politycznych (na szczęście nie jest to strona dominująca w tej opowieści).

Opinia opublikowana na moim blogu:

Avatar użytkownika - Fretka
Fretka
Przeczytane:2017-02-20, Ocena: 5, Przeczytałam, Wyzwanie - 52 książki w 2017,
Królowe
Sherry Jones0
Okładka ksiązki - Królowe

"Ja, Beatrycze z Sabaudii, jestem matką czterech królowych. Czy w historii była inna kobieta, która mogłaby to powiedzieć? Nie było żadnej...