OPIS KSIĄŻKI:
Kup Teraz

Klejnot Medyny

Ocena ( 8 osób )
4.8
Wydawnictwo: Otwarte
Data wydania: 2009
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 9788375150735
Liczba stron: 392
Dodał/a książkę:Magdalena Galiczek-Krempa
Zaręczyła się, gdy miała sześć lat. Kiedy miała dziewięć lat, wyszła za mąż. Gdy skończyła dziewiętnaście, została wdową... Aisza - ukochana żona proroka Mahometa. W świecie, w którym kobiety uważano za własność mężczyzn, stała się wpływowym doradcą politycznym, wojowniczką i autorytetem religijnym. Do historii przeszła jako Matka Wiernych. Klejnot Medyny to wzruszająca opowieść o niezwykłej miłości Proroka i jego najmłodszej żony. Historia o kobiecie, która pokonała kulturowe przeszkody, stając się wielką postacią świata islamu
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
danutka plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-05-27, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,z_52 książki - 2015,
Życie Aiszy, ukochanej żony Mahometa. Od chwili zaręczenia z prorokiem do dziewiętnastego roku życia, gdy została wdową, musiała Aisza walczyć o pozycję wśród haremu jurnego mężczyzny, stosując wszelkie dostępne kobiecie islamu środki. Lawirowanie między zazdrością, chęcią pomagania sobie i innym żonom oraz wpływania na proroka, urealniania jego pomysłów, zrodzonych w ,,objawieniach" chorego, jak się zdaje, umysłu, a branych za znaki od boga. I marzenia o wolności, gdzieś z ukochanym z lat dziecinnych, na pustyni, z wiatrem we włosach, w poczuciu spełnienia i trwania na właściwym miejscu.

Ciekawa powieść oparta na historycznych wydarzeniach. Aisza wprawdzie zbyt często sprawiała wrażenie rozkapryszonej dziewczynki, niedojrzałej i zbyt wcześnie wpuszczonej na poletko dorosłości, ale dorastającej w ciekawych czasach, nabywającej mądrości i utwierdzającej swoją pozycję w domu proroka. Cenna jest także możliwość poznania realiów ówczesnego życia, dnia powszedniego wspólnoty muzułmańskiej, praw, tradycji i zwyczajów, zmienianych słowem Mahometa, tworzenia się islamu w formie dzisiaj popularnej, początków tego, co ma niestety wpływ na naszą codzienność.
papetka plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-07-04, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,
Imię Muhammad znaczy dosłownie "wychwalony, sławiony". Tak właśnie nazywał się prorok islamu, założyciel pierwszej wspólnoty muzułmańskiej. Najprawdopodobniej zawarł 13 związków małżeńskich z czego dwa nie zostały skonsumowane.

"Klejnot Medyny" to fikcja literacka, która oparta została na autentycznych zdarzeniach i postaciach historycznych. Narratorką jest najmłodsza, ukochana żona proroka -- Aisza. Jej życie nie było usłane różami. Od najmłodszych lat marzyła o ucieczce z Safuanem, który miał zostać jej mężem na pustynię do Beduinów. Śniła jej się wolność -- wiatr we włosach i możliwość swobodnego przemieszczania się z miejsca na miejsce. Te marzenia zostały brutalnie przerwane przez rodziców. Gdy miała 6 lat została przeznaczona na żonę dla proroka, który wtedy miał już ponad 50 lat i do dnia ślubu została poddana pardzie. Mówiąc po naszemu została zamknięta w domu, z którego mogła wyjść dopiero jako mężatka. Jestem mamą dwójki dzieci i nie wyobrażam sobie, aby przez kilka lat pozbawione były wyjścia na dwór, biegania, bawienia się i kontaktów z rówieśnikami. Po ślubie Aisza musiała walczyć o zaszczytne miano hatun, co oznacza pierwszą najważniejszą żonę w haremie. Przyznać trzeba, że nie miała łatwego zadania, bo jak to zwykle bywa są równi i równiejsi i dla różnych ludzi, to samo prawo jest inne. Muzułmanie mogli mieć cztery żony, jednak gdy Muhammad chciał ożenić się po raz piąty doznał "objawienia", w którym Allah pozwolił prorokowi na kolejne małżeństwa. Sam prorok często korzystał z tego przyzwolenia. Drugą przeszkodą do osiągnięcia tego tytułu był impulsywny charakter Aiszy. Początkowo zachowywała się jak dziecko: wymyślała intrygi, była zazdrosna, działała według zasady "co w sercu, to na języku".

"Klejnot Medyny" to powieść o dojrzewaniu Aiszy, a co za tym idzie o przemianie wewnętrznej, która się w niej dokonuje. Z krnąbrnego, egoistycznego dziecka wyrasta na dzielną, mądrą kobietę, która dzięki swoim zaletom zyskuje zaszczytny tytuł hatun i często podpowiada mężowi, w jaki sposób rozwiązać problemy, co jest niespotykane w patriarchalnym świecie muzułmańskim. Książka ta, to również historia powstania islamu, więc nie zabrakło w niej opisu działań wojennych, traktatów pokojowych i kolejnych małżeństw proroka, które były kontraktami politycznymi pozwalającymi na ekspansję nowej religii. Wreszcie jest to opowieść o tradycjach, prawach, obyczajach i codziennym życiu ummy, czyli wspólnoty muzułmańskiej. Dla mnie osobiście w najmniejszym stopniu, to tak szeroko reklamowana, niezwykła historia miłości Muhammada i Aiszy. Nie zgadzam się również ze stwierdzeniem, że Aisza stała się wpływowym doradcą politycznym i autorytetem religijnym. W tej powieści niczego takiego nie ma.

Autorka ma lekkie pióro. Powieść czyta się szybko i aż żal, że historia proroka i jego ukochanej żony, tak szybo się kończy.
Medea plusminus Linia koment
Przeczytane:2010-12-12, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Od początku do końca bardzo dobrze się ją czyta, dla mnie była tym bardziej wartościowa, ponieważ jest to powieść historyczna. Momentami dość dosadny język w estetycznym całokształcie, ale to działa na zmysły. Poza tym ta książka stanowi argument na to jak powinno się traktować kobiety w Islamie, bowiem tematem przewodnim jest miłość proroka Mahometa i jego najmłodszej żony.
Fretka Linia koment
Przeczytane:2017-02-20, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Wyzwanie - 52 książki w 2017,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
AgnieszkaSC Linia koment
Przeczytane:2016-03-27, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Aramina Linia koment
Przeczytane:2015-04-19, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Przeczytane w 2014 i wcześniej,
nika7423 Linia koment
Przeczytane:2013-10-21, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
ShirinKa Linia koment
Przeczytane:2013-10-05, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
gabigor Linia koment
Przeczytane:2013-06-27, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
break
Okładka - Klejnot Medyny Fobos. Tom 2
Victor Dixen
Okładka - Klejnot Medyny Ogród małych kroków
Abbi Waxman
Okładka - Klejnot Medyny Confess
Colleen Hoover
Okładka - Klejnot Medyny Lokatorka
JP Delaney
Okładka - Klejnot Medyny Całe życie
Robert Seethaler
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Cień jabłoni
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów