Klejnot Medyny

4.8
Wydawnictwo: Otwarte
Data wydania: 2009
Dodał/a książkę:Magdalena Galiczek-Krempa
Zaręczyła się, gdy miała sześć lat. Kiedy miała dziewięć lat, wyszła za mąż. Gdy skończyła dziewiętnaście, została wdową... Aisza - ukochana żona proroka Mahometa. W świecie, w którym kobiety uważano za własność mężczyzn, stała się wpływowym doradcą politycznym, wojowniczką i autorytetem religijnym. Do historii przeszła jako Matka Wiernych. Klejnot Medyny to wzruszająca opowieść o niezwykłej miłości Proroka i jego najmłodszej żony. Historia o kobiecie, która pokonała kulturowe przeszkody, stając się wielką postacią świata islamu
danutka plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-05-27, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,z_52 książki - 2015,z_Wyzwanie - z historią w tle,
Życie Aiszy, ukochanej żony Mahometa. Od chwili zaręczenia z prorokiem do dziewiętnastego roku życia, gdy została wdową, musiała Aisza walczyć o pozycję wśród haremu jurnego mężczyzny, stosując wszelkie dostępne kobiecie islamu środki. Lawirowanie między zazdrością, chęcią pomagania sobie i innym żonom oraz wpływania na proroka, urealniania jego pomysłów, zrodzonych w ,,objawieniach" chorego, jak się zdaje, umysłu, a branych za znaki od boga. I marzenia o wolności, gdzieś z ukochanym z lat dziecinnych, na pustyni, z wiatrem we włosach, w poczuciu spełnienia i trwania na właściwym miejscu.

Ciekawa powieść oparta na historycznych wydarzeniach. Aisza wprawdzie zbyt często sprawiała wrażenie rozkapryszonej dziewczynki, niedojrzałej i zbyt wcześnie wpuszczonej na poletko dorosłości, ale dorastającej w ciekawych czasach, nabywającej mądrości i utwierdzającej swoją pozycję w domu proroka. Cenna jest także możliwość poznania realiów ówczesnego życia, dnia powszedniego wspólnoty muzułmańskiej, praw, tradycji i zwyczajów, zmienianych słowem Mahometa, tworzenia się islamu w formie dzisiaj popularnej, początków tego, co ma niestety wpływ na naszą codzienność.
papetka plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-07-04, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,
Imię Muhammad znaczy dosłownie "wychwalony, sławiony". Tak właśnie nazywał się prorok islamu, założyciel pierwszej wspólnoty muzułmańskiej. Najprawdopodobniej zawarł 13 związków małżeńskich z czego dwa nie zostały skonsumowane.

"Klejnot Medyny" to fikcja literacka, która oparta została na autentycznych zdarzeniach i postaciach historycznych. Narratorką jest najmłodsza, ukochana żona proroka -- Aisza. Jej życie nie było usłane różami. Od najmłodszych lat marzyła o ucieczce z Safuanem, który miał zostać jej mężem na pustynię do Beduinów. Śniła jej się wolność -- wiatr we włosach i możliwość swobodnego przemieszczania się z miejsca na miejsce. Te marzenia zostały brutalnie przerwane przez rodziców. Gdy miała 6 lat została przeznaczona na żonę dla proroka, który wtedy miał już ponad 50 lat i do dnia ślubu została poddana pardzie. Mówiąc po naszemu została zamknięta w domu, z którego mogła wyjść dopiero jako mężatka. Jestem mamą dwójki dzieci i nie wyobrażam sobie, aby przez kilka lat pozbawione były wyjścia na dwór, biegania, bawienia się i kontaktów z rówieśnikami. Po ślubie Aisza musiała walczyć o zaszczytne miano hatun, co oznacza pierwszą najważniejszą żonę w haremie. Przyznać trzeba, że nie miała łatwego zadania, bo jak to zwykle bywa są równi i równiejsi i dla różnych ludzi, to samo prawo jest inne. Muzułmanie mogli mieć cztery żony, jednak gdy Muhammad chciał ożenić się po raz piąty doznał "objawienia", w którym Allah pozwolił prorokowi na kolejne małżeństwa. Sam prorok często korzystał z tego przyzwolenia. Drugą przeszkodą do osiągnięcia tego tytułu był impulsywny charakter Aiszy. Początkowo zachowywała się jak dziecko: wymyślała intrygi, była zazdrosna, działała według zasady "co w sercu, to na języku".

"Klejnot Medyny" to powieść o dojrzewaniu Aiszy, a co za tym idzie o przemianie wewnętrznej, która się w niej dokonuje. Z krnąbrnego, egoistycznego dziecka wyrasta na dzielną, mądrą kobietę, która dzięki swoim zaletom zyskuje zaszczytny tytuł hatun i często podpowiada mężowi, w jaki sposób rozwiązać problemy, co jest niespotykane w patriarchalnym świecie muzułmańskim. Książka ta, to również historia powstania islamu, więc nie zabrakło w niej opisu działań wojennych, traktatów pokojowych i kolejnych małżeństw proroka, które były kontraktami politycznymi pozwalającymi na ekspansję nowej religii. Wreszcie jest to opowieść o tradycjach, prawach, obyczajach i codziennym życiu ummy, czyli wspólnoty muzułmańskiej. Dla mnie osobiście w najmniejszym stopniu, to tak szeroko reklamowana, niezwykła historia miłości Muhammada i Aiszy. Nie zgadzam się również ze stwierdzeniem, że Aisza stała się wpływowym doradcą politycznym i autorytetem religijnym. W tej powieści niczego takiego nie ma.

Autorka ma lekkie pióro. Powieść czyta się szybko i aż żal, że historia proroka i jego ukochanej żony, tak szybo się kończy.
Medea plusminus Linia koment
Przeczytane:2010-12-12, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Od początku do końca bardzo dobrze się ją czyta, dla mnie była tym bardziej wartościowa, ponieważ jest to powieść historyczna. Momentami dość dosadny język w estetycznym całokształcie, ale to działa na zmysły. Poza tym ta książka stanowi argument na to jak powinno się traktować kobiety w Islamie, bowiem tematem przewodnim jest miłość proroka Mahometa i jego najmłodszej żony.
Fretka Linia koment
Przeczytane:2017-02-20, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Wyzwanie - 52 książki w 2017,
AgnieszkaSC Linia koment
Przeczytane:2016-03-27, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Aramina Linia koment
Przeczytane:2015-04-19, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Przeczytane w 2014 i wcześniej,
nika7423 Linia koment
Przeczytane:2013-10-21, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,