Kobieta z Isla Negra

Ocena: 5 (2 głosów)

Oparta na faktach, przesycona zmysłowością i pełna napięcia powieść o chilijskim poecie, laureacie Nagrody Nobla, Pablo Nerudzie.

Początek lat pięćdziesiątych XX wieku. Elisa i jej matka Raquel opuszczają skromne domostwo w chilijskim Temuco i przybywają na Isla Negra. Pod swój dach przyjmuje je Pablo Neruda. Wielki, pełen najróżniejszych przywiezionych z podróży przedmiotów dom poety przypomina Elisie morską jaskinię. Podczas gdy Raquel pracuje w milczeniu jako służąca poety, Elisa przygląda się jego codziennemu życiu, odkrywa niewierności, czyta zapiski. Po pewnym czasie na Isla Negra pojawia się małżonka Nerudy, argentyńska malarka i arystokratka Delia del Carril.

Obserwując relację pomiędzy domownikami i ich gośćmi, Elisa odkrywa tajemnice miłości i pożądania, a także różne oblicza kobiecości: niezwykły urok i klasę Delii i jej przyjaciółki Victorii Ocampo, zmysłowość Matilde, kochanki Nerudy, przezroczystość pochłoniętej obowiązkami, żyjącej przeszłością matki Elisy.

María Fasce ukazuje Nerudę jako osobę genialną i jednocześnie przytłaczającą swoje otoczenie, jako człowieka okrutnego i dziecinnego, jako uwodziciela i egoistę naznaczającego życie kobiet, z którymi zetknął go los.

,,Elegancka i subtelna proza Fasce pozwala zajrzeć w głąb siebie". Le Monde

Informacje dodatkowe o Kobieta z Isla Negra:

Wydawnictwo: Sonia Draga
Data wydania: 2017-07-26
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 9788379999507
Liczba stron: 232
Tytuł oryginału: LA MUJER DE ISLA NEGRA

więcej

Kup książkę Kobieta z Isla Negra

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Kobieta z Isla Negra - opinie o książce

„Kobieta z Isla Negra” to powieść dość niezwykła. Maria Fasce przybliżyła w niej sylwetkę chilijskiego poety, laureata nagrody Nobla Pabla Nerudy. Ricardo Eliecer Neftali Reyes Besualto stworzył swój literacki pseudonim wykorzystując imię francuskiego poety Paula Verlaina oraz nazwisko czeskiego liryka Jana Nerudy i już w 1920 roku właśnie w ten sposób – jako Pablo Neruda – podpisał swój debiutancki tomik wierszy.

 

Niezwykły poeta, literat i noblista jawi nam się jako osoba pełna sprzeczności. Geniusz, opiekuńczy i wrażliwy był jednocześnie egoistą, okrutnikiem, mężczyzną infantylnym i niedojrzałym. Ten człowiek o bardzo silnym charakterze uwielbiał kobiety, ale na każdej z nich odciskał swoje piętno. Poeta czerpał natchnienie ze swoich erotycznych fascynacji, ale w kontaktach damsko – męskich bywał bezwzględny i bezduszny.

 

Maria Fasce przenosi nas w lata 50-te XX w. Dwunastoletnia Elisa wraz ze swoją matką Raquel opuszczają chilijskie Temuco i przeprowadzają się na Isla Negra do domu Pabla Nerudy, aby prowadzić mu dom. Przebywając w posiadłości poety młodziutka dziewczyna wnikliwie obserwuje wszystko, co dzieje się wokół niej. Poeta początkowo jest mentorem nastolatki. Potem Elisa staje się świadkiem niewierności Pabla, co wzbudza zamęt w jej pojmowaniu rzeczywistości. Podziwia piękną żonę poety Delię del Carrill – argentyńską malarkę, kobietę z klasą wywodzącą się z arystokratycznej rodziny. Elisa uczy się od niej kurtuazji, a w późniejszym czasie stara się naśladować jej klasę. Ogromną rolę odgrywa w tej historii damska przyjaźń. Kobiety, z którymi obcuje bohaterka mają wpływ na kształtowanie jej osobowości.

 

W powieści wiele jest namiętności i zmysłowości. Subtelna i delikatna opowieść ukazuje nastolatkę, która dorasta, dojrzewa i przemienienia się w odpowiedzialną i niezwykłą kobietę wkraczającą stopniowo w skomplikowany świat dorosłych. Elisa potrafi wykorzystać w swoim życiu to czego nauczyła się na Isla Negra. Przeszłość skrywa rodzinną tajemnicę, której trzeba stawić czoła. Autorka ukazuje tu miłość jako uczucie złożone i wielowymiarowe. Zwraca uwagę na różne jej aspekty.

Książkę bardzo dobrze się czyta. Liryczny język i narracja wzbogacona o wiersze i cytaty oraz nawiązania do literatury pomagają stworzyć nostalgiczny nastrój z pierwiastkiem romantycznym. Moim zdaniem jednak potencjał tej powieści nie został w pełni wykorzystany. Rozwinęłabym niektóre wątki, tym bardziej, że autorka opierała się na prawdziwych wydarzeniach z życia noblisty. A tak pozostał mi pewien niedosyt.

Jeśli macie ochotę poznać genialnego poetę o mocnym charakterze i młodą dziewczynę, której życie ukształtowały niezwykłe osoby to sięgnijcie po „Kobietę z Isla Negra”.

Polecam serdecznie.

Link do opinii
Recenzje miesiąca
Virion. Legenda miecza. Krew
Andrzej Ziemiański ;
Virion. Legenda miecza. Krew
Kołatanie
Artur Żak
Kołatanie
W rytmie serca
Aleksandra Struska-Musiał ;
W rytmie serca
Mapa poziomów świadomości
David R. Hawkins ;
Mapa poziomów świadomości
Dom w Krokusowej Dolinie
Halina Kowalczuk ;
Dom w Krokusowej Dolinie
Ostatnia tajemnica
Anna Ziobro
Ostatnia tajemnica
Hania Baletnica na scenie
Jolanta Symonowicz, Lila Symonowicz
Hania Baletnica na scenie
Lew
Conn Iggulden
Lew
Jesteś jak kwiat
Beata Bartczak
Jesteś jak kwiat
Niegasnący żar
Hannah Fielding
Niegasnący żar
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy