Kobieta z Isla Negra

Oparta na faktach, przesycona zmysłowością i pełna napięcia powieść o chilijskim poecie, laureacie Nagrody Nobla, Pablo Nerudzie.

Początek lat pięćdziesiątych XX wieku. Elisa i jej matka Raquel opuszczają skromne domostwo w chilijskim Temuco i przybywają na Isla Negra. Pod swój dach przyjmuje je Pablo Neruda. Wielki, pełen najróżniejszych przywiezionych z podróży przedmiotów dom poety przypomina Elisie morską jaskinię. Podczas gdy Raquel pracuje w milczeniu jako służąca poety, Elisa przygląda się jego codziennemu życiu, odkrywa niewierności, czyta zapiski. Po pewnym czasie na Isla Negra pojawia się małżonka Nerudy, argentyńska malarka i arystokratka Delia del Carril.

Obserwując relację pomiędzy domownikami i ich gośćmi, Elisa odkrywa tajemnice miłości i pożądania, a także różne oblicza kobiecości: niezwykły urok i klasę Delii i jej przyjaciółki Victorii Ocampo, zmysłowość Matilde, kochanki Nerudy, przezroczystość pochłoniętej obowiązkami, żyjącej przeszłością matki Elisy.

María Fasce ukazuje Nerudę jako osobę genialną i jednocześnie przytłaczającą swoje otoczenie, jako człowieka okrutnego i dziecinnego, jako uwodziciela i egoistę naznaczającego życie kobiet, z którymi zetknął go los.

,,Elegancka i subtelna proza Fasce pozwala zajrzeć w głąb siebie". Le Monde

Informacje dodatkowe o Kobieta z Isla Negra:

Wydawnictwo: Sonia Draga
Data wydania: 2017-07-26
Tytuł oryginału: LA MUJER DE ISLA NEGRA

Kup książkę Kobieta z Isla Negra

Kobieta z Isla Negra - opinie o książce

„Kobieta z Isla Negra” to powieść dość niezwykła. Maria Fasce przybliżyła w niej sylwetkę chilijskiego poety, laureata nagrody Nobla Pabla Nerudy. Ricardo Eliecer Neftali Reyes Besualto stworzył swój literacki pseudonim wykorzystując imię francuskiego poety Paula Verlaina oraz nazwisko czeskiego liryka Jana Nerudy i już w 1920 roku właśnie w ten sposób – jako Pablo Neruda – podpisał swój debiutancki tomik wierszy.

Niezwykły poeta, literat i noblista jawi nam się jako osoba pełna sprzeczności. Geniusz, opiekuńczy i wrażliwy był jednocześnie egoistą, okrutnikiem, mężczyzną infantylnym i niedojrzałym. Ten człowiek o bardzo silnym charakterze uwielbiał kobiety, ale na każdej z nich odciskał swoje piętno. Poeta czerpał natchnienie ze swoich erotycznych fascynacji, ale w kontaktach damsko – męskich bywał bezwzględny i bezduszny.

Maria Fasce przenosi nas w lata 50-te XX w. Dwunastoletnia Elisa wraz ze swoją matką Raquel opuszczają chilijskie Temuco i przeprowadzają się na Isla Negra do domu Pabla Nerudy, aby prowadzić mu dom. Przebywając w posiadłości poety młodziutka dziewczyna wnikliwie obserwuje wszystko, co dzieje się wokół niej. Poeta początkowo jest mentorem nastolatki. Potem Elisa staje się świadkiem niewierności Pabla, co wzbudza zamęt w jej pojmowaniu rzeczywistości. Podziwia piękną żonę poety Delię del Carrill – argentyńską malarkę, kobietę z klasą wywodzącą się z arystokratycznej rodziny. Elisa uczy się od niej kurtuazji, a w późniejszym czasie stara się naśladować jej klasę. Ogromną rolę odgrywa w tej historii damska przyjaźń. Kobiety, z którymi obcuje bohaterka mają wpływ na kształtowanie jej osobowości.

W powieści wiele jest namiętności i zmysłowości. Subtelna i delikatna opowieść ukazuje nastolatkę, która dorasta, dojrzewa i przemienienia się w odpowiedzialną i niezwykłą kobietę wkraczającą stopniowo w skomplikowany świat dorosłych. Elisa potrafi wykorzystać w swoim życiu to czego nauczyła się na Isla Negra. Przeszłość skrywa rodzinną tajemnicę, której trzeba stawić czoła. Autorka ukazuje tu miłość jako uczucie złożone i wielowymiarowe. Zwraca uwagę na różne jej aspekty.

Książkę bardzo dobrze się czyta. Liryczny język i narracja wzbogacona o wiersze i cytaty oraz nawiązania do literatury pomagają stworzyć nostalgiczny nastrój z pierwiastkiem romantycznym. Moim zdaniem jednak potencjał tej powieści nie został w pełni wykorzystany. Rozwinęłabym niektóre wątki, tym bardziej, że autorka opierała się na prawdziwych wydarzeniach z życia noblisty. A tak pozostał mi pewien niedosyt.

Jeśli macie ochotę poznać genialnego poetę o mocnym charakterze i młodą dziewczynę, której życie ukształtowały niezwykłe osoby to sięgnijcie po „Kobietę z Isla Negra”.

Polecam serdecznie.

Herbaciane róże