Opis ksiązki
Kup Teraz

Kobieta z wydm

Ocena ( 10 osób )
4.6
Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2007
Kategoria: Inne
ISBN: 978-83-24-00779-0
Liczba stron: 188
Dodał/a książkę:szczepanik
Stąd nie można uciec. Nauczyciel, z zawodu entomolog, wyrusza na wyprawę badawczą, z której już nigdy nie wróci. Na wydmach przydarza mu się coś, czego nie można racjonalnie wytłumaczyć. Uwięziony w pułapce bez wyjścia, z tajemniczą kobietą u boku, dzień po dniu będzie walczył o życie z niszczycielską potęgą piasku. Bezsensowny wysiłek, prowokujące zachowanie kobiety i skomplikowane relacje między dwójką więźniów bardziej przypominają senne majaki niż rzeczywistość. Czy można jeszcze wrócić do normalnego świata? Mroczna Kobieta z wydm, wybitna powieść japońska, należy do kanonu arcydzieł literatury światowej.
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Martinezzz plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-08-26, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,2014,
,,Kobieta z wydm" to książka dla cierpliwych i pokornych, początki tej literackiej znajomości bowiem nie należą do łatwych. Zniechęcić może zwłaszcza kilka fragmentów jakby żywcem przepisanych z encyklopedii, które to wydają się zamieszczone specjalnie, by przetestować naszą wytrwałość. Z czasem jednak uważny czytelnik o sercu i uchu wrażliwym na szept piasku, powoli zagłębi się w monotonny rytm tej powieści, wprawiający w trans niczym narkotyk. A gdy już raz otworzy te drzwi w swoim umyśle, gdy wejdzie wraz z bohaterem do wilgotnego, trzeszczącego domu Kobiety z wydm, z pewnością nie zapomni tej eterycznej wizyty przez bardzo długi czas.
papetka plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-09-01, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Czytam regularnie w 2013 roku,
Kobo Abe (1924-1993) to jeden z najbardziej innowacyjnych autorów w powojennej Japonii. Uważany jest za czołowego reprezentanta japońskiego modernizmu powojennego. Na Zachodzie zdobył sławę przede wszystkim wydaną w 1962 powieścią "Kobieta z wydm", za którą otrzymał nagrodę Yomiuri.

Głównym bohaterem jest wszechobecny piasek. Z nim to związane są losy tytułowej bohaterki oraz Mężczyzny, który znalazł się w nieodpowiednim miejscu i nieodpowiednim czasie. Nauczyciel i etymolog w jednej osobie- Niki Jumpei wziął trzy dni urlopu, aby wyruszyć na poszukiwanie cicindeli- owada zamieszkującego piaszczyste miejsca. Cały dzień przemierzał okolice wydm. Z ulgą przyjął propozycję noclegu w bardzo dziwnie położonej wsi. Nie spodziewał się, że jest to podstęp miejscowych chłopów, którzy poszukiwali taniej siły roboczej. Przyjął gościnę Kobiety, której dom znajdował się w głębokiej jamie. Nie wiedział jednak, że otrzymał właśnie bilet w jedną stronę. To, co miało być jednym noclegiem, zmieniło się w lata. Mężczyzna przechodzi przez wszystkie fazy związane z tą sytuacją: zaskoczenie, bunt i akceptację. Wyznaczył sobie cel: ucieczkę. Czy uda mu się go zrealizować?

Kraj Kwitnącej Wiśni- inna kultura, mentalność, wrażliwość. Wśród modnych, ostatnimi czasy, historii o gejszach, można również trafić na literaturę ambitniejszą. Do takiej właśnie zalicza się twórczość Kobo Abe. "Kobieta z wydm" to powieść-parabola (Mężczyzna, Kobieta, Starzec, jako określenia postaci, miejsce akcji ma charakter metaforyczny) z elementami groteski, absurdu. Poza warstwą dosłowną istniej tu druga, alegoryczna, którą powinien odkryć czytelnik.

Podczas lektury nasuwa się wiele pytań. Każde kolejne odczytanie sprawi, że tych pytań przybędzie. Bardzo czytelny jest przekaz porównujący wieś, w której znalazł się Mężczyzna do systemu totalitarnego. Rządy, w tym systemie, polegają na całkowitym podporządkowaniu społeczeństwa przez wprowadzenie systemu kontroli (w powieści: strażnik na wieży). Ludzie mają ciężko pracować (w powieści: wybieranie piasku). Jeśli ich praca będzie przynosiła efekty, zostaną wynagrodzeni (w powieści: otrzymają wodę, papierosy, gazetę, sake). Najbardziej przeraża fakt, że człowiek jest się w stanie przystosować do wszelkich warunków, a co za tym idzie zatracić swój instynkt obrony.

"Kobieta z wydm" to, chciałoby się powiedzieć, książka dla każdego. Jednak tak nie jest. Na pewno nie spodoba się ona osobom, które w słowie pisanym szukają rozrywki. Nie spodoba się też osobom, które lubią powieści o dużej zawartości dialogów, a małej opisów. Dla kogo zatem będzie ona odpowiednia? Czytelnicy, którzy cenią powieść skłaniającą do refleksji, poszukują w niej kontekstów, lubią strumienie świadomości, rozważania filozoficzne, na pewno będą usatysfakcjonowani po lekturze omawianego dzieła.
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
anoola Linia koment
Przeczytane:2016-06-28, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2016,Mam,
Sumire Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
agga Linia koment
Przeczytane:2014-12-18, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,
andr Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
MissDecrime Linia koment
Przeczytane:2014-06-01, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Muminka789 Linia koment
Przeczytane:2000-03-01, Na półkach: Przeczytałem,
moonwielki Linia koment
Przeczytane:2014-02-15, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Kindle,
Eliszeba Linia koment
Przeczytane:2014-01-25, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,2013,
Habina Linia koment
Ocena: 2, Na półkach: Przeczytałem,
Martina Linia koment
Przeczytane:2013-11-20, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,Przeczytane!,
figlarna24 Linia koment
Przeczytane:2013-10-24, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,"Wyzwanie - powieści obyczajowe",52 książki 2013,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów