Kobiety dyktatorów 2

Ocena: 4.25 (4 głosów)
Dla Mirty Fidel był przystojniakiem z tej samej uczelni, który pisał wiersze i czytał ambitne książki. Zakochała się w nim od pierwszego wejrzenia. W podróż poślubną zabrał ją do Stanów Zjednoczonych. Obiecywał, że później przeprowadzą się do Paryża. Saddam był kuzynem Sadżidy. O ich związku zdecydował ojciec rodziny, jeszcze zanim dziewczyna wyrosła z pieluch. Ona nie miała nic do powiedzenia, on widział w niej "raczej siostrę niż kobietę". Ślub wzięli na odległość 1300 kilometrów.Hye-rim była najpopularniejszą aktorką w Korei Północnej. Kiedy poznała Kim Dzongila, miała już męża. Syn przywódcy Korei Północnej zażądał jej jednak dla siebie. Słysząc, że dostanie do swojej dyspozycji 500 służących, natychmiast wyraziła zgodę. Kobiety dyktatorów 2 to kontynuacja największego bestsellera historycznego 2012 roku. Opowiedziane przez Diane Ducret losy kobiet stojących u boku Hitlera, Stalina, Mussoliniego czy Bokassy pobiły wszelkie rekordy popularności i od wielu miesięcy okupują listy najlepiej sprzedających się książek w Polsce. Teraz autorka powraca z historiami kobiet żyjących w czasach bliskich każdemu z nas.To poruszające opowieści o żonach i kochankach dyktatorów oraz zbrodniarzy drugiej połowy XX wieku: Fidela Castro, Saddama Husajna, Ruhollaha Chomejniego, Slobodana MiloUevicia, Kim Dzongila i Osamy bin Ladena.

Informacje dodatkowe o Kobiety dyktatorów 2:

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2013-03-08
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 9788324021628
Liczba stron: 384

więcej

Kup książkę Kobiety dyktatorów 2

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Kobiety dyktatorów 2 - opinie o książce

Avatar użytkownika -

Przeczytane:2014-03-01, 26 książek w 2014r,
Trzyma poziom pierwszej części. W tej poznajemy kobiety Fidela Castro, Saddama Husajna, Chomejniego, Slobodana Milosevićia, Kim Dzong Ila, Osamy bin Ladena. Autorka przystępnym językiem opowiada o relacjach dyktatorów z kobietami. Żonami, kochankami. Pojawia się wiele ciekawych faktów. Każdy rozdział dotyczy innego przywódcy, ale jest na tyle rozwinięty, że można dość dokładnie poznać ich życie w tym aspekcie. Widzimy sporą listę kochanek Saddama Husajna, oraz jego upodobania. Cytuję: "Kochanka zaś nie przejmuje się niczym, jakby nie obowiązywał jej protokół. Jako jedyna zwraca się do wodza po imieniu, jako jedyna pije z nim, kiedy znajduje się w towarzystwie samych mężczyzn. Któregoś dnia żartobliwie wymierza mu policzek z takim impetem, że czapka spada mu na ziemię, co stanowi dla Araba największą obrazę. "Zaczął z całej siły okładać ją czapką, twardą niczym rzemienny pas. Ona zaś rzuciła mu się do nóg , całując rękach i stopach, co sprawiło mu wyjątkową przyjemność. Bił ja więc dalej, a ona nie przestawała go całować. Wszystko to w naszej obecności', opowiada Zainab. Saddam przepada za tymi niewinnymi grami, tak odmiennymi od zwyczajów Tikriti i jego małżeństwa". [...] Str. 106. A tak wyglądał drobny upominek na pożegnanie. " Rozmowa trwa krótko. Saddam daje jej pożegnalny podarunek: pięć milionów dolarów w gotówce, do tego szkatułkę - "na czarną godzinę". Ostatni raz bierze ja za rękę i przyciska do serca. Samira płacze przez całą podróż do Damaszku. dopiero kiedy na miejscu zagląda do szkatułki, łzy nieco obsychają; 10 kilogramów złota w sztabkach". Str. 121. Dowiadujemy się, że Chomejni, zakochany był tylko w jednej kobiecie. Pisał dla niej wiersze. "Rozwiązał się węzeł splatanego warkocza Umiłowanej, Niczym młody kochanek stary asceta pada do Jej stóp. Z kielicha twego czaru wypiłem krople wina, A ma dusza zatonęła w fali twego smutku. (...) Zacni kompani w oberży usłyszeli wieść o ślubie, Radośnie tańczą, weselą się pospołu". Str. 178. Wiernym mężem, wręcz pantoflarzem, był Slobodan Miliśević. Słuchał rad i poleceń swojej żony, w każdej dziedzinie życia. Mira okazała się szyją i głową. Milośević tylko wykonawcą. "Mira wcale nie wciela się w typową żonę polityka. Stara się jak najrzadziej pojawiać się u boku męża, nie zamierza dostosowywać swoich planów do jego politycznego kalendarza. (...) Niestety, wszyscy popełniają ten sam błąd, dostrzegając w niej wyłącznie żonę polityka, a nie intelektualistkę. "Pytali mnie tylko, co najchętniej gotuję i co przygotowałam na wieczór dla Sloby. To było poniżające". Str. 200. Ten wielki dyktator nigdy nie zdradził swojej żony. "Mówi się, że za każdym wielkim mężczyzna stoi kochanka. Cóż, w takim razie nigdy nie zostanę wybitnym przywódcą- zwierzyła się któregoś dnia Milosević Richardowi Holbrooke'owi, wysłannikowi specjalnemu ONZ do spraw Bałkanów" Str.234.
Link do opinii
Avatar użytkownika -

Przeczytane:2013-04-12, 52 książki 2013,
Fidel Castro, Saddam Husajn, Osama bin Laden... Kim rzeczywiście byli potężni przywódcy? Jak wyglądało ich prywatne życie? Kim były kobiety z ich najbliższego otoczenia i jakie miejsce zajmowały w ich życiu? Czy były tylko gospodyniami, czy miały również wpływ na decyzje podejmowane przez ich mężów lub kochanków? Te i wiele innych kwestii wyjaśnia książka Diane Ducret ,,Kobiety dyktatorów 2", biografia, która odbiega od schematu. Autorka skupiła się na sferze życia dyktatorów, o której do tej pory rzadko rozmawiano, ich zbrodnie, krzywdy wyrządzone niewinnym ludziom przysłaniały możliwość spojrzenia na nich jak na zwyczajnych ludzi, którzy zakochują się i posiadają zwyczajne uczucia i słabości. W tej części Diane Ducret przenosi nas również daleko od Europy, w rejony Bliskiego Wschodu, prezentuje inną mentalność, kulturę, religię, zarysowuje pozycję kobiet w islamskich społeczeństwach. Bardzo polecam!
Link do opinii
Avatar użytkownika - frolic
frolic
Przeczytane:2013-03-15,
Czytając podręczniki do historii czy oglądając wiadomości w telewizji rzadko zastanawiamy się nad tym, że pojawiające się tam postacie też mają inne życie, osobiste, i że ono tak bardzo może wpływać na bieg historii. Autorka opisuje życie miłosne sześciu dyktatorów. Fidel Castro miał liczne kochanki, Husajn zniewalał kobiety swoim wąsem, ajatollah Chomejni był całe życie wierny tylko jednej, dla Milosevica żona była polityczną partnerką, Kim Dzongil traktował kobiety jak przedmioty, które można przywłaszczyć lub odrzucić, a bin Laden wyznawał zasadę, że każdą ze swych kilku żon trzeba traktować na równi. Bardzo ciekawa książka, przedstawiająca burzliwe, ale rzadko szczęśliwe życie kobiet, których los skrzyżował się z tyranami naszego świata.
Link do opinii
Avatar użytkownika - sw3112
sw3112
Przeczytane:2015-11-27, Ocena: 4, Przeczytałam, 56 książek w 2015,
Avatar użytkownika - IzaaK
IzaaK
Przeczytane:2015-04-01, Ocena: 4, Przeczytałam, Mam,
Avatar użytkownika - migotynka
migotynka
Przeczytane:2015-01-09, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,
Avatar użytkownika - Beatricze
Beatricze
Przeczytane:2014-05-02, Ocena: 4, Przeczytałam,
Inne książki autora
Kobiety dyktatorów
Diane Ducret0
Okładka ksiązki - Kobiety dyktatorów

Miłość, szaleństwo czy żądza władzy?Tylko Claretta nie opuściła mężczyzny, który jeszcze niedawno był uwielbiany przez miliony Włochów. Stojąc...

Zakazane ciało. Historia męskiej obsesji
Diane Ducret0
Okładka ksiązki - Zakazane ciało. Historia męskiej obsesji

Brama, przez którą diabeł dostał się na ziemię. Siedlisko niebezpiecznej kobiecej żądzy. Błogosławieństwo i przekleństwo kobiet. Tymczasem… to...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Virion. Legenda miecza. Krew
Andrzej Ziemiański ;
Virion. Legenda miecza. Krew
Herbaciane róże
Beata Agopsowicz ;
Herbaciane róże
Kołatanie
Artur Żak
Kołatanie
W rytmie serca
Aleksandra Struska-Musiał ;
W rytmie serca
Mapa poziomów świadomości
David R. Hawkins ;
Mapa poziomów świadomości
Dom w Krokusowej Dolinie
Halina Kowalczuk ;
Dom w Krokusowej Dolinie
Ostatnia tajemnica
Anna Ziobro
Ostatnia tajemnica
Hania Baletnica na scenie
Jolanta Symonowicz, Lila Symonowicz
Hania Baletnica na scenie
Lew
Conn Iggulden
Lew
Jesteś jak kwiat
Beata Bartczak
Jesteś jak kwiat
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy