Kochaj mnie, mamo

Historia dziecka, które okaleczono, zanim się urodziło, a które pragnęło kochać i być kochanym… Mamusiu, czy jestem brzydka? – zapytała ośmioletnia Flip natychmiast, gdy trafiła do domu tymczasowego Casey Watson, która niesie pomoc każdemu dziecku, nawet takiemu, któremu nikt już nie chce dać szansy… Flip pytała tak każdą kobietę, którą spotkała, nazywając ją natychmiast mamusią. Bo chciała mieć matkę. Jej własna była alkoholiczką i przez nią dziecko cierpiało na alkoholowy syndrom płodowy – FAS, który uszkodził jej organizm, zanim się urodziła. Miała również ADHD i była straszliwie zaniedbana. Wiedziała, że jej zdeformowana twarz jest brzydka… Jednak cierpliwość rodziny Casey Watson i ich uczucie, którego dziewczynka tak pragnęła, sprawiły, że Flip zaczęła robić postępy. Ale wtedy pojawiła się jej prawdziwa matka, kobieta na dnie alkoholowego upadku…

Informacje dodatkowe o Kochaj mnie, mamo:

Wydawnictwo: Amber
Data wydania: 2016-05-19
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 978-83-241-5873-7

Kup książkę Kochaj mnie, mamo

Kochaj mnie, mamo - opinie o książce

To już dziesiąta i na chwilę obecną ostatnia książka Casey Watson, którą przeczytałam. Na kolejną trzeba czekać. Zawsze, kiedy czytam prawdziwe historie budzą one we mnie spory ładunek emocjonalny, często zastanawiam się jak obecnie radzą sobie podopieczni Pani Watson. Kolejna podopieczna, która trafia pod dach Casey i Mike'a Watsonów to Flip, ośmioletnia dziewczynka, która nie tylko jest nadpobudliwa i niezwykle ufna w stosunku do obcych, nie rozumie wielu określeń a także wyglądem różni się od innych dzieci. Dziewczynka cierpi na FAS, jej rodzona matka podczas ciąży piła alkohol i to spowodowało wielkie szkody fizyczne i psychiczne, kiedy dziecko intensywnie się rozwijało. Trudno było mi współczuć biologicznej matce Flip. Jestem w stanie zrozumieć, że każdy może pobłądzić i być uzależnionym od alkoholu, jednak kiedy w grę wchodzi zdrowie i życie dziecka a matka lekkomyślnie pije zupełnie się nie przejmując jak to wpłynie na dziecko tego nie potrafię zrozumieć. Ten przypadek pokazuje, że niestety za błędy matek często konsekwencje ponoszą dzieci. Książka pokazuje jak Watsonowie musieli włożyć wiele wysiłku, aby nauczyć dziewczynkę prostych czynności i dać dziecku chociaż odrobinę radości, której niewiele zaznała. Polubiłam małą Flip, bo dziewczynka mimo zaburzeń okazała się naprawdę miłym i wrażliwym dzieckiem. Zakończenie bardzo mnie ucieszyło, bo daje nadzieję. Bardzo wzruszająca i pełna refleksji lektura. Godna polecenia.
Najnowsza powieść autorstwa Casey Watson jest jednocześnie pierwszą tej autorki, jaką przeczytałam. Rodzina Watsonow od wielu już lat przyjmuje pod swój dach dzieci, które z różnych względów nie mogą być pod opieką swoich rodziców czy krewnych. Tym razem pod tymczasową opiekę Watsonow trafia ośmioletnia Philippa, która reaguje wyłącznie, jeśli woła się ją używając zdrobnienia Filip. Dziewczynka trafia pod opiekę zastępczą po pożarze domu, w którym mieszkała ze swoją matką. Ośmiolatka wymaga specjalistycznej opieki zarówno medycznej i psychologicznej jak również wymaga skupionej na sobie zwiększonej uwagi w domu, gdyż zmaga się nie tylko z ADHD, lecz cierpi także na FAS, czyli Alkoholowy Zespół Płodowy. Zaburzenia, na które cierpi dziewczynka oprócz wielu dysfunkcji i związanych z nimi kłopotów oraz niedogodności takich jak np. ciągłe wahania nastrojów, duże trudności w przyswajaniu informacji, nieumiejętność nawiązywania więzi emocjonalnych etc to tylko mówiąc kolokwialnie wierzchołek góry lodowej... Bardzo znaczącą w przypadku Flip anomalią jest nieco zmieniony w wyniku FAS wygląd twarzy, przez co ośmiolatka nieustannie czuje się brzydka i niczego nie warta. Casey, Mike oraz cała rodzina Watson'ów na co dzień mierzy się zatem z bardzo wieloma wręcz ekstremalnymi zadaniami, po to by, choć odrobinę ,,naprawić" życie ośmioletniej, w gruncie rzeczy kompletnie bezbronnej dziewczynki, której matka zgotowała psychiczne piekło. Pomimo, iż rodzina Watson'ów ma już za sobą wieloletnie doświadczenie w zakresie opieki zastępczej wszyscy doskonale zdają sobie sprawę z tego, że każde dziecko i jego historia są zupełnie inne i nie da się zawsze postępować według z góry ustalonego schematu. Trzeba za każdym razem opierając się na doświadczeniu połączonym z intuicją dotyczącą każdego podopiecznego ustalać niejako nowe reguły postępowania tj. dostosowane do sytuacji oraz możliwości emocjonalnych i psychofizycznych danego dziecka. W książce opisany został nie tylko zaistniały na różnych płaszczyznach dramat małej dziewczynki. Czytelnik ma również sposobność przyjrzeć się działaniu zagranicznego systemu opieki społecznej i zastępczej. Zapoznajemy się także z niemałym trudem, jaki niesie ze sobą funkcja opiekuna zastępczego, jest to praca, która nigdy się nie kończy, a właściwie z każdym nowym dzieckiem, które trafia do danej rodziny zaczyna się wciąż na nowo. Jeśli chcecie dowiedzieć się czy los w końcu uśmiechnie się do spragnionej miłości i akceptacji Flip i poznać jej wstrząsającą historię koniecznie sięgnijcie po tę pozycję. * https://www.facebook.com/Ksiazkowoczyta * http://ksiazkowoczyta.blogspot.com/2016/09/wszyscy-chca-kochac-i-byc-kochanym.html
Avatar użytkownika - Mamut
Mamut
Przeczytane:2019-05-21, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2019,

Philippa, nie znosi tego imienia i reaguje tylko na imie Flip, to 8-letnia dziewczynka, która ma alkoholowy syndrom płodowy FAS (czyli matka piła w trakcie ciąży). Jakoś strasznie się ten fakt podkreśla, a tak naprawdę to nie jest takie straszne uposledzenie! Moja kuzynka też to ma i poza kłopotami w nauce, które miała w podstawówce, jakos nie przeszkadza jej to w życiu! Ale mniejsza z tym, Flip to tak radosne stworzenie, sprawia naprawdę wspaniałe pierwsze wrażenie. Pragnie miłości, zapewnień, że jest ładna (nasłuchała się od mamy, że jest brzydka) i tak bardzo przyjacielsko traktuje nowopoznane osoby. Problem jest jednak z... kupą, dziewczynka załatwia się nie tam gdzie powinna. Ale szczerze, czy to jest aż taki wielki problem? Moim zdaniem powinna zostać w rodzinie Watsonów, Tyler tak się już do niej przywiązał, a nie jestem wcale przekonana, czy nowa rodzina (pozornie idealna) nie wpłynie jednak negatywnie na jej życie (przecież stracili córkę przez alkohol, co jeśli z obawy przed powtórzeniem się tego, zaczną dziewczynę jako nastolatkę zbytnio kontrolować i popchną ją w tym kierunku na zasadzie "zakazanego owocu")?

Avatar użytkownika - losar
losar
Przeczytane:2018-05-15, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2018,

Ośmioletnia Flip urodziła się z FAS-alkoholowym syndromem płodowym, bo jej matka była alkoholiczką. Cierpi też na ADHD. Flip wiedziała, że jej buzia różni się od twarzy innych dzieci. Bardzo pragneła, żeby ktoś ją kochał. Casey Watson ze swoją rodziną otoczyli dziewczynkę serdecznością i ciepłem, które sprawły,że Flip zaczęła robić postępy. Ale jej biologiczna matka znowu zaczyna mieszać w życiu dziecka.