Kocham Rzym

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: 2016-08-04
Dodał/a książkę:elibri
Recenzja - Kocham Rzym

A weekend w Rzymie miał być taki romantyczny...

Świat haute couture to nie tylko glamour i piękne ubrania. To także bezwzględny biznes. Intrygi, nieczyste zagrania, trzeba być czujnym. Jednak wybierając się na walentynki do Rzymu, Catherine Lambert, przebojowa prawniczka z paryskiego domu mody, myśli tylko o romantycznym weekendzie z ukochanym. Tymczasem zamiast rozkoszować się winem, dobrym jedzeniem, słońcem i miłością, musi stawić czoła włoskiej mafii stojącej za podróbkami kreacji Diora, które Catherine przypadkiem  właśnie odkryła... To może skończyć się źle! Na szczęście nasza bohaterka ma wiele szczęścia i... przystojnego anioła stróża w postaci pewnego młodego architekta!

Isabelle Lafleche - przez wiele lat pracowała jako prawniczka w Nowym Jorku, Tornto i Montrealu. Dziś pisze książki i pracuje w branży modowej. Na łamach magazyny ,,Clin d'oeil publikuje artykuły poświęcone kulturze i modzie. Współpracuje także z magazynem internetowym dla mężczyzn Dandyblog.com. Dwie poprzednie powieści kanadyjskiej autorki - Kocham Nowy Jork i Kocham Paryż - były międzynarodowymi bestsellerami. Kocham Rzym właśnie trafia do księgarń

Recenzja
madak Linia koment
Przeczytane:2016-08-29, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki w 2016 roku,Obyczajowe,

Haute couture, najdroższe i najbardziej pożądane przez kobiety kreacje, młoda, energiczna prawniczka oraz ponure kulisy świata wielkiej mody – wszystko to składa się na kolejne spotkanie z Catherine Lambert, bohaterką cyklu powieści Isabelle Lafleche. Tym razem czytelnik wraz z Catherine i jej sympatycznym asystentem, Rikashem, trafią do Rzymu, gdzie bohaterowie zmierzą się z najprawdziwszą włoską mafią. Co jednak w powieściach Lafleche najważniejsze - mimo że Kocham Rzym to już trzecia część cyklu, książki można czytać niezależnie od siebie, niekoniecznie sięgające po wcześniejsze tomy

iwona-w plusminus Linia koment
Przeczytane:2017-02-05, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2017,Mam,Nagrody ,
La donna ? mobile? Tak, Autorka funduje nam zmianę za zmianą, a powieść (też rodzaj żeński) zaskakuje mnie od samego początku. Pojawia się jako jedna z trzech pierwszych w nowym tegorocznym stosiku "nagroda", okazuje się trzecią powieścią z cyklu i wciąga mnie na tyle, że Kocham Nowy York już zamówiłam, a teraz poluję na Kocham Paryż. Przed lekturą byłam już zauroczona Rzymem i Paryżem, po lekturze Rzym i Włochy stały mi się jeszcze bliższe. Pewnie podobnie będzie z Paryżem, a może i Nowy York pokocham.
Wracając do samej lektury - stanowi umiejętne połączenie wiedzy prawniczej z wiedzą o kulturze, sztuce (w tym modzie). Kunszt pisarski objawia się w opisach uruchamiających wyobraźnię, a intryga snuje się właściwym torem, usypiając naszą czujność i zaskakując we właściwym momencie.
CicheBaBum plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-12-06, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,Wyzwanie - książki na jesień 2016,
Książka jest fenomenalna. Walorów mnóstwo, więc trudno mi wybrać to od czego zacząć.
Może od podstaw. Narracja w formie "ja", samej bohaterki, francuski, prawniczki i pasjonatki mody jest bezbłędna, lekka w stylu i zrozumiała. Spotkałam się z dziwnym i miłym zaskoczeniem- zwroty francuzko- języczne w fabule rozgrywającej się we Włoszech. O laworato parlare il italiano- uczyłam się trochę włoskiego- to przykład jak francuzkie, obce mi zwroty były w mig tłumaczone i dodawały niepowtarzalnej aury fabule książki. Szybko i łatwo się czyta, a dla sympatyków świata mody książka jest w prost idealna. Catherine ma doskonałe wyczucie stylu i wybierając się do ojczyzny najsławniejszych światowych projektantów. Okazją miała być walentynkowa randka z ukochanym Antoine, a los sprawia, że we Włoszech zostaje z asystentem Rikashem. Cóż im pozostanie, jak nie zwiedzanie uroczego Rzymu? Byłam w nim i książka oddaje jego magiczną atmosferę jak żadna inna. Skupienie na modzie, mnogość włoskich imion, nazw i stylu bycia Włochów jest dużym atutem książki. Przy tym to skupienie się na modzie zaskakująco nie jest próżne i książka niesie ze sobą misję, podobnie jak "Interior" Lisy See porusza problematykę wyzysku taniej siły roboczej i pisze o tragicznych konsekwencjach kapitalistycznego wyzysku.

"Chodzi o to, że taka sukienka ta sukienka za chwilę się rozleci. Skoro zaś ceny ubrań spadają, zmniejszają się również marże, zyski i niestety zarobki robotników, a także troska o ich bezpieczeństwo.
Nie wolno nam zapomnieć o katastrofie, do której doszło 24 kwietnia 2013 roku w Bangladeszu, na terenie kompleksu Rana Plaza. W jej wyniku śmierć poniosło 1133 robotników, tysiące odniosło rany {...}" str.225.

W sprawę zamieszane są mafie, które zarabiają na podróbkach, ale i wśród nich nie brak dramatycznych powodów uczestniczenia w niecnych procederach, o czym przekona się sama Catherine.
Książka jest obyczajowa, z wątkiem kryminalnym, przygodowym, miłosnym, lekka i przyjemna, ale nie próżna, a mądra życiowo, inspirująca i pozytywna. Bohaterka jest odważna, energiczna, ale wrażliwa, dojrzała emocjonalnie, odpowiedzialna- prawdziwa bohaterka, która żadnego wyzwania, żadnej intrygi się nie boi- imponująca i budząca we mnie szacunek, sympatię.

Polecam na miłe wieczory z książką każdej kobiecie:-).
Alex9 plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-08-29, Na półkach: Przeczytałem,

Z miłością i modą nigdy nic nie wiadomo, jedna z drugą zaskakuje nieustannie i nawet gdy wydaje się, że wszystko w ich temacie jest już jasne one po raz kolejny pokazują, iż nie powinno się niczego zakładać z góry. Catherine Lambert przekonała się o tym już niejednokrotnie, ale tym razem wszystko miało się potoczyć inaczej. W końcu Rzym to nie Nowy Jork lub Paryż, scenariusz romantycznego weekendu był może i dość mglisty, lecz obiecywał wiele. Na pewno nie był w nim uwzględniony Rikash oraz praca, niestety realia okazały się "ciut" inne niż założenia. Kiedy pakujesz się z myślą o spędzeniu paru dni z mężczyzną twojego życia na pewno nie bierzesz pod uwagę, iż zamiast niego towarzyszem będzie przyjaciel i jednocześnie kolega z biura. Oczywiście z Rikashem nuda Ci nie grozi, no, ale nie jest on zabójczo przystojnym Antoine`m, w którym jesteś z wzajemnością zakochana. Co więc robić w Rzymie gdy z nieustannej randki nici? Pozostaje tylko jedno - zwiedzanie i zakupy, a jeżeli połączysz oba te elementy to cała sytuacja nie wygląda tak źle, można by rzec, iż zapowiada się więcej niż dobrze. Catherine, pomimo rozczarowania brakiem miłosnych uniesień, nie zamierza do końca psuć sobie weekendu i kiedy wszystko wskazuje na to, że zaliczy go do udanych daje o sobie znać fatum. Oczywiście odziane w haute couture, co oznacza jedno - spokój i nuda nie grozi Rikashowi i Catou, bardzo szybo okazuje się, iż wieczne miasto, i nie tylko ono, ma oprócz stylowego oblicza całkowicie odmienną stronę. Niebezpieczeństwo już nie raz zaglądało w oczy tych dwoje, lecz tym razem sprawa wygląda o wiele poważniej. Śledztwo z modą w tle zahacza o mafijne interesy, a to już nie przelewki i powinno się dobrze rozważyć każdy krok. Jak by tego było mało osobiste rozterki okazują się mieć o wiele poważniejszy charakter niż wydawało się jeszcze nie tak dawno. Catherine staje przed nie lada wyzwaniem, nie pierwszy i nie ostatnim zapewne, lecz w tym momencie nie liczy się to co było, ważnym jest by pomóc przyjacielowi, wypełnić zadanie powierzone przez szefa oraz nie zawieść siebie samej. Może to zbyt wiele jak na jedną kobietę? Kto lub co jej pomoże w włoskich perypetiach? Jaką rolę odegra haute couture i zamiłowanie do stylu vintage? Czy warto pozostawać wiernym swoim zasadom? Zbyt dużo pytań, czasu za mało, a odpowiedzi bywają dość pokrętne. Antoine obiecał Catherine niezapomniane chwile w Rzymie, nawet nie przypuszczał jakie atrakcje będą czekały w szczególności na nią i jej przyjaciela. Weekend okazał się niebywale zaskakujący i to pod wieloma względami, jedno jest pewno słowo nuda w nim nie zagościło nawet na sekundę. Włoska moda ma niejeden symbol i okazuje się intrygującym zjawiskiem o wręcz dosłownie porywającym uroku, miłość do niej została wystawiona na nie jedną próbę, czy Rikash i Catou wyjdą z nich zwycięsko? Pozostaje jeszcze kwestia pokus czyhających prawie za każdym rogiem, jakim tak trudno się oprzeć ... Trzecia porcja perypetii prawniczki zwariowanej na punkcie mody oraz jej asystenta tym razem za tło ma wieczne miasto. Rzym oraz niezłomni tropiciele podróbek wszelkiej maści nie zawodzą, z humorem i przytupem zaznaczają swoją obecność w włoskim świecie haute couture, jak zawsze przyciągają do siebie nietuzinkowe postacie, a kłopoty to ich drugie imię. Isabelle LaFleche pod lekką treścią "przemyca" tematykę o wiele poważniejszą i niestety jak najbardziej rzeczywistą, odsłania realia przemysłu odzieżowego, gdzie kryją się ludzkie dramaty i zysk za wszelką cenę. "Kocham Rzym" to dobrze napisana opowieść, w jakiej autorka dodaje do wątków obyczajowych detale sensacyjne oraz odpowiednią porcję szyku z gatunku glamour, tym razem łącząc paryski styl z włoskim. Dotychczasowi bohaterowie, zamierzenie lekko przerysowani, pasują doskonale do otoczenia gdzie mają do odegrania swoje role, dając czytelnikowi i okazję do śmiechu i kwestie do zastanowienia, pomiędzy jednym oraz drugim przybliżają mniej znane oblicze wielkiego krawiectwa. Jak zawsze czas podczas lektury książek Isabelle LaFleche płynie bardzo szybko, poza przyjemnością poznawania nowych perypetii duetu Catherine - Rikash czytający otrzymują lekcję stylu, czasem w lekkim satyrycznym odcieniu.

KateWithBooks plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-08-25, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Na każdym kroku na ulicach widuje się stoiska z torebkami czy ciuchami marek Dior, Chanel, Dolce&Gabana w śmiesznych cenach, z materiałów niskiej jakości, które po kilku dniach użytkowania lądują w szafie. Oczywiście mowa o tandetnych podróbkach, produkowanych zazwyczaj w Chinach, gdzie istnieje setki fabryk, które masowo produkują odzież czy galanterię ,,skórzaną" marnej jakości przy niskim nakładzie pracy i tanim kosztem. Seria powieści Isabelle Lafleche przedstawia w ciekawy sposób bezkompromisową walkę z fałszerstwami i brutalnym wyzyskiem.

,,Elegancja nie polega na tym, żeby zostać zauważonym, ale żeby zostać zapamiętanym."

Catherine Lambert - inteligentna prawniczka Diora w trzecim tomie wyrusza na wakacje do Rzymu, sprawy jednak szybko zmieniają swój bieg i zamiast ukochanego Antoine'a, w podróż wyrusza asystent Catherine- Rikash. Już pierwsze dnia pobytu w tym przepięknym mieście, przepełnionym cudami architektury oraz odzieżą haute couture dwójka przyjaciół natyka się na znaną osobistość, której ofiarują pomoc w sprawdzeniu producenta ekskluzywnych pończoch. Nie zdają sobie jednak sprawy, że to nie będzie zwykła kontrola tylko początek długiej i niebezpiecznej walki z włoską ,,mafią".

Specjalnie umieściłam słowo mafia w cudzysłowie, gdyż moim zdaniem daleko im było do klasycznych mafiosów znanych z filmów akcji, nie mniej autorka właśnie tak przedstawia grupę przestępczą, na którą natykają się Catou (zdrobnienie od Catherine nadane przez Antoine'a) i Rikash. Po dwóch poprzednich tomach wiedziałam czego mniej więcej się spodziewać, jednak tym razem wydawało mi się, że pierwsza połowa książki jest cholernie długim wstępem do głównego wątku, a większa część tekstu jest o przepięknych kreacjach znanych projektantów czy sukniach w stylu vintage. Trochę mnie tu nudziło, bo chciałam już poczytać o akcji, intrygach i tym wszystkim, co niebezpieczne. Jednak musiałam sobie poczekać. Potem jak już doszłam do ,,tego" momentu, to powieść skończyłam w oka mgnieniu.

Dużo szczegółowych opisów umożliwia bezproblemową pracę wyobraźni, gdyż opisy miejsc które odwiedza bohaterka czy ciuchów, które napotyka na swojej drodze są bardzo dokładne i rzeczowe. Choć momentami miałam dosyć, bo wolę dialogi od monologów. Nie mniej osoby kochające modę powinni przeczytać tą serię, gdyż wiele tam odkrywczych wątków dotyczących tej branży, tym bardziej kiedy przedstawione są sceny z pracy domu mody Diora. Mimo wszystko to lekka historia obyczajowa, idealna na leniwe dni na hamaku, z kubkiem kawy w ręku.
reading-mylove plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-08-25, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
"Kocham Rzym" to kolejny tom przygód przebojowej prawniczki Catherine. Po przygodach w Nowym Jorku i Paryżu czas na słoneczną Italię.

Antoine proponuje Catherine wypad do Rzymu. Jednak romantycznego weekendu nie będzie, bo ukochanemu wypada pewne zobowiązanie. Zamiast mnóstwa miłości i czułości główna bohaterka kolejny raz wplątuje się pewną aferę.

Do bohaterów zapałałam ogromną miłością i sympatią. Catherine to kobieta pewna siebie, niezależna, szykowna i elegancka. Poza tym odważna, uczciwa, twarda, zawsze broni swojego zdania i wie, czego chce od życia. Nie boi się ryzyka. Dla mnie to ideał i sama kiedyś chciałabym się stać taką kobietą. Natomiast Rikash to żywe srebro. Zabawny, wesoły i o tym przyjacielu marzy każda z nas. Zawsze pomoże i pocieszy w każdej sytuacji.

Kolejny raz przeczytałam książkę, która tak bardzo jest związaną ze światem mody. Na każdej zapisanej stronicy mamy mini wykłady z historii mody, cytaty, nazwy z najwyższej markowej półki i nazwiska najsławniejszych projektantów. Są to zdecydowanie moje klimaty! Autorka posiadła ogromną wiedzę z dziedziny mody. Nie ma ona dla niej żadnych tajemnic i wie jak ten światek funkcjonuje od podszewki. Zresztą sama Lafléche porzuciła karierę prawniczki, aby pisać o modzie i kulturze, więc od razu widać, że to jej pasja.

Ale książka nie skupia się tylko na ubraniach. Fabuła „Kocham Rzym” opiera się również na wątku kryminalnym i sensacyjnym. Catherine zadziera z włoską camorrą! I jak zwykle wpada w kłopoty. Świat zalewają podróbki, a Rikash z Catou zaczynają prowadzić prywatne śledztwo. Będzie się działo!

Podczas lektury przypomniała mi się podróż do Włoch. Kiedy byliśmy tam z Mężem to usłyszałam jak pewna osoba opowiadała, że turystka tak dała się omamić ulicznemu sprzedawcy, że kupiła torebkę Louis Vuitton za 3000 euro! Oczywiście, torebka okazała się podróbką. Problem jakości i fałszowania jest bardzo często spotykany, bo dla większości nie liczy się jakość, a cena. Cóż… jestem przeciwna podróbkom, ale torebki za tyle pieniędzy nigdy nie kupię. Nawet gdyby była markowa. Na problemie fałszerstwa skupia się pisarka.

Autorka stworzyła kolejny tom idealny na lato. „Kocham Rzym” to bardzo przyjemna historia, którą czyta się z ogromnym zaciekawieniem. A sprawa Bombaju z poprzedniego tomu nie została rozwiązana, więc podejrzewam, że kolejna powieść tej autorki na pewno się ukaże.
ilonall plusminus Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Chcę przeczytać,
Uwielbiam historię Catherine, taka stanowcza kobieta motywuje mnie do działania. Autorka książki jest super osobą i bardzo dba o relacje z fanami dlatego czekałam z utęsknieniem na kolejną część książki.
Eli1605 Linia koment
gosia45 Linia koment