Kochana Stefo

Stefa trzymała w drżącej ręce żółtą kartkę papieru, wyrwaną z małego bloku listowego. Te kilka wyrazów przeczytała wielokrotnie, powtarzając szeptem słowa, których nigdy dotychczas nie usłyszała, choć przez wiele lat marzyła, że tak się kiedyś stanie. Jej czarne oczy wypełniły się łzami, które tłumiła w sobie przez lata. Nie potrzebowała już niczego więcej, aby zrozumieć, co powinna zrobić. „Trudno nam bez Ciebie. Wracaj, proszę”. Było to jedyne zdanie, jakie pojawiło się po słowach powitania w liście, a na dole widniał podpis znany tylko jej: „Henryk” oraz data: „2 czerwca 1939”. Kilka minut później zakomunikował w sekretariacie w kibucu o swoim wyjeździe, a pod koniec tygodnia była już na pokładzie statku, w drodze powrotnej do domu dziecka w Warszawie. „Kochana Stefo” to poruszająca historia Stefanii Wilczyńskiej (1886-1942) – wychowawczyni i pedagoga, współzałożycielki Domu Sierot dla dzieci żydowskich w Warszawie i współpracownicy Janusza Korczaka, zamordowanej razem z nim i ich podopiecznymi w Treblince. źródło opisu: okładka

Informacje dodatkowe o Kochana Stefo:

Wydawnictwo: Nowy Świat
Data wydania: 2014-05-28

Kup książkę Kochana Stefo

Kochana Stefo - opinie o książce

Stefania Wilczyńska, wychowawczyni i pedagog. Współpracownica Janusza Korczaka, która została zamordowana razem z nim i ich wychowankami. Zmartwiło mnie to, że nigdy wcześniej o niej nie słyszałam. O Korczaku się mówi, a o niej milczy. Dzięki tej książce napisanej w formie wspomnień, listów i sfabularyzowanej historii mogłam zobaczyć rolę jaką odegrała Stefa. Zdenerwował mnie fakt, że za wszystkie swoje zasługi została pominięta i prawie całkowicie zapomniana na kartach historii. Przecież właśnie o takich ludziach powinniśmy pamiętać, takie wzorce naśladować. Osoby, które bez cienia narzekania czy skargi po prostu wykonywały to co do nich należało. Emocje wylewają się z każdej strony tej małej i właściwie niepozornej książeczki. Na półce z wielkimi dziełami mogłaby zostać pominięta, a zupełnie niepotrzebnie bo skrywa ogromne wartości. Książka pokazuje też nieodwzajemnioną miłość Stefy do Korczaka. Wiele razy po prostu denerwowałam się czytając, że nigdy szczerze ze sobą nie porozmawiali. To naprawdę piękna opowieść o ludzkim poświęceniu w czasie II wojny światowej.