Opis ksiązki
Kup Teraz

Kolekcja Ringelmanna

Ocena ( 2 osoby )
4.0
Wydawnictwo: Oficynka
Data wydania: 2016-02-03
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN: 9788364307805
Liczba stron: 250
Dodał/a książkę:justyna929
Chłodny umysł kontra namiętności pasjonatów

Doktor Figlon, mistrz metateorii, światowej sławy specjalista od układania wielopiętrowych konstrukcji pojęciowych, wspomina swoje pierwsze dochodzenie. W Grand Hotelu w Sopocie, do którego zostaje zaproszony, by wygłosić wykład na temat teorii czasu, poznaje specyficzną grupę ludzi – pasjonatów zegarków. Gdy namiętności hobbystów sięgają zenitu, nietrudno o zbrodnię. Jej ofiarą pada uznany kolekcjoner Max Ringelmann, zamordowany w podejrzanych okolicznościach. Policja w osobie inspektora Franka van Graafa nie jest w stanie poradzić sobie ze śledztwem. W sukurs im przychodzi sam doktor Figlon...

Adam Ubertowski – psycholog biznesu, pisarz, mieszkaniec Sopotu. Wydał między innymi powieści Podróż do ostatniej strony, Szczególny przypadek Pani Pullmanowej, Inspektor van Graaf oraz Sopocki rajd.
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
nikolsosna plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-01-28, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2016,
ciekawie napisana, dla mnie trochę w stylu noir, zauwazyłam pewne podobieństwa do klasyków gatunku, zagadka intrygująca i do ostatnich stron nieodgadniona
Bookendorfina plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-04-04, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
"Dla tych ludzi zegarki to największa miłość... to religia... Ludzie są ułomni z natury, więc muszą popełnić jakieś błędy. I popełnili."

Ciekawie poprowadzony kryminał, wymykający się z szablonowych pełnych dynamicznej akcji propozycji powieści kryminalnych. Utrzymany w spokojniejszej konwencji, bardziej nastawionej na intelektualną zabawę podszytą sporą dawką dobrego humoru. Nie ma w nim mnogości bohaterów, zdarzeń i nagłych zwrotów akcji, a jednak autorowi udaje się podsycać zainteresowanie czytelnika. Przyznam, że z miłą chęcią dałam się wciągnąć w ten wykreowany świat nieco szalonych kolekcjonerów zegarków, ich wzajemnych animozji, wyśmiewania i zazdrości. Z uśmiechem śledziłam ich reakcje i postawy, wiadomo było, że w wypełnionym takimi negatywnymi emocjami środowisku wcześniej czy później musi dojść do zbrodni. Podoba mi się taka lekka narracja, barwny język i niewymuszone dialogi.

Mający o sobie wysokie mniemanie mistrz metateorii doktor Figlon zastaje zaproszony przez inspektora Franka van Graafa jako ekspert do pomocy w rozwiązaniu skomplikowanego morderstwa. Figlon to ciekawie sportretowana postać, nieco zaskakująca swoim zachowaniem, jednocześnie wzbudzająca w czytelniku sympatię. Na podstawie intrygujących wspomnień doktora zagłębiamy się w jego pierwsze dochodzenie, dotyczące śmierci Maxa Ringelmanna, pasjonata i właściciela najdroższej kolekcji czasomierzy na świecie. Pozostali bohaterowie również oferują nam swoje ciekawe profile nabierające specyficznych cech, świadomie potraktowanych przez autora ze szczyptą ironii i z przymrużeniem oka. Płynnie przenikamy między głównym wątkiem osadzonym w przeszłości a tym opartym na teraźniejszości, który w zabawny sposób ubarwia powieść. I choć liczyłam na głębszy spisek a zakończenie książki nie zaskoczyło mnie, to i tak nie przeszkodziło mi to w przyjemnym zaczytywaniu się w tej kryminalnej intrydze.

bookendorfina.blogspot.com
justyna929 Linia koment
Przeczytane:2016-03-23, Na półkach: Przeczytałem,52 ksiąkżki 2016,Mam,
break
Okładka - Kolekcja Ringelmanna Czarownica
Patryk Majzel
Okładka - Kolekcja Ringelmanna Czarna wołga
Maciej Żurawski
Okładka - Kolekcja Ringelmanna Tajemnica Boga
Karina Krawczyk
Okładka - Kolekcja Ringelmanna Pod podłogą
Karina Krawczyk
Okładka - Kolekcja Ringelmanna Wóda i bala
Grzegorz Żurek
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów