Tom 8 cyklu Maggie O'Dell

Nad Florydę nadciąga potężny huragan. Charlie Wurth, zastępca dyrektora Bezpieczeństwa Krajowego oraz specjalista od zapobiegania skutkom huraganów, organizuje wszystkie służby odpowiedzialne za przeciwdziałanie klęskom żywiołowym. Tymczasem straż przybrzeżna podczas rutynowej kontroli wyławia z oceanu pojemnik ze starannie owiniętymi częściami ludzkiego ciała. Na prośbę Wurtha na Florydę przyjeżdża Maggie O’Dell. Agentka widziała wiele w swojej karierze. Ścigając morderców, psychopatów i przestępców, zagłębiała się w najbardziej mroczne i przerażające zakamarki ludzkiego umysłu. Jednak nawet ona nie była przygotowana na to, z czym miała się zmierzyć teraz. Tors, stopa, trzy ręce... Kto i w jakim celu precyzyjnie odcinał części ciała? Czy ktoś mógł być tak szalony, by je kolekcjonować?

Gdy Charlie Wurth walczy z żywiołem, agentka Maggie O’Dell prowadzi dochodzenie w sprawie makabrycznego znaleziska. Odkrywa, że tors należy do zaginionego w tajemniczych okolicznościach mężczyzny. Sprawę komplikuje fakt, że zaginął on ponad 600 mil od miejsca, w którym został odnaleziony fragment jego ciała. W tym samym czasie, prowadzone jest inne śledztwo przez specjalistę od chorób zakaźnych pułkownika Benjamina Platta. W miejscowym szpitalu, w którym leczeni są żołnierze powracający z misji w Afganistanie, szerzy się śmiertelna choroba o nieznanej etiologii. Pułkownik Benjaminn Platt oraz agentka Maggie O’Dell odkrywają, że sprawa ludzkich szczątków i groźnej infekcji wśród żołnierzy są ze sobą powiązane.

Nadciągający znad Kuby potężny huragan, który według prognoz ma spustoszyć całą Florydę, sprawia, że z każdą chwilą jest coraz mniej czasu na rozwiązanie makabrycznej zagadki.

Do powieści dołączone jest opowiadanie „Upalna noc”, które Kava napisała razem z Patricią Bremer.

O autorce

Alex Kava – amerykańska pisarka z polskimi korzeniami. Autorka bestsellerowych thrillerów psychologicznych. Wychowała się w Silver Creek w stanie Nebraska. Już jako dziecko pisała opowiadania, które pokazywała jedynie bratu. Przez piętnaście lat pracowała w reklamie i public relations. W 1996 roku zrezygnowała z etatowej pracy, chcąc w pełni oddać się pisaniu. W swoich powieściach wprowadza czytelników w świat mrocznych, tajemniczych zbrodni popełnianych z największym okrucieństwem. Jej powieści są podbudowane rzetelną wiedzą psychologiczną, a także znajomością procedur policyjnych, co dodaje im wiarygodności. Chociaż są fikcją literacką, często impulsem do ich napisania były prawdziwe wydarzenia. Kava nie ukrywa, że najbardziej fascynuje ją granica między dobrem i złem oraz to, do czego człowiek jest zdolny, kiedy znajdzie się w sytuacji ekstremalnej. Zapytana o to, co w swoim zawodzie lubi najbardziej, odpowiada: „A jaki inny zawód pozwala na poszukiwania w księgarniach, spędzanie poranków w bibliotekach, czytanie książek w ciągu dnia i prace z psem przytulonym do boku?" Jej książki są drukowane w 24 krajach świata i w wielu znajdują się na listach bestsellerów. Jej thrillery „Dotyk zła i Czarny Piątek” były bestsellerami również w Polsce. Kava udziela się w stowarzyszeniach literackich, zwłaszcza tych zrzeszających twórców thrillerów. Jest członkiem organizacji Mistery Writers of America oraz Sisters In Crime.

Informacje dodatkowe o Kolekcjoner:

Wydawnictwo: HarperCollins Polska
Data wydania: 2011-03-23
ISBN: 978-83-238-7517-8
Tytuł oryginału: Damaged ; A breath of hot air
Tłumaczenie: Katarzyna Ciążyńska

Kup książkę Kolekcjoner

Kolekcjoner - opinie o książce

Po raz kolejny Maggie O'Dell staje w obliczu zagrożenia.Tym razem wezwano ją ,gdy Straż Przybrzeżna znalazła pojemnik wypełniony częściami ludzkiego ciała.Maggie musi nie tylko znaleźć osobę odpowiedzialną za makabryczne znalezisko ale i zdążyć przed zbliżającym się huraganem.Jednocześnie doktor Benjamin Plagg zostaje wezwany w związku z dziwną,nierozpoznana chorobą,która wybuchła w szpitalu dla żołnierzy po amputacjach.                                                             Kobiety bohaterki twarde i groźne,którym niestraszny skok z helikoptera,huragan,czy zmywanie ludzkiego mózgu z włosów to dla autorki typowa sprawa.Trochę zabrakło mi w tej książce napięcia i dynamicznej akcji,które zwykle w jej książkach są bardziej uwidocznione.Tożsamości sprawcy nie musimy się domyślać,gdyż od początku jest ona wiadoma.Rozczarowałam sie odrobinę...

Avatar użytkownika -

Przeczytane:2019-03-10, Mam,

Alex Kava jest jedną z popularniejszych pisarek kryminałów. Seria książek o agentce FBI Maggie O`Dell jest wychwalana przez czytelników.

Agentka  specjalna Maggie O'Dell  widziała wiele w swojej karierze. Ścigając morderców, psychopatów i przestępców, zagłębiała się w najbardziej mroczne, najbardziej przerażające zakamarki ludzkiego umysłu. Ale kiedy na Florydzie straż przybrzeżna wyłowiła pojemnik wypełniony starannie owiniętymi częściami ciała, nawet tak doświadczona agentka jak Maggie O'Dell nie była przygotowana na to, z czym miała się zmierzyć…

Dawca organów może uratować komuś życie. To jeden z największych darów, jakie człowiek może ofiarować po swojej śmierci. Pod jednym warunkiem - że się na to zgadza. Jego organy muszą nadawać się do przeszczepu. Nie może umrzeć tylko po to, by stać się dawcą. Co wtedy, gdy jest to element wielkiego interesu, a organy zaczynają być towarem deficytowym? Co wtedy, gdy ktoś życie ludzkie przelicza na kwoty, które są pobierane za poszczególne organy, zaczyna wykorzystywać ziemskie kataklizmy za powód zaginięć ludzi?

Do Florydy zbliża się huragan. Grupa ratowników z fal Zatoki Meksykańskiej wyławia pojemnik ze starannie owiniętymi ludzkimi szczątkami. Do pomocy zostaje wezwana agentka Maggie O`Dell. Okazuje się, że wyłowione szczątki nie należą do jednej, a kilku osób. Zaczyna się śledztwo w sprawie kolekcjonera ludzkich ciał. Czy człowiek ten przechowuje ucięte ręce, nogi, korpusy tylko dla siebie? Magie ma mało czasu, gdyż huragan coraz bardziej zbliża się do Florydy...

Obok O`Dell w tej książce najbardziej ciekawą postacią jest Elizabeth Bailey. Jest ona ratowniczką straży przybrzeżnej, która zmaga się z nie akceptacją w swoim zespole ze względu na płeć. Jej szwagier, który jest właścicielem zakładu pogrzebowego, Scott Larsen, dzięki któremu szybko poznajemy kolekcjonera, jest najnudniejszą postacią w całej powieści i powiem szczerze, że zaniża jej poziom.

Kolekcjoner niemiłosiernie się dłużył. Poboczne wątki zostały rozwinięte do tego stopnia, że zaczęły odwracać uwagę od głównych zdarzeń. Przygotowania do huraganu, historie drugoplanowych bohaterów rozpisanych jest na kilkanaście rozdziałów. Co do prowadzenia samego śledztwa... ono też jakoś nie wyszło. Akcja książki zaczęła rozwijać się dopiero pod koniec, co jest najgorszym scenariuszem z możliwych.

Ciężko znaleźć w tej książce jakieś zaskakujące elementy, które mogły by zainteresować potencjalnego odbiorcę. Ci, którzy czytają o przygodach Maggie będą z pewnością chcieli poznać jej dalsze losy. Jeśli ktoś zaczyna przygodę z książkami Kavy od tej części, to proponuje zacząć od innej, gdyż ta może zniechęcić do twórczości autorki.

Avatar użytkownika - wages
wages
Przeczytane:2017-04-11, Ocena: 4, Przeczytałam, 26 książek 2017,
Ty razem Maggie O'Dell poznaje atrakcje turystyczne Florydy. U jej wybrzeży właśnie ratownicy znaleźli lodówkę wypełnioną kawałkami ludzkich części ciała. Maggie musi znaleźć odpowiedź na pytanie skąd się tam wzieły w bardzo krótkim czasie. Czas ten ogranicza nie kto inny, a huragan zbliżający się do wybrzeży Florydy. Czy wspólnie z ratowniczką Liz uda jej się rozwikłać zagadkę? Czy jej przyjaciel Platt, przebywający w tym samym czasie na Florydzie, rozwiąże swoją zagadkę, bezpośrednio związaną z lodówką...? Szybko i treściwie. Bez fajerwerków i motylków w brzuchu. Albo ja się robię za stara, albo Kava :) Kiedyś byłam tymi książkami zachwycona, dzisiaj cztery. Sięgnę po kolejną część (fajnie się je czyta bez chronologii), ale oddychając normalnie, a jakieś zaparcie tchu w piersiach (w sensie czytelniczym oczywiście :) by się przydało....
Avatar użytkownika - djas
djas
Przeczytane:2016-06-20, Ocena: 4, Przeczytałem, 52 książki 2016, Mam,
Tym razem autorka postanowiła połączyć elementy kryminału i dwóch elementów katastroficznych - epidemii i huraganu. Szkoda zmarnowanego potencjału, bo pomysł był fajny, ale jak zawsze autorka chyba obawia się napisać coś z większym rozmachem. Jak zawsze też czytało się bardzo fajnie i płynnie. Styl to akurat mocna strona Kavy.
Avatar użytkownika - IlonaAnoli
IlonaAnoli
Przeczytane:2016-05-23, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2016,
W wodzie unosi się pojemnik. Helikopter zbliża się do niego, a Elizabeth Bailey ma zejść do niego i go wciągnąć do helikoptera. Kiedy go otwierają, znajdują w nim części ludzkiego ciała. Maggie O'Del jest agentką FBI i psychologiem kryminalnym. Spotyka się z Benem Plattem, który jest lekarzem wojskowym i szefem oddziału chorób zakaźnych. Ma się zająć żołnierzami, u których pojawiają się dziwne objawy. Charcie Wurth proponuje Maggie, aby zajęła się sprawą dotyczącą znalezienia ludzkich części ciała. Poza ty zbliża się do nich huragan Isaac. Pojawia się też nowy bohater Scott Larsen, który jest przedsiębiorcą pogrzebowym i spotyka się z Joe Balikiem, aby prowadzić z nim interesy. Chce on u niego przetrzymywać pewne okazy do wyjazdu na konferencję lekarzy. Kiedy Scott idzie do swojego zakładu pogrzebowego, dostrzega na stole różne części ciała. Maggie pracuje nad sprawą i podczas sekcji torsu znajdują Defibrylator, dzięki któremu mogli się dowiedzieć, do kogo należał tors. Okazuje się, że jest to Vince'a Cofflanda, który mieszkał 1000 km dalej. Potem Maggie dowiaduje się nowych informacji o handlu częściami ciała i zaczyna powoli odkrywać makabryczną prawdę. Autorka porusza tutaj bardzo ważną kwestię, jaką jest handel częściami ludzkiego ciała. Okazuje się, że nie zawsze te części ciała pochodzą od osób zmarłych z przyczyn naturalnych. Czasami zabijani byli ludzie, ponieważ więcej było zamówień, a mniej dostępnego ,,towaru". Jest to na pewno książka dla tych, co lubią dobre kryminały.
Avatar użytkownika - GosiaK
GosiaK
Przeczytane:2015-08-26, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2015,
Tym razem autorka przedstawia nam dwa watki, które świetnie się uzupełniają. Agentka Maggie O'Dell wyrusza na Florydę, by rozwikłać sprawę części ciała ukrytych w lodówce i wyłowionych z oceanu przez straż przybrzeżną. W międzyczasie walczy ze swoimi demonami oraz z czasem, gdyż do wybrzeża zbliża się huragan. W innej części kraju nasz ulubiony wojskowy Benjamin Platt musi zmierzyć się z tajemniczą infekcją, która atakuje żołnierzy powracających z Afganistanu. Jak łatwo się domyślić ich ścieżki szybko się krzyżują, a te z pozoru dwie odrębne wprawy, mają ze sobą więcej wspólnego, niż mogłoby się wydawać. Być może sama książka nie zachwyciła mnie jakoś szczególnie, jednak przedstawia solidną historię. Oczywiście wielki plus dla autorki, za wzięcie na warsztat kolejnego trudnego tematu. Co zaskakujące nielegalny handel narządami jest chyba domeną kina, a już na pewno nie jest sprawą nagłaśnianą w mediach. Plus więc za kwestię edukacyjną.
Avatar użytkownika - greenlady
greenlady
Przeczytane:2015-07-21, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2015,
W oku cyklonu Straż przybrzeżna Florydy wyławia z oceanu rybacką lodówkę z fragmentami ludzkiego ciała szczelnie owiniętymi w foliowe worki. Fragmenty zostały precyzyjnie odcięte i zabezpieczone, a zatem komuś musi ich bardzo brakować. Komu? Maggie O'Dell przybywa na Florydę by poprowadzić śledztwo. Trafia w sam środek przygotowań do potężnego huraganu, który nadciąga znad Kuby. Maggie walczy z czasem, by rozwikłać zagadkę nim żywioł dosięgnie Florydy, ale walczy również z własnymi lękami i słabościami, na które nie potrafi znaleźć lekarstwo. Równocześnie Benjamin Platt prowadzi dochodzenie w sprawie masowych zachorowań wśród żołnierzy powracających z Afganistanu. Ta część serii o Maggie O'Dell wydała mi się wyjątkowo krótka, ale była jak zawsze wciągająca i trzymająca w napięciu. Czytelnik wprawiony jest w stan ciągłego niepokoju, jakby do każdego z czytelniczych domów czy na wakacyjne leżaki faktycznie miał wtargnąć niepohamowany huragan.
Avatar użytkownika - Hypnose
Hypnose
Przeczytane:2013-03-30, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2013, przeczytane,
Polecam. Jednak zastanawiam się dlaczego autorka po raz kolejny obdarzyła morderce przydomkiem kolekcjoner. W zasadzie nie kolekcjonował ofiar, wprost przeciwnie, zbywał części ich ciał za odpowiednią opłatą... I to dziwne tłumaczenie oryginalnego tytułu- wydaje mi się że powiew gorącego powietrza byłby bardziej adekwatny. Wracając do samej książki - wierni czytelnicy Kavy na pewno się nie rozczarują. Jeśli o mnie chodzi Maggie O' Dell jest jedną z moich ulubionych bohaterek literackich i z przyjemnością czytałam kolejny tom jej poświęcony
Avatar użytkownika - MrsVision
MrsVision
Przeczytane:2013-01-08, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2013,
Akcja książki zaczyna się w momencie gdy ratowniczka i ekipa śmigłowca straży przybrzeżnej wyciągają rybacką lodówkę, a w niej... zamrożone kawałki ludzkiego ciała. Śledztwo zostaje przekazane Maggie O`Dell, jedna z moich ulubionych bohaterek powieści kryminalnych. W tym samym czasie doktor Benjamin Platt zostaje poproszony o konsultację medyczną na terenie bazy sił powietrznych Marynarki Wojennej USA. Czy to ma coś wspólnego ze sprawą prowadzoną przez agentkę O`Dell? Czy uda się odnaleźć tajemniczego właściciela lodówki, pomimo nadciągającego huraganu?
Podobnie jak w całym pakiecie , który wydała właśnie MIRA, uwagę zwraca już fakt, że książka jest naprawdę dobrze wydana. Okładka designem przyciąga wzrok i krzyczy - przeczytaj mnie jeżeli masz ochotę na trochę mocnych wrażeń. Na początku lektury poczułam się lekko zawiedziona ponieważ autorka bardzo szybko "przedstawia" nam mordercę. Byłam trochę zdziwiona, bo u Kavy zwykle nie jest oczywistym kto zabił. Zrozumiałam, że tym razem autorka postanowiła dać nam coś innego odchodząc od utartego schematu. Na samym początku odnajdujemy w książce dwa wątki - seryjnego ? mordercy, który członkuje swoje ofiary z iście chirurgiczną precyzją oraz dziwnej choroby uśmiercającej żołnierzy , którzy powrócili z misji w Afganistanie. Całości obrazu dopełnia zbliżający się nad wybrzeże huragan Isaac. To wszystko wywołuje uczcie lekkiego chaosu - jakby autorka nie bardzo mogła zdecydować się o czym tak naprawdę ma pisać. Był to jednak celowy zabieg pisarki. Akcja zaczyna rozkręcać się w tempie , któremu nadchodzący huragan mógłby pozazdrościć. Agentka ODell z determinacją prowadzi swoje śledztwo, wątki zaczynają się łączyć, huragan jest coraz bliżej... Miałam wrażenie, że tempo mojego czytania rosło wprost proporcjonalnie do zbliżającego się huraganu :) Cóż pisarka, po raz kolejny raz sprostała moim oczekiwaniom - na przekór początkowemu rozczarowaniu. Pisząc lekko i jak zawsze porywająco autorka zdołała do swojej powieści wprowadzić nie tylko genialnie zawiązaną intrygę ale i dość poważny problem jakim jest handel narządami ludzkimi. „Podobno jeden dawca, jeśli wykorzysta się jego kości, tkanki, wiązadła, skórę, może pomóc pięćdziesięciu żywym” Książka mnie nie zawiodła , choć jeśli mam być szczera zmylił mnie troszkę tytuł, ale być może i to było zamierzone. Znalazłam to co u Kavy lubię najbardziej - psychopatycznego mordercę , zgrabnie zawiązaną intrygę i świetnie nakreślone postacie.Lektura "Kolekcjonera" sprawiła mi prawdziwą przyjemność i z pewnością niedługo znowu sięgnę po kolejną książkę tej autorki. Polecam miłośnikom thrillerów. Myślę, że miłośników twórczości Alex Kavy nie muszę specjalnie zachęcać. Źródło recenzji : http://moniczyta.blogspot.com/2011/11/drugie-spotkanie-z-agentka-odell.html

Maggie O'Dell będzie zmuszona walczyć ze swoimi słabościami. Nad Florydę nadciąga huragan. Makabryczne odkrycie i skomplikowane śledztwo. Polecam.

Bardzo lubię książki Alex Kavy. Ta jest chyba najsłabsza z dotychczas przeze mnie przeczytanych. Brak mi tu dynamicznej akcji i narastającego napięcia. I jakby Maggie O’Dell trochę przygasła. Mam nadzieję, że autorka zbiera siły na kolejne części. I ja nadałabym tej części tytuł np. " popapraniec", ponieważ bohater z pewnością nie był kolekcjonerem.

Avatar użytkownika - iluzja
iluzja
Przeczytane:2020-02-04, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2020,

Ciekawa, jak wszystkie przygody agentki O'Dell. Mam jednak nieodparte wrażenie, że tym razem autorka skupiła się głównie na przestpcach, a nie na agentce.

Avatar użytkownika - Zdzislaw4
Przeczytane:2018-09-22, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2018,
Ostateczny cel
Alex Kava0
Okładka ksiązki - Ostateczny cel

Znużeni kierowcy zatrzymują się na parkingach przy autostradzie, by przekąsić coś, odpocząć, może się zdrzemnąć. Ale jest ktoś, kto zatrzymuje się w innym...

Dotyk zła
Alex Kava0
Okładka ksiązki - Dotyk zła

Ronald Jeffreys zostaje stracony, uznany za winnego popełnienia trzech zbrodni. Miasteczko Platte City odetchnęło z ulgą. Czy jest to jednak koniec koszmaru...