Opis ksiązki
Kup Teraz

Kolekcjoner kości

Ocena ( 5 osób )
5.6
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2008
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN: 9788374696906
Liczba stron: 376
Dodał/a książkę:Wojciech Polak
W Nowym Jorku giną ludzie. Dopóki są to bezdomni, policja działa dosyć opieszale, gdy jednak ofiarą szaleńca padają tak zwani praworządni obywatele, wybucha panika. Morderca pozostaje nieuchwytny. W tej sytuacji może pomóc tylko jeden człowiek, Lincoln Rhyme - błyskotliwy kryminalistyk, znany czytelnikom z powieści ?Tańczący Trumniarz?. Sparaliżowany Rhyme wraz z detektyw Amelią Sachs podejmują śledztwo. Zabójca prowadzi z nimi swoistą grę, podrzucając informacje, które mają wskazać miejsce ukrycia następnej ofiary. Rozpoczyna się wyścig z czasem, a jego stawką jest ludzkie życie.?Kolekcjoner Kości? to pełna napięcia i grozy bestsellerowa powieść Jeffery'ego Deavera, na której oparto scenariusz znakomitego thrillera pod tym samym tytułem.
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
nureczka plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-03-15, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,
Powiem wprost - bardzo dobra książka. Dawno lektura powieści sensacyjnej tak mnie nie wciągnęła. Owszem, trafiały mi się ciekawe, a nawet bardzo ciekawe, pozycje obyczajowe i SF, ale kolejne podejścia do powieści sensacyjnych kończyły się nieprzystojnym ziewnięciem i konstatacją, że wszystko już było. Nie wiem, czy miałam pecha, czy rzeczywiście w dziedzinie sensacji zapanowała jakaś moda na wtórne, przegadane i przekombinowane utwory. Tak czy siak, zdesperowana postanowiłam sięgnąć po powieść z końca ubiegłego wieku (1996) i nie zawiodłam się.

Jakie cechy powinien mieć dobry thriller? Przede wszystkim intrygę, wartką akcję i niebanalne postaci.

,,Kolekcjoner kości" ma to wszystko.

Zacznijmy od intrygi. Nie jest może odkrywcza ani rewolucyjna, tym niemniej jest niezła, szczególnie, gdy weźmiemy pod uwagę iż powstała dwadzieścia lat temu. W Nowym Jorku grasuje szaleniec. Porywa ludzi po czym morduje ich w wyjątkowo okrutny sposób. Chciałoby się wręcz powiedzieć w sposób wyszukany, gdyby nie to, że to określanie niesie w sobie pozytywne przesłanie, a ,,wyrafinowanie" przestępcy żadnych pozytywnych uczuć nie budzi. W zachowaniu mordercy zwraca uwagę jeden szczegół - pozostawianie przy ofiarach wskazówek, które mogą (choć wcale nie muszą) pomóc policji w uratowaniu kolejnych nieszczęśników. Takie swoiste rebusy, które policja musi rozwiązać. Gra, w której stawką jest życie. I tak oto stajemy się świadkami zaciętego pojedynku intelektualnego. Na scenę wkracza błyskotliwy kryminalistyk Rhyme. Robi co w jego mocy by rozszyfrować wskazówki, zinterpretować ślady i przewidzieć kolejne posunięcia zbrodniarza. Wnioski przekazuje swej pomocnicy - funkcjonariuszce Amelii Sachs, a gdy ona bierze się do roboty, cóż... Rozpoczyna się wartka akcja, czyli to, co w thrillerach lubimy najbardziej: wyścig z czasem, pogoń, strzelanina, porwania. Cały czas coś się dzieje - od pierwszej do ostatniej strony nie można narzekać na nudę.

Duet Rhyme i Sachs. Im też chciałabym poświęcić kilka słów. Nie ma dobrej powieści bez wyrazistych bohaterów (może nie być akcji, ale bohater musi być!). A ta dwójka wyszła autorowi wielce udatnie. Lincolna Rhyme. Obdarzony nadzwyczaj błyskotliwym umysłem, przykuty do łóżka inwalida, jest mimo swych ograniczeń nietuzinkowa osobowością. Trzeba przyznać Deaverowi, że kreując tę postać zachował wszelkie proporcje i uniknął pułapki poprawności politycznej nie ulegając przy tym modnemu obecnie trendowi przesadnego hiperrealizmu. Nie jest Lincoln ani herosem, co to bez słowa skargi zmaga się z przeciwnościami losu, ani też pogrążonym w depresji alkoholikiem. Jest człowiekiem, który ma zarówno wady, jak i zalety. Człowiekiem, któremu zdarzają się lepsze i gorsze dni, wzloty i upadki, przypływy entuzjazmu i momenty zniechęcenia. Swego czasu pisałam o innym kryminale, w którym główny bohater także jest inwalidą. O ile jednak w "Jedwabniku" (bo o nim mowa), kalectwo detektywa jest niejako przylepione na siłę (odniosłam wrażenie, że autorka nie miała lepszego pomysłu na ,,wyróżnik" postaci), o tyle u Deavera ten wątek ,,gra". Ma znaczenie zarówno dla rozwoju akcji, jak i dla kreowania Rhyme'a.

Miło zaskoczyła mnie Amelia Sachs. Spodziewałam się ,,klasycznej" super-womem, takiej co to każdego chłopa rozłoży na łopatki, nie zna strachu ani zmęczenia, a do tego powala seksapilem każdego napotkanego mężczyznę. Tymczasem nic z tych rzeczy! Amelia Sachs to dręczona przez artretyzm kobieta w średnim wieku, mająca powyżej uszu służby na ulicach, starająca się po prostu rzetelnie wykonywać swoją pracę. Kobieta, w której istnienie można bez trudu uwierzyć. Z kronikarskiego obowiązku dodam, że kartach powieści spotykamy wiele ciekawych, drugo- i trzecioplanowych postaci.

Intryga, akcja, bohaterowie... Mamy już wszystko. Czy można w powieści sensacyjnej zmieścić coś więcej? Okazuje się, że można! Bo poza warstwą rozrywkową jest ,,Kolekcjoner kości" głosem w dyskusji o eutanazji. Muszę przyznać, że bardzo przypadł mi do gustu sposób zaprezentowania problemu. Autor, choć nie ukrywa swoich przekonań, nie przemawia jednak do czytelnika ex cathedra. Co więcej, obiektywnie (na ile to możliwe przy tak działającym na emocje temacie) prezentuje argumenty obu stron. A że potem opowiada się za jedną z nich? Trudno, żeby było inaczej, na tym polega literatura zaangażowana, nawet jeśli to zaangażowanie pojawia się niejako przy okazji dostarczania rozrywki.

agnik66 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-08-19, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,
Bardzo dobra książka. Najbardziej podobał mi się pomysł stworzenia postaci sparaliżowanego policjanta, który obmyśla swoje samobójstwo i policjantki, która później pomaga mu w śledztwie.
Książkę przeczytałam w jeden dzień, była bardzo ciekawa, wręcz ja wchłonęłam. Mogę sie jedynie przyczepić to zbyt szybkiej akcji, a co za tym szło zbyt niedokładnych opisów, zupełnie tak jakby autor się gdzieś spieszył.
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Eli1605 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
blackolszi Linia koment
Przeczytane:2014-07-20, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,2014,Mam,
IzaaK Linia koment
Przeczytane:2015-04-11, Na półkach: Przeczytałem,2014 i wcześniej,Mam,
fdsm Linia koment
Przeczytane:2014-07-24, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Ulubione,
Roseanne Linia koment
Przeczytane:2014-04-27, Na półkach: Przeczytałem,
Willa871 Linia koment
Przeczytane:2013-01-01, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
pinczerakapinczp Linia koment
Przeczytane:2013-12-05, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Lusia1987 Linia koment
Przeczytane:2013-05-27, Na półkach: Przeczytałem,Jeffery Deaver,
break
Okładka - Kolekcjoner kości Duch z przeszłości
Joanne Harris
Okładka - Kolekcjoner kości Klucz do wieży
Gilbert Adair
Okładka - Kolekcjoner kości Marzyciele
Gilbert Adair
Okładka - Kolekcjoner kości Zachłysnąć się tobą. Najpiękniejsze wiersze i piosenki
Konstanty Ildefons Gałczyński
Okładka - Kolekcjoner kości Beria. Oprawca bez skazy
Françoise Thom
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów