Opis ksiązki
Kup Teraz

Kolor purpury

Ocena ( 5 osób )
4.4
Wydawnictwo: Muza
Data wydania: 2003
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 83-7200-083-2
Liczba stron: 261
Dodał/a książkę:Wojciech Polak
Półanalfabetka Celia uciesznie pokracznym stylem w formie listów do Boga opowiada tragiczną historię swojego życia. Była wielokrotnie gwałcona przez męża matki, pozbawiono ją dwójki dzieci, wydano za mąż za brutalnego wdowca...
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
maja_klonowska plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-01-16, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,26 ksiązek 2016,
,,Kolor purpury" Alice Walker jest powieścią epistolarną, tworzy ją korespondencja dwóch sióstr Celii i Nettie. Półanalfabetka Celia w listach do Pana Boga opowiada o swoim trudnym i tragicznym życiu. Wykorzystana jako młoda dziewczyna ( przez człowieka, którego uważała za ojca) rodzi dwóje dzieci, które zaraz po porodzie zostają jej odebrane. Wkrótce Celia zostaje wydana za mąż za wdowca Alberta, który z jej życia uczynił piekło. W dzień potrzebował służącej i niańki dla dzieci, a w nocy zaś kobiety do zaspokajania swoich potrzeb. Wszystko to Celia znosi z łagodną rezygnacją, jest pogodna i pracowita. Albert nie czuje do Celii kompletnie nic, wszelkie uczucia przelewając na piosenkarkę ,,królową pszczół" Cuksę Avery, którą właściwie wielbi. Mąż nie pozwala Celii nawet na kontakty z ukochaną siostrą Nettie. Uciekła ona z domu, by nie podzielić losu Celii. Nettie nie może również zatrzymać się u siostry, ponieważ Albert chce ją wykorzystać. Dziewczyna odchodząc przysięga Celii, że będzie do niej pisać listy, ale żadna z nich nie wie, że minie wiele lat nim pierwszy z nich otrzyma do własnych rąk adresatka. Stanie się to dopiero za sprawą Cuksy, którą podczas choroby Albert sprowadza pod swój dach.
Piękna piosenkarka nawet nie tai przed Celią jak wielkie uczucie łączy ją od wielu lat z jej mężem. Jednak szybko dostrzega, jakim podziwem i uwielbieniem darzy ją Celia. Między kobietami rodzi się więź, która szybko przekształca się w przyjaźń a nawet fizyczną miłość. Ten związek pozwala się Celii dowartościować, z czasem nawet odkryje swój wielki talent krawiecki, który pozwoli jej uniezależnić się od męża.
Pewnego dnia Cuksa w rzeczach Alberta odnajduje listy, które od wielu lat pisała Nettie. To jeszcze bardziej zacieśnia związek dwóch kobiet: ,,A jak tu nastałam to tak się podle z tobą obchodziłam. Jak ze służącą. Tylko dlatego że Albert się z tobą ożenił. (...) Nie miałam zamiaru dopuścić żeby coś nam weszło w drogę. Ale to co było między nami dobrego brało się chiba tylko z ciał bo nie znam tego Alberta co nie tańczy, ledwo się uśmiecha, prawie się nie odzywa, bije cię i chowa listy twojej siostry Nettie. Co to za człowiek?" - opisuje w jednym z listów Celia swoją rozmowę z Cuksą. Celia już wie, że los dla jej siostry był o wiele łaskawszy niż dla niej. Nettie trafiła do rodziny misjonarzy Corriny i Samuela, którzy adoptowali dzieci Celii. Wkrótce wraz z nimi wyjechała do Afryki, skąd pisze o trudach pracy misyjnej wśród plemienia Olinków. Z czasem podobieństwo dorastających dzieci do Nettie kładzie się cieniem na jej przyjaźń z małżeństwem na wiele lat. Para misjonarzy przez wiele lat myślała, że matką Adama i Oliwii jest Nettie. Po wielu latach, dzięki Samuelowi, wyjaśnia się, kim był ojciec dzieci i okazuje się, że nie były one zrodzone w kazirodczym związku jak dotąd myślały siostry.
Po prawie trzydziestu latach Celia i Nettie planuja spotkanie. Przez ten czas wiele się w ich życiu zmieniło. Celia odeszła od Alberta, żyje z Cuksą, założyła własną firmę krawiecką ( jej specjalizacja to spodnie), odziedziczyła majątek. Netie wyszła za mąż za owdowiałego Samuela, u którego boku odnalazła szczęście. Również Oliwia i Adam próbują sobie układać życie, chociaż dotąd wychowywały się wśród afrykańskich tubylców. Wszystko zdaje się iść we właściwym kierunku, nawet mimo wojennej zawieruchy. Jednak pewnego dnia Celia otrzymuje wiadomość, że statek, którym płynęła Nettie wraz z rodziną wpłynął na minę. Nie ma większej nadziei, by ktokolwiek przeżył: ,,Dużo się dzieje. Jeden zaginiony statek to dla nich pewnikiem tyle co nic. A zresztą podług tych ludzi czarni się nie liczą. No więc nie wiadomo. Nigdy nie było wiadomo i nigdy nie będzie. No i co z tego? Wiem, że jedziesz do domu. Może mi stuknąć dziewięćdziesiątka zanim się wrócisz ale i tak wciąż cię wyglądam" -Celia nadal pisze do Nettie. Czy siostry się spotkają? Czy jest szczęśliwe zakończenie?
Historia jest pisana językiem bardzo prostym, są błędy gramatyczne, stylistyczne, brakuje interpunkcji - bo prosta jest Celia. Nie ma w niej kłamstwa, obłudy, fałszu, kombinatorstwa. Celia jest szczera. Również te części, w których pisze Nettie, wykształcona misjonarka, nie są szczególnie skomplikowane. Na tle siostrzanej więzi, której nie osłabiły lata rozłąki, autorka ukazuje losy czarnoskórych kobiet z nizin społecznych od początku XX wieku gdzieś w południowej części Stanów Zjednoczonych. Ważnym wątkiem jest relacja Cuksy i Celii ( związek homoseksualny), ale również znajdziemy w niej inne problemy. Ciekawa jest historia Sofii, żony Harpa ( syn Antoniego), która za to, że nie zgodziła się na pracę u burmistrza trafiła do więzienia. Zwolniona warunkowo, musiała przez wiele lat służyć w jego domu, nim mogła powrócić do swojej rodziny. Odnajdziemy tutaj również historie wykorzystywania kobiet zarówno przez białych jak i czarnych mężczyzn.
Kobiety u Alice Walter mimo że są bite i poniżane, często przez tych, u których boku powinny czuć się bezpieczne, są silne i wytrwałe. Nie ma w nich zjadliwości czy mściwości, potrafią być solidarne. Rodzą dzieci, wychowują je, tworzą dom, często nie słysząc nawet dobrego słowa. Najszczęśliwsza zdaje się być Cuksa Avery, chociaż za swą niezależność również płaci wysoką cenę, bo bywa dotknięta ostracyzmem społecznym. Jednak pozostając w wolnych związkach z mężczyznami to ona ,,rozdaje karty", jest niezależna, ma własny majątek.
Książka nie jest obszerną powieścią, bo listy są krótkie. Mimo to zawierają one w sobie potężny ładunek emocjonalny. Czyta się ją płynnie i szybko. Wiem, że wzbudziła ona ogromne uznanie, otrzymała nagrodę Pulitzera i doczekała się ekranizacji ( słabo ja pamiętam, oglądałam wiele lat temu), ale jak dla mnie czegoś mi w niej brakuje. Może nie przekonała mnie forma listów i drażniła mnie ich gramatyka ( listy Celii), ale mimo wszystko uważam, że jest to lektura bardzo ciekawa i warto się z nią zapoznać.
adreswyobraznia plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-03-23, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2015,
Kolor purpury to kolejna pozycja z listy 100 najlepszych książek BBC. Napisana w formie listów, historia Celii, murzynki, żyjącej w trudnych latach 30-tych w Ameryce. Porusza ona przede wszystkim dwa ważne problemy - dyskryminację rasową i płciową. I powiem, że naprawdę powala na kolana!

Zaczyna się strasznie - poznajemy młodą 14-letnią Celię, piszącą list do Boga, w którym opowiada o gwałcie dokonanym przez jej tatę. Później wcale nie jest lepiej. Życie tej kobiety to jedno wielkie pasmo nieszczęść i smutku. Czasami aż trudno uwierzyć w to co się czyta. Zwłaszcza patrząc przez pryzmat dnia dzisiejszego. Trudno sobie wyobrazić, żeby ktokolwiek teraz akceptował przemoc wobec kobiet, wykorzystywanie seksualne i inne upokorzenia. Naprawdę smutno się czyta ,,Kolor purpury".

Realności fabule dodaje przede wszystkim forma epistolarna książki. Język głównej bohaterki - stylizowany na ,,wsiowy" (jak sama Celia o nim mówi) - mimo, że jest trudny w odbiorze, według mnie jest dobrym zagraniem (tu naprawdę wielkie brawa dla tłumacza).

Druga osią powieści jest konflikt rasowy. Wyzwalanie się ludności murzyńskiej spod władzy białych to częsty motyw w literaturze amerykańskiej. Nawet jeśli nie wszystko ,,działo się tak jak w książce" to i tak opisywana tam dyskryminacja jest miażdżąca. Ciekawym wątkiem jest również próba pokazania, jak się odnosiła w tamtych czasie ludność afrykańska do owego problemu.

Podsumowując, przygnębiła mnie ta książka bardzo.
inspired7 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-08-08, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2014,
Czarnoskóra Celia to kobieta, której od dziecka było ciężko. Jako mała dziewczynka była gwałcona przez ojca. Nie miała oparcia w zdominowanej matce, która po ciężkiej chorobie osierociła dziewczynkę i jej rodzeństwo. Celia nie była uosobieniem piękna. Nie ukończyła żadnej szkoły. Czytała i pisała robiąc wiele błędów. Jej wiedza o otaczającym świecie była dość ograniczona. W chwili, gdy wychodzi za mąż, jej sytuacja wcale się nie poprawia. Co prawda udało jej się wyrwać ze szponów patologicznego ojca, ale wpadła w następne nieszanujące kobiet łapska. Była przez męża, traktującego ją jak swoją własność, bita i poniżana. Do wszystkich cierpień Celii dochodzi jeszcze rozłąka z ukochaną siostrą Nettie, z którą kobieta traci kontakt. Na szczęście na swojej drodze Celia spotyka Cuksę - śpiewaczkę, która zna swoją wartość i wie czego chce. Nie jest rzeczą, którą można w dowolny sposób przekładać, przestawiać. Jest kobietą samostanowiącą o sobie, kobietą wyzwoloną. To ona pomoże Celii zrozumieć, że jest wartościową osobą, choć wszyscy wmawiali jej coś odwrotnego. To Cuksa pokaże Celii, że celem istnienia nie jest przeżyć, a żyć pełnią życia i że kobieta na równi z mężczyzną może tego doświadczyć.

"Kolor purpury" to książka napisana w formie listów zdruzgotanej życiem Celii do Pana Boga, w istnienie którego z czasem zacznie wątpić. Lubię tę formę zapisu, aczkolwiek nie wpływała ona tym razem na szybkość, z którą przebrnęłam przez tę pozycję. W książce znajduję pewne zastoje, brak akcji, przez które po prostu trzeba, choć z trudem, przejść, bo przesłanie jest tego warte.

Alice Walker ukazuje jak kiedyś były traktowane czarnoskóre kobiety. Były poniewierane, były ofiarami przemocy, po prostu nie stanowiły równorzędnego partnera dla mężczyzny. Co najgorsze, tak jak początkowo Celia, uważały, że taki jest ich los. Przemoc wobec nich stosowana uciszała jakikolwiek wewnętrzny bunt. Chwała Walker za to, że w powieści pojawiają się kobiety-wojowniczki, kobiety z ambicjami takie jak wspomniana Cuksa, gotowa do zadawania ciosów Sofia, czy pragnąca pomagać i zdobywać wiedzę Nettie.

Zastanawiam się po co autorka wprowadziła wątek homoseksualny. Celia, która ma ogromny żal do mężczyzn, bo prawie wszyscy, których spotykała na swej drodze ją krzywdzili, znalazła pocieszenie w swojej przyjaciółce Cuksie, która pokazuje jej inne życie. No właśnie przyjaciółce... Czy zarysowanie przyjaźni między kobietami nie wystarczyłoby by przedstawić to, co zamierzała autorka? Powiem szczerze pewna scena i słownictwo jakim posłużyła się autorka do jej opisania mnie osobiście może nie tyle, że szokuje, ale po prostu odrzuca.

Jeżeli chodzi o język stosowany przez Celię jest on bardzo prosty, bezpośredni, a jej listy są naszpikowane błędami interpunkcyjnymi i wielkimi bykami ortograficznymi. Na początku to bardzo utrudniało mi lekturę. Doceniam pracę tłumacza.

Za "Kolor purpury" autorka otrzymała nagrodę Pulitzera. Powieść ta została zekranizowana przez Stevena Spielberga. Zwraca uwagę na to, jak wyglądało życie kobiety na początku XX wieku, a w Czytelniku budzi refleksje jak wiele, choć nie wszędzie, się zmieniło.
Missy plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-04-15, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Georgia lata 30 ubiegłego wieku,jak okiem sięgnąć otaczają ją pola bawełny i kukurydzy.Zielony łan faluje na wietrze,jak wzburzone fale morza niosąc ze sobą śpiew ludzi pracujących. Ludzi zmęczonych,wyczerpanych gorącym słońcem i skrajnie ciężkim życiem.Życie,które nie rozpieszcza afroamerykańskiej ludności od najwcześniejszych lat dziecięcych.Niestety właśnie w takim życiu, każdy Afroamerykanin jest postrzegany jako tania, niewolnicza siła robocza.Bez prawa do godnego życia, miłości i marzeń.

W takim właśnie otoczeniu, przyszło żyć dwóm młodziutkim kobietom, siostrom.Jednej starszej drugiej młodszej,lecz obie są swoim lustrzanym odbiciem.Wykorzystywane w dzieciństwie przez ojczyma,a potem rozdzielone brutalnie na bardzo długie lata,wiodą dwa zgoła odmienne losy i życia.Pełne trudu ,pracy i wyrzeczeń.Pomimo rozłąki, pielęgnują w sobie uczucie nadziei i miłości,którym darzą się bezgranicznie.Noszą w sobie niegasnącą nadzieję,że ta druga żyje myśli i trwa.

Obie silne.odważne i zaradne życiowo. Starsza Celia,która w swym pamiętniku skierowanym do Boga,opisuje dzieje swojego życia.Pomimo trudności,jakie stawia przed nią życie od najwcześniejszych lat dziecinnych,stara się przez nie iść z pieśnią na ustach.Wykorzystana przez ojczyma,bita poniewierana i tłamszona przez męża,za którego wyszła na siłę,wierzy w moc Pana oraz w to,że jej siostra żyje i ma się dobrze.

Natomiast młodsza Netie, przebywa w afrykańskim buszu,w którym usiłuje pomóc potrzebującym,a także odnaleźć w nim sposób i miejsce na życie.Wychowuje także dzieci swej starszej siostry,które były owocem gwałtu, na domiar złego, zostały odebrane matce tuż po porodzie i sprzedane młodemu pastorowi i jego żonie. Niestety nie wie ona,że listy do siostry nie docierają...

Książką jestem oczarowana i zachwycona.A wpływ na to niemały, miał fakt w jaki sposób Celia prowadziła swą korespondencję z Bogiem.Liczne przekręcenia wyrazów i literówki sprawiły,że książka opowiadająca skądinąd o koszmarnie ciężkich doświadczenia bohaterów, niebyła pozbawiona odrobiny wesołości i pewnej dozy humoru.

Warto nadmienić także,że film który powstał na podstawie książki, w reżyserii Stevena Spielberga obsadzony został całą plejadą znanych aktorów.A mowa tu o: Oprah Winfrey, Whoopi Goldberg, Danny Glover.

Kto nie czytał niech przeczyta, bo warto .

TakeItIzzy plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-09-22, Na półkach: Przeczytałem,
Mnie osobiście zachwyciło to w jaki sposób książka został napisana. Szczególnie podobało mi się to, iż język, bogactwo słownictwa i sam kształt oraz rodzaj wypowiedzi pasował do poszczególnych postaci.
agnik66 -1 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-04-24, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,
W tej książce jedynie denerwował mnie język. Słowa pisane są z błędami ortograficznymi, interpunkcja nie najlepsza. Ogólnie ciężko się przez to książkę czytało i trzeba było się bardzo skupiać.

Oprócz tego książka fantastyczna, warta przeczytania. Bardzo poruszająca i podejmująca ważne dla człowieka tematy.
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Sumire Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Monika87 Linia koment
Przeczytane:2014-04-19, Na półkach: Przeczytałem,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
violabu Linia koment
Przeczytane:1992-10-15, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,2012 i wcześniej,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów