Kolorowy szalik

Do klasy dołączył Nowy. Ma dziwne ubrania, własne zdanie i zwyczaje. I wcale nie zabiega o przyjaźń. Jakby mu na nikim nie zależało. Bez wątpienia jest jakiś inny. W każdym razie nie swój... Ech, naprawdę niełatwo go rozgryźć... Zresztą, czy warto? Przecież od razu widać, że słodko nie będzie... A jednak aż korci, żeby do niego zagadać - Nowy jest taki intrygujący!

Komu trudniej? Nowemu czy reszcie klasy? Zwykle rację ma ,,reszta", bo siła w grupie. Ale czy zawsze? Czy również tym razem?

Dwie opowieści o tym, jak bardzo bywamy nieuważni...

Informacje dodatkowe o Kolorowy szalik:

Wydawnictwo: Literatura
Data wydania: 2014-10-07

Kup książkę Kolorowy szalik

Kolorowy szalik - opinie o książce

Avatar użytkownika - Nanka_czyta
Nanka_czyta
Przeczytane:2023-03-22, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2023,

„Kolorowy szalik” składa się z dwóch ciekawych opowiadań.
W pierwszym opowiadaniu w pewnej szkole na wsi pojawia się nowy w szkole.
Nowy jest dziwny, bo przyjechał z Warszawy, nie wychodzi na dwór i cały czas chodzi w kolorowym szaliku.
Drugie opowiadanie jest odwrotną sytuacją, mianowicie do Warszawskiej szkoły dołącza nowy w dziwnych spodniach.

Czy można traktować kogoś inaczej ze względu na ubiór?

Książka może być bardzo ciekawa dla młodego czytelnika, pokazuje, że nie powinno oceniać się książce po okładce.
Były momenty, gdzie łzy same zbierały mi się w kącikach oczu, ale były również momenty gdzie uśmiech sam wychodził mi na twarz.
Mogę śmiało polecić tę książkę młodszemu czytelnikowi.

Ocenka: 8/10

Avatar użytkownika - kpotter
kpotter
Przeczytane:2014-12-20, Ocena: 5, Przeczytałam, 26 książek 2014,
"Kolorowy szalik" Barbary Kosmowskiej to pierwsza książka tej autorki i na pewno nie ostania ;)
Avatar użytkownika - asymaka
asymaka
Przeczytane:2014-11-27, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2014 , Mam,
Barbara Kosmowska pisze książki dla dorosłych i dla młodzieży. Z wielką przyjemnością zaczytuję się w każdej propozycji literackiej autorki, jaka tylko wpadnie w moje łapki. Laureatka wielu konkursów, literaturoznawca. Ostatnio niebywale poruszyła mnie Jej powieść "Gorzko", a i "Kolorowy szalik" jest niezwykle mądrą lekturą. W dwóch opowiadaniach pisarka przedstawiła nam aktualne problemy dzisiejszej młodzieży. W niewielkiej społeczności pojawia się Nowy, który wyróżnia się na tle innych. Nie zależy mu na ich sympatii, nie robi niczego na pokaz, jest wręcz niewidzialny i niepozorny. Z pokorą znosi obelgi kolegów, którzy chcą go za wszelką cenę sprowokować. Ma jednak własne zdanie i jest naprawdę inteligentnym i wrażliwym chłopcem. Czy klasa zdąży to dostrzec? Czy zrozumie, że inny nie znaczy gorszy?

"Kolorowy szalik" powinien być obowiązkową lekturą szkolną w podstawówce. Dwie mądre historie w jednej książce, opowiedziane w bardzo przystępny sposób, uczące młodego człowieka otwartości na świat i wrażliwości.

Hermańce
Barbara Kosmowska0
Okładka ksiązki - Hermańce

Hermańce to współczesna wieś zagubiona gdzieś w Polsce. Rytm życia wyznaczają w niej powtarzające się wizyty w kościele, gospodzie i ośrodku leczenia uzależnień...

Gobelin
Barbara Kosmowska0
Okładka ksiązki - Gobelin

Historia Anny i jej alkoholizmu, jej przyjaźni z Konstancją i Zuzanną i bezradności bliskich ludzi wobec czyjegoś uzależnienia. Fabuła nieprzewidywalna...