Kolos. Cena amerykańskiego imperium

Czy Stany Zjednoczone można określać mianem imperium? Według amerykańskiego rządu na pewno nie. Oficjalne źródła amerykańskie nie tylko unikają tego słowa jak ognia, ale wręcz otwarcie zaprzeczają. ,,Ameryka nie była i nie jest żadnym imperium" -- miał powiedzieć kiedyś George W. Bush.

Nonsens -- odpowiada w swojej błyskotliwej i prowokacyjnej książce Niall Ferguson -- nie zaprzeczajmy faktom. Stany Zjednoczone są współczesnym imperium dominującym na rynkach finansowych, eksportującym towary, kulturę, wartości i regulacje prawne, podejmującym zbrojne interwencje z dala od swojego terytorium i posiadającym własne instalacje militarne w większości krajów świata.

Co z tego wynika? Zdaniem Fergusona -- przede wszystkim zobowiązania, którym Stany Zjednoczone muszą sprostać, by nie okazać się kolosem na glinianych nogach. Chcąc tego dowieść, wybitny historyk posługuje się analogią do historii imperium brytyjskiego, którą gruntownie opisał w swojej poprzedniej książce.

Ostrość spojrzenia, porywający styl i zapał polemiczny, który pozwala autorowi zbijać kontrargumenty, zanim te jeszcze się pojawią. To wszystko sprawia, że Kolos... jest fascynującą książką, w której autor zdaje się podejmować dyskusję z czytelnikiem.

Nie można mówić o współczesnym świecie z pominięciem roli USA, dlatego Kolos... jest propozycją dla wszystkich, którzy lubią patrzeć szerzej niż tylko z perspektywy własnego podwórka.

,,Wiele tekstów napisano już w na temat <>. Ale najważniejszy głos w tej kwestii należy do Nialla Fergusona". - Paul Kennedy, ,,New York Review of Books"

,,Bez wątpienia autorowi udało się wykonać kawał dobrej roboty". - Michał Jarocki, stosunki.pl

Informacje dodatkowe o Kolos. Cena amerykańskiego imperium:

Kolos. Cena amerykańskiego imperium - opinie o książce

Cywilizacja. Zachód i reszta świata
Niall Ferguson0
Okładka ksiązki - Cywilizacja. Zachód i reszta świata

Historia świata Zachodu od Magellana do Ronalda Reagana! Napisana z rozmachem historia naszej cywilizacji począwszy od XV wieku po współczesność. Niall...

Wielka degeneracja. Jak psują się instytucje i umierają gospodarki
Niall Ferguson0
Okładka ksiązki - Wielka degeneracja. Jak psują się instytucje i umierają gospodarki

Zmierzch Zachodu - ile mamy jeszcze czasu? Jakie są przyczyny kryzysu zachodniej cywilizacji? Dlaczego reszta świata tak szybko nas dogania? Co powoduje...