Kołyska

Marissa nie chciała się uspokoić ani słyszeć o żadnym innym rozwiązaniu. Jej dziecko musiało leżeć w tej samej kołysce, w której przed wielu laty kołysała się ona sama.Ta nietypowa zachcianka ciężarnej kobiety staje się przyczyną wydarzeń powieści.

Informacje dodatkowe o Kołyska:

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: b.d

Kup książkę Kołyska

Kołyska - opinie o książce

Trafiłam na ten tytuł na Allegro, przy okazji kupowania innych książek. Zaciekawił mnie więc zdecydowałam się mu dać szansę. To debiut powieściowy Patricka Somerville, który zaczął swoją przygodę z pisaniem od opowiadań. I myślę, że całkiem udany.

Powieść od początku wciąga opowiadaną w niej historią oczekującego dziecka małżeństwa i podjętej przez młodego męża o imieniu Matt podróży mającej na celu odnalezienie kołyski, w której jego żona jako dziecko spała i kołysała się w rodzinnym domu. Ta podróż, która się z pewnych względów przedłuża, to odpowiedź Matta na kaprys ciężarnej żony, którą kocha. A przynosi ona zaskakującą niespodziankę dla nich obojga w osobie małego, pięcioletniego chłopca.
Ale to nie kołyska jest tu ważna, ona tylko jest pretekstem do odbycia przez Matta podróży, w czasie której zmierzy się on również ze swoją pełną traumatycznych przeżyć przeszłością, w której jest odrzucenie, pobyt w sierocińcu z przerwami na domy zstępcze, próba odnalezienia rodziców, a która to przeszłość będzie mieć wpływ na podjętą w czasie tej podróży ważną decyzję.
Mimo wielu postaci jakie przewijają się przez powieść, pozytywnych i negatywnych jeżeli chodzi o zachowanie, jest w niej dwoje głównych bohaterów a są nimi Matt i Rene. Rene, poetka i pisarka pisząca książki dla dzieci cierpi z powodu podjętej przez jej dziewiętnastoletniego syna decyzji o wyjeździe na wojnę do Iraku, ale nosi również głęboko skrywaną tajemnicę, która obciąża jej sumienie . Co łączy te dwie postaci ....by się tego dowiedzieć warto, jak wpadnie w ręce, przeczytać tę niewielką objętościowo książkę, której akcja toczy się na dwu planach czasowych, i w której autor porusza bolesny temat porzucania dzieci.

Nie mogąc spać zdecydowałam się wziąć do czytania powieść o w miarę lekkiej tematyce a przy tym niewielką objętościowo i wypadło właśnie na "Kołyskę". A ponieważ sen niestety nie nadchodził przeczytałam ją od początku do końca, a tocząca się w niej opowieść pozostawiła we mnie same pozytywne odczucia jako przyjemna i nie obciążająca lektura a to ze względu na w sumie, mimo wszystko, dobre jej zakończenie.

Avatar użytkownika - izabela81
izabela81
Przeczytane:2014-01-16, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki - 2014,
To opowieść, która udowadnia, że nie ma rzeczy niemożliwych. Bardzo przypadli mi do gustu bohaterowie, którzy są zwyczajni, pełni rozterek, nierzadko podejmujący złe decyzje, zmieniający zdanie czy do końca nie wiedzący czego tak naprawdę chcą.
Książka z pozoru banalna, ale okazuje się całkiem wciągająca, tym bardziej, że zamiast tytułowej kołyski, bohater przywozi z podróży coś, a właściwie kogoś innego, bezbronnego..... Gorąco polecam
Avatar użytkownika - KKS
KKS