Okładka - Konstytucja wybór aktów prawnych do nauki prawa konstytucyjnego

Konstytucja wybór aktów prawnych do nauki prawa konstytucyjnego

Wydawnictwo: K.E.Liber
Data wydania: 2006
Kategoria: Inne
ISBN: 8372061351
Dodał/a książkę:Wojciech Polak
Zbiór aktów prawnych będący kontynuacją poprzedniego wydania został zaktualizowany, wprowadzone zostały do niego zmiany, które w tym czasie dokonały się w polskim prawie konstytucyjnym.Opracowanie zawiera trzydzieści dziewięć podstawowych dokumentów prawnych regulujących obowiązujący ustrój polityczno-państwowy Rzeczypospolitej Polskiej, niezbędnych dla analizowania prawa konstytucyjnego.Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej, uchwalona przez Zgromadzenie Narodowe w dniu 2 kwietnia 1997 roku, przyjęta przez Naród w referendum konstytucyjnym w dniu 25 maja 1997 roku poprzedza zespół aktów prawnych regulujących materię polskiego prawa państwowego. W doborze pozostałych aktów prawnych akcent padł na te uregulowania, które określają funkcjonowanie aparatu państwowego. Pominięte w nim zostały (dla zapewnienia operatywności w posługiwaniu się zbiorem zwłaszcza w procesie dydaktycznym) ratyfikowane umowy międzynarodowe, a także niektóre polskie ustawy normujące sferę praw i wolności obywatelskich; są one dostępne w niektórych obszernych zbiorach źródeł.W zbiorze pomieszczone zostało pozytywne prawo obowiązujące; akty prawne, które uległy zmianom podane zostały w brzmieniu znowelizowanym (teksty przez autora ujednolicone), przy czym na tle własnych doświadczeń z wydawaniem zbiorów źródeł zrezygnowano z odnotowywania i charakteryzowania nowelizacji, gdyż z punktu widzenia potrzeb dydaktycznych ma to mniejsze znaczenie, a studenci są głównymi adresatami i odbiorcami opracowania.Zbiór uwzględnia sytuację prawną na dzień 1 września 2006 roku.