OPIS KSIĄŻKI:

Kościół i chrześcijaństwo na ziemiach polskich. Atlas historyczny

Wydawnictwo: Bellona
Data wydania: 2016-05-21
Kategoria: Historyczne
Dodał/a książkę:elibri

Atlas jest kartograficznym zarysem dziejów Kościoła na ziemiach polskich. Obejmuje także dzieje Kościoła po 1795 roku. Państwo polskie przestało wówczas istnieć. Kościół katolicki trwał dalej, chociaż pod wpływem władców zaborczych zmieniały się jego struktury. Czasy najnowsze ukazane są na bardziej ogólnym tle dziejów Polski, można więc na Kościół spojrzeć przez pryzmat partyzantki antykomunistycznej, powojennej fali strajkowej, walki komunistów z Polskim Stronnictwem Ludowym. Wiele map dotyczy zmagań komunistów z Kościołem, kwestii Millenium czy wreszcie protestów społecznych z lat 1956, 1968 1970, 1976, 1980. Także kwestie ,,Solidarności" i stanu wojennego w latach 1981-1983 ukazane zostały w nieco szerszym kontekście. Wiele szkiców poświęconych jest pielgrzymkom Jana Pawła II oraz dziejom polskiego Kościoła po 1989 roku. Mapy koncentrują się nie tylko na zmianie struktur, lecz także na procesach zachodzących w Kościele. Album zamykają szkice obrazujące ruch pielgrzymkowy, koronowane i niekorowane wizerunki Matki Boskiej oraz najważniejsze sanktuaria polskich świętych.

Okładka - Kościół i chrześcijaństwo na ziemiach polskich. Atlas historyczny Dzieci 44. Wspomnienia dzieci powstańczej Warszawy
Jerzy Mirecki
Okładka - Kościół i chrześcijaństwo na ziemiach polskich. Atlas historyczny Syberia 1581-1697
Robert F. Barkowski
Okładka - Kościół i chrześcijaństwo na ziemiach polskich. Atlas historyczny Nasza powstańcza młodość
Małgorzata Czerwińska-Buczek
Okładka - Kościół i chrześcijaństwo na ziemiach polskich. Atlas historyczny Nad Niemnem
Eliza Orzeszkowa
Okładka - Kościół i chrześcijaństwo na ziemiach polskich. Atlas historyczny Turkusowe szale. Audiobook
Remigiusz Mróz
Cień jabłoni