Opis ksiązki
Kup Teraz

Kosmetyka wroga

Ocena ( 2 osoby )
3.5
Wydawnictwo: Muza
Data wydania: 2002
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 83-7319-192-5
Liczba stron: 101
Dodał/a książkę:Wojciech Polak
Amelie Nothomb - pisząca po francusku i czytana na całym świecie, również w tej książce porusza swój ulubiony temat, jakim jest penetracja ciemnych zakątków ludzkiej jaźni. Akcja powieści dzieje się na paryskim lotnisku i trwa niespełna dwie godziny. Do oczekującego na opóźniony samolot Jerome Angusta dosiada się obcy człowiek i nawiązuje z nim rozmowę. Od słowa do słowa wychodzi na jaw, że ów natręt, który przedstawia się jako Textor Texel, jest świetnie zorientowany w całym życiu Angusta, w jego najintymniejszych i najgłębiej dotąd skrywanych tajemnicach. Wie między innymi, że dwadzieścia lat temu zgwałcił na cmentarzu nieznajomą dziewczynę, że dziesięć lat temu zamordował własną żonę...
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
lustitia plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-10-12, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,książki mojego życia,mam na półce,
Amelie Nothomb - albo zakochasz się po uszy w jej wyobraźni i sposobie pisania, albo znienawidzisz ją do reszty i obiecasz sobie, że choćby się świat walił, żadnej jej książki już nie tkniesz.
A chyba to wszystko, o co nam - czytelnikom chodzi, prawda? O emocje. O marszczenie czoła, unoszenie brwi w zdziwieniu, szczery śmiech, uśmiech zrozumienia. Amelie Nothomb - i tutaj mówię o całokształcie jej twórczości - sięga po wszystkie odcienie zaskoczenia, szczęścia, odrazy, zachwytu.
Dotychczas przeczytane przeze mnie książki Nothomb, pozostawiały po sobie cały arsenał odczuć i emocji, które w ostateczności zamykały się w szklanej kuli z napisem "podziw dla autora". Z Kosmetyką wroga jest zupełnie inaczej! Po przeczytaniu tej książki, wszystkie skumulowane uczucia względem bohaterów i całej tej historii unoszą się jak bańka mydlana ponad głowę i pękając znikają z naszych oczu. Nie rozpływają się -po prostu p ę k a j ą i giną. Pozostaje jedynie uczucie pustki, bo treść utworu wraz z finałem zabiera wszystko co działo się w naszym umyśle przez ostatnie 100 stron.
Powieść jest bardzo krótka, jak już z resztą wspomniałam - około 50 kartek licząc już od strony tytułowej, z dużą czcionką i w małym formacie. Dlatego też rzucam wyzwanie każdemu kto właśnie to czyta - do biblioteki marsz! Nawet jeśli nie macie czasu - rodzina, praca, uczelnia, szkoła - cokolwiek, wiem jak to jest, nie zawsze możemy znaleźć chwilkę dla siebie - uwierzcie, Kosmetyka wroga jest boleśnie krótka i czyta się ją bardzo szybko - nawet jeśli wygospodarujecie godzinkę tuż przed snem - to wystarczy.
W wielkim uproszczeniu i telegraficznym skrócie:
Akcja utworu toczy się na lotnisku i przedstawia rozmowę dwóch pozornie bardzo różnych mężczyzn a cała historia rozgrywa się w ciągu dwóch godzin, w oczekiwaniu na opóźniony samolot.. Jeden z nich - Textor Texel zdaje się wiedzieć bardzo dużo o swym towarzyszu, a autorka ukazuje przemiany jakie zachodzą w Jerome pod wpływem niechcianego rozmówcy.
To lektura, do której się wraca myślami przez kilka kolejnych dni po przeczytaniu.
arbuzik_07 Linia koment
Przeczytane:2016-07-27, Na półkach: Przeczytałem,
andr Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Muminka789 Linia koment
Przeczytane:2004-04-14, Na półkach: Przeczytałem,
annna84 Linia koment
Przeczytane:2014-01-24, Ocena: 1, Na półkach: Przeczytałem,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów