Opis ksiązki
Kup Teraz

Kosogłos

Ocena ( 90 osób )
4.8
Wydawnictwo: Media Rodzina
Data wydania: 2011-11-11
Kategoria: Dla dzieci
ISBN: 8372784919
Liczba stron: 350
Dodał/a książkę:Igara
Recenzja - Kosogłos
Katniss Everdeen wraz z matką i siostrą mieszka w Trzynastce – legendarnym podziemnym dystrykcie, który wbrew kłamliwej propagandzie Kapitolu przetrwał, a co więcej, szykuje się do rozprawy z dyktatorską władzą. Katniss mimo początkowej niechęci, wykończona psychicznie i fizycznie ciężkimi przeżyciami na arenie, zgadza się zostać Kosogłosem – symbolem oporu przeciw kapitolińskiemu tyranowi.
Recenzja
Noelka Linia koment
Przeczytane:2014-03-15, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,Przeczytane,
Wojna z Kapitolem

 

Kosogłos to ostatnia część trylogii Suzanne Collins, w której opisana jest otwarta walka rebeliantów państwa Panem z Kapitolem.

 

Tworzenie recenzji ostatniej części cyklu jest arcytrudne, uniknięcie spoilerów właściwie w takim przypadku nie jest możliwe. Z racji tego, osoby, które nie czytały poprzednich części trylogii Collins (a mają taki zamiar), powinny najpierw się z nimi zapoznać, a dopiero potem sięgnąć po ten tekst

Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
monalewa plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-03-23, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki w 2015 roku,
Kolejna część Igrzysk śmierci - podobnie jak poprzednie czyta się z zapartym tchem. Powiem krótko - skończyłam czytać książkę i jestem mocno niewyspana ;)
Margarita1980 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-03-22, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,Wyzwanie - książki zekranizowane,
Ostatnia część trylogii Igrzyska Śmierci. Ketnis staje się twarzą rebelii, która ogarnia całe Panem. 13 dystrykt, który w oficjalnych przekazach Kapitolu nie istnieje, prowadzi wojnę propagandową i nie ubłagalnie dąży do wojny. Prezydent Snow, staje przed perspektywą utraty władzy nad dystryktami, które coraz bardziej dążą do "niepodległości". Ketnis oprócz walki z Kapitolem musi również prowadzić wojnę ze swoim sercem - czy wybrać Gale'a czy Petę.

Książkę czyta się bardzo przyjemnie, bardzo dynamiczna akcja. Ze wszystkich części trylogii, ta jest najbardziej krwawa. Zakończenie dość zaskakujące, nie przewidziałam takiego obrotu sprawy - a to tylko plus dla autorki, że potrafi zaskoczyć czytelnika :D

agatka20008 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-01-07, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki w 2015 roku,
Ostatnia część trylogii Igrzyska Śmierci rozczarowała mnie. Nie czyta się tak jak poprzednie, zakończenie takie nijakie, mimo wszystko oceniam dosyć wysoko :)
zarloczny_kaczor plusminus Linia koment
Ocena: 1, Na półkach: Czytam,
łzawa infantylna powiastka dla przygłupich pensjonariuszek. coś w stylu Greya dla młodszego odbiorcy. zresztą po komentarzach widać, że czytają to tylko kobitki. słucham tego na mp3 (takich idiotyzmów nie zdzierżyłbym przy normalnej lekturze) przy okazji wykonywania innych czynności i nie mogę dobrnąć do końca (jestem przy rozdziale 24) - rzadko kiedy rezygnuje rozpoczętą książkę ale tym razem chyba się poddam. niech żyje literatura dla kobiet. amen
LenaVenator plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-12-25, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2014,
Ostatnia część jednej z moich ulubionych trylogii. Niestety to już ostatnia część i po jej przeczytaniu czuję pewnien niedosyt i z chęcią przeczytałabym jak potoczyły się losy pozostałych bohaterów książki takich jak Gale czy Haymitch. Nie podobało mi się jednak zakończenie, spodziewałam się innego rozwiązania... jednak nadal pozostaje to jedna z moich ulubionych serii. Zaskoczyła mnie również śmierć siostry Katniss - Prim, która ginie niosąc pomoc poszkodowanym. Był to jeden z najsmutniejszych momentów w książce. W najbliższym czasie muszę obejrzeć ekranizację tej części.
Natalia_Katarzyn plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-12-03, Na półkach: Przeczytałem,2014 (52 książki),
Przedwczoraj skończyłam czytać serię "Igrzyska Śmierci" i na świeżo po "Kosogłosie" udało mi się być w kinie na ekranizacji. Idąc na film zastanawiałam się nad sensem podziału filmu na dwie części i doszłam do wniosku, że najpewniej chcą więcej zarobić. Jednak już po filmie moja postawa nieco się zmieniła, ale o tym może nieco później. Najpierw zacznijmy od książki.

Jak wiecie "Kosogłos" jest ostatnią częścią wyżej wspomnianej trylogii. Książka zaczyna się od momentu, w którym Katniss musi przystosować się do życia w Trzynastym Dystrykcie, co nie przychodzi jej łatwo. Po uratowaniu jej z areny boryka się nie tylko z obrażeniami fizycznymi, ale przede wszystkim z ranami na psychice, które są znacznie trudniejsze do wyleczenia. Dodatkowo, w momencie, kiedy zaczęła przeżywać żałobę po Peecie (uznała, że chłopak zginął) okazuje się, że on żyje, ale jest więziony w Kapitolu. Jednakże mimo tego, że jeszcze nie doszła do siebie i przeżywa sytuację więzienia Peety czeka ją zadanie. Wydaje się ono być dla niej ponad siły, bo mimo swojej sytuacji, ma zostać tytułowym kosogłosem, zjednoczyć dystrykty i sprawiać, aby rewolucja nie wygasła.

Wraz z podjęciem wyzwania, zaczyna się rozgrywka, której ceną jest wolność i życie nie tylko jej najbliższych, ale również mieszkańców całego Panem.

W "Kosogłosie" jesteśmy świadkami nie tylko rewolucji, ale również indywidualnej walki poszczególnych bohaterów o wolność, swoje ideały oraz o uratowanie bliskich. Dostrzegamy lęki Katniss o jej rodzinę i przyjaciół, które są odbiciem lęków innych mieszkańców Panem. Jednak walka z Kapitolem wymaga od każdego niebywałej odwagi i gotowości nawet poświęcenia życia, w imię walki o wolność. Wymaga ona również niebywałej wiary w sens walki - bo przecież zwycięstwa nikt nie jest pewien. Co jeśli jednak to Kapitol wygra? Co wtedy stanie się z rewolucjonistami i jak bardzo okrutne będą tym razem Głodowe Igrzyska? Te pytania towarzyszą nam podczas lektury. Jednak główną siłą napędową rewolucji jest nienawiść, chęć zemsty oraz pragnienie wolności.

W końcu:
"Żądza zemsty może rozpalać człowieka długo i mocno, zwłaszcza jeśli podsyca ją każde spojrzenie w lustro."
S. Collins "Kosogłos"
Obok walk z Kapitolem bardzo ciekawym wątkiem jest ten związany z Katniss, Gale'em i Peetą. Jak się domyślacie i ten wątek doczeka się swojego zakończenia, które jest dla mnie dość zaskakujące. Niestety nie zdradzę Wam jak się on rozwinie, chociaż Peeta przez większość powieści nie jest sobą.

Jeżeli chodzi o Katniss nie jest moją ulubioną bohaterką z tej serii i podczas lektury zastanawiałam się co właściwi widzą w niej ci wszyscy ludzie, Ta dziewczyna tylko chciała spokojnie żyć u boku swojej rodziny i bliskich, jednak to zostało jej odebrane, w momencie, w którym jej siostra została wylosowana do udziału w Głodowych Igrzyskach. W trakcie rozwoju historii coraz bardziej zauważałam, że Katniss widzi tylko czubek własnego nosa, a jedyne co ją obchodzi to ona sama i jej rodzina. Nawet wobec Gale'a i Peety nie umiała być do końca w porządku.

Rozumiem ciężką sytuację, okres dojrzewania i próby manipulacji oraz wykorzystywania Trybutów przez Kapitol, jednak mam wrażenie, że Katniss nie do końca umiała spojrzeć na sprawę szerzej i tak na prawdę niewiele poza nią samą ją obchodziło. Dziewczyna stosunkowo późno odkrywa, że tak naprawdę w tej samej sytuacji są wszyscy Zwycięscy Głodowych Igrzysk, wystarczy tylko przestać się nad sobą użalać, żeby to zauważyć. Mimo to jakimś cudem sprawiła, że poszły za nią tłumy. Może, że to właśnie przez to, że inni tak jak i ona chcieli żyć własnym życiem nie musząc obawiać się o życie własne i swoich bliskich.

W "Kosogłosie" poznajemy nieco inną twarz Trybutki z dwunastki - tą, która w końcu bierze się w garść i przestaje myśleć tylko o sobie, ale mimo trudności stara się stawać na wysokości zadania.

Jeżeli chodzi o film, to większość rzeczy jest dość wiernie odtworzona - największym odstępstwem jest to, że zamiast ekipy przygotowawczej, która towarzyszyła Katniss w Kapitolu i towarzyszy jej w trzynastce (w wersji książkowej), w filmie mamy Effie Trinket. Co mnie nieco zawiodło, ale przez to, że bardzo lubię Effie machnęłam na to ręką. Drugą rzeczą, która wyglądała nieco inaczej była ewakuacja w trakcie bombardowania - w książce nie było paniki i wszyscy zdążyli się schować przed czasem, a w filmie jednak ta panika była. To chyba były największe odstępstwa od książki.

Generalnie film mi się podobał - szczególnie muzyka i ta piosenka, którą śpiewała Katniss.. Zapewne pójdę na drugą część, bo jestem ciekawa tego jak pokarzą resztę rewolucji i relacje między Peetą a Katniss.
kinguszka plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-10-05, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Ostatnia część serii Igrzysk Śmierci jest bardzo niezwykła. Powiedziałabym że wręcz nieprzewidywalna. Pokazuje prawdziwe oblicze wojny i to co wojna robi z człowiekiem. Nigdy nie wiadomo czy ta strona po której się stoi jest tą właściwą, dobrą. Po prostu można się nad nią zastanowić. To nie jest tylko fantazja i miłość i igrzyska... to coś więcej. Porusza problemy z którymi się zmagali ludzie i niektórzy niestety dalej zmagają.
martyna9706 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-07-17, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Nie spodziewałam się takiego zakończenia. Chociaż miałam mieszane uczucia co do książki to z każdą kolejną częścią była coraz ciekawsza. Jednakże ta tryogia nie należy do moich ulubionych
Eliszeba plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-07-30, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Audiobooki 2014,
Trzecia i ostatnia część jest bardzo inna od swoich poprzedniczek. W świecie, w którym pozostawia nas zakończenie drugiej części, nie ma miejsca na radość i szczęśliwe zakończenia. Bohaterowie nie mogą pozwolić sobie na romantyczne uniesienia i analizowanie swoich uczuć. Muszą walczyć i robią to najlepiej jak potrafią. Niestety najsłabiej w walce i krytycznych sytuacjach wypada chyba Katniss, co do tej pory było jej siłą. Mniej Peety, za to całe mnóstwo czarnych charakterów.
Z niecierpliwością czekam na filmową adaptację, bo mam wrażenie, że ostatnia część może na ekranie wypaść jeszcze lepiej niż poprzednie. To będzie wspaniałe, mroczne widowisko.
Almiria plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-07-05, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,
Kosogłos mnie rozczarował. Podczas czytania miałam wrażenie że czytam relację z gry komputerowej, podkolorowaną opisem cierpienia, płaczu i niszczenia ludzkiej psychiki. Sam pomysł takiego a nie innego świata jest godny podziwu, jednak brak w książce rozwinięcia, autorka opiera się przede wszystkim na historii Katniss, zupełnie pomijając nieistotne dla fabuły szczegóły, które dodałyby smaku, oraz podkolorowały tę suchą relację wydarzeń w Panem. Własnie przez to ta bestsellerowa książka wydaje mi się być fantastycznym czytadłem, natomiast mało ma wspólnego z fantastyką wysokich lotów.
zuzankamu8 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-03-11, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
bardzo fajna
Azumi plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-03-19, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,
Bardzo dobre zakończenie serii. Muszę przyznać, że nie spodziewałam się akurat takiego poprowadzenia akcji. Z drugiej strony, cieszy mnie fakt, że to nie jest kolejna niezbyt mądra opowieść o miłości, tylko udająca dystopię.
ankeszu plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-02-27, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,2014,26 książek 2014,
3 to nie wiem czy nie za mało, ale 4 za dużo. Ma swoje ładniejsze momenty, ale ma i idiotyzmy; ma ładne zakończenie i ma mierny środek.
karla1214 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-06-04, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,52 książki 2014,Posiadam,
Chyba jeszcze nigdy nie byłam tak związana z jakąś powieścią. Sama nie wiem jakiego końca się spodziewałam, ale jednak zakończenie i tak mnie zaskoczyło. Ostatnia część trylogii różniła się od poprzedniczek. Ta książka nie była już tylko opowieścią o dzieciach, które chcą przeżyć w zniewolonym państwie. W tej książce autorka, ukazała przeżycia osób torturowanych codziennością, a ja sama czułam się jakbym była bohaterką tej książki.
nikt0123 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-02-27, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Cudowna książka, która opowiada o okrucieństwie.
kpotter plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-01-29, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2014,
Super książka, prawda czy fałsz?
Prawda :3
ppolzi plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-01-26, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2014,
Po znalezieniu się w trzynastym dystrykcie Katniss, która odniosła poważne rany, przygotowuje się do ataku na Kapitol. Uczy się posługiwać bronią stworzoną specjalnie dla niej przez Boggsa. Trzynasty dystrykt wbrew temu co pokazywali do tej pory w telewizji, w poprzednich częściach trylogii, przetrwał i rozbudował podziemne miasto, które funkcjonuje bardzo dobrze. Po wielu tygodniach i przygotowaniach propolisów przez Katniss z ekipą filmową udaje jej się sprzymierzyć wszystkie dystrykty i zaatakować Kapitol. Symbolem tej książki wg. mnie jest biała róża, którą główna bohaterka znajduje u siebie w domu w 12 dystrykcie jak i podczas szturmu na główną siedzibę prezydenta Snowa w Kapitolu. Akcja przebijania się przez poszczególne ulice Kapitolu i zastawione na odział 471 (jednostkę specjalna żołnierzy) pułapek, powoduje odniesienie bardzo poważnych ran przez bohaterów. Katniss znajdująca się na głównym placu przed pałacem jest świadkiem bombardowania dzieci, które są żywymi tarczami, i śmierci swojej siostry Prim. Po zdobyciu Kapitolu - podczas egzekucji Snowa Katniss zabija prezydent Coin z 13 Dystryktu . To co zrobiła ma wpływ na jej dalsze losy. Książka kończy się można powiedzieć, że happy endem. Katniss poślubia Peete i mają dwójkę dzieci. Starszą dziewczynkę i młodszego chłopca, którzy ze szkolnych podręczników będą uczyć się o Igrzyskach.
Huana plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-12-30, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Miało już nie być igrzysk, więc prawdopodobnie będzie nudnawo.....
Nic z tych rzeczy, wciąga jeszcze chyba bardziej niż dwie wcześniejsze części.
Gorąco polecam.
Sadu plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-01-14, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,
Książka świetna, idealnie ukazuje ludzką brutalność, wzruszająca i zaskakująca. Trochę nie podobało mi się samo zakończenie i brakuje mi paru nieopisanych rzeczy. Prze to, że książka pisana jest w pierwszej osobie akcja na końcu trochę za szybko się działa. Nie chcę jednak za wiele zdradzić. Naprawdę szkoda, że to już koniec. Głodowych igrzysk będzie mi brakowało i nie raz na pewno jeszcze wrócę do całej serii.
KasikO plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-01-09, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem, 26 książek 2014,
REWELACJA. PRAWDA CZY FAŁSZ?


I przyszedł w końcu ten, upragniony moment czytania ostatniej części trylogii opowiadającej o losach Katniss w kompletniej nie wiedzy co tym razem przygotowała dla niej autorka.

A przygotowała wiele, ot takich niespodzianek ja prawie kompletne zniszczenie dystryktu dwunastego, ale w zamiana za to poznajemy prawdziwą historię trzynastego. Po rozdzielenie bohaterów i nieustanne interwencję w ich uczucia, co tym razem z tego wyjdzie.


Och, dwie poprzednie części czytałam z zapartym tchem a wiedziałam co czeka bohaterów, czytając Kosogłosa z ręką na sercu, nie byłam w stanie się od niej oderwać a książkę nim skończyłam czytać odłożyłam raptem może trzy, a może tylko dwa razy.

Autorka i tym razem funduję na wciągającą i jak zwykle wzruszającą historie, która do niemalże ostatniej strony nie ujawnia zaskakującego i jakże zadziwiającego zakończenia.

Odkąd usłyszałam o istnieniu trylogii zastanawiałam się czy to Prawda czy Fałsz? Że cała od początku do końca stanowi jedną wielką rewelacyjną opowieść, która podbiła serce niejednego fana, bo może to tylko rozgłos związany z ekranizacją i stąd ten bum na te pozycję. Jednak teraz już wiem, że od pierwszej strony Igrzysk śmierci do ostatnie Kosogłosa "Nic się nie zmieniło i już nic się nie zmieni", bo to zdecydowanie Prawda. Ta opowieść jest rewelacyjna :)


NIE POZOSTAJE MI NIC INNEGO JAK OCZEKIWANIE NA ODDAJĄCĄ CHARAKTER KSIĄŻKI OSTATNIĄ CZĘŚĆ EKRANIZACJI :)

Z bloga http://ksiazek-swiat.blogspot.com/2014/01/suzanne-collins-kosogos-2-50.html
Madziuchna plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-05-05, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Po przeczytaniu "Kosogłosa" czyli zakończeniu trylogii czułam i nadal odczuwam pewien niedosyt. Nie mniej książka jest świetna, ale zakończyć mogła się inaczej
teano plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-11-17, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Wyzwanie - 52 książki 2013,
To co autorce najlepiej wychodzi, to krwawe jatki. Kiedy tylko się kończą, zaczyna gubić się fabularnie i natychmiast szuka pretekstu by znów wysłać bohaterów na arenę czy pole bitwy. Zwykłej codzienności opisywać nie potrafi.
Ale generalnie książka na plus - dzięki zakończeniu. Bardzo mądre i prawdziwe. Faktycznie książka głęboko pacyfistyczna.
dominika76767 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-12-12, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Ta trylogia jest magiczna.
Skipperk plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-10-24, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,12 książek - 2013,
Trzecia książka z serii nieco mnie rozczarowała. Mógłbym powiedzieć dlaczego, ale za dużo byście się dowiedzieli.
Opowiada ona dalsze losy naszej bohaterki z Dwunastego Dystryktu. Dołącza ona do ruchu oporu z Trzynastego Dystryktu, który przetrwał. Historia ma dużo zwrotów akcji, ale jak na mój gust są one wyolbrzymione.
CorkaHermesa plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-01-19, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,Mam,
Skończyłam Kosogłosa kilka dni temu. Nie wiem co się przez ten czas działo na świecie. Nie wiem co się działo w moim domu. Bo wciąż tylko rozmyślam o tym co przeczytałam, coraz to przypominam sobie kolejne momenty. I raz się uśmiecham, a raz ogarniał mnie smutek, a te emocje to i tak nic przy tym co działo się ze mną zaraz po zakończeniu.

Pierwsza rzecz którą mogę spokojnie powiedzieć to :
Kosogłos jest genialny!!!
Czytajcie tą trylogię i niech los zawsze Wam sprzyja!
greenlady plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-08-27, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2013,
Ostatnia część trylogii o Panem. Tytułowym kosogłosem po długich namowach zostaje Katniss i jako symbol oporu przeciw Kapitolowi staje do walki o wolność dystryktów. Na to wszyscy czytelnicy czekali od "Igrzysk śmierci". "Kosogłos" przynosi czytelnikom rozwiązania, odpowiedzi, zamknięcia wątków. Nie ma jednak mowy a happy endzie. Wolność okupiona jest wieloma ofiarami, wyrzeczeniami i trudnymi decyzjami. Obserwujemy gwałtowne przemiany bohaterów, u których po niewinności i młodzieńczej wierze w sprawiedliwość nie ma już śladu. Najbardziej gorzka ze wszystkich części, ale przez to tylko bardziej godna uwagi.
karola137 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-08-24, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Czytam regularnie w 2013 roku,
Po pierwsze, uwielbiam antyutopie, świetnie się w nich odnajduję, a ta trylogia trzymała mnie w napięciu od początku do końca.
Po drugie, Kosogłos dostarczył mi wiele emocji, zarówno tych dobrych, jak i troszeczkę smutniejszych, za co dziękuję pani Collins naprawdę szczerze.
Po trzecie, mimo tego, że nie chciałam takiego zakończenia, sądzę, że takie jest chyba najlepsze i najbardziej sprawiedliwe. (Strasznie kibicowałam Gale'owi;)).
I po czwarte, gdy skończyłam czytać kompletnie nie wiedziałam co mam ze sobą zrobić. Siedziałam baz ruchu i wpatrywałam się w niebo nie mogąc uwierzyć, że to już koniec.

Przechodząc już do samej treści książki, jak już wspominałam, jest ona chyba najbardziej sentymentalną ze wszystkich. I obojętne, z której strony się na to nie spojrzy, jest to zaleta. W sumie już w drugiej części przykro było czytać o śmierci jednych z ulubionych postaci, ale to co dzieje się w Kosogłosie przechodziło moje najśmielsze oczekiwania. Na każdym kroku czyhała zasadzka, i tak strona po stronie, ginęli moi faworyci. Ale gdyby wszystko szczęśliwie się potoczyło powieść zanudziłaby nas doszczętnie.
Ze wszystkiego w tej książce najbardziej podobało mi się to, że w tej historii można doszukać się drugiego, troszkę symbolicznego, sensu, którym jest nasz obecny świat. Ludzie wierzą, że wszyscy są prawdomówni, a telewizja nie kłamie. Otóż u jesteście w błędzie. Nikt nigdy nie mówi całej prawdy, chociażby dlatego, że łatwiej mu wtedy będzie w życiu.

Czytając ostatnią książkę z serii Igrzyska Śmierci nie potrafiłam zmusić się do szybkiego czytania, odwlekałam to, byleby tylko jak najdłużej się nią nacieszyć. Postaci są dobrze zarysowane, nie ma zbędnych, nużących opisów, jest odrobina humoru, a przede wszystkim świetnie poprowadzona akcja, idealnie napisany punkt kulminacyjny, który,muszę przyznać, trochę mnie zaskoczył, no i wreszcie zakończenie. To chyba jedyny defekt (w sumie niewielki) całej trylogii, więc nie wpłynął na moją końcową ocenę.
Pani Collins jest mistrzynią dwuznaczności, za co ją ubóstwiam.
Chyba długo nie spotkam na swojej drodze tak dobrej serii.
malwina309 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-07-24, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2013,
Przeczytałam wszystkie 3 części, więc postanowiłam, że wypowiem się tylko w tej ostatniej. Wszystkie były nieziemskie, strasznie wciągające, pełne śmierci, bólu, rozterek Katniss, jej problemów miłosnych, cierpienia ale też nadziei. Znalazło się też miejsce na radość. Naprawdę ciężko były mi odłożyć książkę i zająć się czmś innym. Nie mogłam przestać o niej myśleć. Swoją drogą uwielbiam to uczucie :D Pani Collins wykonała świetną robotę. Przedstawiła dokładnie świat, w którym żyli bohaterowie, władzę, ich uczucia. A pomysł z igrzyskami? Jak dla mnie rewelacja. Trzeba było zabijać za cenę swojego życia. Bardzo spodobało mi się to, że do ostatniej strony praktycznie nie wiedziałam, którego chłopaka wybierze Katniss. Niby Gale znaczył dla niej bardzo dużo i był z nią w najcięższych momentach w jej życiu, ale zawsze, chociaż myślami i wspomnieniami był z nią Peeta. Niby walczyła o życie Peety, ale to Gale z nią polował i rozumiał ją bez słów...
Jak dla mnie świetna pozycja. Urzekła mnie wątkiem igrzysk, miłości oraz buntu i rewolucji. Pierwsza i każda kolejna część z resztą była idealna i nie zawiodła mnie absolutnie:) Polecam wszystkim!
plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 6, Na półkach: 26 książek-2013,Wyzwanie- Media Rodzina,
Ta część znacznie różni się od pozostałych. W porównaniu z tą, w poprzednich życie to sielanka. W "Kosogłosie" rozpoczyna się wojna. A jak wiadomo - na wojnie są i ofiary. Czytając ją płakałam i miałam wrażenie, że zaraz pęknie mi serce. Wzruszyła mnie najbardziej z całej trylogii. Jeszcze długo po dotarciu do końca zastanawiałam się nad losem bohaterów.
oszosz plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-05-25, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Wspaniała książka, zresztą jak dwie wcześniejsze.
agnik66 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-04-30, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,Wyzwanie - fantastyka,Wyzwanie - Media Rodzina,
Katniss Everdeen prosto z areny została przeniesiona do Trzynastego Dystryktu, gdzie również znajduje się jej matka i siostra. Dziewczyna zgadza się zostać Kosogłosem - symbolem buntu i walki. Rozpoczyna się prawdziwa wojna. Co z tego wyniknie? Zapraszam do lektury.

Szczerze powiedziawszy myślałam, ze ta część będzie słabsza od poprzednich, bo tak właśnie często jest, ale nie w tym przypadku. Dalej utrzymywany jest wysoki poziom. W "Kosogłosie" jest jeszcze bardziej brutalnie, niebezpiecznie, a autorka nie przestaje grać nam na emocjach. Jednak powtarza się kilka rzeczy z poprzednich części, ale mi to aż tak nie przeszkadzało, bo mimo to, autorka serwuje nam mnóstwo nowych zagadek, tajemnic i sytuacji. Raz się śmiejesz, a raz płaczesz.

Bohaterowie zmienili się. Katniss po tych wszystkich przeżyciach jest wycieńczona, brakuje jej energii, nie jest taka jak w poprzednich częściach. Ciągle odczuwa strach, ból. Peety natomiast zrobiło mi się bardzo żal ze względu na tortury jakie przechodził. On również się zmienił i to bardzo.

Zakończenie bardzo wzruszające i szczerze powiedziawszy nie spodziewałam się tego. Chyba jednak wolałabym, by skończyło się trochę inaczej. Zresztą sama nie wiem, co mam o tym myśleć.

Od książki ciężko się oderwać. Masz świadomość, że musisz coś zrobić, ale książka jest ważniejsza. Mówisz sobie, że jeszcze jeden rozdział, ale jego zakończenie nie pozwala Ci przerwać. To właśnie cenię sobie w książkach i tego oczekuję.

"Kosogłos" to niestety już ostatnia część trylogii, a szkoda, bo wszystkie książki są niesamowite. Teraz czekam aż autorka napisze coś nowego. Już się nie mogę doczekać.
justynab1903 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-04-18, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem, 52 książki 2013,Mam,
Niestety ostatnia już część niesamowitej trylogii. Katniss zgadza się po tylu nieprzyjemnościach ze strony Kapitolu stać się Kosogłosem i stanąć na czele rebeliantów i obalić istniejące rządy. Jest to nie lada wyzwanie i wymaga wielu poświęceń i strat zarówno w ludziach jak i w psychice tych, którzy przetrwają. Niezwykle trzymająca w napięciu i znów zaskakująca zakończeniem. Pełna trudnych decyzji zarówna na froncie walk jak i decyzji sercowych - Gale czy odmieniony Peeta. Pełna bólu opowieść o okrucieństwie ludzi i wzajemnej wrogości, a także pełna bólu i rozpaczy - wzruszający pod koniec motyw z kotem Jaskrem i na szczęście pełne nadziei pozytywne zakończenie. Polecam gorąco wszystkie 3 części tej niesamowitej Trylogii
alnilam plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-03-27, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2013,Wyzwanie - fantastyka,
Wciągająca jak poprzednie tomy, jeśli nie bardziej. Zdecydowanie więcej urozmaiconej akcji, która jest bardziej rozciągnięta w czasie, bo już nie tylko o same igrzyska tu chodzi... A wszystko to tylko pokazuje wyraźnie bezsens i okrucieństwo wojny. Nawet zwycięscy mogą być przegranymi. Trochę nie podoba mi się zakończenie - ale to już chyba przez, hmm, moje indywidualne preferencje :P (bo obiektywnie patrząc, nie jest takie złe, wręcz przeciwnie ;)) Gratulacje dla autorki, która nie boi podejmować się trudnych decyzji, że tak powiem, "personalnych". Ten tom jest bardziej przytłaczający emocjonalnie niż poprzednie. Nie da się przestać o nim myśleć po odłożeniu książki. Do tej pory analizuję, czy nie mogło to wszystko potoczyć się inaczej, przecież gdyby to, albo tamto... Ale chyba właśnie o to chodzi w tej książce - nie jest to tylko bezmyślna rozrywka, ale zmusza do myślenia. Że istnieją jednak znacznie gorsze zabawy...
blebelebe plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-02-26, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Świetna i ciekawa pozycja na nudne wieczory :)
Martinezzz Linia koment
Przeczytane:2015-03-09, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2015,Wyzwanie - książki zekranizowane,
hagaki Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,Mam,
rose1992 Linia koment
Przeczytane:2014-01-31, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
AgnieszkaG Linia koment
Przeczytane:2014-01-21, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Przeczytałam,
april Linia koment
Przeczytane:2014-11-04, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Czytam regularnie w 2014 roku,
burlesque90 Linia koment
Przeczytane:2014-12-27, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,
sitt20 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,Mam,
Madlene Linia koment
Przeczytane:2014-12-06, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
dayna15 Linia koment
Przeczytane:2013-11-29, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Przeczytałam 2013,
zaczytanamimi Linia koment
Przeczytane:2014-10-29, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
annak Linia koment
Przeczytane:2014-10-13, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,
xOxIvyxOx Linia koment
Przeczytane:2014-10-12, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
migaweczka Linia koment
Przeczytane:2014-10-08, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
moniapili Linia koment
Przeczytane:2012-10-23, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Olesska19 Linia koment
Przeczytane:2014-09-27, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 Książki w 2014 roku ,
kalcia1998 Linia koment
Przeczytane:2014-02-28, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki-2014,
martynka77 Linia koment
Przeczytane:2013-07-20, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Kirika Linia koment
Przeczytane:2014-08-01, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,2014,
stokrotka22 Linia koment
Przeczytane:2014-07-23, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,
Inka Linia koment
Przeczytane:2014-07-21, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Ulubione,
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
werka875 Linia koment
Przeczytane:2013-08-02, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
lady_foe Linia koment
Przeczytane:2014-06-30, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem, 52 książki 2014,
wisnia86 Linia koment
Przeczytane:2014-06-13, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,Mam,
1lolka18 Linia koment
Przeczytane:2014-06-27, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
okkarolina Linia koment
Przeczytane:2013-05-18, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
monikad Linia koment
Przeczytane:2012-06-06, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
deloranda Linia koment
Przeczytane:2014-04-17, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,
nati104 Linia koment
Przeczytane:2012-10-24, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
gosia_gosia16 Linia koment
Przeczytane:2014-11-18, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,
Elia Linia koment
Przeczytane:2014-03-19, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Noelka Linia koment
Przeczytane:2014-03-15, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,Przeczytane,
Betsy Linia koment
Przeczytane:2014-02-27, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Literatura zagraniczna,Pożyczone,Serie,Ulubione,
kozunia97 Linia koment
Przeczytane:2014-06-03, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,czytam regularnie w 2014 roku,
TrzebaPrzeczytac Linia koment
Przeczytane:2014-02-07, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,2014 ,52 książki 2014 ,Przeczytane,
Sil Linia koment
Przeczytane:2013-12-24, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,Posiadam,
arsula Linia koment
Przeczytane:2014-02-02, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
justim Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
esia189 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ManicPixieDreamG Linia koment
Przeczytane:2014-01-25, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Czytam regularnie w 2014,
Pinkberry Linia koment
Przeczytane:2014-01-05, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,
Habina Linia koment
Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,Przeczytane w 2012,
agusia97 Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
SITT18 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
lindi Linia koment
Przeczytane:2014-01-09, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2014 ,
karolina_c Linia koment
Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
slk Linia koment
Przeczytane:2012-01-19, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
kuba0901 Linia koment
Ocena: 2, Na półkach: Chcę przeczytać,
ConnieHabitet Linia koment
Przeczytane:2013-12-08, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Moscatel2009 Linia koment
Przeczytane:2013-09-05, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
StArOmOdNa Linia koment
Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,
goster Linia koment
Przeczytane:2013-11-06, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,ebook,IV kwartał 2013,
ginger150 Linia koment
Przeczytane:2013-11-03, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
gosia5 Linia koment
Przeczytane:2013-09-23, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
TakeItIzzy Linia koment
Przeczytane:2013-09-05, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
glaadys Linia koment
Przeczytane:2013-08-28, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,
pani_karka Linia koment
Przeczytane:2013-08-27, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
danutka Linia koment
Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
aishiteru Linia koment
Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Olena Linia koment
Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,52 książki (2010),
Turkawka Linia koment
Na półkach: Przeczytałem,
izus90 Linia koment
Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
break
Fortuna i namiętności. Klątwa
Dante na tropie
Kwintesencje. Pasaże barokowe

osób online: