Opis ksiązki
Kup Teraz

Kraina wódki

Ocena ( 7 osób )
4.3
Wydawnictwo: W.A.B.
Data wydania: 2013-01-23
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 9788377478264
Liczba stron: 490
Dodał/a książkę:Sławomir Krempa
Alkohol: silny, rozpowszechniony w Chinach środek psychotropowy. Popularny zwłaszcza na prowincji, wśród tzw. elit politycznych.

Charakterystyka: łatwy w użyciu, w dużych dawkach powoduje trwałe zaburzenia świadomości. W przypadkach przewlekłego użycia prowadzi do zacierania granic pomiędzy światem rzeczywistym i wyobrażonym. Uzależnia.

Sposoby walki z zagrożeniem: nieskuteczne. Nałogowi ulegają wszyscy wywiadowcy przeszkoleni i wysyłani do walki z problemem.

Fakty: pewien specjalista oddelegowany do odległej od Pekinu prowincji celem zbadania pogłosek o odrażających ekscesach, jakich rzekomo dopuszczali się tam pewni politycy, uległ ich namowom i oddał się wraz z nimi, pod wpływem alkoholu, zwyrodniałym praktykom kanibalistycznym.

Źródło: wstrząsająca powieść Mo Yana.

Uwaga: istnieją obawy, że informacje powyższe mogą mieć charakter uniwersalny. Zaleca się ostrożność.

Opis alternatywny: Najnowsza, a zarazem pierwsza w Polsce, powieść jednego z najbardziej cenionych współczesnych pisarzy chińskich. Miejscem akcji jest odległa kraina Chin - Alkoholandia. Zostaje tam oddelegowany z Pekinu śledczy Ding Gou'er w celu zbadania zagadki praktyk kanibalistycznych, których rzekomo dopuszczają się funkcjonariusze partyjni. Odurzony najznakomitszymi trunkami, ulegając namowom swych nad wyraz gościnnych gospodarzy detektyw żyje na granicy snu i rzeczywistości. Nie wie, czy podane podczas wystawnego obiadu złotoskóre niemowlę w sosie sojowym jest prawdziwe, czy jedynie na prawdziwe wygląda. Wplątany w intrygę miłosną, odarty ze złudzeń bezradnie szuka wyjścia z tego labiryntu iluzji. Równolegle z trwającym śledztwem poznajemy korespondencję między pisarzem Mo Yanem a Li Yidou, doktorantem alkohologii, który wysyła swemu mistrzowi odważne opowiadania, w zaskakujący sposób pozwalające rozwikłać prowadzone dochodzenie.

Bogactwo powieści stanowią niezwykłe postaci. Poznajemy karła prowadzącego w stolicy Alkoholandii restaurację o zaskakującym menu pulchne niemowlęta płci męskiej prowadzone na rzeź przez własnych rodziców chłopca o demonicznym spojrzeniu teściową Li Yidou - wiecznie młodą nauczycielkę wprowadzającą swych studentów w tajniki przyrządzania nietypowych dań. Wszystkie wydarzenia opisane są wnikliwie, językiem pełnym zaskakujących porównań, niepozbawionym czarnego humoru. Wątki o symbolicznym znaczeniu przeplatają się z odniesieniami do współczesnej chińskiej rzeczywistości. Wszystkie elementy tworzą obraz chińskiego społeczeństwa - skorumpowanego, zdegenerowanego, w którym elity polityczne za wszelką cenę chcą utrzymać absolutną władzę, a prości mieszkańcy prowincji tracą wszelkie wartości.

Mo Yan jest pisarzem wybitnym, docenianym nie tylko w Chinach. Zagraniczna krytyka zgodnie uważa go za największy talent współczesnej literatury chińskiej, podkreśla drapieżność jego obserwacji oraz zadziwiającą fascynację krajem, którego nie zdecydował się opuścić. Jego książki doczekały się przekładów m.in. na angielski, niemiecki, francuski, włoski, niderlandzki.
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
annia plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-12-21, Ocena: 2, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2013,Mam,
No cóż - sięgnęłam po tę książkę zainteresowana laureatem Nagrody Nobla. Męczyłam ją przez prawie cały rok i na koniec udało mi się dobrnąć do końca. Niestety lektura nie trafiła w moje gusta - dużo okrucieństwa, przemocy, seksu. Wszystko to wzbudzało więcej wstrętu i obrzydzenia niż zainteresowania i sprawiało, że co chwila musiałam odpoczywać od książki. Chociaż na pewno znajdą się tacy, którym nie będzie to przeszkadzało.
dredota plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-04-03, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,Mam,
"Kraina wódki", to trzecia książka Mo Yan'a, z którą się zetknęłam. Jest lepsza niż autobiograficzne "Zmiany", ale nie zrobiła na mnie takiego wrażenia jak "Obfite piersi, pełne biodra". Może dlatego, że jest to książka zupełnie inna. Tematy w niej poruszane są również dyskusyjne i miejscami aż trudno nie wzdrygnąć się czytając niektóre fragmenty (np. o przyrządzonym, ociekającym tłuszczem chłopczyku, czy też o kobiecie-kierowcy obgryzającej swoją dłoń), ale fabuła nie układa się w jednorodną, zrozumiałą całość. Zamierzeniem autora było napisanie powieści, której fabuła degraduje się jak świadomość ludzka pod wpływem alkoholu. I to się udało. Zakończenie jest niejednoznaczne, nie wiadomo do końca, co działo się i stało się ze śledczym, czy w ogóle istniał on naprawdę, z kim kontaktował się Ma Yan i co się działo w Alkoholandii. Oceniam tę książkę dość wysoko - wzbudziła we mnie skrajne emocje, w dobrym tego słowa znaczeniu. (p. s. Czytając książki o Chinach z obrzydzeniem i nieustannym zdziwieniem zapoznaję się z kulinarną twórczością ich mieszkańców. Opisane w "Krainie wódki" potrawy z osła, czy też słynna zupa z jaskółczych gniazd skutecznie niwelują mój apetyt na jakiś czas - polecam zamiast diety.) ;)
Regalia Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Azzmon Linia koment
Przeczytane:2015-02-03, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Przeczytane,
Vanillivi Linia koment
Przeczytane:2015-10-28, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
listyodm Linia koment
Przeczytane:2015-06-17, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach: Mam,
lobotomiaMM Linia koment
Na półkach: Czytam,Mam,
Asteria Linia koment
Przeczytane:2013-10-10, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,2013,
ewaglinka1990 Linia koment
Przeczytane:2013-01-14, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
break
Okładka - Kraina wódki Sonderkommando
Venezia Shlomo
Okładka - Kraina wódki Ziarno prawdy
Zygmunt Miłoszewski
Okładka - Kraina wódki Pogrom w przyszły wtorek
Marcin Wroński
Okładka - Kraina wódki Nielegalne związki
Grażyna Plebanek
Okładka - Kraina wódki Lód i woda, woda i lód
Majgull Axelsson
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów