Krasnojarsk zero

„Nie jedziemy na północ, nie łomoczemy w klasztorne wrota. Nie wciskamy się do obłoconego bobika czy ogrzewanego węglem kraza, nie maszerujemy w tajgę w poszukiwaniu skitów, pustelni. Szukamy jednak w Krasnojarsku tego samego ognia. Poszukujemy go w miejscach mniej barwnych – nie w Buriacji, nie w stepach, nie u szamanów. Nie w tundrze, nie u starowierców, ale w kompaktowych blokach, w codzienności przemysłowych metropolii. W obłożonych plastykowymi panelami mieszkaniach, w nudnych salkach katechetycznych, w klubach protestanckich, w gabinetach urzędniczych i uniwersyteckich”.

"Krasnojarsk zero" to wędrówka przez mikrokosmos poradzieckiego, zamkniętego do niedawna miasta – szarego, betonowego miasta bez właściwości, Miasta-Nic, Miasta-Zero. To żegluga przez wypraną z estetycznych uroków, industrialną, przybrudzoną codzienność. To wyprawa w poszukiwaniu Absolutu. Autorzy zanurzają się w rzeczywistość niemedialną, by wyłuskać światło. Odkrywają Historię tego miejsca – wielką, zbiorową, taką, która nie patrzy na człowieka, tylko biegnie dalej, nieraz po trupach. A wraz z nią odkrywają małe, osobiste opowieści – splątane kłębki ludzkich losów. Przemierzają realność oderwaną od pępowiny newsów i wzgardzoną przez survivalowych podróżników. Na blokowiskach spotykają rozognionych pastorów i księży, którzy zmagają się z własną słabością. A także skruszałych charyzmatyków o twardych rękach i cienkich zębach. Pobożnych kagebistów, których wysyłano do Polski, by porywali opozycjonistów. Wykładowczynie i dziennikarki, które tryskają niepojętym śmiechem, spotykają Archanioła, a potem przyznają, że są zmęczone widzeniami i że nie pojmują wymiaru, w którym się znalazły. Jak mówi jedna z bohaterek książki: „Wystarczy ruszyć. Jeśli chcesz zobaczyć znaki, ujrzysz je, bez dwóch zdań. Nie należy jednak ich redukować, zakładać, że my je konstruujemy”.

Informacje dodatkowe o Krasnojarsk zero:

Wydawnictwo: Sic!
Data wydania: 2012-05-01
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
ISBN: 978-83-61967-24-8

Kup książkę Krasnojarsk zero

Krasnojarsk zero - opinie o książce

Avatar użytkownika -

Przeczytane:2013-05-05, 52 książki 2013,
No cóż, muszę powiedzieć, że wiele spodziewałem się po tej książce, jednak stanowczo zawiodłem się. Może dlatego, że spodziewałem się reportażu, reportaży na naprawę ciekawy temat, bohaterów, historii... a tym czasem zastałem relację z podróży i to wszystko. Oczywiście bohaterowie byli, ale było ich mało, z z tej ilości jeszcze mniej było ciekawych. Irytowały mnie strasznie długie dygresje filozoficzne czy historyczne. Jak dla mnie niektóre momenty z historii były naprawdę ciekawe, ale niestety znowu - te nieciekawe stanowiły większość. Rozumiem, że na celu było odnalezienie religijności w Krasnojarsku no i może się to udało, ale to wszystko zostało przedstawione w tak zagmatwany sposób, że w końcu gubiłem się, kto jest jakiego wyznania i o czym teraz mowa. Kolejna sprawa to w początkowych rozdziałach książki ciągłe przypominanie, mówienie o wissarionowcach. Wiele osób raczej nie wie, o co chodzi i jak dla mnie to niepotrzebne dygresje. Przecież tu nie było o nich tylko o czym innym. Może aż tak źle oceniam, bo naprawdę wile się spodziewałem i nie dostałem z tego praktycznie nic. No może jedynie historia pani Olgi i pani Marii. Ale jak dla mnie to za mało.
Cztery zachodnie staruchy - reportaż o duchach i szamanach
Bartosz Jastrzębski, Jędrzej Morawiecki0
Okładka ksiązki - Cztery zachodnie staruchy - reportaż o duchach i szamanach

Cztery zachodnie staruchy Bartosza Jastrzębskiego i Jędrzeja Morawieckiego to kolejna znakomita książka autorów Krasnojarska zero, za który...

Forget Me Not
Julie Soto