Kreacja

Czym jest sukces w dzisiejszym świecie? Odpowiedź nigdy nie była prostsza. Gdzie nie spojrzeć tam ściągi i gotowce podsuwane nam przez kulturę masową – scenariusze ze spełnionego życia innych osób w kolorowych pismach, telewizji, poradnikach know-how. Współczesna kobieta musi tylko na coś się zdecydować, by wykreować siebie w karierze i życiu swoich marzeń. Czy jednak rzeczywiście wystarczy tylko tyle?

W życiu bohaterek "Kreacji" zachodzą zmiany uruchamiające machinę wydarzeń. Agata marząca o tym, aby zostać celebrytką, Wioletta, gasnąca gwiazda talk-show, wygodnie żyjąca singielka Marta i jej przyjaciółka Anka realizująca się w obrębie mitu o matce Polce – każda z nich stanie przed pytaniem, jakie miejsce odgrywają w ich życiu impulsy i pragnienia, a jakie świadoma kreacja obliczona na wywołanie zamierzonego efektu.

Eliza Sarnacka-Mahoney – dziennikarka i pisarka związana z mediami w Polsce i USA, korespondentka amerykańska „Twojego Stylu”, „Dziennika Gazety Prawnej”, felietonistka nowojorskiego „Nowego Dziennika” i kanadyjskiej „Gazety” specjalizująca się w zagadnieniach politycznych i społecznych. Autorka książek publicystycznych, poetyckich i powieści. Ekspert ds. dwujęzycznego wychowania dzieci współredagująca portal edukacyjno-kulturalny Dobra Polska Szkoła w Nowym Jorku.

Informacje dodatkowe o Kreacja:

Kreacja - opinie o książce

Avatar użytkownika - leonia
leonia
Przeczytane:2017-06-23, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2017,
Książka, która budzi emocje, zmusza do myślenia, przeanalizowania sytuacji, zastanowienia się nad tym w jakim stopniu stwarzamy własną kreację. Czy potrafimy i mamy odwagę żyć w zgodzie z własnymi przekonaniami i marzeniami? Czy pogoń za karierą i sukcesem zawsze jest warta świeczki?
Avatar użytkownika - sniezynka
sniezynka
Przeczytane:2017-02-07, Ocena: 5, Przeczytałam,
Są książki, które można przeczytać dla rozrywki, dla spędzenia miło czasu. Są takie, które czytamy, bo oczekujemy konkretnych emocji, przygody, przeniesienia się do innego świata (jak w przypadku fantasy). Ale są też takie, które zmuszają do myślenia. Czyta się je długo, powoli i dokładnie, analizując większość sytuacji, rozmyślając nad nimi, prosząc w myślach autora, by życie bohatera potoczyło się zupełnie inaczej, lub by bohater nagle doznał jakiegoś olśnienia i zaczął przejawiać inne cechy charakteru (innymi słowy: nawrócił się na bycie ‘dobrym’). Cóż. Taką książką jest właśnie ‘Kreacja’. Powieść, która podąża tropem kilku różnych osób. Mamy okazję poznać ich życie, a zwłaszcza sposób myślenia z różnych punktów widzenia. Kochający mąż, który pragnie pełnej radości i miłości rodziny. Kobieta wpleciona w niechciane małżeństwo i jeszcze bardziej niechcianą ciążę, choć ma cudowną córeczkę, wciąż uparcie i ‘po trupach’ dąży do celu: kariery w telewizji. Dlaczego z kolei inna kobieta jest samotna i nie pragnie założyć rodziny? Czy winę za to faktycznie ponosi jej matka, która wciąż o tym myśli? Warto zwrócić uwagę na niesamowitą moc słów i ich nietypowe połączenia, które sprawiają, że w tej książce jest wiele takich ‘smaczków’, a niektóre z nich wywołały uśmiech na mojej twarzy. Zawsze wiedziałam, że nie pociąga mnie świat gwiazd, ulubieńców telewizji i czerwonego dywanu. Kobiety, które wyglądają, jakby dopiero wyszły od kosmetyczki i fryzjera, a mimo to czy na pewno szczęśliwe? Jak wygląda załatwianie sobie kariery przez łóżko? Czyżby różowo i sielankowo? Okładka jest elegancka. Piękna, zadbana kobieta w okularach, które sprawiają wrażenie zdjęcia 3D. Idealny makijaż i włosy. Ale co będzie, gdy ściągnie okulary? Jakąkolwiek kreację tworzymy, zawsze najpiękniejsza jest szczerość, naturalność i inne wartości, które czynią z nas ludzi. Przerażające konsekwencje naszych czynów, czasem do przewidzenia, czasem nie. A gdy czytamy o tym w książce i widzimy w jakim kierunku zmierza każdy krok bohaterki, naprawdę mamy ochotę ją zawrócić, zatrzymać i jakoś na nią wpłynąć. Ta powieść wywołała we mnie dokładnie takie emocje. Chciałam, by mała dziewczynka miała cudowną, kochającą mamę. Ale jako Czytelnik mogę tylko biernie czytać kolejne strony, a czynnie pogrążać się emocjonalnie w tym, o czym czytam. Swoją drogą, to niesamowite, jakie uczucia wywołują książki. Oczywiście te naprawdę dobrze napisane… A ‘Kreacja’ bez wątpienia taką jest! Na koniec dodam, że w książce znajdziecie ciekawie wpleciony dodatek- niespodziankę nie z tej epoki. Ale o tym przekonacie się przy okazji lektury tej powieści!
Avatar użytkownika - edytaj7
edytaj7
Przeczytane:2018-09-16, Ocena: 3, Przeczytałam,

Jestem stałą bywalczynią Miejskiej Biblioteki w moim mieście. I to już od bardzo wielu lat. Więc panie, które tam pracują bardzo dobrze znają mój gust i nieraz podsuną mi naprawdę dobrą książkę. I tak było tym razem. Zostałam zapewniona, że nie pożałuję lektury tej książki. Po szybkim zapoznaniu się z opisem książki zdecydowałam się zabrać ją ze sobą do domu.

W życiu bohaterek Kreacji zachodzą zmiany uruchamiające machinę wydarzeń. Agata marząca o tym, aby zostać celebrytką, Wioletta, gasnąca gwiazda talk-show, wygodnie żyjąca singielka Marta i jej przyjaciółka Anka realizująca się

Opis bardzo enigmatyczny ale zaintrygował mnie. Jednak powiem szczerze, że męczyłam się z tą książką. Niby napisana prostym językiem ale jednocześnie ciężka do przetrawienia. Może ze względu na poruszoną tematykę. Nie polubiłam ani jednej bohaterki – nawet małej Michaliny. Może jedynie odczuwałam współczucie wobec Gabrieli, matki jednej z bohaterek. A dlaczego ich nie lubię? Jedna ma gdzieś rodzinę i marzy o tym by zabłysnąć na czerwonym dywanie. I zrobi dosłownie wszystko by ten cel osiągnąć. Jej mąż i matka jakby nie widzą jaką osobą się stała.
Jej przyjaciółka, która odniosła sukces i prowadzi ze swoim mężem tzw. związek otwarty – zazdrości jej oddanego męża. Kolejna, która zaistniała w telewizji jako producentka tak naprawdę nie wie czego chce w życiu i do czego dąży. No i jeszcze jedna, która nie może poradzić sobie z niesforną córką – nastolatką, wygodnickim mężem i matką, która wtrąca się we wszystko co może. No i jeszcze jedna, która odkrywa skrzętnie ukrywaną tajemnicę rodzinną. Żadna z nich nie wzbudziła mojej sympatii, bo prezentują się jako egoistki albo jako ciepłe kluchy. Ale żadna z nich nie jest szczęśliwa, niezależnie od tego w jakiej są sytuacji. Każda z nich chce więcej
i więcej. Jednak afera, która wybuchnie namiesza w życiu każdej z nich. Niektóre
z nich się pozbierały, niektóre nie.

Książka zdecydowanie daje do myślenia. Pokazuje nam, że nie zawsze cel, do którego dążymy może być dla nas dobry. I to, że czasami za ładną buzią
i markowymi ciuchami może kryć się dramat.

Książka to powieść obyczajowa i to z naszego podwórka. Kto ją powinien przeczytać? Myślę, że każdy. Myślę, że nie jednej osobie da nieco do myślenia.

Czas od dzielenia
Eliza Sarnacka-Mahoney0
Okładka ksiązki - Czas od dzielenia

"Pisaniu wierszy sprzyja samotność i odpowiednia dawka ciszy. Wiedziałam o tym od dawna i pisałam, jak pisze prawie każdy czujący w duszy tę specyficzną...

Maja Orety i skarb Szkocji
Eliza Sarnacka-Mahoney0
Okładka ksiązki - Maja Orety i skarb Szkocji

Maja Orety to wesoła i ciekawa świata dziewczynka, która uwielbia tajemnice. Dzięki nim zamienia się w sprytną detektywkę! W drugiej części jej...