Kresek, Bartek i całkiem zwyczajny początek

Bartek Kłopotek mieszka na Śląsku z mamą, jej partnerem - Piotrkiem, i jamnikiem Kreskiem w typowym bloku, w sąsiedztwie kopalni. Odkąd Piotrek stracił pracę, rodzina przeżywa trudne chwile. Ojciec Bartka też jest w nowym związku i wkrótce chłopiec dowie się, że będzie miał przyrodnie rodzeństwo. Sytuacja komplikuje się, gdy Bartek poznaje miejscowego włóczęgę, Franciszka. Chłopiec radzi sobie z niełatwą rzeczywistością, uciekając w świat fantazji, gdzie jest miejsce i na potwory, i na tajną bazę królików, ukrytą głęboko pod ziemią. Granica między tym, co realne, a tym, co wymyślone, rozmywa się i Bartek raz po raz popada w kłopoty. Ale ma na to swój sposób, zdanie-zaklęcie, powtarzane jak mantra: "Tak właśnie jest, wiem to na pewno". Ma również wyjątkową wrażliwość, dar obserwacji i poczucie humoru, które sprawiają, że opowiedziana przez niego historia, z pozoru zwyczajna, jest niezwykła i jedyna w swoim rodzaju.

Informacje dodatkowe o Kresek, Bartek i całkiem zwyczajny początek:

Wydawnictwo: Ezop
Data wydania: 2016-11-21

Kup książkę Kresek, Bartek i całkiem zwyczajny początek

Kresek, Bartek i całkiem zwyczajny początek - opinie o książce

Kresek, Bartek i całkiem zwyczajny początek.

Kasia Nawratek
Wydawnictwo Ezop @wydawnictwoezop

"Kresek, Bartek i całkiem zwyczajny początek" to książka, która pomimo swojej zwyczajności, posiada w sobie niezaprzeczalny urok. To wartościowa publikacja, którą polecam każdemu. Lekka forma z wartościowymi treściami.
Bardzo lubię książki z mądrym przekazem.

Autorka opowiada o zwyczajnym życiu przeciętnego chłopca mieszkającego na śląskim blokowisku. Nie znajdziemy więc niewiarygodnych przygód, ale zwykłe życie i typową polską codzienność z naszymi problemami. Rozwód rodziców, bezrobocie, różnice w poziomie życia, przemoc w szkole, nepotyzm czy też brak tolerancji dla słabszych.
Wydarzenia jakie stają się udziałem głównego bohatera mogą spotkać każdego z nas.
Każde dziecko, ale i dorosły, odnajdzie w książce elementy doskonale znane, a także znaną szarość życia, jaka nikogo z nas nie ominęła.

Książka zdobyła Ogólnopolską Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego.

Avatar użytkownika - awiola
awiola
Przeczytane:2017-01-08, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2017, Mam,
"Pamiętajcie, trzeba dbać o drugiego, nieważne, czy człowiek, czy nie-człowiek". Literatura dla dzieci podana w lekkiej formie i jednocześnie przemycająca wartościowe treści, które młody odbiorca chociaż w małej części przyswoi to element wychowania mający dość duży wpływ na późniejsze postępowanie naszej pociechy. Dlatego też bardzo ważnym jest podsuwanie dzieciom mądrych książek, jakie czytają i z których uczą się świata. Myślę, że propozycja EZOP Agencji Edytorskiej w tej kwestii okaże się trafionym wyborem. Kasia Nawratek to pochodząca z Katowic, pani architekt, która od dziesięciu lat mieszka za granicą. Najpierw wyjechała na Łotwę, później do Irlandii, aż w końcu osiadła w Anglii, gdzie pracuje wraz z mężem na uniwersytecie w Plymouth. Autorka książki o emigracji pt. "Czerwone piórko'. Bartek Kłopotek mieszka wraz z mamą i jej partnerem na Śląsku oraz z przyjaznym jamnikiem Kreskiem. Bohater widuje się ze swoim tatą, który układa sobie życie na nowo. Bartek to chłopiec, który dzięki swojej fantazji stwarza sobie swój własny świat na czele z bazami królików w podziemiach. W jego życiu nagle pojawia się wiadomość o nowym dziecku taty oraz znajomość z bezdomnym Franciszkiem. "Kresek, Bartek i całkiem zwyczajny początek" to książka opowiadająca o zwyczajnym życiu przeciętnego chłopca mieszkającego na śląskim blokowisku. Młodzi czytelnicy nie znajdą więc w jej fabule niewiarygodnych przygód, jest za to zwykłe życie i typowa polska codzienność z naszymi problemami, dzięki czemu każde dziecko odnajdzie na kartach tej książki elementy doskonale znane, a także znaną szarość życia, jaka nikogo z nas nie ominęła. Kasia Nawratek poprzez losy Bartka dotyka bardzo ważnych problemów, które w większym lub mniejszym stopniu, dotyczą każdego dziecka. Rozwód rodziców, bezrobocie, różnice w poziomie życia, przemoc w szkole, nepotyzm czy też brak tolerancji dla słabszych. Wydarzenia jakie stają się udziałem głównego bohatera przemycają ważne wartości i prawidłowe postawy społeczne, z których wzorców, małoletni czytelnik powinien czerpać. Najbardziej czytelną w tej płaszczyźnie jest postać Franciszka i jego bezdomność. Bartek to chłopiec, który na swój własny sposób radzi sobie z problemami, jakie zaczynają go dosięgać. Jego kreacja pod postacią używanego często sformułowania "Tak właśnie jest, wiem to na pewno" wielokrotnie wzbudzała uśmiech na mojej twarzy. Poza tym jego zamienniki brzydkich słów, czyli "jaszczur" czy też "mrówkojad", również wzbudzały moją wesołość. Głównego bohatera nie da się po prostu nie lubić, podobnie jak ilustracji, które zamieszczone w książce, przypomniały mi moje lektury z okresu dzieciństwa. "Kresek, Bartek i całkiem zwyczajny początek" to książka, która pomimo swojej zwyczajności, posiada w sobie niezaprzeczalny urok. To wartościowa publikacja, którą polecam każdemu dziecku.