Królowa Śniegu

Zimowa opowieść rozgrzewa serca milionów dzieci i dorosłych na całym świecie już od 1845 roku.

Królowa śniegu została napisana przez genialnego duńskiego bajkopisarza Hansa Christiana Andersena (1805 -1875). Fabuła opowieści jest tak dobrze znana, że zamiast krótkiego streszczenia najlepiej oddać głos samemu autorowi, którego słowa tak pięknie zilustrował na okładce Yerko:

Królowa śniegu była piękna i zgrabna, ale cała z lodu, z olśniewającego, błyszczącego lodu; a jednak żyła: oczy patrzały jak dwie jasne gwiazdy, lecz nie było w nich spokoju ani wytchnienia. Skłoniła się do okna i skinęła ręką.

Informacje dodatkowe o Królowa Śniegu:

Wydawnictwo: Wydawnictwo M
Data wydania: 2012-11-07
ISBN: 978-83-7595-596-5

Kup książkę Królowa Śniegu

Królowa Śniegu - opinie o książce

Historii Kaja i Gerdy nikomu przedstawiać nie trzeba. Niezwykła baśń Hansa Christiana Andersena opowiada o chłopcu, w którego sercu utkwił kawałek szkła z diabelskiego zwierciadła. Jego najbliższa przyjaciółka przebyła długą drogę i przeżyła niebezpieczne przygody, by uwolnić Kaja spod wpływu Królowej Śniegu. Pełna czaru opowieść o miłości i przywiązaniu, o dziecięcej niewinności i sile przyjaźni. W śnieżnej, bajkowej scenerii, która za sprawą daru słowa najsłynniejszego bodajże duńskiego pisarza jak malowana staje przed naszymi oczyma, rozgrywa się jedna z najpiękniejszych baśni świata. Kochają ją dzieci, nie zapominają o niej dorośli. Bo baśnie Andersena są na tyle uniwersalne, że podobają się w każdym wieku i odsłaniają przed nami różne przesłania. Dla dzieci są magiczną opowieścią, dorosłych wzruszają, przywodząc na myśl chwile dzieciństwa. Królowa Śniegu jest jedną z najsłynniejszych baśni pióra Hansa Christiana Andersena i doczekała się licznych przekładów i wydań. Nakładem Wydawnictwa M ukazała się wyjątkowa odsłona tej opowieści. Ilustrowana jest ona pięknymi rysunkami Vladyslava Yerko, ukraińskiego artysty, który tworzył ilustrację między innymi do Podróży Guliwera, Alicji w Krainie Czarów, czy książek Paulo Coelho. Za ilustracje do Królowej Śniegu otrzymał on zresztą prestiżową nagrodę, czemu trudno się dziwić, wpatrując się w pełne kolorów, duże obrazki. Każdy z nich wydaje się być magicznymi drzwiami, które przenoszą czytelnika w świat baśni. Ilustracje Yerko są przepełnione barwą i detalami. Patrząc na nie, zwraca się uwagę na misterny wzorek na kafelkach i romantycznie wywinięte rzęsy lalki. Wszystko jest starannie dopracowane, piękne i takie ... bajkowe. Wprost idealne dla opowieści Andersena! Zresztą zobaczcie sami na filmiku przygotowanym przez wydawnictwo!
Avatar użytkownika - korcia
korcia
Przeczytane:2014-09-04, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2014, Mam,
Trudno oceniać dzieło, które bawi i uczy od prawie stu siedemdziesięciu lat co rusz to nowe pokolenia. Gdybyśmy nie mieli do czynienia z arcydziełem, najprawdopodobniej już dawno temu baśń zostałaby zapomniana, a tak nie jest. Dlatego zamiast skupiać się na treści, wspomnę o formie, w jakiej możemy "Królową Śniegu" przeczytać. Książka jest przepięknie wydana, oczywiście na kredowym papierze z twardą oprawą, ale przede wszystkim należy zwrócić uwagę na niesamowite ilustracje autorstwa Vladyslava Yerko. Oprawa graficzna ma szczególne znaczenie w książkach dla dzieci i trzeba przyznać, że tym razem jest ona na naprawdę wysokim poziomie.
Avatar użytkownika - eyesOFsoul

liczba stron: 33
cena: 39,90 zł
wydawnictwo: Wydawnictwo  M
ocena: 8/10

„Powróćmy jak za dawnych lat w zaczarowany bajek świat.”

~Jerzy Jurandot

NIE TYLKO DZIECI

Nie pamiętam, żeby ktoś czytał mi kiedykolwiek bajki. Moja chęć czytania czegokolwiek urodziła się z dniem wydania sagi o Harrym Potterze. Można więc powiedzieć, że pewnego dnia przestałam być mugolem. I dlatego też chciałabym odmugolić resztę społeczeństwa, zaczynając od najmłodszych. Tym samem dołączam się do kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”.

Cykl blogowy zaczynam od baśni, która została napisana w 1844 roku przez Hansa Christiana Andersena. „Królowa Śniegu” – jest chyba jedną z tych bajek, których nie trzeba nikomu przedstawiać. Przyznam Wam jednak szczerze, że to był mój pierwszy raz, gdy czytałam tę baśń w całości. Hans Christian Andersen przedstawia nam dwójkę dzieciaków Kaya i Gerdę, którzy uwielbiają spędzać ze sobą każdą wolną chwilę. Pewnego wiosennego popołudnia w oku Kaja zagościł odłamek roztrzaskanego w przestworzach zwierciadła. Zachowanie chłopca diametralnie się zmieniło. Wszystko co dotychczas było kolorowe i jasne, stało się ciemne i złe.  Jeżdżąc na sankach z chłopcami dostrzegł wielki białe sanie, które nadjechały z oddali. Kay, wiele nie myśląc, zapiął swoje sanki do sań Nieznajomej i odjechał. Jego przyjaciółka, nie wiedząc co stało się z chłopcem, wyruszyła w daleką drogę, by go odnaleźć…

Jest to jedna z tych bajek, które nie mają terminu ważności. Mówi o miłości, przyjaźni, szacunku i dobru, które tkwi w każdym człowieku. Często, jako już dorośli, zapominamy, że zło nie bierze się znikąd. Że musi być jakiś powód, dla którego człowiek jest zły. Nasuwa mi się od razu prosty przykład z życia, jaki ostatnio zasłyszałam: jakieś lata temu urodził się chłopiec o imieniu Tomek. Tomek, kiedy się urodził, był zdrowym, normalnym chłopcem. Kiedy miał jednak dwa latka przechodził poważną chorobę. Rodzice zawieźli chłopca do szpitala. Lekarza prowadzącego tamtego dnia jednak nie było w przychodni. Kiedy przyszli z Tomkiem na drugi dzień, lekarka podała chłopcu podwójną dawkę leku. Nie powiem, Wam co to był za lek, bo nie pamiętam nazwy. W każdym razie od tamtego czasu chłopiec zaczął coraz gorzej słyszeć. Dziś jest w wieku prawie trzydziestu lat. Jest przystojny, silny, wysportowany… i nie słyszy. To kalectwo sprawia, że nie odróżnia żartu od prawdy. Dla niego wszystko jest albo czarne, albo białe. Tak jak w książce: coś jest albo dobre, albo złe. Życie, do którego przygotowujemy najmłodszych nie jest jednak dwubarwne. Ma wiele barw, odcieni i znaczeń.
„Królowa Śniegu” wydana przez Wydawnictwo M jest pięknym egzemplarzem, który przeznaczony dla najmłodszych i mnie, dorosłą już kobyłę, niezwykle wzrusza. I nie będę tu oceniać dzieła, które jest ode mnie siedem razy starsze. Powiem Wam jednak, że jest to piękne, barwne wydanie, które po prostu musi spodobać się naszym milusińskim. W szczególności, że ilustracje do tego egzemplarza są autorstwa Vladyslava Yerko. Grafika powala i tu ogromne chapeau bas dla autora. Uwielbiam właśnie takie… bajkowo-alegoryczne klimaty. Możemy spekulować, że gdyby nie uniwersalność bajki, pewnie już dawno zapomnielibyśmy, kim był autor. Ale chyba każdemu znane jest to nazwisko. I teraz nadszedł najwyższy czas, by i naszym dzieciom i wnukom zostało ono wyryte w pamięci.

Książka została przekazana przez Wydawnictwo M za co jeszcze raz dziękuję.

_______________________

Katarzyna Sternalska
~ eyesOFsoul ©

Avatar użytkownika - Anytsuj
Anytsuj
Przeczytane:2013-03-27, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2013, Mam,
Klasyczna baśń Andersena o chłopcu, którego serce zamieniło się w lód i o dziewczynce, która go uratowała dzięki swojej miłości. Piękna, wzruszająca i pouczająca opowieść o wytrwałości, nieugiętości, przewadze dobra nad złem i o sile miłości. Wstyd się przyznać, ale jeszcze nigdy nie czytałam tej baśni. Wiedziałam o czym jest, ale nigdy tak naprawdę jej nie poznałam. Cieszę się, że miałam okazję nadrobić tę zaległość, tym bardziej, że w moje ręce trafiło piękne wydanie z barwnymi ilustracjami autorstwa Vladyslava Yerko. Ilustracje są fantastyczne- przyciągają wzrok i wprost hipnotyzują dzięki miękkości linii i kolorom, a dobre odzwierciedlenie treści baśni sprawia, że rozbudzają wyobraźnię. Obrazki wydają mi się nieco surrealistyczne, choć nie potrafię powiedzieć dlaczego, jednak jest to jak najbardziej pozytywne. Wydanie w twardej oprawie wygląda solidnie i elegancko. Idealny pomysł na prezent, zwłaszcza, że, mimo zbliżającej się Wielkanocy, idealnie pasuje do krajobrazu za oknem.

Powrót do dzieciństwa, Baśnie Hansa Christiana Andersena zawsze tworzą niesamowity nastrój, są piękne, wciągające zarówno dla dzieci jak i dorosłych. A Baśń Królowa śniegu to piękna trzymająca za serce historia i bardzo pouczająca, jak to prawdziwa przyjaźń (miłość) potrafi zmienić wszystko i rozkruszyć lód w sercu drugiego człowieka.

Avatar użytkownika - Regalia
Przeczytane:2014-02-16, Ocena: 5, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - Justine943
Justine943
Przeczytane:2005-01-01, Ocena: 6, Przeczytałam,
Książka z obrazkami bez obrazków
Hans Christian Andersen0
Okładka ksiązki - Książka z obrazkami bez obrazków

H.C. Andersen to nie tylko autor Baśni i opowieści. Książka z obrazkami bez obrazków to jeden z jego utworów, który przyniósł...

Księżniczka na ziarnku grochu
Hans Christian Andersen0
Okładka ksiązki - Księżniczka na ziarnku grochu

"Księżniczka na ziarnku grochu" kojarzy nam się ze stosem poduszek na pałacowym łóżku. Pewnie nikt piękniej nie zilustrował jeszcze sypialni królewny...