Opis ksiązki
Okładka - Królowe. Sześć żon Henryka VIII
Kup Teraz

Królowe. Sześć żon Henryka VIII

Ocena ( 2 osoby )
5.0
Wydawnictwo: Rebis
Data wydania: 2010-10-10
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 978-83-7301-478-7
Liczba stron: 776
Dodał/a książkę:Magdalena Galiczek-Krempa

Co sprawia, że mężczyzna żeni się sześć razy? Czy Henryk VIII był nienasyconym kobieciarzem? Wprost przeciwnie, twierdzi David Starkey, król tylko szukał szczęścia, a także kobiety, która dałaby mu syna.

 

W swoim błyskotliwym studium autor obficie czerpie z listów i dokumentów epoki, opisując obyczaje związane z małżeństwem, ciążą, dyplomacją i religią. Kreuje bogaty w szczegóły obraz życia codziennego na renesansowym dworze Tudorów, malowany z kobiecej zwłaszcza perspektywy. Czy kochane, czy znienawidzone – królowe Henryka VIII miały wielki wpływ na kształt uprawianej przezeń polityki.

 

David Starkey, historyk, wykładowca w Fitzwilliam College w Cambridge, a także komentator radiowy i telewizyjny, jest autorem nagradzanej i bestsellerowej książki Elizabeth, biografii królowej Elżbiety I. Nakręcony na jej kanwie serial telewizyjny zajął czołowe miejsce w rankingu angielskiego Channel Four. Jeszcze większą oglądalnością cieszył się serial Sześć żon Henryka VIII, nominowany do brytyjskiej nagrody filmowej BAFTA.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Febra plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-03-31, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52książki/2014,
Życie Henryka VIII i jego żon opisane w oparciu o dostępne autorowi materiały z epoki - opisane ciekawie, obiektywnie, ze swadą. Przede wszytkim Starkey skupił sie na losach Katarzyny Aragońskiej początkowo ukochanej a następnie odrzuconej i znienawidzonej, bo mimo wielu ciąż urodziła tylko dwoje dzieci, z których przyżyła o zgrozo jedynie córka. Również dużo miejsca poświęcił Annie Boleyn - znana mi dotąd jako żona 1000dni, wiele lat trzymała przy sobie króla i to jej działaniom, wpływom (a nie tylko pożądaniu króla) Anglia zawdzięcza reformację, która nie tylko zmieniła religię, ale przede wszyskim losy wielu poddanych. Pozostałym żonom poświecone są mniejsze objętościowo rozdziały, ale ich rola sprowadzała się głównie do spraw prokreacji chociaż w sprawach religijnych też odegrały mniejszą lub wększą rolę, Brakuje mi jedynie informacji o losach Anny Kliwijskiej po śmierci Henryka.
Wspaniała biografia, ksiązka dla tych co chcą poznać losy króla i jego żon oraz zmieniające się układy na dworze.
hania22 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-05-22, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Ksiązka jest bardzo dobrym źródłem wiedzy zarówno dla osób zainteresowanych amatorsko wpływem jakie wywarły na życie Henryka VIII jego zony jak i dla historyków. Jednak dla tych pierwszych może sie wydawać zbyt szczegółowa. Łączy w sobie polityczno-społeczną wiedze historyczną z tekstów źródłowych.
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
IzaaK Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
andr Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów