Opis ksiązki
Kup Teraz

Królowie przeklęci. Tom 4: Prawo mężczyzn

Ocena ( 9 osób )
5.4
Wydawnictwo: Otwarte
Data wydania: 2011
Kategoria: Historyczne
ISBN: 978-83-7515-141-1
Liczba stron: 0
Dodał/a książkę:czytam
Recenzja - Królowie przeklęci. Tom 4: Prawo mężczyzn
Klątwa templariuszy zbiera krwawe żniwo. Ludwik Kłótliwy umiera otruty. Po raz pierwszy od trzystu lat władca z rodu Kapetyngów odchodzi, nie pozostawiając męskiego potomka, a córka króla posądzana jest o nieprawe pochodzenie. Rozpoczyna się bezwzględna walka o władzę. Czy tron przypadnie dziecku, które nosi w łonie królowa Klemencja Węgierska? Kto zostanie regentem? Kto nie cofnie się przed najstraszniejszą zbrodnią, by przejąć schedę?
Czwarty tom cyklu Królowie przeklęci wciąga czytelnika w wir pałacowych intryg, spisków i perfidnych gier politycznych królewskiego dworu ogarniętego żądzą władzy.
Maurice Druon (1918–2009) – francuski pisarz i polityk. Laureat Nagrody Goncourtów za powieść Les grandes familles. Jego najsłynniejszym dziełem jest siedmiotomowy cykl Królowie przeklęci, którego akcja rozpoczyna się kilkanaście lat przed wybuchem wojny stuletniej. Powieści z tej serii zostały przetłumaczone na kilkanaście języków, były wielokrotnie wznawiane, a także dwukrotnie sfilmowane. Królowie przeklęci to międzynarodowy bestseller.
Recenzja
szczepanik Linia koment
Na półkach:

Żądza rządu

 

We Francji zawrzało. I bynajmniej nie dlatego, że nowy król – Ludwik Kłótliwy – został otruty ledwie po roku od koronacji. Ważniejsze dla jego bliższych i dalszych krewnych stało się pytanie o to, kto zajmie jego miejsce. Nie bez powodu przecież dokonano zbrodni – morderca musiał mieć w tym swój cel. Do walki o tron stają: brat i stryj Kłótnika oraz jego nowo narodzone dziecko, syn z prawowitego łoża. Gra, która się toczy pomiędzy nimi, nie jest wyrównana

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
blackolszi plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-10-05, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,Wyzwanie - z historią w tle 2015,
Od pierwszych stron wiedziałam, że to będzie najlepsza część Królów, jaką dotąd przeczytałam.
Nie dość, że lubię Filipa, to jeszcze jest tutaj głównym bohaterem i kibicowałam mu, aby zajął (na stałe czy tymczasowo - bez różnicy) miejsce swojego nieudolnego brata.
Przede wszystkim podoba mi się jego przebiegłość i wybitne pomysły, dzięki którym niejednokrotnie był "górą". Wyprowadził w pole niejednego członka rodziny, czy osoby, która rościła sobie prawo do francuskiego tronu. A jego postępowanie w przypadku konklawe było mistrzostwem świata. Jeśli przez dwa lata nie można było po dobroci przekonać kardynałów do wyboru nowego papieża, nie można było ich przekupić i przeciągnąć z jednego stronnictwa do drugiego, najlepszym sposobem było zamknięcie ich (a raczej zamurowanie) w jednym miejscu i drastyczne ograniczenie standardu życia. Gdyby pomyślano o tym wcześniej, być może Ludwik X nie musiałby szukać niemoralnych sposobów na ponowny ożenek...

W dość dużym stopniu przewija się tutaj też postać Klemencji, która w zbyt młodym wieku została wdową i żeby nie było zbyt kolorowo - wdową w ciąży. Czytając o niej człowiek czuje autentyczny żal i smutek - trafiła na dwór, gdzie niby była szczęśliwa, jednak nie było to czymś, o czym mogła marzyć, połączyła się z rodziną, dla której ważniejsze są spory o objęcie tronu i regencji, niż troska o nią i o jej nienarodzone dziecko, które jakby nie było, powinno zostać przyszłym władcą Francji. Sama z brzuchem ciążowym musiała znosić intrygi, plany i chęci wydarcia jej (a w zasadzie jej nienarodzonemu synkowi) władzy, która dzięki Ludwikowi X została przezeń odziedziczona.

Mahaut... przeokropna, znienawidzona przeze mnie Mahaut tutaj pokazuje swoje prawdziwe oblicze. Intrygi, morderstwa, szantaże i to wszystko tylko po to, żeby zaspokoić swoje ambicje i zbyt wygórowane oczekiwania. I zdecydowanie nie można zarzucić mi subiektywności i kierowania się sympatiami przy ocenie poszczególnych postaci. Druon w zasadzie w dwóch zdaniach podsumował całą jej naturę - "Kobieta ta przepotężna, arcybogata, despotyczna, była urodzoną zbrodniarką. Mord był jej ulubionym sposobem, aby podporządkować los swym zamysłom; z upodobaniem pieściła plan, wdychała woń sukcesów, podniecała się cudzą trwogą, podstęp napawał ją rozkoszą, radością - sekretne triumfy."
W poprzednim tomie ktoś mógłby próbować ją bronić i mówić, że otruła króla Ludwika, w trosce o Francję (bo przecież Kłótliwy był nieudolnym władcą), że chciała polepszyć los swojej córki Joanny i jej zięcia Filipa... tylko, że tak naprawdę chodziło jej o zaspokojenie własnych, władczych zapędów i przede wszystkim o zapewnienie sobie nietykalności w hrabstwie Artois, do którego rościł prawa Robert.
I jej rozmyślania o malutkim synku Klemencji i zmarłego Ludwika X... koszmar! "Niemal żałowała, że za jednym zamachem wraz z mężem nie zabiła i żony, a cała jej nienawiść kierowała się obecnie ku niemowlęciu, którego jeszcze nie widziała, ku dzieciątku, które za chwilę miała trzymać do chrztu, gdyż ledwo wykluta istotka kiełznała jej ambicje." Która kobieta w ogóle pomyślałaby o czymś takim? Jaką osobą musiała być, skoro przyszło jej do głowy morderstwo noworodka? I jeszcze zamiast skupić się na okrucieństwie takiego czynu, myśli tylko o sobie, bo przecież co tam zabicie dziecka, ważniejsze jest to, żeby nie zabijać chłopca podczas chrztu, bo mogłoby to sprowadzić na nią nieszczęście... Brak słów.

W sumie nigdy nie pisałam niczego o Gucciu, a widzę, że z tomu na tom, jego postać się rozwija i nabiera większego znaczenia. Bardzo sympatyczna postać i z przyjemnością czytam o jego perypetiach, bo stanowią taką miłą odskocznię od pompatycznego, francuskiego dworu, od walki o władzę, od Mahaut i jej podobnym. Z pewnością zaradny chłopak, który potrafił się ustawić i chyba z każdej opresji wyszedłby cało. No i szkoda, że rodzina Marii tak stanowczo zabroniła im się związać... no ale w końcu to tylko zwykły Lombard, to jak może się starać o rękę szlachcianki?
Maria... biedna Maria, która przez paskudne intrygi, podejrzenia, zbrodnie i przez Mahaut została pozbawiona swojego dziecka, jedynego "pomostu", które łączyło ją wtedy z Gucciem. Pan Bouville zawiódł mnie swoją postawą - skoro spodziewał się, że król będzie w niebezpieczeństwie, mógł podjąć inne środki, niż poświęcenie malutkiego potomka dziewczyny, który tak naprawdę (podobnie jak Maria) nic dla nich nie znaczył. Mógł wyznać Filipowi, że obawia się o życie Jana, mógł wymóc na kimś odsunięcie Mahaut od ceremonii prezentacji króla baronom. Niestety wybrał prostszy i bardziej przykry i tragiczny w skutkach pomysł - podmienił dzieci i tym samym ocalił króla Jana (który i tak nie miał przed sobą przyszłości jako uznany za zmarłego), powodując u mamki króla ból nie do opisania.
Febra plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-05-07, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52książki/2015,
Kolejny tom dotyczący historii Francji po śmierci Ludwika Kłótliwego. Otruty król pozostawia ciężarną żonę,kraj bez władcy i kilku pretendentów do regencji. Najsprytniejszym, najbardziej przewidującym, najlepszym w politycznych gierkach okazuje się młodszy brat zmarłego - Filip Długi. Udaje mu się zmusić kardynałów do wybrania papieża, zawiązać sojusze pozwalające na uzyskanie tytułu regenta, zmienić prawo, dzięki czemu po śmierci bratanka zostaje wybrany na króla. Z losami Kapetyngów powiązane są losy dwojga młodych ludzi - Marii i Gucia oraz ich synka . Żądza władzy, znaczenia nie cofnie sie przed kolejnymi zbrodniami, matactwami i zaważy na losach wielkich i maluczkich
Vanillivi plusminus Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Fascynująca powieść historyczna
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Ronja Linia koment
Przeczytane:2016-05-16, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,2016,52 książki 2016,Mam,
ewia101 Linia koment
Przeczytane:2016-02-07, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,
Sumire Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
IzaaK Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
agusia97 Linia koment
Przeczytane:2015-07-29, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,Wyzwanie - z historią w tle,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
asagao Linia koment
Przeczytane:2014-10-19, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Wyzwanie: 52 książki - 2014,
Mirania Linia koment
Przeczytane:2014-08-22, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki w 2014,
andr Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
BlueRose Linia koment
Przeczytane:2014-02-05, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Dizzy Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Królowie przeklęci. Tom 4: Prawo mężczyzn Imagines
Anna Todd
Okładka - Królowie przeklęci. Tom 4: Prawo mężczyzn November 9
Hoover Colleen
Okładka - Królowie przeklęci. Tom 4: Prawo mężczyzn Powiedzmt sobie wszystko
Jonathan Tropper
Okładka - Królowie przeklęci. Tom 4: Prawo mężczyzn Vernon Subutex Tom 2
Virginie Despentes
Okładka - Królowie przeklęci. Tom 4: Prawo mężczyzn Pełnia życia
Maciąg Agnieszka
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów