Opis ksiązki
Kup Teraz

Królowie przeklęci. Tom 5: Wilczyca z Francji

Ocena ( 9 osób )
4.9
Wydawnictwo: Otwarte
Data wydania: 2011
Kategoria: Historyczne
ISBN: 978-83-7515-142-8
Liczba stron: 0
Dodał/a książkę:czytam
Recenzja - Królowie przeklęci. Tom 5: Wilczyca z Francji
Nieszczęśliwa, wzgardzona przez niewiernego męża królowa Anglii Izabela przybywa na francuski dwór szukać pomocy u swego brata, Karola IV Pięknego. Znajdzie miłość, której nie będzie potrafi ła się oprzeć. Płomienna namiętność do zbiega z Tower, lorda Mortimera, wywoła nieprzewidziane konsekwencje, które zaważą na losach obydwu królestw. Czy piękna Wilczyca z Francji przeniesie klątwę templariuszy na drugi brzeg kanału La Manche?
Maurice Druon snuje barwną opowieść o pragnieniu miłości, żądzy władzy i namiętnościach prowadzących do zbrodni. Maurice Druon (1918–2009) – francuski pisarz i polityk. Laureat Nagrody Goncourtów za powieść Les grandes familles. Jego najsłynniejszym dziełem jest siedmiotomowy cykl Królowie przeklęci, którego akcja rozpoczyna się kilkanaście lat przed wybuchem wojny stuletniej. Powieści z tej serii zostały przetłumaczone na kilkanaście języków, były wielokrotnie wznawiane, a także dwukrotnie sfilmowane. Królowie przeklęci to międzynarodowy bestseller.
Recenzja
szczepanik Linia koment
Na półkach:

Zbliża się wojna

 

Do Francji przybywa Izabela, córka Filipa Pięknego, poślubiona królowi Anglii. Upokorzona przez męża i lękająca się o własne życie, szuka ratunku w ojczyźnie. Zostaje w niej przyjęta z należytą czcią. Królowa wreszcie może czuć się bezpieczna. Więcej nawet – odnajduje miłość i mimo swoich trzydziestu lat, kwitnie piękniej niż niejedna młoda panna. Niestety, czy to za sprawą klątwy templariuszy, czy też dzięki ludzkiej pomocy, sprawy królestwa francuskiego toczą się coraz mniej pomyślnie

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Febra plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-01-14, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Przeczytane w 2016r,
Historia kołem się toczy. Izabela, królowa Anglii, córka Filipa IV, niekochana, odrzucona i upokorzona przez męża udaje się do Francji by prosić brata Karola IV o interwencję. Kiedyś przyczyniła się do ujawnienia romansu bratowych teraz sama romansuje z banitą- lordem Mortimerem. Tak jak poprzednie działania Izabeli uruchomiły lawinę zdarzeń tak również obecne powodują znaczące zmiany polityczne i rodzinne. Bratowe poniosły konsekwencje swoich czynów, a czy i jakie poniesie Wilczyca tego, mam nadzieję, dowiem się w kolejnym tomie. Na razie wypełnia się klątwa Jakuba de Molay, upada dynastia Kapetyngów a Anglia i Francja zmierzają do wojny stuletniej.
blackolszi plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-10-31, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,Wyzwanie - z historią w tle 2015,
Bardzo mocne 5, bo mimo całego szacunku dla autora i mojej miłości do tego cyklu, ta część podobała mi się najmniej ze wszystkich do tej pory. Była świetna, nie mogę tego nie zauważyć, ale czuję niedosyt i liczyłam na coś równie świetnego jak Prawo Mężczyzn.
Przyznam, że od pierwszy stron tej książki, czułam wszechogarniający smutek, który nie dość że odebrał mi radość z czytania, to jeszcze zniechęcił mnie do tego tomu (a całkiem niepotrzebnie!).

Dlaczego? Otóż na samym początku dowiadujemy się, że klątwa rzucona przez Wielkiego Mistrza Templariuszy de Molay'a dopadła najmądrzejszego i najbardziej interesującego (no i dodatkowo mojego ulubieńca powieści Królów Przeklętych) z synów Filipa Pięknego. Filip V zmarł, nie zostawiając po sobie męskiego potomka (jego malutki syn, którego narodzin byliśmy świadkami we wcześniejszym tomie), po niespełna sześciu latach sprawowania władzy. Dowiadujemy się także, że ze względu na prawa, które ustanowił, by objąć władzę, nie pozwoliły na przekazanie korony jego córkom. Wybrano nowego króla - równie nieudolnego i niesamodzielnego, jak najstarszy brat Ludwik, Karola La Marche, "którego panowie zwali Karolem Pięknym, lud zaś Karolem Pięknisiem, lecz jego szlachetna powierzchowność nie kryła nawet dwóch uncji rozumu." (jak napisał Druon), co moim zdaniem idealnie podsumowuje jego postać. Karol był tak naprawdę marionetką w rękach Dostojnego Pana de Valois, który miał zapędy na władaniem Francją i w końcu mógł sobie pozwolić na sterowanie niezbyt rozgarniętym bratankiem.

W tym tomie Druon ponownie przywołuje postać Izabeli - siostry trzech krótko panujących królów i córki Filipa Pięknego, która w młodym wieku wyszła za mąż za Edwarda - króla Anglii, który jak pamiętamy lubował się bardziej w męskich ciałach, niż wdziękach swojej żony.
Mój żal spowodowany tym, że nie poczytam więcej o Filipie na chwilę ukoiła mistrzowska potyczka słowna Izabeli z jej mężem. Genialne i odważne teksty córki Filipa Pięknego dodały tej postaci charakteru (nie mówię, że jej go nie brakowało, bo w końcu to ona doprowadziła do ujawnienia przewinień Małgorzaty Burgundzkiej, ale tutaj pokazała klasę.). Która kobieta ośmieliłaby się powiedzieć w tamtych czasach do swojego męża (i to na dodatek Króla Anglii) taką zniewagę przy świadkach - "Może, Miłościwy Panie małżonku kiedy ją budowaliście [mowa o twierdzy Tower], bardziej interesowała was gładkość murarzy niż trwałość kamienia." Piękne i fenomenalne!
Ale niestety życie Izabeli było bardzo przykre, rodzina kochanka jej męża (i on sam) na każdym kroku ją upokarzali. I rozmowa z Mortimerem, którą przeprowadziła po swoim wyjeździe z Anglii, o poczęciu swojej najmłodszej córki... brrrr! Okropność i niesmak. "[...] gdy ostatnio zmuszał się do odwiedzenia mego posłania - wtedy, gdy została poczęta nasza najmłodsza córka - żądał, by Hugo Młodszy towarzyszył mu aż do mego łoża; i mizdrzył się, pieścił z nim, zanim mógł dopełnić powinności małżeńskiej, mówiąc, że powinnam tak samo kochać Hugona jak i jego, ponieważ tak są mocno ze sobą zespoleni, że tworzą jedność."

Mahaut... jak zawsze działająca na nerwy Mahaut! Zrobiłaby wszystko byle osiągnąć cel, byle pozbyć się Roberta i każdego swojego wroga - również Izabeli, która doprowadziła poniekąd do śmierci jej córki Blanki. Ile jadu jest w tej kobiecie (a raczej, jakby powiedziała to moja mama, babochłopie) i ile nienawiści...
Oczywiście nie można bronić ślepo Izabeli - w końcu wykazała się hipokryzją - wydała żony swoich braci, zdemaskowała ich wiarołomstwo, a sama co zrobiła? Oddała się Mortimerowi i publicznie obnosiła się z ich związkiem. Jednak... myślę, że jej zachowanie nie powinno aż tak gorszyć. Co to za mąż, który woli mężczyzn? Co to za maż, który do próby poczęcia dziecka, potrzebuje swojego kochanka, żeby go "pobudził" do działania? Mortimer przynajmniej był mężczyzną z krwi i kości, który potrafił docenić kobiecość Izabeli i wykonywać powinności, które winien czynić małżonek... Z jednej strony źle, z drugiej jeszcze gorzej, a wszystko przez błąd młodości (w sumie wynikający z niewiedzy, niedoświadczenia i męża geja) i brak "wyrozumiałości" dla innych niewiernych żon.

I na sam koniec muszę dodać, że opis egzekucji młodego Despensera był... chyba najlepszym opisem w taj książce (jak i nie całej serii). Aż odebrało mi mowę i zdolność napisania czegoś więcej na ten temat. Rzecz jasna poza tym, że w sumie zasłużył na to, co go spotkało.
Mamut plusminus Linia koment
Przeczytane:2011-03-01, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Bardzo dobra, kawał porządnie napisanej historii:)
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Ronja Linia koment
Przeczytane:2016-05-29, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,2016,52 książki 2016,Mam,
ewia101 Linia koment
Przeczytane:2016-02-11, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,
Sumire Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
agusia97 Linia koment
Przeczytane:2015-08-09, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,Wyzwanie - z historią w tle,
IzaaK Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
asagao Linia koment
Przeczytane:2014-11-17, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Wyzwanie: 52 książki - 2014,
Mirania Linia koment
Przeczytane:2014-08-25, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki w 2014,
andr Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
BlueRose Linia koment
Przeczytane:2014-02-05, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Dizzy Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Królowie przeklęci. Tom 5: Wilczyca z Francji Imagines
Anna Todd
Okładka - Królowie przeklęci. Tom 5: Wilczyca z Francji November 9
Hoover Colleen
Okładka - Królowie przeklęci. Tom 5: Wilczyca z Francji Powiedzmt sobie wszystko
Jonathan Tropper
Okładka - Królowie przeklęci. Tom 5: Wilczyca z Francji Vernon Subutex Tom 2
Virginie Despentes
Okładka - Królowie przeklęci. Tom 5: Wilczyca z Francji Pełnia życia
Maciąg Agnieszka
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów