Krwawy południk

W 2006 r. książka zajęła trzecie miejsce w plebiscycie „New York Timesa” na najważniejszą powieść amerykańską 25-lecia. Oparta na autentycznych wydarzeniach z połowy XIX wieku historia czternastoletniego chłopca, który pewnego dnia ucieka z domu od owdowiałego ojca pijaka i wyrusza na Południe. Wkracza na drogę, która przypomina podróż Dantego w głąb Piekła. To czasy bezlitosnej masakry Indian, ciemne karty w historii Ameryki, naznaczone przemocą i bezprawiem.

Informacje dodatkowe o Krwawy południk:

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: b.d
Kategoria: Historyczne

Kup książkę Krwawy południk

Krwawy południk - opinie o książce

Avatar użytkownika - semiramis81
semiramis81
Przeczytane:2014-02-10, Ocena: 4, Przeczytałam,
ma swoje plusy, ale nie zgadzam się z rewelacyjnymi opiniami na temat tej książk
Cormac McCarthy tu znany i kultowy już autor. Jego ,,Droga" uważana jest za światowy bestseller, uhonorowana Nagrodą Pulitzera. Oglądacie westerny? Przyznam, że teraz gdy dla mnie telewizja mogłaby nie istnieć nie oglądam, ale dawniej mi się zdarzało. W tej książce panuje podobny klimat. Jest XIX wieku, Ameryka Północna. Banda okrutnego sędziego Holdena rabuje, morduje i gwałci okoliczną ludność. Są oni łowcami skalpów. Liczą się dla nich tylko pieniądze i przyjemności. Zupełnie przypadkowo trafia do nich samotny, młody chłopak. No trochę liczyłam na coś innego po tak wychwalanej książce. Nie było źle, ale czegoś mi zabrakło. Spodziewałam się jakiejś ciekawej fabuły, a tutaj praktycznie cały czas obserwujemy podróż tej upiornej bandy. Być może nie wyłapałam z niej głębszego sensu. Książka jest brutalna. W życiu nie czytałam lektury bardziej przesyconej okrucieństwem, przemocą, morderstwami, gwałtami i rabunkami. Autor nie daje nam długich, dokładnych opisów, wszystko zawiera w zaledwie kliku, kilkunastu prostych słowach, przez co chyba jeszcze bardziej to wszystko działa nam na wyobraźnię. Co jest jednak najgorsze to takie rzeczy działy się wtedy naprawdę. Grasowała taka banda. Ludzkie życie było mało warte, a z Indian bez problemu można było ściągać skalpy, traktowani byli gorzej niż zwierzęta, a na takim zachowaniu można było jeszcze nieźle zarobić. Okropieństwo. Z pewnością nie dla osób o słabych nerwach. Klimat gorącego Dzikiego Zachodu, to co zawsze lubiłam w westernach mi się podobał. Aż czułam to wszystko. Bohaterowie nie są dopracowani, o chłopaku bardzo mało wiemy, nie znamy nawet jego imienia. Czytało mi się średnio szybko. Czasami miałam dość okrucieństw, innym razem po prostu się nudziłam. Autor pisze chaotycznie, krótkimi i urwanymi zdaniami. Tak jakby wyrzucał z siebie natłok wyobrażeń. Podobało mi się średnio, przeliczyłam się, ale do autora się nie zniechęcam. Opinia pojawiła się już na moje-ukochane-czytadelka.blogspot.com
I cóż mam napisać o książce pisarza, którego bardzo lubię, a którą bardzo męczyłam. Język opisujący życie na tzw "dzikim zachodzie"obrazowy, pokazujący brutalne życie, pełne krwi, śmierci. Momentami czułam się tak,jak gdybym oglądała westerny Sergio Leone z ciszą, przestrzenią, z facetami, których jedynym celem w życiu jest zabijanie. A jednak nie wciągnęła mnie. No i trudno.

Czternastoletni Dzieciak ucieka z domu od swego ojca pijaka. Może liczyć tylko na siebie, a w jego duszy rodzi się przemoc. Podczas swej wędrówki poznaje sędziego Holdena, i dołącza się do grupy najemników Glantona. Przemierzają meksykańsko-amerykańskie pogranicze. To podróż podczas jednego z najbardziej dzikich okresów Ameryki, czasów bezprawia i barbarzyństwa.

Pozostawiają za sobą stosy okaleczonych i oskalpowanych ciał... Dopuszczają się najstraszliwszych okrucieństw. Krwawa makabra wykręca na drugą stronę, wytrąca z równowagi. To nie tylko strzelaniny... Skalpy, skalpy... ucinanie głów, nabijanie na pal, naszyjniki z uszu, trofea z ususzonych, sczerniałych serc... Przeklęta ziemia spalona od słońca zraszana krwią. Dziki, taki naprawdę zdziczały, ponury świat.

Brutalna, gęsta i poetycka. Napisana szorstkim, surowym językiem, z chaotyczną narracją, z poszarpanymi dialogami wymagająca skupienia. Wybijały mnie z rytmu nieprzetłumaczone dialogi w języku hiszpańskim. Piękne i zarazem turpistyczne opisy krajobrazu. Bardzo plastyczne. Pełno tu metafor i symboliki, biblijnych alegorii.

To zanurzenie się w zło i mroczną, bezlitosną ludzką psychikę. To świat wyprany z dobroci, postaci są tu zepsute, moralnie zgniłe.

To nie jest książka dla każdego, nie dla rozrywki. Rzecz otwierająca oczy i mocno osiadająca w duszy.
Pewne obrazy pozostają długo w pamięci. Bardzo dobra rzecz, jednak nie zrobiła na mnie tak kolosalnego wrażenia jak "Droga", plasuje się gdzieś na trzecim miejscu w moim prywatnym rankingu przeczytanych przeze mnie książek od Cormaca. Bliższe mojemu sercu jest "Na Południe od Brazos" McMurtry'ego.

Avatar użytkownika - lokesh
lokesh
Przeczytane:2021-12-23, Ocena: 5, Przeczytałem, 52 książki 2021,

Bardzo dobra ksiazka,ale czytajac zachwyty nad proza tego autora,czegos w tej powiesci jednak mi brakuje.Moze to dlatego,ze to moje pierwsze spotkanie z tworczoscia tego autora?

Avatar użytkownika - danutka
Przeczytane:2013-01-08, Przeczytałam,
Cities of Plain
Cormac McCarthy0
Okładka ksiązki - Cities of Plain

2 cassettes / 3 hoursRead by Brad PittAbridgment approved by the authorIn this final volume of The Border Trilogy, two men marked by the boyhood adventures...

Przeprawa
Cormac McCarthy0
Okładka ksiązki - Przeprawa

Południowy zachód Stanów Zjednoczonych. Lata II wojny światowej. Billy Parham, nastoletni kowboj, trzykrotnie przeprawia się do Meksyku. Za każdym razem...