Okładka - Kryminologia. Wydanie 3

Kryminologia. Wydanie 3

Wydawnictwo: Bezdroża
Data wydania: 2015
Dodał/a książkę:helion

Skrypt "Kryminologia" obejmuje najistotniejsze wiadomości z zakresu kryminologii. W ramach jego treści znajdują się m.in. następujące zagadnienia:

• przedmiot badań kryminologii;
  • zadania kryminologii;
  • związek kryminologii z innymi naukami;
  • charakterystyka teorii kryminologicznych;
  • problematyka kryminogenezy;
  • problematyka ofiary przestępstwa (pojęcie i typologie ofiar);
  • pojęcie i rodzaje wiktymizacji;
  • rola ofiary w genezie przestępstwa;
  • charakterystyka przestępczości (z użyciem przemocy, gospodarczej, zorganizowanej, przestępczości kobiet);
  • problematyka konfliktu nieletnich z prawem karnym;
  • związek alkoholu i narkotyków z przestępczością;
  • samobójstwo jako problem kryminologiczny (kierunki badania samobójstw, przyczyny popełniania samobójstw, typologia samobójstw, zapobieganie samobójstwom, samobójstwa w zakładach karnych i aresztach śledczych, związek samobójstwa z zabójstwem);
  • chuligaństwo stadionowe;
  • terroryzm;
  • zapobieganie przestępczości (strategie i metody zapobiegania przestępczości, sformalizowana reakcja na przestępczość, udział społeczeństwa w zapobieganiu przestępczości, znaczenie kary pozbawienia wolności w systemie zapobiegania przestępczości, problem podkultury więziennej i resocjalizacji penitencjarnej).

Każdy rozdział skryptu poprzedzony jest literaturą z omawianego zakresu.

Trzecie wydanie skryptu zostało uzupełnione o dwa rozdziały dotyczące chuligaństwa stadionowego i terroryzmu a także o  nowe pozycje literatury przedmiotu. Uwzględnia także zmiany przepisów wykorzystanych w skrypcie aktów prawnych.