Opis ksiązki
Okładka - Krzywicka Długie życie gorszycielki
Kup Teraz

Krzywicka Długie życie gorszycielki

Ocena ( 3 osoby )
3.3
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: 2009
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 9788308043523
Liczba stron: 573
Dodał/a książkę:Madaleno
Irena Krzywicka - pisarka i feministka, eseistka, tłumaczka, przyjaciółka Skamandrytów. Należała do najbarwniejszych postaci międzywojennej Warszawy; nieustannie towarzyszył jej posmak sensacji i skandalu. Jedni określali ją jako gorszycielkę i kobietę bezwstydną, inni uwielbiali za odwagę, konsekwencję i bezkompromisowość. Otaczała się najbardziej znanymi postaciami międzywojennej bohemy artystycznej, m.in. wielokrotnie portretował ją Witkacy. Przyjaźniła się m.in. z Antonim Słonimskim, Anną i Jarosławem Iwaszkiewiczami, Marią Pawlikowską-Jasnorzewską. Jej domy - w Warszawie i Podkowie Leśnej - cieszyły się opinią najważniejszych ośrodków ówczesnego życia towarzyskiego. Autorka głośnych powieści Pierwsza krew i Walka z miłością oraz bulwersujących reportaży społeczno-obyczajowych (m.in. z procesu Gorgonowej-oskarżonej o zabójstwo pasierbicy), nieustannie walczyła o społeczne i obyczajowe wyzwolenie kobiet, działała z przekonaniem na rzecz świadomego macierzyństwa, antykoncepcji i edukacji seksualnej, prowokowała opinię publiczną poruszając tematy aborcji i homoseksualizmu. Jej artykuły drukowane w "Wiadomościach Literackich" gdzie pisali m.in. Boy-Żeleński, Krzywicka, Zofia Nałkowska, Maria Pawlikowska-Jasnorzewska, Wanda Melcer wywoływały oburzenie, lawinę obelg i protestów. Zarazem cieszyła się sławą jednej z najpiękniejszych kobiet przedwojennej Warszawy. Była żoną adwokata Jerzego Krzywickiego i bardzo bliską, długoletnią przyjaciółką Tadeusza Boya-Żeleńskiego. Ten świat zburzyła wojna - w Katyniu zginął mąż, we Lwowie Boy-Żeleński, zmarł ukochany syn. Ona sama przeżyła ukrywając się pod innym nazwiskiem. Od początku lat 60-tych Krzywicka przebywała na emigracji. Zmarła 12 lipca 1994 roku w Buress/Yvette pod Paryżem... Agata Tuszyńska najpierw w Wyznaniach gorszycielki spisała wspomnienia Krzywickiej, a po jej śmierci powróciła do tej historii w książce Długie życie gorszycielki łącząc biografię z narracją literatury faktu - rozmowy z samą bohaterką, z jej rodziną, przyjaciółmi i tymi, którzy znali Krzywicką.
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
hania22 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-02-25, Ocena: 2, Na półkach: Przeczytałem,
Poświęciłam na przeczytanie tej ksiązki ostatnie dwa tygodnie więc pozwolę sobie na wyrażenie opinii. Autorka starała sie jak mogła uczynić życie Ireny Krzywickiej ciekawym. Przejrzysta forma i ładny jezyk literacki pozwoliły mi dotrwać mimo oporów do ostatniej 560 strony.
Biografia niejakiej Gorszycielki to historia kobiety, która nie miała ciekawej osobowości, żyła w blasku znanych literatów sama będąc marną pisarką na usługach minionego ustroju politycznego. Z relacji rodzinno - przyjacielskich wyłoniła się egoistka, która nie potrafiła odnaleźć się wśród najlbliższych jeśli nie była w centrum. Chciała żyć życiem innych nie dając im tym samym szans na prywatność i intymność.
Tytułowej Gorszycielki szukałabym raczej w jej stosunku do otoczenia a nie w poglądach, które ni jak miały sie do codziennego życia. Po kolejną książkę Pani Agaty Tuszyńskiej zapewne sięgnę choćby w dowód uznania, za próbę uczynienia z długiego życia Ireny Krzywickiej ciekawej historii. Biografii jednak nie polecam.
ewazub plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-02-18, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Czytam regularnie w 2014 roku :),Mam,
Tuszyńska starała się dotrzeć do prawdy o Irenie Krzywickiej - kochanki Tadeusza Boya-Żeleńskiego, przedwojennej feministki - gorszycielki, pisarki, intelektualistki. Książka to zapis listów, wypowiedzi zarówno Krzywickiej jak i osób z jej otoczenia. Doświadczona przez los - na wojnie ginie mąż, kochanek, a w domu umiera ukochany syn Piotruś... Młodszy syn Jędrek w wieku 16 lat zachorował na polio. Krzywicka przysięgła sobie, że nie dopuści do śmierci kolejnego syna. Poświęciła mu wszystko i dalsze jej życie było skupione wokół Andrzeja, jego kariery, zdrowia, jego kolejnych żon. Krzywicka uwielbiała być w centrum uwagi, czym nie zawsze zjednywała sobie sympatię. Miała rozległe kontakty w towarzystwie poetów, pisarzy i znanych osobistości. Mimo tych kontaktów często czuła się samotna. Uwielbiała prowadzić swój salon i uchodzić za panią domu...
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ewia101 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Olena Linia koment
Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki (2012),
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów