Opis ksiązki
Kup Teraz

Książka wszystkich rzeczy

Ocena ( 3 osoby )
5.7
Wydawnictwo: Dwie siostry
Data wydania: 2012-12-06
Kategoria: Dla dzieci
ISBN: 9788363696122
Liczba stron: 124
Dodał/a książkę:czytam
Recenzja - Książka wszystkich rzeczy
Najgłośniejsza powieść laureata najważniejszej światowej nagrody w dziedzinie literatury dziecięcej Astrid Lindgren Memorial Award 2012.

Kim właściwie chciałbyś zostać?

Szczęśliwym odpowiedział Thomas. Jak dorosnę, zostanę szczęśliwym.

Pani Van Amersfoort zaskoczona obróciła się do Thomasa. Popatrzyła na niego ze śmiechem i oznajmiła: To cholernie dobry pomysł. A wiesz, kiedy zaczyna się szczęście? Wtedy, kiedy człowiek przestaje się bać. Thomas mieszka w Amsterdamie, gdzie w kanałach pływają rybki akwariowe, a wróble grają na trąbkach. A może to tylko on je widzi? Bo Thomas widzi rzeczy, których nie widzą inni. Ale nie ma łatwego życia. Bo widzi też, jak anioły zakrywają oczy, gdy tata bije mamę. Na szczęście spotyka dobrą czarownicę panią Van Amersfoort, Elizę-o-skórzanej-nodze i Jezusa, który od czasu do czasu przychodzi do niego pogawędzić.

Guus Kuijer (ur. 1942) holenderski autor książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Zdobywca wielu nagród, w tym najważniejszej światowej nagrody w dziedzinie literatury dla dzieci, przyznawanej za całokształt twórczości Astrid Lindgren Memorial Award (2012). "Książka wszystkich rzeczy" to pierwsza jego książka przetłumaczona na język polski.
Recenzja
madak Linia koment
Przeczytane:2013-01-27, Na półkach: Przeczytałem,52 książki w 2013 roku,Książki dla dzieci,

Kiedy zapyta się dziewięciolatków, kim chcieliby zostać w przyszłości, usłyszy się lawinę mniej lub bardziej oryginalnych odpowiedzi. Dzieciaki stwierdzą, że chcą zostać lekarzami, kominiarzami, malarzami, modelkami, księżniczkami, a nawet wróżkami. Jak zareagowałby jednak pytający, gdyby z usta dziecka usłyszał słowa: Jak dorosnę zostanę szczęśliwym? Czy pomyślałby, że właśnie spotkał nad wiek rozwinięte, ogromnie wrażliwe dziecko? A może do jego uszu trafił właśnie nieświadomy apel o pomoc

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Dizzy plusminus Linia koment

 


Wydawnictwo Dwie Siostry już nie raz bardzo pozytywnie mnie zaskoczyło, podejmując się wydawania książeczek o nieco trudniejszej tematyce. Najlepszym tego przykładem jest Kasieńka, która wręcz zmiażdżyła mnie i wciąż trzyma w swych szponach, choć od lektury minął już ponad miesiąc. Mam wrażenie, że emocje związane z tą niepozorną książeczką będą towarzyszyć mi jeszcze co najmniej kilka lat, tak samo jak poruszenie wywołane Książką wszystkich rzeczy, którą zakończyłam zaledwie dwie godziny temu na wykładzie (mam nadzieję, że Pani Profesor wybaczy mi tę niesubordynację, ale nie potrafiłam się oderwać).


Książka wszystkich rzeczy napisana jest z perspektywy dziewięcioletniego Thomasa, który - jak przekonujemy się już na samym początku powieści - jest wyjątkowym chłopcem. Thomas zdaje się widzieć to, czego inni dostrzec nie potrafią, jego życie pełne jest magii i... przemocy domowej. Ojciec chłopca jest fanatykiem religijnym, który przy każdym obiedzie opowiada rodzinie o tym, co zadowala Boga, a co nie wzbudza jego przychylności... Każde odstępstwo od religii ojca kończy się aktami pełnymi przemocy, której doświadcza zarówno Thomas, jak i jego mama... 


Wybaczcie, ale wciąż lekko drżę jak myślę o okrucieństwie, którego doświadczył zaledwie ten dziewięcioletni chłopiec. Na szczęście w jego życiu pojawia się plejada wspaniałych postaci, o których nie sposób tutaj nie wspomnieć. Jest czarownica, pani Van Amersfoort, która bardzo pomaga chłopcu i pożycza mu fascynujące książki. Jest Eliza-o-skórzanej-nodze, w której nasz dziewięciolatek skrycie się podkochuje i dzięki której postanawia uszczęśliwiać innych ludzi. Jest Margot, siostra Thomasa, która w finalnych częściach powieści zrywa maskę przemądrzałej, wiecznie chichoczącej nastolatki. Jest mama, która by ochronić swoje dzieci zrobi wszystko. I... jest Jezus, który słownictwem przypomina Thomasowi dziadka i pojawia się w najcięższych momentach życia chłopca. 


Pokochałam Thomasa za jego wyobraźnię i odwagę, za jego wspaniałe postawy (no, większość postaw). Nie wiem, czy mając dziewięć lat, byłam równie kreatywna i dzielna jak on. Chłopiec rozpoczął walkę ze swoim ojcem jego własną bronią - religią, a zakończył w towarzystwie najbliższych i kochających osób. Autor pozostawił nieco otwarte zakończenie Książki wszystkich rzeczy. Czy ojciec Thomasa się zmienił? Czy marzenie chłopca się spełni? Nie wiadomo, ale jestem pewna, że wszyscy kończąc tę fantastyczną powieść życzą bohaterowi zostania... szczęśliwym. 


- Kim właściwie chciałbyś zostać?

- Szczęśliwym - odpowiedział Thomas. - Jak dorosnę, zostanę szczęśliwym.

Pani Van Amersfoort zaskoczona obróciła się do Thomasa.

Popatrzyła na niego ze śmiechem i oznajmiła:

- To cholernie dobry pomysł. A wiesz, kiedy zaczyna się szczęście? Wtedy, kiedy człowiek przestaje się bać.Książka wszystkich rzeczy, mimo że porusza ciężki i poważny temat, napisana jest zaskakująco pięknym i podnoszącym na duchu językiem. Powieść nie tylko wzrusza, ale pozwala człowiekowi odnaleźć w sobie odwagę i zwalczyć strach, który często nas obezwładnia. Czytając z trudem powstrzymywałam łzy, które cisnęły mi się do oczu (wykładowczyni raczej nie uwierzyłaby, że wzruszyły mnie inkunabuły). Zakochałam się w tej książce bezgranicznie i mam nadzieję, że Wydawnictwo Dwie Siostry podejmie się wydania także innych książek tego autora, bo jest doprawdy niesamowity. W pełni zasłużył na Astrid Lindgren Memorial Award, najważniejszą światową nagrodę w dziedzinie literatury dziecięcej, którą otrzymał w 2012 roku. 


Komu tę książkę polecam? Wszystkim. I dzieciom, i dorosłym, i czarownicom... Tę książkę zwyczajnie musicie przeczytać, poruszy każdą strunę w waszym ciele i duszy. Może po niej dostrzeżecie w kanale rybki akwariowe i wróble grające na trąbkach... 

 


 

hania_sr plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-04-25, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki,
Każdy rodzic powinien przeczytać ją razem z dzieckiem. Temat bicia nie jest łatwy. Przy głośnym czytaniu wzruszenie czasami zatyka, a głos się łamie. Warto jednak podyskutować o problemie, uświadomić go dzieciom. Fajnie poruszono też wątek wiary - dla mnie rewelacyjnie.
azetka79 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-09-23, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Ciekawe podejście do tematu, spojrzenie na świat oczami dziecka... do "Małego Księcia" trochę daleko... Podoba mi się podejście Thomasa do książek i do Jezusa... rozmawia z Nim jak z dobrym kolegą, przyjacielem z podwórka... tego chyba nam brakuje w relacji z Bogiem. Występuje tez tutaj problem z przemocą wobec członków rodziny, nieradzeniem sobie z problemami dnai codziennego, nieradzeniem sobie z samym sobą ( w przypadku Taty Thomasa) z bezradnością (Mamy) oraz tupetem mocnego charakteru dziecka (siostra Thomasa). Książka daje do myślenia, jest uniwersalna, zwraca uwagę na rzeczy ważne, które często giną w gąszczu codzienności. Ponadczasowa, nie tylko dla dzieci... a moze przede wszystkim dla dorosłych... mocna w wyrazie i subtelna w przekazie, skłania do powrotów...
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Książka wszystkich rzeczy Przyjęcie dla motyli
Ruth Krauss, Maurice Sendak
Okładka - Książka wszystkich rzeczy Jeden dzień
Aleksandra i Daniel Mizielińscy
Okładka - Książka wszystkich rzeczy Ala ma kota. A Ali? Zdanka pierwsza klasa
Jolanta Nowaczyk
Okładka - Książka wszystkich rzeczy O! Kapelusz!
Jon Klassen
Okładka - Książka wszystkich rzeczy 8 + 2 i pierwsze święta
Anne-Cath. Vestly
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów