OPIS KSIĄŻKI:
Kup Teraz

Księga wszystkich dokonań Sherlocka Holmesa

Ocena ( 10 osób )
5.9
Wydawnictwo: Rea
Data wydania: 2011-11-23
Kategoria: Inne
ISBN: 9788375443325
Liczba stron: 1120
Dodał/a książkę:czytam
Drugie polskie wydanie zawierające wszystkie opowiadania i nowele o detektywie wszech czasów, m. in.: Przygody Sherlocka Holmesa (1892), Powrót Sherlocka Holmesa (1905) i Księga przypadków Sherlocka Holmesa (1927).
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
wkp plusminus Linia koment
Przeczytane:2017-02-09, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
KSIĘGA DOSKONAŁA DLA WSZYSTKICH FANÓW SHERLOCKA HOLMESA

Chociaż od powstania Sherlocka Holmesa minęło już 130 lat, postać ta po dziś dzień przyciąga kolejne pokolenia czytelników i inspiruje coraz to nowych twórców. Wszystko jednak zaczęło się od niepozornej noweli „Studium w szkarłacie”, a prawdziwy sukces przyszedł wraz z krótkimi opowiadaniami o przygodach najlepszego detektywa świata. Ostatecznie Arthur Conan Doyle napisał cztery niedługie powieści i 56 krótkich form. Książek prezentujących jego prace było wiele, ale żadna z nich nie może równać się z tym przepięknie wydanym, imponującym rozmiarami tomem, w którym zebrano wszystkie klasyczne opowieści o Sherlocku jakie kiedykolwiek powstały.

Kim jest Sherlock Holmes chyba nikomu nie trzeba mówić. To XIX-wieczny detektyw amator, który dzięki genialnemu zmysłowi dedukcji, pomaga Scotland Yardowi w rozwikłaniu trudnych spraw. Z natury samotnik, zarozumiały megaloman, uwielbiający specyficzne, acz przełomowe metody śledcze oraz ignorant. Funkcjonariuszy ma za idiotów, każde śledztwo traktuje w kategoriach dobrej zabawy, a narkotykami oczyszcza sobie umysł, uważając że niszczenie zdrowia to niewielka za to cena. Zresztą umysłu nie zaprząta mu wiele – tylko wiedza przydatna w pracy. Całą resztę ignoruje, łącznie z uczuciami. Pewnego dnia w jego codzienność wkracza doktor John Watson, weteran wojny w Afganistanie, który dla oszczędności wynajmuje razem z nim mieszkanie przy Baker Street. To on stanie się jego jedynym prawdziwym przyjacielem, a także człowiekiem, który zacznie spisywać śledztwa wielkiego Sherlocka, pokazując światu jego geniusz, ale także i słabości…

Pojedyncze opowiadania i nowele o przygodach detektywa wszech czasów są tekstami bardzo dobrymi, czasem nawet wprost rewelacyjnymi (tu warto wspomnieć zachwycającego klimatem i grozą „Pas Baskervillów”), ale dopiero w zbiorczym wydaniu stają się czymś absolutnie genialnym. Fenomenem. Jednym z arcydzieł literatury światowej, które wciąga, intryguje, zaskakuje, porusza, emocjonuje i po dziś dzień pozostaje świeże. Dlatego też „Księga wszystkich dokonań…” to jedna z tych pozycji, jakie powinny się znaleźć na półce każdego miłośnika książek.

Dla mnie prywatnie natomiast Sherlock to jedna z najważniejszych postaci fikcyjnych, z jakimi miałem w swoim życiu do czynienia. Będąc dzieckiem czytałem krótkie opowiastki o nim zamieszczone w kilku numerach magazynu „Kaczor Donald”, poznałem też kilka filmów. Z czasem sięgnąłem również po klasyczne opowiadania, ale nie wpadłem wówczas w zachwyt. Dałem się natomiast uwieść dwóm serialom, które powstały dzięki utworom Conan Doyla. Pierwszym z nich był mniej oczywisty, kiedy myśli się o tym autorze „Dr House”, drugim genialna, wciąż niezakończona produkcja BBC, „Sherlock”. Wtedy powróciło moje zainteresowanie Holmesem, ale dopiero teraz w pełni doceniłem wielkość tych klasycznych opowieści. Zaczynając od nowatorskiego jak na swoje czasy bohatera, który daleki jest od bycia sympatycznym (ale ile ma w sobie uroku i charyzmy!), przez odkrywcze metody kryminalistyczne (wprawdzie częściowo zostały już obalone, ale nadal pozostają dowodem wielkiego wyczucia autora), po wspaniale skrojone intrygi, po dziś stanowiące wzór tego, jak powinno się pisać kryminały.

W skrócie: wspaniała pozycja, którą polecam Wam z całego serca. To świetnie napisana i pięknie wydana książka, w jakże niskiej cenie oferująca ponad 1100 stron wspaniałej rozrywki. Nie wahajcie się ani chwili, warto po nią sięgnąć pod każdym względem.

Recenzja opublikowana także na moim blogu http://ksiazkarnia.blog.pl/2017/02/09/ksiega-wszystkich-dokonan-sherlocka-holmesa-arthur-conan-doyle/
AMJ1986 plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-01-29, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2016,
Żeby przeczytać wszystkie dokonania Sherlocka potrzeba naprawdę dużo czasu. Oczywiście uwielbiam jego sposób rozwiązywania zagadek i narrację Watsona, a czasem i Holmesa. To była póki co największa jeśli chodzi o gabaryty przeczytana przeze mnie książka. W sumie najbardziej nie mogłam tylko doczekać się już końca. Mimo, że autor napisał tak wiele przygód z Sherlockiem w roli głównej to i tak czuję niedosyt i chciałabym czytać jego dalsze przygody w czasie hodowli pszczół...
blackithilien plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-02-28, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2014,Mam,
Kompilacja wszystkich 9 książek poświęconych Sherlockowi Holmesowi (Studium w szkarłacie, Znak Czterech ,Przygody Sherlocka Holmesa, Dzienniki Sherlocka Holmesa , Powrót Sherlocka Holmesa , Pies Baskerville'ów, Dolina Strachu , Księga przypadków Sherlocka Holmesa, Ostatni ukłon). Wydanie eleganckie, wychodzące o wiele taniej (!!) niż kupienie wszystkich książek osobno :), tylko niestety nie poręczne - czytać można tylko w łóżku, wygodnym fotelu,lub przy biurku.
Same opowieści natomiast - wspaniałe. Czytając Sherlocka Holmesa człowiek zaczyna w życiu codziennym zwracać uwagę na wiele detali, przyglądać się ludziom, snuć wnioski. Wręcza marzy o rozwiązaniu kryminalnej zagadki i dorównaniu detektywowi. Gorąco polecam - wszystkim, nie tylko fanom kryminałów.

en-ca_minne plusminus Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Czytam,Mam,
Pięknie wydana, świetnie przetłumaczona - cudownie wrócić do tych historii.
monalizka Linia koment
Na półkach: Czytam,
agusia97 Linia koment
Przeczytane:2016-01-23, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Nuki47 Linia koment
Na półkach: Czytam,
nureczka Linia koment
Przeczytane:2015-12-06, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,
wojna9999 Linia koment
Przeczytane:2015-02-12, Na półkach: Chcę przeczytać,Mam,
Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 6, Na półkach:
Furin Linia koment
Przeczytane:2014-01-25, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
beata150 Linia koment
Na półkach: Czytam,Mam,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
iwan Linia koment
Przeczytane:2013-10-28, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,Mam,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
violet_89 Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
break
Okładka - Księga wszystkich dokonań Sherlocka Holmesa Białek i Tutka (tom 19)
Marie-Louise Rudolfsson
Okładka - Księga wszystkich dokonań Sherlocka Holmesa Białek pociesza Dżordża Dżdżownicę (tom 18)
Marie-Louise Rudolfsson
Okładka - Księga wszystkich dokonań Sherlocka Holmesa Białek odnajduje koronę Agatona (tom 17)
Marie-Louise Rudolfsson
Okładka - Księga wszystkich dokonań Sherlocka Holmesa Białek i Żania Żaba (tom 16)
Marie-Louise Rudolfsson
Okładka - Księga wszystkich dokonań Sherlocka Holmesa Białek i Iskierka (tom 15)
Marie-Louise Rudolfsson
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Książka, dzięki której pokochasz książki. Nawet, jeśli nie lubisz czytać
Pax
Nieja i ja
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów