Księgarenka przy ulicy Wiśniowej

Pan Alojzy, sympatyczny właściciel małej księgarenki przy ul. Wiśniowej, postanawia zamknąć swój sklepik z książkami. Prowadził go przez prawie pół wieku, ale jest coraz starszy, brakuje mu sił. Chciałby odpocząć i wreszcie zrealizować swoje marzenie o dalekiej podróży do córki, mieszkającej w Australii.

Księgarenka, jego całe życie, zostanie zamknięta, ale nie tak zwyczajnie, z dnia na dzień. Dla jej wiernych, stałych bywalców pan Alojzy przygotował prezenty. Postanowił obdarować ich egzemplarzami swoich ukochanych książek. Dla każdej osoby wybrał pozycję szczególną, taką, która jego zdaniem może być dla tej osoby drogowskazem albo pocieszeniem. Piękna i roztrzepana Celestyna otrzyma od niego Błękitny zamek Lucy Maud Montgomery. Dla tajemniczej Alicji pan Alojzy ma oczywiście Alicję w Krainie Czarów, a dla bezwzględnego reżysera Opowieść wigilijną. Największa niespodzianka spotka jednak Ryszardę Kociołek, w ręce której trafi Wielka księga Kubusia Puchatka.

Książki są przewodnikami duszy, w to wierzy pan Alojzy. Czy ma rację? Czy uda mu się rozświetlić smutne poranki pewnej zapracowanej kobiety, która naprawdę nie znosi Świąt, i przywołać uśmiech na twarz małego chłopca? Czy moc obdarowywania i czynienia dobra ma taką siłę, że smutny sekret pana Alojzego przestanie tak bardzo ciążyć mu na sercu?

Informacje dodatkowe o Księgarenka przy ulicy Wiśniowej:

Wydawnictwo: Filia
Data wydania: 2016-11-23
Kategoria: Opowiadania
Tłumaczenie: brak

Kup książkę Księgarenka przy ulicy Wiśniowej

"Czasem spotykamy kogoś i wydaje nam się, że znamy go już długo, a czasem znamy kogoś długo i potem nas bardzo swoim zachowaniem zaskakuje."

"Wszyscy, których los stawia na naszej drodze, niezależnie czy są to przyjaciele, czy wrogowie, mają nas czegoś nauczyć".

Księgarenka przy ulicy Wiśniowej - opinie o książce

Avatar użytkownika - nataliastragowska
nataliastragowska
Przeczytane:2021-02-05, Ocena: 6, Przeczytałam,

Zbiór opowiadań świątecznych napisanych przez polskich autorów.

Pozycja tym bardziej wyjątkowa, że akcja książki dzieje się w magicznej księgarni prowadzonej przez starszego pana Alojzego. Jednak ma swoje powody aby zamknąć tę księgarnie. Każdemu że swoich stałych bywalców przygotowuje na pożegnanie ostatnią książkę w prezencie. Jak się okazuje, są to drogowskazy, które pomogą odmienić i los i życie. Choć tych pisarzy czytałam po raz pierwszy w takim zestawieniu, jestem absolutnie zachwycona. Każdy z nich nadal swoim opowiadaniom niesamowity klimat i bijącą magię zarówno z księgarni jak i że Świąt Bożego Narodzenia. Kocham książki, gdzie tematem przewodnim są biblioteki, księgarnie no i książki 😍😍 takie perełki, do tego tak napisane są naprawdę magiczne . Chętnie widziałabym kontynuację tej publikacji. Jestem absolutnie oczarowana. Okazuje się też również, że bajki mogą podbić nie tylko serca dzieci ale również dorosłych. Piękne, ciepłe opowiadania w klimacie świąteczno - zimowym. 😍😍 polecam Wam tę pozycję i przyznaję ⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐/10 punktów 😍😍

Avatar użytkownika - monikaswiatek
monikaswiatek
Przeczytane:2020-11-29,

Lubicie opowiadania zbiorowe? Powiem Wam szczerze, że ja uwielbiam jak w jednym miejscu spotyka się kilku wspaniałych autorów.

"Dla całego świata możesz być nikim, dla kogoś możesz być całym światem".

Wierzycie, że książki mają magiczną moc i mogą odmienić czyjeś życie? Ta książka udowadnia, że owszem.

Pan Alojzy, właściciel Księgarenki przy ulicy Wiśniowej, musi niestety zamknąć swój sklepik. Chciałby odpocząć i wyruszyć w podróż do swojej córki.

Pan Alojzy rozdaje książki swoim stały bywalcom. Nie jest to jednak wybór przypadkowy. Dla każdego obdarowanego książka będzie drogowskazem.

Poznamy m.in. Ule, która dzięki małej Alicji przekona się, że szczęście jest czasami bliżej niż myślimy, sędzię Dering, która zrozumie, że popełniła wielki błąd. Czy uda jej się go naprawić zanim ktoś będzie bardzo cierpiał? Poznamy młodego, wrażliwego chłopca Franka, którego wychowuje prababcia, i który okaże się niezwykle dojrzały jak na swój wiek. Kto z nas nie zna "Opowieści wigilijnej"? Jeden z bohaterów "Księgarenki..." bardzo przypomina głównego bohatera tej książki. Joanna, która ma za sobą nieudane małżeństwo, śmierć męża, przemoc, hazard, zacznie życie od zera. Ryszarda Kociołek otrzyma książkę "Wielka Księga Kubusia Puchatka", a Celestyna "Błękitny zamek". Przekonajcie się sami jak książki wpłyną na życie bohaterów.

Jest to niezwykle poruszający i pouczający zbiór opowiadań. Każdy z autorów przestawia inną historię, ale łączy je jedno, nadzieja na lepsze jutro i wiara, że gdzieś na świecie jest ktoś kto na nas czeka.

Pan Alojzy jest właścicielem Księgarenki przy ulicy Wiśniowej. Wiekowy właściciel postanawia zamknąć biznes. Wybranym klientom podarowuje książki. Lektury, które w jakimś stopniu do nich pasują. Oni sami się natomiast nie znają. Są całkiem różni i borykają się z innymi problemami. Te książki mają im pomóc. Uleczyć, ukoić i dać nadzieję. Wiarę oraz szczęście.  Czy im się uda? Czy odnajdą to, czego szukają? Czy te święta będą inne?

Antologia zawiera 8 opowiadań 7 autorów: Lilianna Fabisińska, Gabriela Gargaś, Agnieszka Krawczyk, Remigiusz Mróz, Marta Obuch, Alek Rogoziński oraz Magdalena Witkiewicz. Dlaczego osiem? Otóż Lilianna Fabisińska rozpoczyna i kończy antologię - dwa opowiadania. Każde z nich jest inne. Po części odrębne, ze względu na bohaterów, a jednak spójne. Łączy ich księgarenka i miłość do książek. Było miejsce na wzruszenia i na łzy. Na smutek ale i radość. Urszula jest samotną matką, która jest zmuszona do dorabiania w galerii handlowej. To właśnie tu spotyka tajemniczą dziewczynkę o imieniu Alicja. Kim ona jest? Sędzia Katarzyna Dering i jej wyrzuty sumienia. Odebrała rodzicom synka. Co teraz? Mały Franek i Aniela - łączy ich potrzeba miłości i akceptacji. Czy to znajdą? Starszy pan o imieniu Euzebiusz, który wiecznie okazuje swoją złość oraz niechęć. Spotyka na swej drodze Cygankę, która jest niemałą zagadką. Co odkryje główny bohater? Joanna jest po rozwodzie i nie czuje magii świąt. Czy Edwarda należy osądzać po wyglądzie? Ryszarda, która nie lubi dzieci a mały Krzyś będzie dla niej wyzwaniem. Co teraz? To tak po dużym skrócie, abyście mniej więcej wiedzieli, czego się spodziewać. A wszystko zostało otulone atmosferą świąt. Tej aury, nadziei, miłości i wiary. To idealna pozycja na ten świąteczny czas. Ja z nią spędziłam cudowny czas.

Śliczna antologia pełna emocji. Pełna przepięknych opisów i przepięknej magii. Książka wprowadza w ten klimat, który czujemy tylko raz do roku. Zmusza do refleksji. Pokazuje prawdziwość otaczającego nas świata. Ludzkie, realne problemy i zwyczajni bohaterowie, którzy mają swoje bolączki. Problemy, których i my możemy doświadczyć. Antologia niczym samym życiem pisana. To pozycja w sam raz na zbliżający się powoli magiczny, świąteczny czas. Dodaje otuchy, tuli do serca i pozostawia ogrom nadziei.

Polecam.

Avatar użytkownika - iwona-w
iwona-w
Przeczytane:2017-06-12, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2017, Chcę mieć,
Będę wracać, do poszczególnych opowiadań i do zbioru jako całości. Tyle w nim ciepła. Nawet gdy bohaterowie zostali poranieni przez życie, jeśli zgorzknieli, stracili wiarę w ludzi, to Pan Alojzy znajdzie na to lek - lekturę odpowiednią dla każdego z nich. I cóż z tego, że opisane zdarzenia mogą wydawać się nierzeczywiste, skoro dają nadzieję... Dodatkowym atutem jest nawiązanie do perełek literatury.
Avatar użytkownika - leonia
leonia
Przeczytane:2017-02-19, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2017,
Kilka opowiadań, kilka historii, kilkoro ludzi borykających się z różnego rodzaju problemami, dla nich najważniejszymi. Zwykli ludzie z własnymi słabościami, marzeniami i nadzieją na lepsze jutro. Rewelacyjna, mądra, ciepła i poruszająca książka.
Avatar użytkownika - basia02033
basia02033
Przeczytane:2016-12-31, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 ksiażki 2016, Mam, Przeczytane w 2016,
Bardzo nastrojowa i dająca do myślenia książka. Mimo iż pisało ją kilku pisarzy jedna opowieść z kolejną zazębiają się i pokazują nam to co najważniejsze w Świętach Bożego Narodzenia .....czyli miłość, nadzieja i oczywiście zdolność wybaczania :)
Avatar użytkownika - dzagulka
dzagulka
Przeczytane:2016-12-24, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,
Magiczna, cudowna, świetna!
Avatar użytkownika - zksiazkawreku
zksiazkawreku
Przeczytane:2016-12-23, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2016,
http://z-ksiazka-w-reku.blogspot.com _______________________________________________________________________ Święta Bożego Narodzenia zbliżają się do nas wielkimi krokami. Panuje zakupowy szał, gorączka gotowania w kuchni... Jednak ja nie lubię tego w świętach. Lubię spokój a przede wszystkim magię świąt. Z tego też powodu sięgnęłam po ,,Księgarenkę przy ulicy Wiśniowej", abym jeszcze bardziej poczuła te święta. Pan Alojzy jest przesympatycznym właścicielem księgarenki przy ulicy Wiśniowej. Z racji tego, że nie jest już najmłodszy, postanawia zamknąć prowadzony przez pół wieku interes i odwiedzić córkę w Australii. Księgarenka przy ul. Wiśniowej nie jest zwykłą księgarnią, jakich jest pełno na ulicach. Jest to wyjątkowa księgarnia, w której można poczytać książkę, porozmawiać... Miejsce to ma wielu stałych bywalców, którym Alojzy postanawia dać, w ramach pożegnania, egzemplarze swoich ulubionych książek. Dla każdej osoby wybrał pozycję szczególną, taką, która jego zdaniem może być dla tej osoby drogowskazem albo pocieszeniem. I tak - Celestyna otrzymała od Alojzego ,,Błękitny zamek". Dla tajemniczej Alicji, właściciel przygotował ,,Alicję w krainie czarów", a bezwzględny reżyser został obdarowany ,,Opowieścią wigilijną". Największa niespodzianka spotkała jednak Ryszardę Kociołek, która dostała ,,Wielką księgę Kubusia Puchatka". Czy Alojzemu poprzez książki uda się zmienić życie jego stałych klientów? Czy sprawi, że ich święta będą piękniejsze? ,,Księgarenka przy ulicy Wiśniowej" to zbiór ośmiu opowiadań, napisanych przez siedmiu autorów. Wstęp do opowiadań oraz zakończenie napisała Liliana Fabisińska, przedstawiając nam bliżej postać Alojzego. Pierwsze opowiadanie zostało napisane przez Agnieszkę Krawczyk i dotyczy ono pewnej Urszuli - matki z dzieckiem, z trudną sytuacją finansową. Kolejne opowiadania napisali - Remigiusz Mróz o pewnej sędzinie, Gabriela Gargaś o dziesięcioletnim chłopcu, którym opiekuje się prababcia, Alek Rogoziński, którego opowiadanie było podobne do ,,Opowieści wigilijnej", Magdalena Witkiewicz, która przedstawiła nam postać Joanny - wdowy hazardzisty, przez którego kobieta straciła cały swój majątek oraz Marta Obuch, która przedstawiła nam postać Ryszardy - kobiety, która nie lubi dzieci, ale w jej życiu pojawia się pewien chłopiec o imieniu Krzyś. Mówiąc szczerze, najbardziej podobało mi się opowiadanie Gabrieli Gargaś, które mnie rozśmieszyło, ale także bardzo wzruszyło. ,,Księgarenka przy ulicy Wiśniowej" to bardzo klimatyczny, ciepły i pełen magii zbiór opowiadań, który idealnie nadaje się do przeczytania w okresie świątecznym. Wprowadzi Was w świąteczny klimat, oczaruje, rozśmieszy i wzruszy. Zdecydowanie warto z taką lekturą zacząć święta. Każde z opowiadań, z racji tego, że jest napisane przez innych autorów, wyróżnia się innym warsztatem literackim pisarzy. Niestety, pomimo tego że opowiadania bardzo mi się spodobały, moim zdaniem były za krótkie, nie zdążyłam zżyć się z bohaterami, i czytając następne opowiadanie nie pamiętałam, o czym było poprzednie. Podsumowując, oderwijcie się choć na chwilę od gotowania, sprzątania, stania w kolejkach. Sięgnijcie po ,,Księgarenkę...", odpocznijcie, odprężcie się i poczujcie te święta. Zdecydowanie polecam!

Kilka krótkich, pozytywnych opowiadań powiązanych z zimą, świętami, serdecznością, miłością oraz oczywiście księgarenką... przy których zakręci się delikatnie łezka i pojawi uśmiech na twarzy... Polecam

W rzeczywistości pełnia lata, a ja sięgnęłam znów po zbiór opowiadań, których akcja rozgrywa się w przeddzień świąt Bożego Narodzenia. Znani (i lubiani) autorzy ukazują moc i nadzieję tego grudniowego czasu. Osobą przewodnią (łączącą wszystkie opowieści) jest pan Alojzy, właściciel księgarni, który zamykając sklepik, wręcza swoim stałym klientom prezenty - książki. Czy prezenty będą trafione? Czy stary księgarz na tyle poznał swoich petentów? Czy czas Wigilijny rozwieje zmartwienia?

Zachęcam do uzyskania odpowiedzi na te pytania w jedyny możliwy sposób czytając tę ksiązkę

Avatar użytkownika - jusia
jusia
Przeczytane:2018-06-20, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2018,

Pan Alojzy, sympatyczny starszy pan, jest właścicielem księgarenki, miejsca niezwykłego do którego z chęcią wracają wierni czytelnicy, nie tylko po dobrą książkę, którą z chęcią poleci właściciel ale także po dobra radę od niego, wysłuchanie i wsparcie. Kiedy pan Alojzy ogłasza, że zamyka księgarnię, jest już zmęczony, prowadzi ją od pięćdziesięciu lat i chce odwiedzić swoją córkę, która mieszka w Australii, najwierniejsi klienci wpadają w rozpacz. Nie wyobrażają sobie, że może nie być tego miejsca. Decyzja jednak zostaje już podjęta, jednak właściciel nie zostawia swoich przyjaciół z niczym, dla każdego przygotował w prezencie książkę, która jest dobrana do każdego personalnie i posłuży im jako drogowskaz w życiu. Czy losy bohaterów zmienią się za sprawą otrzymanych prezentów? Przekonamy się cztając poszczególne opowiadania, które składają się na powieść "Księgarenka przy ulicy Wiśniowej."

Avatar użytkownika - martucha180
martucha180
Przeczytane:2017-11-17, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki w 2017 r.,

Księgarenka przy ulicy Wiśniowej to zbiór bożonarodzeniowych opowiadań, które stanowi pewną całość kompozycyjną, bowiem opowiadania Liliany Fabisińskiej rozpoczynają i kończą zbiór. Zamykają w swe klamry pozostałe opowiadania innych polskich autorów, które mają wspólne mianowniki oprócz tytułowej Księgarenki i jej właściciela – pana Alojzego..

Liliana Fabisińska Ostatnie święta – pan Alojzy zamyka swoja ukochana Księgarenkę przy ulicy Wiśniowej. Miał to zrobić już kilka razy wcześniej, lecz zawsze zmieniał zdanie. Tym razem go nie zmienił. Jest już stary, a poza tym chce odwiedzić swoją córkę w Australii. Ale przed Bożym Narodzeniem dla każdego swojego stałego klienta przygotował świąteczny książkowy prezent, bowiem uważał, że książki są przewodnikami duszy. Dla każdej osoby wybrał egzemplarz, który według niego może stać się drogowskazem na dalsze życie lub pocieszeniem… Bowiem książka podarowana komuś w prezencie może odmienić czyjeś życie.

Agnieszka Krawczyk Malutkie czary – o pracy w wigilię w przebraniu żółtej, pluszowej myszy, o sile promocji i gadżetów, o zaopiekowaniu się zaginionym dzieckiem, o zwiedzaniu sklepu z wyposażeniem wnętrz,

To, że ktoś jest dobry, nie oznacza od razu, że jest naiwny czy głupi. (s. 45)

Ważne było, że co się miało odnaleźć, to się odnalazło… (s. 64)

Wśród tych wszystkich zawirowań losu, burz i niepowodzeń ma się odnaleźć dwoje ludzi, których coś prowadzi do siebie, ale potrzeba im na końcu jakiegoś malutkiego czaru, żeby wszystko dobrze się skończyło. (s. 64)

Remigiusz Mróz Sędzia – o ludzkim obliczu zapracowanej sędziny sądu rodzinnego, o byciu człowiekiem, a nie tylko bezduszną literą prawa, o wpływie lektury na życie człowieka, o tym, że dziennikarze też się do czegoś przydają i o dzieleniu się wrażeniami przez małżonków wspólnie przeczytaną lekturą…

Czym jest życie bez czytania? (s. 69)

Żeby zrozumieć drugiego człowieka, musisz wejść w jego skórę i pochodzić w niej trochę. (s. 115)

Nieczęsto zdarza mi się dyskutować o książce z własną żoną. Ciekawe przeżycie. (s. 118)

Gabriela Gargaś Oswoić szczęście – prababcia wychowuje 10-letniego Franka, żyją bardzo skromnie. Obok nich mieszka 34-letnia singielka Aniela. Franek poznaje ją, a ona jego. Początki nie były łatwe. Jedno dla drugiego było dziwne. On się dziwił, że ona nie czyta książek i nie wierzy w magię świąt, ją dziwiła jego dorosłość i odmienność od innych chłopców w jego wieku. O sile rodziny, miłości… Ciepło i wzruszająco, choć i nieco nostalgicznie i nieprzyjemnie…

Tę czapkę zrobiła dla mnie babcia. Babcia ma chore stawy, trudno jej robić na drutach. Jej palce puchną, bolą, czasami są nienaturalnie powykręcane. Mimo bólu zrobiła dla mnie tę czapkę, bo mnie kocha. Wiesz jak to jest, gdy ktoś cię kocha? (s. 152)

Alek Rogoziński Cyganka prawdę ci powie… – stałe bohaterki w utworach pana Alka to Magda W. i Magda G., o dziecku z progresywnymi poglądami w kwestiach obyczajowych, wróżbach Cyganki, ratowaniu życia na wszelkie możliwe sposoby.

Rozmowa z kilkulatką to jednak nie lada wyzwanie! (s. 219)

Jak czasem łatwo dzieciaki trafiają w sedno sprawy. (s. 229)

Wie pan, jak jest z dobrym związkiem. Połowa sukcesu to namiętność i miłość, a druga to dyplomacja i kompromisy… (s. 236)

Magdalena Witkiewicz Nikt nie powinien być sam w taki wieczór – dwa życia Joanny: te wcześniejsze jako księżniczka u boku bogatego męża z problemami, te późniejsze bardzo samotne i pozbawione marzeń, nadziei; w tym nowym pojawia się mężczyzna mieszkający w okolicy, ubierający się w skórę, ma liczne tatuaże i prowadza się z psem zaliczającym się do tych szczególnie niebezpiecznych.

Dla siebie wszystko warto. Czy chcesz, czy nie chcesz jesteś skazana na siebie aż do śmierci. Dbaj o siebie, rób sobie prezenty, bądź dla siebie miła. Będzie ci się lepiej szło przez to życie, nawet samej ze sobą. (s. 274)

Nie warto być samemu. Że dobrze jest być za kogoś odpowiedzialnym. A gdy uratujesz komuś życie, stajesz się za tego kogoś w dużej mierze odpowiedzialnym. (s. 307)

Marta Obuch Niezła szopka – pojawiają się bohaterowie z innej książki autorki, z Francuskiego pieska – Ryszarda, Luk i jego maman, Zuza, Marchewka. Ryszarda jedzie odwiedzić Hardego w więzieniu tuż przed Bożym Narodzeniem. W prezencie otrzymuje dziecko ze świeżą traumą i jego niekonwencjonalnym wysławianiem się. O potrzebie miłości, radości, ciepła i wspólnym gotowaniu.

Nie można myśleć minusami. (s. 325)

Ten bardzo ładny chłopaka… I bystry mocno. Idź, cała Polska czyta dzieciam… (s. 352)

A ludzie zawsze boją się tego, kto jest inny. Wcale nie chcą go poznać, ale się boją. (s. 355)

Liliana Fabisińska Zadanie niemal niewykonalne – o Księgarence przy ulicy Wiśniowej, jej nietuzinkowym właścicielu, panu Alojzym, o jego stałych czytelnikach, o skrytych marzeniach, o szczęśliwych spotkaniach i zwrotach akcji, o zadaniu do wykonania, o dzieciach czytających książki i na dokładkę piękna bajka…

W końcu każdy ma prawo do swoich małych sekretów. (s. 413)

Książkowe prezenty: Alicja w Krainie Czarów, Opowieści wigilijne, Zabić drozda,  Wielka księga Kubusia Puchatka, Błękitny Zamek, Mały Książę, Poezje zebrane Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej.

Avatar użytkownika - NicoMinoru
NicoMinoru
Przeczytane:2023-06-29, Ocena: 3, Przeczytałam,
Klinika pod Boliłapką. Rozetka rodzi szczeniaczki
Liliana Fabisińska0
Okładka ksiązki - Klinika pod Boliłapką. Rozetka rodzi szczeniaczki

Klara odlicza dni do narodzin szczeniaczków swej ukochanej Rozetki. Kiedy przychodzi oczekiwany dzień, znajduje tylko jednego maluszka przy suczce. Co...

Pierrota bolą kopytka
Liliana Fabisińska0
Okładka ksiązki - Pierrota bolą kopytka

Klinika pod Boliłapką to maleńki szpital dla chorych zwierzaków. Pracują w nim sympatyczna doktor Magda i wesoły doktor Paweł. Codziennie ratują zdrowie...