Opis ksiązki
Kup Teraz

Kto zabił panią Skrof?

Ocena ( 2 osoby )
5.0
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: 2011-06-22
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN: 978-83-08-04711-8
Liczba stron: 296
Dodał/a książkę:czytam
Recenzja -  Kto zabił panią Skrof?
Tak rodziła się potęga skandynawskiego kryminału!

Mika Waltari znany jest na całym świecie przede wszystkim jako autor znakomitych powieści historycznych. Ale ma na swoim koncie także świetne kryminały. Seria książek z komisarzem Palmu w roli głównej zaliczana jest w Skandynawii do klasyki gatunku, została też przetłumaczona na kilkanaście języków. Nie brakuje opinii, że bez komisarza Palmu nie byłoby Kurta Wallandera i Mikaela Blomkvista, kto wie, być może powieści Stiega Larssona i Henninga Mankella w ogóle by nie powstały, gdyby nie powieści kryminalne Waltariego?

Po polsku wiele lat temu ukazały się jedynie "Krwawy ślad" ("Kto zamordował panią Skrof?") i "Niebezpieczna gra", ale były to tłumaczenia z języka niemieckiego. Dopiero teraz możemy poznać kryminały Waltariego tłumaczone bezpośrednio z języka fińskiego.

"Kto zabił panią Skrof?" to pierwszy tom serii kryminalnej, w której komisarz Palmu rozwiązuje zagadkę tajemniczego morderstwa. Ulatniający się gaz w kuchni wskazuje na nieszczęśliwy wypadek, ale Palmu nie jest przekonany do takiej wersji wydarzeń. Okazuje się, że wszyscy, którzy znali panią Skrof, mieli motyw, żeby ją zabić. Autor nieustannie myli tropy i sprawia, że rozwiązanie zagadki będzie dla czytelnika prawdziwym zaskoczeniem.

W serii ukazały się również powieści "Błąd komisarza Palmu" i "Tak mówią gwiazdy, panie komisarzu".
Recenzja
slk Linia koment
Przeczytane:2013-02-09, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,

Egipcjanin Sinuhe. Trylogia Rzymska. Turms Nieśmiertelny. Wreszcie - Karin, córka Monsa. Te książki sprawiły, że nazwisko Miki Waltariego znane jest większości czytelników na całym świecie

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
nureczka plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-12-30, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,
Wyśmienity kryminał w starym stylu. Lekko ironiczny (ale bez przesady), z dobrym pomysłem, ciekawymi postaciami i trudnym do odgadnięcia rozwiązaniem. Do tego wspaniały, płynny język - nie ma się zresztą co dziwić, wszak wiadomo, że Waltari wielkim pisarzem jest.
Co ciekawe, mimo upływu lat książka nie zestarzała się ani trochę. Gdybym nie znała nazwiska autora, nigdy bym nie odgadła, że powieść powstała przed moim urodzeniem!
salcella plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-08-17, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
Były Szwedki, teraz czas na Fina! "Kto zabił panią Skrof?" to klasyczny kryminał, należycie zawikłany, autor podsuwa nam wiele tropów, od ich ilości aż chwytamy się za głowę! Kreacje bohaterów - bardzo dobre, ironiczny komisarz Palmu, wrażliwy stażysta Virta, pretensjonalny porucznik Hagert oraz podejrzane osoby zamieszane w sprawę. Ogólnie świetnie napisany. W oczy rzuca się również niepowtarzalne poczucie humoru autora, które sprawia, że nie możemy się od książki oderwać od początku, aż do końca
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów