Kto zabrał mój ser? Opowieści dla młodzieży

Autor napisał tę opowieść, by pomóc ludziom wychodzić z trudnych sytuacji, w których mogą się znaleźć. W nowej wersji przeznaczonej dla młodzieży zachęca, by poważnie podchodząc do zmian, spojrzeć jednak na siebie z boku i śmiać się z własnych lęków.

Informacje dodatkowe o Kto zabrał mój ser? Opowieści dla młodzieży:

Wydawnictwo: Studio Emka
Data wydania: b.d
ISBN: 83-88931-18-0

Kup książkę Kto zabrał mój ser? Opowieści dla młodzieży

Kto zabrał mój ser? Opowieści dla młodzieży - opinie o książce

Avatar użytkownika -

Przeczytane:2014-12-20, 52 książki 2014,
Aż prosi się zapytać, czemu więcej obecnej literatury nie ma formy alegorii. Choć czytałam książkę po hiszpańsku, skupiając się często nie tyle na treści, co na poszczególnych słowach muszę powiedzieć, że książka urzeka. Urzeka prostotą i powtarzalnością przesłania, jednocześnie pozwalając czytelnikowi niczym detektywowi wybiegać w przyszłość i samodzielnie odkrywać to, co autor chce przekazać. A do tego trzeba prawdziwej mądrości.
Avatar użytkownika - Faustyna
Faustyna
Przeczytane:2013-04-24, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2013,
Alegoryczna opowieść o tym, że nie warto bać się zmian, że często trwając w czymś starym, ale znanym tracimy wiele możliwości na coś więcej... Bohaterami są Nos i Pędziwiatr oraz Zastałek i Bójek świetnie pokazujące różne temperamenty ludzi. Opowieść o lęku i odwadze. Polecam tym którzy stoją przed decyzjami, wahają się! Warto otworzyć się na nowe.
Avatar użytkownika - violabu
violabu
Przeczytane:2007-09-01, Ocena: 1, Przeczytałam, 2012 i wcześniej,
Nie przemawia do mnie tego rodzaju alegoria. Lektura ta dorosłym ludziom tłumaczy konieczność zmian w życiu na podstawie ... myszek i serka. Pozycja "Kto zabrał mój ser?" nic do mojego życia nie wniosła, nie zmieniła mojego zapatrywania na poruszany temat. Jeśli miała być to bajka dla dorosłych z morałem, to do Ezopa i La Fonaine'a jej daleko, oj bardzo daleko. Dlaczego autor pomyślał, że nie zrozumiałabym zagadnienia, gdyby wytłumaczono mi je na podstawie doświadczeń ludzi? Książka jest powierzchowna, zarówno w treści, jak i w formie. Twarda oprawa, w środku duża czcionka plus rysunki w celu zwiększenia ilości stron - pretenduje do miana książki, a to tylko książeczka z małą ilością tekstu. Dla mnie: nie.
Avatar użytkownika - mysha
mysha
Przeczytane:2013-04-01, Ocena: 5, Przeczytałam, 26 książek 2013,
Krótka, mądra książeczka. Autor pokazuje nam z dystansu nasze obawy i lęki. Robi to w taki sposób, że aż chce się śmiać z samego siebie :) Pouczająca, polecam do przeczytania. Sama dałam ją w prezencie koleżance, bardzo się cieszyła :)

Z jakiegoś powodu na granice.pl książka ma w tytule dopisek "Opowieści dla młodzieży", którego nie ma w książce. I muszę przyznać, że ten dopisek mógłby zmienić mój odbiór tej pozycji.

Mamy w niej trzy części:

1. Wstęp o grupie znajomych, którym jeden z nich wspomina, że usłyszał jakąś odmieniającą jego życie historię. Zupełnie niepotrzebny i cringe'owy (nie potrafię znaleźć lepszego słowa).

2. Właściwa opowiastka o myszach, małych ludziach, labiryncie i serze. Niby coś mogłaby wnieść, ale momentami jest mocno naiwna.

3. Stylizowana na głęboką i wysoce intelektualną rozmowa znajomych ze wstępu na temat opowiastki. Chyba tak na wszelki wypadek, gdyby ktoś nie zrozumiał historii z części drugiej (albo, co gorsza, zrozumiał ją źle!). Obawiam się, że cringe to znów najodpowiedniejsze słowo.

I teraz tak - gdyby to faktycznie była historia dla młodzieży, to część druga może nie byłaby taka zła. To jest ten wiek, kiedy dopiero szuka się wielu odpowiedzi, które dla osób nieco starszych są oczywiste. Chociaż trochę niepokoiłoby mnie, że młodzież mogłaby to odebrać zero-jedynkowo po części pierwszej i trzeciej.

Rzecz w tym, że książka ta jest polecana przez managerów, guru zarządzania itp. jako cudowna historia, która odmieniła ich życie. I nie wiem, czy bardziej im współczuć, że to życie do tej pory było kompletnie bezrefleksyjne, czy bardziej się bać, że uznają innych za tak nieogarniętych, że da się ich zmanipulować taką opowiastką. Nie wiem.

Ogólnie mówiąc, mocno mnie ta książka rozczarowała.

Avatar użytkownika - ratafia1
ratafia1
Przeczytane:2022-06-07, Ocena: 3, Przeczytałem, Mam,

Kupiłam tą książkę dla znajomego nastolatka, jednak po przeczytaniu nie zdecydowałam mu się jej dać. Nie porusza ona żadnego z tematów istotnych dla nastolatków. Swoją drogą, mnie też nie poruszyła. Jest zbyt mocno zakorzeniona w amerykańskiej wizji rzeczywistości.

Avatar użytkownika - yanikk
Przeczytane:2019-05-21, Ocena: 2, Przeczytałam, 52 książki 2019,
Prezent
Spencer Johnson0
Okładka ksiązki - Prezent

To wciągająca opowieść o człowieku poszukującym w dorosłym życiu tajemniczego Prezentu, o którym słyszał jako dziecko od mądrego starszego pana. Ów Prezent...

Kto zabrał mój ser. Audiobook
Spencer Johnson0
Okładka ksiązki - Kto zabrał mój ser. Audiobook

„Kto zabrał mój ser?” to prosta, a zarazem mądra, alegoryczna przypowieść, odkrywająca najgłębsze prawdy o zmianach dokonujących się w naszym życiu...