Która to Malala?

Ocena: 4.6 (5 głosów)
Inne wydania:

Roześmiana, skora do zabawy i śpiewania hitów Justina Biebera - właśnie taką Malalę poznajemy. Jedyne, co wyróżnia dziewczynę spośród przyjaciółek, to to, że nie zasłania twarzy chustą. Ale czy to wystarczający powód, by strzelić nastolatce w twarz? Szybko okazuje się, że Malala to nie zwykła nastolatka, a blogerka, która - opisując sytuację dziewcząt w pakistańskim szkolnictwie - naraziła się talibom.

Wzruszająca opowieść o sile, która drzemie w każdym z nas, o tym, że warto walczyć i pomagać słabszym. Malala udowodniła, że wystarczy jeden odważny człowiek, by zainspirować całe rzesze.

,,Spotykając się z dziećmi podczas różnych okazji, pytam, które z ich praw jest dla nich najważniejsze. Polskie dzieci wskazują prawo do wyrażania swojego zdania. Właśnie to prawo ważne jest też dla Malali Yousafzai, pakistańskiej dziewczyny, która nie tylko z odwagą z niego korzysta, ale także śmiało mówi o kolejnym fundamentalnym prawie: prawie do nauki. W wielu krajach możliwość chodzenia do szkoły jest traktowana jako przykra konieczność. Dla Malali i jej koleżanek nauka była upragnioną, jedyną szansą na lepszą przyszłość".

Rzecznik Praw Dziecka

Marek Michalak

Informacje dodatkowe o Która to Malala?:

Wydawnictwo: Literatura
Data wydania: 2015-09-12
Kategoria: Dla dzieci
ISBN: 9788376723839
Liczba stron: 64

więcej

Kup książkę Która to Malala?

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Która to Malala? - opinie o książce

Avatar użytkownika - ewelinah
ewelinah
Przeczytane:2016-10-11, Ocena: 6, Przeczytałam, 26 książek 2016,
Piękna książka napisana łatwym językiem przystępnym dla dzieci. Pięknie opowiedziana historia Malali. Nie tak drastycznie jak to jest pokazane w filmie.
Link do opinii
Avatar użytkownika - martucha180
martucha180
Przeczytane:2020-06-03, Ocena: 5, Przeczytałam,

Dolina Swat, w której mieszkała Malala z rodziną, opanowali talibowie. Wprowadzili swoje rządy, wymierzali kary, mordowali. Rząd nie bronił obywateli przed terrorem. Dziewczynki nie mogły chodzić do szkoły. Z czasem szkoły zaczęto zamykać, palić. Malała przeciwstawiała się talibom, choć bardzo się bała, ale świadomie podjęła decyzję. Pisała blog o życiu pod rządami talibów, krytykowała ich. Domagała się prawa do nauki pakistańskich dziewcząt. Dwunastolatka naraziła się do tego stopnia talibom, że ci wydali na nią wyrok. Ale zamiast ją uciszyć, rozsławili. Dziewczynka zainspirowała rzesze ludzi.

Skąd tak wielka odwaga u dziecka? Skąd własne zdanie? Skąd przekonania? To zasługa wychowania, miłości rodzicielskiej, wpajania wartości i przykładu idącego z góry. Ojciec jest wzorem dla córki, uczy ją człowieczeństwa, odwagi głoszenia własnych poglądów. Malała chciała tylko bez strachu chodzić do szkoły i uczyć się, tak jak mają to zagwarantowane polscy uczniowie. Ale czy wszyscy doceniają? Może teraz w dobie pandemii bardziej.

Autorka w prostych słowach, mądrze, od serca i bez ukrywania uczuć opowiada o Malali. Pisze językiem dostosowanym do wieku dzieci, krótkimi zdaniami, nie epatuje przy tym grozą, terroryzmem. Nie straszy, po prostu przedstawia fakty. Wykorzystuje nowoczesne technologie informatyczne (blog, czat, Skype) do poruszania ważnych tematów i problemów ogólnoświatowych. Wspomina zabitą pakistańską premier Benazir Bhutto. Słowami nastolatki mówi o prawie dzieci do edukacji i dostępie do niej na całym świecie. Porusza problem edukacji dziewcząt w krajach islamskich, zaznaczając przy tym różnice kulturowe między Pakistanem a Wielką Brytanią oraz „wartość” dziewczynek. Uczy mówić prawdę, która obala strach, pomagać słabszym.

„Bądźmy wszyscy jak Malala!”. (s. 38)

Nawet głos dziecka może być usłyszany na całym świecie. Także dzięki tej książce z kolorowymi ilustracjami Macieja Szymczaka. Historia, która chwyta za serce, daje siłę i napawa optymizmem, że są dzieci, które są gotowe zmieniać świat, walczyć o lepszą przyszłość dla siebie i następnych pokoleń.

Link do opinii
Avatar użytkownika - asiab
asiab
Przeczytane:2017-10-26, Ocena: 6, Przeczytałam, 26 książek 2017,

Świetna interesująca książka w zupełnie moim stylu

Link do opinii
Avatar użytkownika - Inka
Inka
Przeczytane:2020-05-24, Ocena: 4, Przeczytałam,
Inne książki autora
Biszkopt, pingwin i reszta
Renata Piątkowska 0
Okładka ksiązki - Biszkopt, pingwin i reszta

Zbiór opowiadań o zwierzętach i ich relacjach z ludźmi, niekiedy zupełnie nieprawdopodobnych. Bo czy komuś przyjdzie do głowy, że bocianica zaprzyjaźni...

Gang Swojaków. O tym, że natura ma moc
Renata Piątkowska0
Okładka ksiązki - Gang Swojaków. O tym, że natura ma moc

Zapraszamy na kolejne spotkanie ze Swojakami oraz ich przyjaciółmi - dzikimi mieszkańcami lasów, łąk i morskich głębin. Wszyscy niecierpliwie przebierają...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Paderborn
Remigiusz Mróz
Paderborn
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Serce nie siwieje
Hanna Bilińska-Stecyszyn ;
Serce nie siwieje
The Paper Dolls
Natalia Grzegrzółka
The Paper Dolls
Słowa wdzięczności
Anna H. Niemczynow
Słowa wdzięczności
Izabela i sześć zaginionych koron
Krzysztof P. Czyżewski
Izabela i sześć zaginionych koron
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy