Lala

Jest rok 1919. W Kielcach przychodzi na świat dziewczynka. Roztargniona rodzina przez pięć lat nie może się zebrać, aby nadać jej imię. Mówią o niej „Lalka”, „Laleczka”, „Lalunia”. W końcu rodzice wywiązują się ze swojego obowiązku, jednak dziewczynka na zawsze już pozostaje Lalą. W powieści Jacka Dehnela imię bohaterki nabiera jednak dodatkowych znaczeń. Z jednej strony jest wyrazem czułości, jaką przez całe życie otaczana była przez bliskich, z drugiej zaś metaforą jej starczego bezwładu i zdziecinnienia, powolnego zapadania w letarg, którego jesteśmy świadkami w ostatniej części utworu.
Rozpięta pomiędzy tradycją rodzinnej sagi, biografii, powieści o dojrzewaniu i wywiadu-rzeki, Lala jest historią kobiety, która wbrew temu, co nieustannie powtarzała, zawsze miała więcej rozumu niż szczęścia. Dzięki temu udało jej się dokonać rzadkiej sztuki – przeżyła bezpiecznie i względnie pogodnie najokrutniejsze chyba stulecie w historii Europy. Perspektywa wkraczającego w dorosłość wnuka, z której śledzimy dawne i obecne losy bohaterki, dodaje książce specyficznego uroku.

Informacje dodatkowe o Lala:

Cudowna książka...
Avatar użytkownika - monweg
monweg
Przeczytane:2015-03-05, Ocena: 5, Przeczytałam, Wypożyczona,
Piękna książka, hołd oddany jednej z najważniejszych osób dla autora, babci. Polecam
Avatar użytkownika - benioff
benioff
Przeczytane:2013-12-21, Ocena: 5, Przeczytałem, 26 książek 2013, Mam,
Przygodę z twórczością Jacka Dehnela rozpocząłem od ,,Balzakiany". Pod tym wielce wymownym tytułem kryją się cztery minipowieści w klimacie autora ,,Komedii ludzkiej". Porównania z wielkimi zazwyczaj kończą się karykaturalnymi obrazkami inkrustowanymi ironią i kpiną. Tym razem jednak trzeba oddać młodemu twórcy, że w swoim fachu jest wyjątkowo biegły i zadziwiająco bliski balzakowskiej tradycji. Nie inaczej jest w debiutanckiej ,,Lali", którą Dehnel ukończył i wydał w wieku lat 20 (rocznik '80). Jest to o tyle istotne, że może być szokujące, z jak bardzo dojrzałym warsztatowo i świadomym twórcą mamy do czynienia. Debiut też jest swego rodzaju próbą zdefiniowania siebie, opowiedzenia i wytłumaczenia się ze swoich korzeni, inspiracji i fascynacji. Narrator, nazywający sam siebie Jackiem lub Jacusiem, próbuje opowiedzieć, złożyć rodzaj hołdu swojej wyjątkowej babci, zwanej właśnie Lalą. Z jednej strony jest kronikarzem, z drugiej kimś w rodzaju ghost writera, który próbuje miejscami nieskładną, chaotyczną i czasem zbyt brzemienną w zdarzenia historię, ogarnąć w zgrabną i intrygującą narrację. A proza to tak elegancka i muskana, jak sam autor, któ(R)ego można czasem spotkać w okolicach Nowego Światu, jak zmierza gdzieś niespiesznie z nieodłączną laseczką i w surducie. Bynajmniej nie ma w tym sztucznej pozy, lektura ,,Lali" rozwiewa wszelkie wątpliwości. Jeżeli w wieku bez mała niemowlęcym Jacuś wsłuchiwał się w mity greckie opowiadane przez babcię, a w wieku wczesnoszkolnym dyskutował z nią o Flaubercie i Stendhalu, słuchał wyłącznie muzyki klasycznej, nigdy nie wychodził na podwórko, nie miał tzw. normalnego dzieciństwa - to trudno się czemukolwiek dziwić.
Avatar użytkownika - en-ca_minne
en-ca_minne
Przeczytane:2012-07-11, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,
Jedna z najcudowniejszych i najpiękniej napisanych książek, jakie czytałam!
Avatar użytkownika - Madaleno
Madaleno
Przeczytane:2010-04-12, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,
Zgadzam się również, to taki realizm magiczny. W tej książce panuje wyjątkowy nastrój, czyta się z wielkim apetytem literackim.
Avatar użytkownika - maddziaa
maddziaa
Przeczytane:2010-03-04,
To historia uniwersalna, a zarazem nadzwyczajna. Książka po prostu magicna, gorąco polecam każdemu.
Avatar użytkownika - NicoMinoru
Przeczytane:2019-02-18, Ocena: 4, Przeczytałem,
Młodszy księgowy
Jacek Dehnel0
Okładka ksiązki - Młodszy księgowy

Kiedy miałem lat sześć, nie chciałem być strażakiem ani żołnierzem, ale gdyby mnie kto spytał, czy chciałbym zostać krytykiem literackim, to z pewnością...

Rynek w Smyrnie
Jacek Dehnel 0
Okładka ksiązki - Rynek w Smyrnie

Rynek w Smyrnie Jacka Dehnela, autora znakomitej Lali, to zbiór sześciu opowiadań z lat 1999–2002, poruszających i przewrotnych, z których wyłania...