Laleczka

Czy za fasadą łagodności może ukrywać się zło?

Lili, uczennica liceum, zostaje porwana spod szkoły. Przetrzymywana w zamknięciu, przez osiem lat nie ma kontaktu ze światem. W tym czasie z dziewczynki staje się kobietą i matką. Pewnego dnia udaje jej się uciec.

Powrót Lili jest sensacją, która wstrząsa lokalną społecznością. Dziewczyna uświadamia sobie, że dawne życie odeszło na zawsze. Teraz będzie musiała postawić swojego oprawcę przed obliczem sprawiedliwości i odbudować związki z ludźmi, których nie widziała przez wiele lat.

Laleczka to nowe spojrzenie na historie porwanych i trzymanych w zamknięciu kobiet. Porwanie odciska na ofierze ogromne piętno. Ale co się dzieje, gdy zostaje uwolniona? Czy zacznie żyć na nowo, czy będzie szukać zemsty?

Informacje dodatkowe o Laleczka:

Wydawnictwo: Czarna Owca
Data wydania: 2016-10-26

Kup książkę Laleczka

Laleczka - opinie o książce

Avatar użytkownika - Maggiewksiazkach
Maggiewksiazkach
Przeczytane:2021-01-13, Ocena: 6, Przeczytałam, Thriller ,

Po przeczytaniu recenzji tej książki stwierdziłam, że muszę ją przeczytać. Wiedziałam o czym tak ogólnie będzie opowiadać.

To historia Lilly, młodej kobiety, która w wieku 16 lat została porwana. Była więziona, torturowana i gwałcona przez sadystycznego Ricka. Przez 8 lat, kiedy była więziona z podlotka stała się kobietą i matką, naznaczoną ogromnym bólem i cierpieniem. Pewnego dnia Lilly udaje się uciec od swego oprawcy. Wraca do rodziny, ale nic i nikt już nie jest taki jak dawniej. Porwanie Lilly bardzo wpłynęło na losy jej najbliższych. Ten czas zmienił ich i samą Lilly nieodwracalnie.

Po przeczytaniu recenzji i opisu wydawcy nastawiłam się na drastyczny opis gwałtów, tortur i bicia. Jednak autorka zaskoczyła mnie, gdyż ta książka opowiada o tym jak zraniona kobieta wraca do świata, który już nie jest taki jak był przed jej porwaniem. O jej uczuciach, o poczuciu ciągłego zagrożenia, o jej walce o powrót do normalnego życia. Jednak to życie nie będzie już takie jak kiedyś. Tragedia jej porwania zmieniła najbliższe osoby, doprowadziła do śmierci jej ukochanego taty. Lilly musi stawić czoła wielu sytuacjom, które tak bardzo się różnią od życia do jakiego została zmuszona przez Ricka.

,,Jestem policjantem od dwudziestu ośmiu lat i nigdy czegoś takiego nie widziałem... To dowód na to, że zło jest realne. Nie jest wyłącznie opisane w Biblii. Żyje, oddycha i chodzi pośród nas..."

A wiecie co jest najgorsze? Najgorsze jest to, że za fasadą miłego, uczynnego, wzbudzającego zaufanie człowieka kryje się prawdziwy, sadystyczny potwór, który wychodzi kiedy zamykają się za nim drzwi własnego domu. To jest straszne, ale myślę że często spotykane zjawisko.

Książkę przeczytałam bardzo szybko. To dobra książka tym bardziej, że jest to debiut literacki autorki. Książka była niezwykle wzruszająca, poruszała moje najczulsze struny, przez co chwilami łzy przeszkadzały mi w czytaniu. A zakończenie? Cóż było dla mnie ogromnym zaskoczeniem, choć oprawca dostał to na co zasłużył.

Polecam

Avatar użytkownika - Vilsa
Vilsa
Przeczytane:2016-11-27, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2016, Mam,
Zaczęłam czytać, powiodłam wzrokiem po pierwszej stronie i wciągnęłam się nie na żarty, bo od samego początku zaczyna się akcja. Moim zdaniem "Laleczka" jest bardzo dobrze poprowadzoną książką. Emocje opadają po kilkunastu rozdziałach, czujemy się spokojnie, po to by później znów patrzeć w przyszłość z niepokojem. Straszne, że dzieją się takie rzeczy, straszne, że istnieją tacy ludzie i że inni są tak krzywdzeni. Nawet nie mieści mi się w głowie, co musiała przeżyć Lily, a mimo to ile miała w sobie odwagi.

Debiut Hollie Overton uważam za bardzo dobry. I ciągle sobie powtarzam, że to tylko fikcja literacka, wynik wyobraźni autorki. Sama myśl, że taka sytuacja mogłaby wydarzyć się w realu mnie paraliżuje. Książka oprócz tragedii ofiar pokazuje także niewydolność stróżów prawa, próby wybielania przestępcy. Lily ucieka oprawcy po 8 latach. Powinna znaleźć spokój i oparcie. Tymczasem każdy jej kolejny dzień to walka, walka o bezpieczeństwo, odbudowę relacji z rodziną, odnalezienie się w społeczeństwie, obronę przed nachalnymi mediami, o własną drogę i szczęście itd. Oby coś takiego nigdy nikomu się nie zdarzyło, nikt na to nie zasługuje. Polecam.

Avatar użytkownika - rozczytana
rozczytana
Przeczytane:2018-12-04, Ocena: 4, Przeczytałem,
Avatar użytkownika - JolaJola
JolaJola
Przeczytane:2018-04-25, Ocena: 5, Przeczytałam, Przeczytane w 2018, Z biblioteki,
Avatar użytkownika - anikirax
anikirax
Przeczytane:2017-04-16, Ocena: 5, Przeczytałam,
Mury
Hollie Overton0
Okładka ksiązki - Mury

CZY ZABIŁBYŚ, BY RATOWAĆ SWOJĄ RODZINĘ? Praca w więzieniu dla skazanych na śmierć nie była szczytem marzeń Kristy Tucker, ale kobieta jest wdzięczna za...

Forget Me Not
Julie Soto