Opis ksiązki
Kup Teraz

Latarnik

Ocena ( 38 osób )
4.8
Wydawnictwo: Czarna Owca
Data wydania: 2011-11-01
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN: 9788375547269
Liczba stron: 533
Dodał/a książkę:dona
Recenzja - Latarnik
Patrik Hedstrom wraca do pracy po długiej nieobecności, gdy próbował odpocząć, opiekując się Ericą i przedwcześnie urodzonymi bliźniakami. Ledwie przekroczył próg komisariatu, a już dostał nowe dochodzenie. W jednym z mieszkań znaleziono martwego mężczyznę postrzelonego w tył głowy. Ofiarą okazał się Mats Sverin, dyrektor finansowy rady gminy, człowiek wielce przyjazny i powszechnie lubiany. Wspólnie z kolegami Patrik zaczyna odtwarzać całe życie Matsa, w którym kryje się więcej tajemnic niż ktokolwiek mógłby przypuszczać.
Recenzja
catarina78 Linia koment
Na półkach:

Wierni czytelnicy sagi Camilli Läckberg (dlaczego Szwedzi piszą wszystko sagami? Czy ktoś się nad tym kiedyś zastanawiał? Czy to przez długą zimę i izolację?) czekali z niecierpliwością na kolejny tom. Czytelnikowi, który po jej powieści sięga po raz pierwszy, wgłębienie się w lekturę sprawić może niejakie trudności. Każda z postaci jest bowiem szczodrze obdarzona przez Matkę Naturę. Nie, nie urodą czy intelektem, ale… potomstwem. Z przerażeniem czyta się o śmierci dzieci, a gdy w wypadkach samochodowych giną te nienarodzone, tym bardziej czytelnikowi jest przykro

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Eirene plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-03-04, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,
Latarnia jako motyw od lat fascynuje pisarzy - tajemniczość miejsca, odosobnienie, ciężki los latarników. I tym razem autorka sięga po historię z przeszłości, opowiadając o małej wysepce z latarnią, która wg. wierzeń miejscowych jest też miejscem nawiedzonym, ktoś, kto zmarł na wyspie, nigdy jej nie opuszcza. Na wyspę ucieka młoda matka, wraz z dzieckiem, uciekając przed okrutnym, powiązanym z mafią, mężem. Czy tutaj odnajdzie spokój? Czy odkryje ponurą historię tragedii sprzed lat, kiedy to na tym małym skrawku ziemi toczyła się dramatyczna historia i tragedia młodego małżeństwa latarników, ich pomocnika i ich dziecka? W tej części zbyt szybko można się domyśleć pewnych spraw, co trochę rozczarowuje, ale całość czyta się szybko i przyjemnie.
agulas_88 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-10-14, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,czytam regularnie w 2015 roku,
Kolejny świetny kryminał w wydaniu Camili Lackberg. Gorąco polecam!
helena610 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-10-03, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki (2015),
Camilla Läckberg jak zwykle wciągnęła mnie w opisywana przez siebie historię i przeczytałam tą książkę bez wątpienia szybko i bez znudzenia. A jednak urwanie się pewnych wątków pozostawiło niedosyt, a historia sprzed lat była o wiele ciekawsza w trakcie jej trwania niż w momencie kulminacyjnym. Niektórych bohaterów zwyczajnie szkoda, a niektórych nijak nie potrafię zrozumieć....
zabieganaczyteln plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-01-20, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,
Gdy tylko zakończyłam czytanie ,,Syrenki" niezwłocznie wzięłam się za ,,Latarnika". Ogromna potrzeba dowiedzenia się, jak potoczyły się losy głównych bohaterów przezwyciężyła nad innymi zajęciami. No i jakie przyniosło to wrażenia?

Nie wiem, czego dokładnie oczekiwałam i jak wyobrażałam sobie zwieńczenie traumatycznych momentów, jakimi na końcu ,,Syrenki" poczęstowała nas autorka. Chyba podświadomie liczyłam na to, że stanie się cud i wszyscy wyjdą bez szwanku. W końcu tak dużo nieszczęść było już w życiu bohaterów, że kolejne nie chciały przyjść mi na myśl. Niestety, choć wydawało się, że życie Anny i Dana unormowało się, na tej drodze do szczęścia stanęła śmierć małej niewinnej istotki. Śmierć, która swe ogniwo rozsiała na łamach książki i nie dawała odczuć czytelnikowi spokoju, tak bardzo miałam ochotę wstrząsnąć Anną, wykrzyczeć, by wstała i wzięła się w garść, przecież ma dla kogo. Męczyłam się w tych wątkach nieziemsko, chyba porównywalnie z uczuciami Dana...

Muszę też przyznać, że tytułowy wątek Latarnika troszeczkę mnie zawiódł. Pani Camilla mocno wkroczyła opowiadając nam tajemniczą, wręcz mistyczną historię wyspy, zachęcała do odkrycia sekretu z przeszłości i jego powiązania ze straszliwymi zbrodniami, których rozwiązaniem zajmuje się Patrik i jego jak zawsze dociekliwa żona Erika. Spodziewałam się po tym wątku czegoś bardziej zagadkowego i zaskakującego. Powód, dla którego rodzina mieszkająca przed laty na wyspie znikła bez śladu, był zbyt ,,ziemski" jak dla mnie.

Mało przekonał mnie też wątek Andersa i Viviane, czy miał jakiś głębszy sens? Może autorka powróci do tych bohaterów w ,,Fabrykantce Aniołków" i wtedy obecność tych bohaterów bardziej mi się rozjaśni.

Oczywiście duży plus dla pani Camilli za ciągłość akcji, sprawne przejścia pomiędzy kwestią śledztwa, a wątkami obyczajowymi. Ogromnie ucieszyłam się, że Erika była tak bardzo podejrzliwa i miała swój niezawodny udział w odnalezieniu sprawcy. Mimo, że Fjällbacka z każdym tomem zaczyna stawać się epicentrum różnych patologii, to pomysły na motywy zbrodni i ciekawe powiązania pomiędzy bohaterami, powodują, że szybko przerzuca się kolejne strony książki i chce poznać się finał zagadkowej sprawy.
Nefretetes plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-02-01, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,

Jasna, letnia noc. Młoda kobieta wskakuje do samochodu. Chwyta kierownicę w zakrwawione dłonie. Wraz z synkiem znajdującym się na tylnym siedzeniu ucieka do jedynego znanego jej bezpiecznego miejsca - na wyspę Graskär nieopodal Fjällbacki.Kilka dni później w swoim mieszkaniu zostaje zamordowany Mats Sverin, człowiek rzetelny i powszechnie lubiany, który po latach nieobecności powrócił do Fjällbacki, by zostać szefem gminnego wydziału finansów. Inspektor Patrik Hedström i policja w Tanumshede prześwietlają jego przeszłość i na jaw wychodzą rozmaite tajemnice. Okazuje się, że mężczyzna przed śmiercią odwiedził Graskär, czyli Wyspę Duchów, jak ją nazywają okoliczni mieszkańcy...

zuzankawes plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-10-19, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 Książki - 2014 rok,Mam,
Dawne, mroczne legendy o Wyspie Zmarłych (Gr?skär), nadal są tematem rozmów i różnorakich domysłów mieszkańców Fjällbacki. Zwłaszcza, gdy po wielu latach nieobecności na niej ludzi, zamieszkuje ją kobieta i jej mały synek. Kobieta za sobą ma trudną i bolesną przeszłość, którą ma nadzieję zamknąć w końcu za sobą, a wyspa ma być jej azylem i możliwością rozpoczęcia nowego rozdziału w życiu. Pomimo to ciągle ucieka, zdając sobie sprawę, że przeszłość i tak ją dopadnie. Chyba, że ktoś wesprze ją w jej trudnej sytuacji. Pomocy szczególnie oczekuje ze strony dawnego ukochanego Matsa Sverina, jednak wkrótce po spotkaniu dawnych kochanków mężczyzna zostaje zamordowany w swoim mieszkaniu... Sprawę zabójstwa rozwiązać będzie próbowała szwedzka policja, której przyjdzie zmierzyć się ze sprawą tyle tragiczną, co nietypową.
Taką historię w kolejnej części sagi o mieszkańcach Fjällbacki snuje Camilla Läckberg w swojej powieści Latarnik .Jest to zaledwie wycinek tego, co usłyszycie w tej historii, opowiedzianej głosem Marcina Perchucia. Będzie jeszcze tajemnicze rodzeństwo, zakładające ośrodek SPA i historia rodem z XIX wieku, która okaże się z resztą najbardziej fascynującą w Latarniku.
Posłuchajcie zatem kolejnej, siódmej już części przygód małżeństwa Eriki Falck i Patrika Hedströma, które jako żywo nasuwa na myśl osobę samej autorki urodzonej w Fjällbace, która swoje życie związała z pisaniem i policjantem...
Choć wątek kryminalny jest u Läckberg istotny, równie ważne są kwestie obyczajowe i społeczne, które porusza. Latarnik zaś to opowieść o utracie dziecka, rodzinnych tajemnicach, tragediach, które dotykają zwykłych ludzi. Sporo tu z powieści obyczajowej i psychologicznej, z zagłębianiem się w ludzką psychikę i duszę. Dramaty ludzkie, miłość, zmiany w związku po urodzeniu się dzieci. To takie typowo babskie pisanie, które jest fenomenem kryminałów Läckberg.
Wracając jeszcze do wątku kryminalnego - tym razem zagadkę czytelnik rozwiązać może dość szybko sam, choć będą zdarzały się sytuacje, w których pojawią się wątpliwości co do takiego rozwiązania. Zwłaszcza, gdy autorka wprowadzać zacznie inne możliwości kryminalne.
Latarnik to opowieść o próbie pogodzenia się z własnym bólem i próba oswojenia się ze śmiercią. A przez to, książka Läckberg jest przejmująca. To, co płynie z jej kart do czytelnika, jest wręcz fizycznie bolesne... To nie tylko opowieść o mrocznej wyspie z równie mrocznymi tajemnicami, ale i opowieść o mrokach, jakie kryje ludzka natura. Przeplata się tu wiele wątków, masa historii, które pozornie nie mają ze sobą wiele wspólnego, co jest oczywistym flirtem autorki z czytelnikiem, puszczaniem do niego oka, by podjął rzuconą rękawicę i zaczął poszukiwać na własną rękę, co łączy ze sobą historie, dopasowując do siebie coraz nowsze elementy.
Jeśli jak ja wybierzecie wersję audio, z pewnością nie będziecie zawiedzeni. Lektor, świetnie modulujący głosem sprawia, że powieść tę słucha się z olbrzymim zaciekawieniem i niepokojem. To jedna osoba, jeden lektor wyłącznie, a jakby słuchało się kilku różnych osób.
Serdecznie polecam zarówno sam kryminał do czytania, jak i audiobooka w interpretacji Marcina Perchucia do słuchania. Warto.
nikolsosna plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-05-23, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,
przeczytałam dziś i od razu na świeżo piszę. książka moze mniej mroczna od poprzedniej mimo iz dotyka rzeczywistości niematerialnej ( to tak tajemniczo :) jak zwylke autorka dotyka też jakiegos problemu społecznego. prócz toczącego się śledztwa poznajemy dalsze losy znanych z poprzednich części bohaterów;kilka wątków się urywa i nie kończy tak jakbym chciała :) najbardziej szkoda rodziców ofiary , autorka ich nie oszczędziła. ahh no i oczywiście historia w tle, historia sprzed lat , do których już nas autorka przyzwyczaiła, i sama nie wiedziałam czy czytam ją żeby szybciej wrócić do wątku współczesnego, czy czytam historię główną żeby szybciej dojśc do dalszego ciągu tej historii sprzed lat :)
martucha180 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-04-30, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki w 2014 r.,
Tym razem towarzyszyć nam będą duchy z II połowy XIX wieku zamieszkałe w latarni na Wyspie Duchów. Kolejny tom sagi kryminalnej Camilli Läckberg wciąga czytelnika od pierwszej strony. Akcja niby nie ma porywającego tempa, toczy się swobodnie, ale mimo wszystko dużo się dzieje, zarówno na posterunku, jak i w życiu bohaterów, głównie Patricka i Ericki. Kryminał ma w sobie dużo z powieści obyczajowej, ale to nie przeszkadza, a nawet pomaga, bo lepiej poznajemy bohaterów i społeczność Fjällbanki. Równolegle jest prowadzonych kilka wątków - ucieczka Annie na Wyspę Duchów, morderstwo Mattego, ukrywanie się Madelaine, morderstwo Fredrika, a także otwarcie spa oraz problemy psychiczne siostry Ericki po utracie nienarodzonego syna w wypadku samochodowym. Autorka przerywa je w odpowiednich momentach, dozuje wiedzę i napięcie, by w finale je wszystkie ze sobą umiejętnie połączyć. Zakończenie na pewno częściowo można przewidzieć, jeśli się uważnie czytało. Ale tym razem w powieści zaskoczył mnie opis 1 drastycznej sceny. Plusem każdego tomu jest to, że można go czytać oddzielnie i niewiele się traci. Są wprawdzie odwołania do wcześniejszych części, jednak nie przytłaczają one bieżącej akcji.
annna84 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-01-28, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,
Lubię Camillę Lackberg, ale "Latarnik" niezbyt przypadł mi do gustu. Intryga kryminalna nie zaciekawiła mnie, a powiązanie teraźniejszości z przeszłością, też w tym przypadku trochę na siłę.
JoannaT plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-10-12, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Lubię kryminały Camilli Lackberg - w ogóle jakiś czas temu wpadłam w sieć szwedzkich kryminałów i jak na razie nie chcę z niej wychodzić. "Latarnik" wciąga - tak jak wszystkie książki Autorki - i porusza ważne kwestie społeczne. To nie jest lekka książeczka, ona zapada w pamięć.
monalizka plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-05-30, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,czytam regularnie w 2013 roku,
Zaskakujący kryminał szwedzki z szerokim tłem obyczajowym, jednak z małymi wadami: niedokończone pewne wątki. Świetna kreacja bohaterów.
aspazjaa plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-02-19, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 tygodnie,
Choć twórczość Camilli Lackberg lubię raz bardziej - jak w przypadku "Latarnika" właśnie, raz mniej - jak np. w przypadku "Niemieckiego bękarta", po jej książki chętnie sięgam. Lubię wykreowanych przez nią bohaterów, zwłaszcza Ericę, która tak przypomina wiele innych kobiet - mądra, wykształcona, próbuje być spełniona jako żona i matka, a jednocześnie ma wiele kompleksów, problemy z mężem, wychowywaniem dzieci itp,

"Latarnik" należy do najbardziej intrygujących powieści Szwedki, utrzymana w tajemniczej atmosferze, czasem wręcz grozy, książka trzyma w napięciu od początku do końca. Wszystkie zagadki zostają wyjaśnione, również ta Madeleine, niestety...

Polecam, książka należy do najlepszych w dorobku pisarki.
amalka plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-02-08, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2013,
Można przeczytać, ale tym razem bez zachwytu. Hstoria z przesłości nie wiąże się z teraźniejszością tak wyraźnie, jak do tej pory. Mam wrażenie, że postać Anny stworzona jest po to, by cierpiała. Autorka nie ma pomysłu na Annę szczęśliwą i w tej części ponownie ją ciężko doświadcza.
justynab1903 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-02-04, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem, 52 książki 2013,Mam,
Kolejna książka ze wspaniałej serii kryminalnej. Kolejne zagadki dla Patricka i jego współpracowników. We własnym mieszkaniu ginie mężczyzna, o którym nikt nie mógł powiedzieć złego słowa. Rozwikłanie zagadki kim jest sprawca jest nie lada zadaniem, ale ekipa policyjna, której dowodzi Patrick znów staje na wysokości zadania. Ericka wraz z Patrickiem oraz Danem przeżywają załamanie Anny po stracie nienarodzonego dziecka, ciesząc się przy tym narodzinami swoich dwóch chłopców. Niesamowicie ciepła historia o losach bliskich sobie ludzi przeplatana z mroczną tajemnicą ukrytą na "wyspie duchów". Polecam
bibliotekarkaB plusminus Linia koment
Przeczytane:2012-06-04, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
Troszkę się zawiodłam. Wątek tragedii Madeleine zaczęty i w sumie niedokończony. Tak jak tajemnicze postępowanie Adriana, które nic nie wniosło do treści. Tylko jak zwykle styl bardzo dobry
HouseOfBooks Linia koment
Przeczytane:2016-08-12, Na półkach: Przeczytałem,
Eli1605 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
agata269 Linia koment
Przeczytane:2016-04-04, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
GosiaK Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,Mam,
zabulQa Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Ninbar Linia koment
Przeczytane:2015-10-28, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
dona Linia koment
Przeczytane:2015-11-23, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
moniapili Linia koment
Przeczytane:2015-11-14, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
wordila Linia koment
Przeczytane:2015-10-11, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2015,
Filipeciek Linia koment
Przeczytane:2013-07-26, Na półkach: Przeczytałem,
babet Linia koment
Przeczytane:2015-03-17, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Aribaxx Linia koment
Przeczytane:2015-02-10, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,PRZECZYTANE,
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
annakp Linia koment
Przeczytane:2015-01-28, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
Lady_Mary Linia koment
Przeczytane:2015-01-03, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mój mały świat pożółkłych kart...,
ewaglinka1990 Linia koment
Przeczytane:2014-12-22, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,
dayna15 Linia koment
Przeczytane:2014-12-21, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,z_Przeczytałam przed 2013,
MonikaP Linia koment
Przeczytane:2010-12-28, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,x dawno temu,
akarasek Linia koment
Przeczytane:2014-10-05, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Domi__T Linia koment
Przeczytane:2016-06-17, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,9,Mam,
Mysza_99 Linia koment
Przeczytane:2014-11-03, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,
kasandra_other Linia koment
Przeczytane:2014-06-29, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
rosomaczek Linia koment
Przeczytane:2014-05-27, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
michalina25s Linia koment
Na półkach: Czytam,Mam,
czarniutka21 Linia koment
Przeczytane:2016-05-27, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,kryminały,Wyzwanie - 52 książki 2016,
ola801 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
KKS Linia koment
Przeczytane:2014-03-09, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,2012,
kozunia97 Linia koment
Przeczytane:2014-12-26, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,czytam regularnie w 2014 roku,Mam,
jolantasatko Linia koment
Przeczytane:2014-01-28, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,2012,
gazda Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,Mam,
elfijka Linia koment
Przeczytane:2013-01-21, Ocena: 1, Na półkach: Przeczytałem,Przeczytane w 2013,
lindi Linia koment
Przeczytane:2014-01-09, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Przeczytane 2013 rok,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Bas1992 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gosia45 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
aggi Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Lusia1987 Linia koment
Przeczytane:2013-05-27, Na półkach: Przeczytałem,Camila Lackberg,
silverraven Linia koment
Przeczytane:2013-04-28, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Thriller/sensacja/kryminał,
coolmamma Linia koment
Przeczytane:2013-01-07, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2013 ,Mam,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Anytsuj Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów