Lato bez mężczyzn

Błyskotliwa satyra na temat natury miłości, różnic między kobietami i mężczyznami oraz obłędu spod pióra wybitnej pisarki, prywatnie żony Paula Austera.

Mia Fredrickson, nadwrażliwa poetka, sarkastyczna narratorka powieści musi zrewidować własne życie. Po niespodziewanej prośbie ze strony jej wieloletniego męża, uznanego neurologa, Mia ląduje na oddziale psychiatrycznym. Po wyjściu ze szpitala wraca do rodzinnego miasteczka w Minnesocie. Samotna i opuszczona, z początku przeklina swój podły los, wkrótce jednak zostaje wciągnięta w wir nieprzewidywalnych zdarzeń z udziałem lokalnych indywiduów - matki Mii i jej najbliższych przyjaciółek, sąsiadki z dwójką dzieci i rozwścieczonym mężem oraz grupy nabuzowanych hormonami dziewcząt z warsztatów poezji.

,,Hustvedt, jedna z najlepszych pisarek swojego pokolenia, stworzyła powieść fascynującą i niekonwencjonalną. Mia to postać na przemian dowcipna, wnikliwa, mroczna, zagubiona, załamana, sarkastyczna, znękana i pełna nadziei" - ,,The Australian"

Informacje dodatkowe o Lato bez mężczyzn:

Wydawnictwo: Świat Książki
Data wydania: 2014-04-16
Tytuł oryginału: The Summer Without Men
Tłumaczenie: Joanna Hryniewska

Kup książkę Lato bez mężczyzn

Truizmy często okazują się kłamstwem, ale fakt, że okrucieństwo to część ludzkiego życia, nie jest jednym z nich. Musimy podejść bliżej, tak blisko, żeby poczuć woń krwi sączącej się z nacięć, dreszczyk tajemnicy i teatralną grozę, którą dziewczęta odnalazły w Sabacie. Musimy zbliżać się, aż odczujemy przyjemność, którą czerpały z krzywdzenia Alice; musimy też być blisko Alice, żeby zobaczyć, jak w swojej bezbronności i potrzebie bycia bardzo, bardzo grzeczną sama wyrwała sobie pazury, tak samo jak niegdyś ja.

Lato bez mężczyzn - opinie o książce

Avatar użytkownika - Febra
Febra
Przeczytane:2015-10-08, Ocena: 4, Przeczytałam, 52książki/2015,
Lato bez mężczyzn" zaskoczyło mnie. To historia kobiety, której mąż zrobił sobie przerwę w ich wspólnym życiu. Po epizodzie psychozy wywołanym porzuceniem Mia wyjeżdża do małego miasteczka, w którym ma prowadzić zajęcia z poezji dla nastolatek, regenerować siły i pobyć z matką przebywającą w domu opieki. Nastawiłam się na typowy "wzruszacz" z motywem było żle, jest lepiej a na końcu będzie cudownie. Zamiast tego dostałam pamiętnik/dziennik z przemyśleniami, przepracowywaniem emocji, rozmyślaniem nad małżeństwem - jak zmienia ludzi, jak wrasta w ich wnętrze, jak powszednieje, rozważaniem jak przerwa to nie nic tylko potężna rewolucja w postrzeganiu siebie, to nie wydarzenie kończące wspólne życie lecz coś co trwa i wpływa na następne miesiące, a nawet lata. W tym wszystkim wspomnienia i analiza jak dziewczynka przemienia się w kobietę dojrzałą a następnie staruszkę. Wszystko to w formie poetyckiego dyskursu Mii z czytelnikiem, z wierszami wplecionymi w tekst.
Avatar użytkownika - losar
losar
Przeczytane:2015-08-18, Ocena: 6, Chcę przeczytać,
Piekna historia, kto powiedzial ze facet jest potrzebny do szczescia. Bez nich tez jest super. Swietna ksiazka.

Bardzo głęboka, dla mnie ciężka i wymagająca uwagi i zastanowienia się. Idealna dla osób, które wymagają od literatury czegoś więcej niż tylko ckliwej opowiastki.

Niewielka i dość krótka ale nacechowana ogromną ilością emocji i przemyśleń i myślę, że nikt nie przejdzie obok obojętnie. Chyba każdy czytelnik wyciągnie z niej coś dla siebie a nauka zostanie z nim do końca życia.

Autorka ma albo ogromną wyobraźnię albo ciężkie życiowe doświadczenia- ja obstawiam to drugie. Treść "żyje" - zupełnie jak kartki z pamiętnika.

Avatar użytkownika - Bas1992
Bas1992
Przeczytane:2015-08-09, Przeczytałam,
Wspomnienia przyszłości
Siri Hustvedt0
Okładka ksiązki - Wspomnienia przyszłości

,,Wspomnienia przyszłości" to prowokacyjna, żywiołowa powieść o czasie, pamięci, pożądaniu i wyobraźni pióra nagradzanej autorki ,,Świata w płomieniach"...

Amerykańskie smutki
Siri Hustvedt0
Okładka ksiązki - Amerykańskie smutki

Erik Davidsen i jego siostra Inga znajdują wśród papierów zmarłego ojca niepokojący list od nieznanej kobiety, sugerujący, że ojciec mógł...